Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κανείς καταφέρει να ενεργοποιήσει DRM streaming σε Intel UHD 630 (i3-8350K)? Netflix Safari Μαυρίλα. Το ίδιο και Apple TV+ καθώς και οι αγορασμένες ταινίες από το iTunes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νομίζω γενικά δεν παίζουν τα drm σε Hackintosh. Νετφλιξ μπορεις να δεις μεσω chrome αλλα μεχρι 720p

Επεξ/σία από ksessalonikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DRM είναι λίγο πονεμένη ιστορία. Εγώ είμαι με SMBIOS 19.2 που είναι ότι πιο κοντά στον 8700Κ που φοράω, με RX 580 και headless mode την UHD. 630 και δυστυχώς από Safari δεν παίζει Netflix (από Chrome παίζει) και επίσης δεν παίζει το Apple TV+. Η μόνη λύση για να παίξει από όσο έχω διαβάσει, είναι να χρησιμοποιηθεί SMBIOS iMAC PRO 1.1, αλλά με ξεχωριστή κάρτα γραφικών και όχι την ενσωματωμένη από τον επεξεργαστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, qrstuv είπε

Καλησπέρα την mini ITX της Gigabyte Aorus Z390 με CNVi Bluetooth και Wifi την έχει δοκιμάσει κανείς;

Υπάρχει ένα θέμα στου Tony που είναι σχετικά επιτυχημένο build. 

https://www.tonymacx86.com/threads/success-mini-itx-build-gigabyte-z390-i-aorus-pro-wifi-i9-9900k.267897/

Το Bluetooth και το Wifi δεν θα δουλεύει βέβαια και δεν παίρνουν αλλαγή, θα χρειαστεί να βάλεις άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Υπάρχει ένα θέμα στου Tony που είναι σχετικά επιτυχημένο build. 

https://www.tonymacx86.com/threads/success-mini-itx-build-gigabyte-z390-i-aorus-pro-wifi-i9-9900k.267897/

Το Bluetooth και το Wifi δεν θα δουλεύει βέβαια και δεν παίρνουν αλλαγή, θα χρειαστεί να βάλεις άλλα. 

Ο τύπος που μου έστειλες δεν ενδιαφέρεται καν να φτιάξει από μέσα το WI-FI, το λέει και ο ίδιος. 


Παίρνουν ή δεν παίρνουν αλλαγή (;) με μπερδεύεις, εννοείς ότι δεν παίζει καμία κάρτα στη mini PCIe θύρα εκεί που είναι η Intel CNVi (A+E) αλλά παίζουν επιλογές στις άλλες θύρες m.2 για SSD. Αυτό καταλαβαίνω αλλά δεν το λες..
 

Τα έχω διαβάσει αυτά στου Τονυ. Όπου δεν υπάρχει έξτρα θύρα PCIe  για κάρτα bt/wi-fi υπάρχουν οι m.2, οι ανταπτορες είναι ακριβοί όμως και μόλις έχουν αρχίσει να βγαίνουν κλώνοι από την Κίνα..
 

Αλλού είναι οι σελίδες με δημοσιεύεις στου Τονυ για το wi-fi στις miniITX μητρικές. Που λέει και το hardware που παίζει, αλλά δεν είδα κίνηση πολύ, υπάρχει αμφιβολία;

Το θέμα ειναι το καλό hardware/ συμβατότητα και διαθεσιμότητα! Τιμή και αν θέλει δουλειά η παίζει με τη μία!

Την έχω την μητρική.

 

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, qrstuv είπε

Ο τύπος που μου έστειλες δεν ενδιαφέρεται καν να φτιάξει από μέσα το WI-FI, το λέει και ο ίδιος. 


Παίρνουν ή δεν παίρνουν αλλαγή (;) με μπερδεύεις, εννοείς ότι δεν παίζει καμία κάρτα στη mini PCIe θύρα εκεί που είναι η Intel CNVi (A+E) αλλά παίζουν επιλογές στις άλλες θύρες m.2 για SSD. Αυτό καταλαβαίνω αλλά δεν το λες..
 

Τα έχω διαβάσει αυτά στου Τονυ. Όπου δεν υπάρχει έξτρα θύρα PCIe  για κάρτα bt/wi-fi υπάρχουν οι m.2, οι ανταπτορες είναι ακριβοί όμως και μόλις έχουν αρχίσει να βγαίνουν κλώνοι από την Κίνα..
 

Αλλού είναι οι σελίδες με δημοσιεύεις στου Τονυ για το wi-fi στις miniITX μητρικές. Που λέει και το hardware που παίζει, αλλά δεν είδα κίνηση πολύ, υπάρχει αμφιβολία;

Το θέμα ειναι το καλό hardware/ συμβατότητα και διαθεσιμότητα! Τιμή και αν θέλει δουλειά η παίζει με τη μία!

Την έχω την μητρική.

Πιστεύω να διάβασες όλο το topic, πέραν του τύπου κανείς δεν έχει βγάλει άκρη με το ακριβώς πρέπει να κάνει κάποιος για να δουλέψει το Wi-FI,BT, στην συγκεκριμένη μητρική λόγω του CNVi. 

Να αλλάξεις το υπάρχον WiFI-BT το αποκλείεις, σαφή απάντηση η λύση για κάποιον αντάπτορα που θα παίξει σε PCI-e δεν έχει δώσει δυστυχώς κανείς. 

Άλλοι κατέληξαν να πουλήσουν την μητρική λόγω αυτού του προβλήματος κι άλλοι συμβιβάστηκαν στην λύση του usb Wi-FI and Bluetooth.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω διαβάσει τα περισσότερα επί του θέματος. Δεν νομίζω να αξίζει μια επιλογή σε PCIe για τον λόγο οτι οι περισσότεροι θα βάλουμε εκεί γραφικών. Θα ξέρω το απόγευμα αν θα παίξει η δική μου επιλογή σε m.2 με δύο αντάπτορες που εξηγείται εδώ. Μάλλον όμως δεν θα παίξει το BT.

https://www.tonymacx86.com/threads/wip-photo-video-editing-mini-itx-catalina-hackintosh-9700k-z390-i-aorus-32gb-ram-rx-5700.287018/post-2033629

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μας ημέρα και καλή μας εβδομάδα,

Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές στο παρελθόν ανεπιτυχώς σε διάφορα μηχανήματα να εγκαταστήσω Mac OS X και επειδή το σαράκι με τρώει ακόμη θα ήθελα να προσπαθήσω μία ακόμη φορά. Τα δύο συστήματα που έχω εύκαιρα για δοκιμές αυτή την στιγμή είναι τα εξής :

HP ELITE 800 G1 TOWER i5 4570 η μητρική του βασίζεται στο Intel Q87 Express με μνήμη 24 GB DDR3 και σαν κάρτα γραφικών μια low profile NVIDIA 1050ti της Gigabyte.

Το δεύτερο βασίζεται στην μητρική ΑSUS ROG CROSSHAIR VIII HERO. Προσωρινά και για λίγο ελπίζω ακόμη έχω τον AMD 3200g που πρόκειται να αντικατασταθεί με 3700x ή τον 3800x με 16 GB Ram και σαν κάρτα γραφικών την AMD RX 580 με 8 GB υλοποίησης της Sapphire Nitro +.

Από SSD υπάρχουν ακόμη δύο διαθέσιμοι και για αρχή θα δουλέψω με το Mac OS X ως αποκλειστικό σύστημα. Ιδανικά θα ήθελα κάποια στιγμή να έχω dual boot με το xubuntu.

Το βασικό ερώτημα είναι ποιο πιστεύεται ότι είναι το πιο ιδανικό σύστημα να ξεκινήσω να σκαλίζω ώστε να μπω στον κόσμο του hackintosh και ποιον οδηγό προτείνεται να ακολουθήσω για να ξεκινήσω. Μπορώ να δανειστώ αν χρειαστεί για λίγο διάστημα ένα Macbook air ώστε να κάνω την δημιουργία του USB και τις πρώτες ρυθμίσεις μέσω Clover.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/11/2019 στις 10:37 ΠΜ, amveria είπε

Καλή μας ημέρα και καλή μας εβδομάδα,

Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές στο παρελθόν ανεπιτυχώς σε διάφορα μηχανήματα να εγκαταστήσω Mac OS X και επειδή το σαράκι με τρώει ακόμη θα ήθελα να προσπαθήσω μία ακόμη φορά. Τα δύο συστήματα που έχω εύκαιρα για δοκιμές αυτή την στιγμή είναι τα εξής :

HP ELITE 800 G1 TOWER i5 4570 η μητρική του βασίζεται στο Intel Q87 Express με μνήμη 24 GB DDR3 και σαν κάρτα γραφικών μια low profile NVIDIA 1050ti της Gigabyte.

Το δεύτερο βασίζεται στην μητρική ΑSUS ROG CROSSHAIR VIII HERO. Προσωρινά και για λίγο ελπίζω ακόμη έχω τον AMD 3200g που πρόκειται να αντικατασταθεί με 3700x ή τον 3800x με 16 GB Ram και σαν κάρτα γραφικών την AMD RX 580 με 8 GB υλοποίησης της Sapphire Nitro +.

Από SSD υπάρχουν ακόμη δύο διαθέσιμοι και για αρχή θα δουλέψω με το Mac OS X ως αποκλειστικό σύστημα. Ιδανικά θα ήθελα κάποια στιγμή να έχω dual boot με το xubuntu.

Το βασικό ερώτημα είναι ποιο πιστεύεται ότι είναι το πιο ιδανικό σύστημα να ξεκινήσω να σκαλίζω ώστε να μπω στον κόσμο του hackintosh και ποιον οδηγό προτείνεται να ακολουθήσω για να ξεκινήσω. Μπορώ να δανειστώ αν χρειαστεί για λίγο διάστημα ένα Macbook air ώστε να κάνω την δημιουργία του USB και τις πρώτες ρυθμίσεις μέσω Clover.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος.

Με AMD hackintosh δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, αλλά είδα ότι η Morgonaut έχει κάνει ένα built με specs κοντά στα δικά σου. Βέβαια λέει ότι πρέπει να είναι ακριβώς το hardware που έχει αυτή.

Αλλά αν έχεις έναν spare ssd και χρόνο, αξίζει να δοκιμάσεις. 

 

Επίσης ακολούθησε τον παρακάτω σύνδεσμο και πιστεύω θα βγάλεις άκρη και για το πρώτο σου μηχάνημα. Υπάρχει οδηγός. 

https://www.tonymacx86.com/threads/hp-elitedesk-800-g1-compability.265180/

Επεξ/σία από jimmakosapple
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Με AMD hackintosh δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, αλλά είδα ότι η Morgonaut έχει κάνει ένα built με specs κοντά στα δικά σου. Βέβαια λέει ότι πρέπει να είναι ακριβώς το hardware που έχει αυτή.

Αλλά αν έχεις έναν spare ssd και χρόνο, αξίζει να δοκιμάσεις. 

Επίσης ακολούθησε τον παρακάτω σύνδεσμο και πιστεύω θα βγάλεις άκρη και για το πρώτο σου μηχάνημα. Υπάρχει οδηγός. 

https://www.tonymacx86.com/threads/hp-elitedesk-800-g1-compability.265180/

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου, με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω, αν έχω θετικά αποτελέσματα θα σας ενημερώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, amveria είπε

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου, με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω, αν έχω θετικά αποτελέσματα θα σας ενημερώσω.

Η αλήθεια είναι ότι θέλει διάβασμα αρκετό το Hackintosh ώστε να κατανοήσεις τι γίνεται και τι αλλάζεις κάθε φορά. Σίγουρα κάποιοι οδηγοί για αρχή είναι πολύ καλοί ώστε να έχεις έναν μπούσουλα. Αλλά μετά θα πρέπει να είσαι πάντα ενημερωμένος για ενδεχόμενα kexts updates, να μάθεις να χειρίζεσαι καλά το clover bootloader και όσο γίνεται να μάθεις τι σημαίνουν οι ρυθμίσεις του κτλ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Πριν αρκετό καιρό είχα δώσει το pc να μου περάσουν hackintosh. Όλα καλά έχουν πάει μέχρι στιγμής. Τελικά μετάνιωσα που δεν το έκανα dual boot και πέρασα σε έναν ssd windows 10. Μέσω του clover, πατωντας το ενα εικονίδιο με πάει στα sierra, τι ρύθμιση πρέπει να κάνω ώστε το άλλο εικονίδιο να με πηγαίνει στα windows?

 

IMG_20191120_204107.jpg

Επεξ/σία από thory
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, thory είπε

Καλησπέρα. Πριν αρκετό καιρό είχα δώσει το pc να μου περάσουν hackintosh. Όλα καλά έχουν πάει μέχρι στιγμής. Τελικά μετάνιωσα που δεν το έκανα dual boot και πέρασα σε έναν ssd windows 10. Μέσω του clover, πατωντας το ενα εικονίδιο με πάει στα sierra, τι ρύθμιση πρέπει να κάνω ώστε το άλλο εικονίδιο να με πηγαίνει στα windows?

IMG_20191120_204107.jpg

Τι σύστημα έχεις? Ποια έκδοση του Clover χρησιμοποιείς και τι settings έχεις στο Gui του clover configurator?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Τι σύστημα έχεις? Ποια έκδοση του Clover χρησιμοποιείς και τι settings έχεις στο Gui του clover configurator?

Clover version 2.4k rev 4380

Το άλλο που ρωτάς δεν έχω ιδέα πως το βρίσκω.

IMG_20191121_154427.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...