Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, thory είπε

Κάποιος καμια ιδέα?

Σου παραθέτω τις δικές μου ρυθμίσεις από το config.plist. 

Έχω 3 ssd, 2 που έχουν το Mac OS και έναν που έχει Windows και επιλέγω ανάλογα κατά την εκκίνηση του υπολογιστή. 

 

Screen Shot 2019-11-22 at 07.37.31.png

IMG_1887.jpeg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κάνει κανείς το hackintosh με Ryzen να μας πει εντυπώσεις; Το έχω κάνει χωρίς προβλήματα όμως το θέμα μου είναι ότι δεν μου φαίνεται ότι τρέχει αρκετά smooth. Δηλαδή κάνει κολληματάκια και φαίνεται πιο αργό απ τα linux ή τα windows. Παίζει να φταίει κάτι και να φτιάχνεται; φταίει το ότι είναι hackintosh; φταίει ο Ryzen;

Υ.Γ το hardware μου φαίνεται στην υπογραφή, το OS είναι στον Intenso High Performance SSD M.2 120GB

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Σου παραθέτω τις δικές μου ρυθμίσεις από το config.plist. 

Έχω 3 ssd, 2 που έχουν το Mac OS και έναν που έχει Windows και επιλέγω ανάλογα κατά την εκκίνηση του υπολογιστή. 

To theme απο ThemeManager το κατέβασες;

Έχεις ένα 'Windows' όμως μέσα στο Hide volumes. Πρέπει να του πεις ότι έχεις κρύψει λογικά τον κυρίως δίσκο για να μη σε μπερδεύει αλλά στον bootloader κρατάς μόνο το UEFI partition των Windows για να μπει windows. Το ίδιο ισχύει και για τον MacOS δίσκο, όπου 'κρύβουμε' τα reboot, recovery και άλλους media/data δίσκους για ευκολία στο ψάξιμο. Και αν δε τα χρησιμοποιείς.

19 ώρες πριν, thory είπε

Κάποιος καμια ιδέα?

https://mackie100projects.altervista.org/download-clover-configurator/ κατέβασε τον clover configurator , όπως σου είπε, είναι πολύ χρήσιμος και υπάρχουν κι άλλα εργαλεία εκτός από αυτό, αλλά όμως ο clover ΕFi bootloader σου είναι λίγο παλιός, ανάλογα και την μητρική πλακέτα σου, καλό είναι ίσως να πηγαίνεις με τις κατάλληλες εκδόσεις του clover bootloader/clover configurator και drivers/kexts. Αν δεν ξέρεις μπορεί να το χαλάσεις. Κάνε ένα ψάξιμο.

Πρώτα δες στο Bios αν μπουτάρουν οι δίσκοι και ως UEFI ή τους έχει legacy. Και αν τους δίσκους σου των Mac & Windows τους εμφανίζει κανονικά στο boot menu ως UEFI: δίσκος. Επίσης για παράδειγμα το προηγούμενο bios version της μητρικής μου μπέρδευε τα δύο λειτουργικά (τον NVMe με το windows boot manager των windows) με αποτέλεσμα να χαλάει ή το ένα ή το άλλο όταν έκανα κάποιες μικροαλλαγές.

 

Γνώμη μου/συμβουλή μην χρησιμοποιείται τα unibeast/ multibeast/ kextbeast καρά crap είναι. Καθαρή εγκατάσταση περνάς macos και χωρίς αυτά.

Επεξ/σία από qrstuv
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dihen είπε

Αναζητώ έμπειρο γνώστη για εγκατάσταση Hackintosh σε συμβατό υπολογιστή ...με αμοιβή φυσικά.

Δεν χρειάζεται φίλε μου, αν έχεις συμβατό και νέο σύστημα, γράψε το εδώ και θα σε κατευθύνουμε. Αν είσαι από Αθήνα πίνουμε κι έναν καφέ παρέα και το στήνουμε. 

Μην δίνεις λεφτά για πράγματα που υπάρχουν στο ιντερνετ. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2019 στις 3:42 ΜΜ, qrstuv είπε

To mood για σήμερα

657555F2-B459-4897-A82F-8279A4F6F489.JPEG

83374910-C895-4595-9145-322FED8E02BE.JPEG

 

δηλαδή θα υποστηρίξετε οτι δεν αξιζει τον κόπο?

Στις 23/11/2019 στις 7:41 ΠΜ, jimmakosapple είπε

Δεν χρειάζεται φίλε μου, αν έχεις συμβατό και νέο σύστημα, γράψε το εδώ και θα σε κατευθύνουμε. Αν είσαι από Αθήνα πίνουμε κι έναν καφέ παρέα και το στήνουμε. 

Μην δίνεις λεφτά για πράγματα που υπάρχουν στο ιντερνετ. 

Διαβασα αρκετα πολλα sites (tony morganaut vanilla olarilla insanelymac etc.) κι ακολουθησα πολλους οδηγους για εγκατασταση

Δεν εχω προσβαση σε MAC που λενε οτι κανει τα πραγματα πιο ευκολα. 

Αγορασα νεο PC και προσπαθησα να κανω εγκατασταση Mojave και Catalina χωρις επιτυχια καθως αυτή κολλαει πριν στη μαυρη οθονη με τα γραφικα πριν σηκωσει τα γραφικα.

Εχωδιαβασει για kext και config.plst . Καπου εκει νομιζω οτι ειναι η λυση του προβληματος μου.

Αν μπορειτε δωστε μου κατευθυνση.

PART LIST

 Intel I5 9400 

 Gigabyte Z390 AORUS PRO

 Samsung EVO 500GB SSD (2.5) macOS Catalina

 Samsung EVO 500 GB SSD (2.5) Windows 10 Pro

8 GB RAM Corsair

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ermis29@gmail είπε

δηλαδή θα υποστηρίξετε οτι δεν αξιζει τον κόπο?

Διαβασα αρκετα πολλα sites (tony morganaut vanilla olarilla insanelymac etc.) κι ακολουθησα πολλους οδηγους για εγκατασταση

Δεν εχω προσβαση σε MAC που λενε οτι κανει τα πραγματα πιο ευκολα. 

Αγορασα νεο PC και προσπαθησα να κανω εγκατασταση Mojave και Catalina χωρις επιτυχια καθως αυτή κολλαει πριν στη μαυρη οθονη με τα γραφικα πριν σηκωσει τα γραφικα.

Εχωδιαβασει για kext και config.plst . Καπου εκει νομιζω οτι ειναι η λυση του προβληματος μου.

Αν μπορειτε δωστε μου κατευθυνση.

PART LIST

 Intel I5 9400 

 Gigabyte Z390 AORUS PRO

 Samsung EVO 500GB SSD (2.5) macOS Catalina

 Samsung EVO 500 GB SSD (2.5) Windows 10 Pro

8 GB RAM Corsair

Με την κάρτα γραφικών του επεξεργαστή θες να κάνεις την εγκατάσταση έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, jimmakosapple είπε

Μπορείς να ανεβάσεις τον EFI folder σου να του ρίξω μια ματιά?

τα εσβησα ολα την περασμενη εβδομαδα,

επισυναπτω το HACKINTOSHER-Z390-EFI

νομιζω αυτο χρησιμοποιουσα

ποια εγκατασταση θα προτεινες να κανω?

olarila catalina και clover?

 

τωρα εχω βρει ενα νεο efi εδω:

https://www.insanelymac.com/forum/topic/340760-glasgoods-macos-catalina-install-guide-aorus-z390-pro-z390-master/

._Info.plist ._MacOS ._Lilu ._Contents ._Info.plist ._MacOS ._LPCSensors ._Contents ._Info.plist ._MacOS ._Resources .__CodeSignature ._SmallTreeIntel82576 ._English.lproj ._InfoPlist.strings ._CodeResources ._Contents ._Info.plist ._MacOS ._SMMSensors ._Contents ._Info.plist ._MacOS ._USBInjectAll ._Contents ._Info.plist ._MacOS ._WhateverGreen ._Contents ._Info.plist EFI.rar

Επεξ/σία από ermis29@gmail
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πειραματιστεί σε άπειρες τεχνολογίες στα νιάτα μου, από τη δεκαετία του '80, ειδικά τις εποχές που δεν υπήρχαν έτοιμες λύσεις.

Πρέπει να ομολογήσω ότι το Hackintosh, είναι ένα από τα πιο μαζοχιστικά πρότζεκτ στην ιστορία των υπολογιστών. 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ermis29@gmail είπε

Δοκίμασε να περάσεις τo Catalina με τον παρακάτω EFI folder.

https://www.dropbox.com/s/xdourdj372iv073/EFI.zip?dl=0

Είναι για εγκατάσταση μόνο με την κάρτα γραφικών του επεξεργαστή. 

23 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Έχω πειραματιστεί σε άπειρες τεχνολογίες στα νιάτα μου, από τη δεκαετία του '80, ειδικά τις εποχές που δεν υπήρχαν έτοιμες λύσεις.

Πρέπει να ομολογήσω ότι το Hackintosh, είναι ένα από τα πιο μαζοχιστικά πρότζεκτ στην ιστορία των υπολογιστών. 😎

Κώστα έχει μεγαλώσει πολύ σαν κοινότητα πλέον. Με το συμβατό Hardware και κάμποσο διάβασμα θα έλεγα ότι είναι σχετικά εύκολο. Απλά πρέπει να μένεις ενημερωμένος συνέχεια για τις εξελίξεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...