Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/8/2019 στις 2:38 ΠΜ, Kostaskappa είπε

Καλησπέρα στους απανταχού gurus των λειτουργικών. Έσκασα κι εγώ μύτη να σας πρήξω με τις ερωτήσεις μου μπας και βγάλω άκρη και κάνω το hp μου να δουλεύει mojave. Το laptop είναι αυτό https://support.hp.com/th-en/document/c03559797. Δώστε μου τα φώτα σας. Θα πάρει τα πάνω του με το mojave; Γίνετε; Αξίζει να ασχοληθώ; Να πω ότι έχω και ένα imac 21,5 mid 2014 αλλά και ένα pc που λειτουργεί σαν εξομοιωτής οδήγησης πλέον με playseat, υδραυλικό χειρόφρενο, 49άρα οθόνη κλπ κλπ. Το laptop το θέλω για on the go καταστάσεις και χρήση adobe bridge, lightroom και Photoshop (επαγγελματίας φωτογράφος), πράγμα που με τα 10άρια και την hd4000 απλά το έχω ξεχάσει. Τι λέτε; Αξίζει η δοκιμή; Θα δω προκοπή;

Καλημερα φίλε μου αν είναι το μοντέλο που βλεπω με Celeron δεν θα τσουλάει πουθενά δυστυχώς.

15 ώρες πριν, tsakolis είπε

Καλησπέρα !

Υπαρχει συμβατότητα για το συγκεκριμένο laptop   Ή θα έχω θέματα !

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με hakintosh αλλά θα το προσπαθήσω !

https://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-hp-omen-173-i7-8750h12gb1tb-and-128-gbgtx-1050-4gb-17-an120nv/prod9151535pp/

Καλη η αποφασιστικότητα σου,πιστευω θα βρεις άκρη τα HP έχουν και καλή παράδοση ψάξε για οδηγό έχεις καλές πιθανότητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με ενα απλό (συμβατό) bluetooth dongle υπαρχει περιπτωση να δουλέψει το airdrop ή θέλει απαραιτητα τις κάρτες που ειναι wifi-bluetooth μαζι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/8/2019 στις 12:57 ΜΜ, ksessalonikios είπε

με ενα απλό (συμβατό) bluetooth dongle υπαρχει περιπτωση να δουλέψει το airdrop ή θέλει απαραιτητα τις κάρτες που ειναι wifi-bluetooth μαζι;

το airdrop θελει καρτα wifi+bluetooth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψάχνω vm image για vmware ή vbox που να δουλεύει το Photos, ώστε να συγχρονίζω ανθρώπινα φωτογραφίες με το XR, γιατί τώρα πρέπει να κάνω συγχρονισμό φακέλων με τον υπολογιστή. Έχετε να μου προτείνεται κάποιο δοκιμασμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι επανέρχομαι στο θέμα του airdrop, ποια είναι η πιο φτηνή κάρτα wifi-bluetooth που παίζει κατευθείαν χωρίς σκαλίσματα; Έχει κανεις καμια υποψην του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,δώσε τα φώτα σας!!!Προσπαθώ να βάλω hackintosh  high siera αλλά τίποτα όπως και με τα mojave,το λάπτοπ είναι hp envy m6 1205sa,με κολλάει, στο ξεκίνημα του install τα πέρασα από windows με transmac σε μορφή dmg σε στικάκι,link για την φώτο https://ibb.co/mB9nYy0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, THE GG GAMER είπε

Καλησπέρα παιδιά,δώσε τα φώτα σας!!!Προσπαθώ να βάλω hackintosh  high siera αλλά τίποτα όπως και με τα mojave,το λάπτοπ είναι hp envy m6 1205sa,με κολλάει, στο ξεκίνημα του install τα πέρασα από windows με transmac σε μορφή dmg σε στικάκι,link για την φώτο https://ibb.co/mB9nYy0

https://www.tonymacx86.com/threads/unibeast-install-macos-mojave-on-any-supported-intel-based-pc.259381/

Ένας οδηγός να πάρεις μια γεύση. Υπάρχουν πολλά setup και πολλα που πρεπει να λαβεις υποψη σου.

Θέλει πολύ διάβασμα και ψάξιμο.

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, alexakos89 είπε

https://www.tonymacx86.com/threads/unibeast-install-macos-mojave-on-any-supported-intel-based-pc.259381/

Ένας οδηγός να πάρεις μια γεύση. Υπάρχουν πολλά setup και πολλα που πρεπει να λαβεις υποψη σου.

Θέλει πολύ διάβασμα και ψάξιμο.

ξέρω πως υπάρχουν πολλά,δοκίμασα αυτό τον οδηγό που με έστειλες αλλά πάλι τίποτα,με βγάζει μαύρη οθόνη....μήπως παίζει με τους bootloader κάτι ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, THE GG GAMER είπε

ξέρω πως υπάρχουν πολλά,δοκίμασα αυτό τον οδηγό που με έστειλες αλλά πάλι τίποτα,με βγάζει μαύρη οθόνη....μήπως παίζει με τους bootloader κάτι ? 

γραψε το μοντελο του λαπτοπ σου και hackintosh. αν το εχει κανει κανεις ακολουθα αυτα π λεει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

γραψε το μοντελο του λαπτοπ σου και hackintosh. αν το εχει κανει κανεις ακολουθα αυτα π λεει

έχω δει πολλά βίντεο και σε hp laptop αλλά δεν δούλεψαν,amd a10-4600m με hd 7670m 2gb,6gb ram,1tb hdd,απο hackintosh high sierra και mojave

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, THE GG GAMER είπε

έχω δει πολλά βίντεο και σε hp laptop αλλά δεν δούλεψαν,amd a10-4600m με hd 7670m 2gb,6gb ram,1tb hdd,απο hackintosh high sierra και mojave

-!αν σε άλλους δούλεψαν και σε εσένα όχι κάτι δεν κανείς καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexakos89 είπε

-!αν σε άλλους δούλεψαν και σε εσένα όχι κάτι δεν κανείς καλά 

τι να σε πω δεν ξέρω,σε σταθερό με i5 4460 με την δεύτερη με μπήκαν τα mojave...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα επιτέλους update από 10.11 σε 10.14 (όλα από την αρχή). Έχω ερωτήσεις γιατί τα είχα χάσει λίγο. 

4670k - Z87X-D3H - HD4600

Αρχικά freezαρε στο safari μόλις άνοιγα ένα site που είχε autoplaying videos. Έψαξα λίγο και κατέληξα ότι Lilu και Whatevergreen είναι απαραίτητα. Άρχισα να ακολουθώ εδώ τον οδηγό και εν τέλει απλά τα έκανα install. Δεν έκανα τίποτα παραπάνω για patch τους framebuffers κτλ. Τσεκάρω και πλέον δεν freezάρει (κάτι το οποίο συνέβαινε πάντα). Επομένως έχω μερικές ερωτήσεις:

 

1. Είναι απαραίτητο να πατσάρω με Whatevergreen σύμφωνα με τον οδηγό ή και μόνο το install φτάνει?
edit: Μάλλον αυτό που έγινε είναι ότι στο install έκανε patch με τα recommended. Γιατί το λέω αυτό? Στο hackitool,  όταν πατήσω το current μου βγάζει αυτό που προτείνουν (0x0D220003). Αυτό που κοιτούσα εγώ είναι το  (0x0412000B) το οποίο είναι το σωστό για την iGPU μου αλλά για headless.

edit2: στο config.plist δεν βλέπω αυτά που θα έκανε generate το Hackintool, οπότε δεν έγινε στο install. Δεν έχω ίδεα τότε γιατί έφτιαξε και αν χρείαζεται να κάνω patch. 

2. Χρειάζομαι να κάνω κάτι για power management εφόσον βλέπω ότι έχω stepping και όλα τα καλά?  

3. Αν κατάλαβα σωστά από το 1, αν θέλω να βάλω dGPU και θέλω να έχω x264 encoding/decoding από cpu θα πρέπει να πατσάρω την iGPU σε headless. 

4. Τέλος, απόσο βλέπω η Sapphire Pulse είναι οι πιο συμβατές. Έτσι όπως είμαι τώρα θα δουλέψει άμεσως ή θα χρειαστεί κάτι από το βήμα 3? 

5. Αν δεν πάω σε pulse και πάω σε Nitro, τι μπορεί να πάει στραβά και αν πάει υπάρχει λύση? 

6. Πρόταση για dGPU με τον λιγότερο πονοκέφαλο?

7. Παλιά έβαζα τα DSDT από pjalm, πλεον δεν φαίνεται να είναι απαραίτητα. (ισχύει?)

Πάντως να πω ότι μετά από 6 χρόνια, 10.9 και μετά 10.11, είχα πολύ σταθερά συστήματα. 

 

@MoviemakerGr

Επεξ/σία από ThanosA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2019 στις 8:52 ΜΜ, THE GG GAMER είπε

τι να σε πω δεν ξέρω,σε σταθερό με i5 4460 με την δεύτερη με μπήκαν τα mojave...

Αδελφέ έχεις AMD επεξεργαστή ? Αν δεν κάνεις patch kernel στο στικακι εγκατάστασης ΔΕΝ θα γίνει ποτέ η εγκατάσταση.. ψάξε λοιπόν εγκατάσταση αν υπάρχει σύμφωνα με τον επεξεργαστή σου.

3 ώρες πριν, ThanosA είπε

Έκανα επιτέλους update από 10.11 σε 10.14 (όλα από την αρχή). Έχω ερωτήσεις γιατί τα είχα χάσει λίγο. 

4670k - Z87X-D3H - HD4600

Αρχικά freezαρε στο safari μόλις άνοιγα ένα site που είχε autoplaying videos. Έψαξα λίγο και κατέληξα ότι Lilu και Whatevergreen είναι απαραίτητα. Άρχισα να ακολουθώ εδώ τον οδηγό και εν τέλει απλά τα έκανα install. Δεν έκανα τίποτα παραπάνω για patch τους framebuffers κτλ. Τσεκάρω και πλέον δεν freezάρει (κάτι το οποίο συνέβαινε πάντα). Επομένως έχω μερικές ερωτήσεις:

1. Είναι απαραίτητο να πατσάρω με Whatevergreen σύμφωνα με τον οδηγό ή και μόνο το install φτάνει?
edit: Μάλλον αυτό που έγινε είναι ότι στο install έκανε patch με τα recommended. Γιατί το λέω αυτό? Στο hackitool,  όταν πατήσω το current μου βγάζει αυτό που προτείνουν (0x0D220003). Αυτό που κοιτούσα εγώ είναι το  (0x0412000B) το οποίο είναι το σωστό για την iGPU μου αλλά για headless.

edit2: στο config.plist δεν βλέπω αυτά που θα έκανε generate το Hackintool, οπότε δεν έγινε στο install. Δεν έχω ίδεα τότε γιατί έφτιαξε και αν χρείαζεται να κάνω patch. 

2. Χρειάζομαι να κάνω κάτι για power management εφόσον βλέπω ότι έχω stepping και όλα τα καλά?  

3. Αν κατάλαβα σωστά από το 1, αν θέλω να βάλω dGPU και θέλω να έχω x264 encoding/decoding από cpu θα πρέπει να πατσάρω την iGPU σε headless. 

4. Τέλος, απόσο βλέπω η Sapphire Pulse είναι οι πιο συμβατές. Έτσι όπως είμαι τώρα θα δουλέψει άμεσως ή θα χρειαστεί κάτι από το βήμα 3? 

5. Αν δεν πάω σε pulse και πάω σε Nitro, τι μπορεί να πάει στραβά και αν πάει υπάρχει λύση? 

6. Πρόταση για dGPU με τον λιγότερο πονοκέφαλο?

7. Παλιά έβαζα τα DSDT από pjalm, πλεον δεν φαίνεται να είναι απαραίτητα. (ισχύει?)

Πάντως να πω ότι μετά από 6 χρόνια, 10.9 και μετά 10.11, είχα πολύ σταθερά συστήματα. 

@MoviemakerGr

είσαι οκ με τις τελευταίες ver των lilu και WG δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο,παρά μόνο αν χρειάζεσαι πολλαπλά monitor η συνδυαστικά monitor.. iGpu+dGPU

Τα DSDT αν δεν έχεις κυρίαρχο λόγο έχουν γίνει πιο πολύ cosmetics αφού τα patch τώρα πάνε στον clover.

Με λιγα λόγια πάρε την +Nitro που θέλεις σε 580/590 κράτησε headless την iGpu για το QSync και είσαι οκ..  😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...