Προς το περιεχόμενο

iOS 11.3 με "Υγεία Μπαταρίας" και πλήθος νέων χαρακτηριστικών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
10 minutes ago, Jimmy08 said:

Τέλος πάντων εμένα δε μου άρεσε αυτή η εξέλιξη στο iOS 11. Και είναι κρίμα γιατί θα μπορούσαν να βάλουν άλλες τόσες συντομεύσεις με το 3D Touch, αλλά το έχουν παραμελήσει αρκετά.

Αρκούσε το "δεν μου αρέσει". Τόση ώρα τσάμπα κόπος για την "ανάλυση" που ήταν και λανθασμένη! :P 

Πραγματικά πάντως, η διαφορά στην κατανάλωση είναι σχεδόν μηδενική! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

με απλα λογια εσυ λες "εγω τα θελω κλειστα εκτος απο τις φορες που θελω να τα χρησιμοποιησω" και εγω λεω "αστα ανοιχτα γιατι οταν θες να τα χρησιμοποιησεις ειναι εκει και οταν δεν θες να τα χρησιμοποιησεις δεν καταναλωνουν σχεδον καθολου μπαταρια ή και καθολου μπαταρια". η δικη μου προσεγγιση ειναι αντικειμενικα η σωστη, γι' αυτο και ειναι και η επιλογη του κατασκευαστη αυτη και γι αυτο και η πλειοψηφια των χρηστων την προτιμαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αρκούσε το "δεν μου αρέσει". Τόση ώρα τσάμπα κόπος για την "ανάλυση" που ήταν και λανθασμένη! :P 

Πραγματικά πάντως, η διαφορά στην κατανάλωση είναι σχεδόν μηδενική! 

Δεν προσπαθούσα να κάνω καμία ανάλυση, μόνο να καταλάβω το σκεπτικό σας.

Μηδενική κατανάλωση όταν έχεις συνδεδεμένο apple watch; Καλά...

5 λεπτά πριν, Snollygoster είπε

με απλα λογια εσυ λες "εγω τα θελω κλειστα εκτος απο τις φορες που θελω να τα χρησιμοποιησω" και εγω λεω "αστα ανοιχτα γιατι οταν θες να τα χρησιμοποιησεις ειναι εκει και οταν δεν θες να τα χρησιμοποιησεις δεν καταναλωνουν σχεδον καθολου μπαταρια ή και καθολου μπαταρια". η δικη μου προσεγγιση ειναι αντικειμενικα η σωστη, γι' αυτο και ειναι και η επιλογη του κατασκευαστη αυτη και γι αυτο και η πλειοψηφια των χρηστων την προτιμαει.

Ας μη μιλήσουμε για τις επιλογές του κατασκευαστή καλύτερα. Όταν θες να τα χρησιμοποιήσεις και τα έχεις ήδη αποσυνδέσει, πάλι πρέπει να μπεις στο control center να τα συνδέσεις.

Άρα αδυνατώ να καταλάβω τι κερδίζουμε από αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Jimmy08 said:

Δεν προσπαθούσα να κάνω καμία ανάλυση, μόνο να καταλάβω το σκεπτικό σας.

Μηδενική κατανάλωση όταν έχεις συνδεδεμένο apple watch; Καλά...

Ας μη μιλήσουμε για τις επιλογές του κατασκευαστή καλύτερα. Όταν θες να τα χρησιμοποιήσεις και τα έχεις ήδη αποσυνδέσει, πάλι πρέπει να μπεις στο control center να τα συνδέσεις.

Άρα αδυνατώ να καταλάβω τι κερδίζουμε από αυτό..

θα το δωσω το λινκ αν και νομιζω πως δεν θελεις να καταλαβεις οχι οτι αδυνατεις. σε ενα συγχρονο κινητο τηλεφωνο το WiFi/Bluetooth ειναι ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΑ να ειναι κατα 99% του χρονου ανοιχτα γιατι οταν δεν γινεται χρηση τους δεν καταναλωνουν ενεργεια οπότε για τη δικη μας ευκολια καλο ειναι να ειναι ανοιχτα και ο,τι τα χρειαζεται (πχ ενα ρολοι) να τα εχει.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bluetooth_Low_Energy

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτοχος iPhone 6 εδώ και 3 χρόνια με την ίδια μπαταρία μου βγάζει 88%, αυτό που έχω προσέξει μετά την αναβάθμιση είναι ότι το κινητό μου πάει σφαίρα! Το φόρτισα στις 8 η ώρα το πρωί τώρα έχουμε 14:35 κι μετά από συνεχίσεις χρήση του Facebook και του Twitter είμαι στο 45%, ε μην είμαστε αχάριστοι! 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Snollygoster είπε

θα το δωσω το λινκ αν και νομιζω πως δεν θελεις να καταλαβεις οχι οτι αδυνατεις. σε ενα συγχρονο κινητο τηλεφωνο το WiFi/Bluetooth ειναι ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΑ να ειναι κατα 99% του χρονου ανοιχτα γιατι οταν δεν γινεται χρηση τους δεν καταναλωνουν ενεργεια οπότε για τη δικη μας ευκολια καλο ειναι να ειναι ανοιχτα και ο,τι τα χρειαζεται (πχ ενα ρολοι) να τα εχει.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bluetooth_Low_Energy

Το BLE δε σημαίνει ότι καταναλώνει από μόνο του λιγότερη ενέργεια. Είναι brand name για να το ξεχωρίζει από το κλασικό bluetooth και χρησιμοποείται σε συγκεκριμένα σενάρια.

Από τη στιγμή που το radio είναι on, καταναλώνει ενέργεια. Μπορεί να μιλάμε για 1-2% σε 24 ώρες, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι 0. Αυτό θέλω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

SE συζύγου, που σημαίνει φόρτιση τουλάχιστον 2 φορές την μέρα και γενικό ξέσκισμα με όλα ανοιχτά όλη μέρα, αγορασμένο τον Σεπτέμβριο του 2016 από Αμερική, 87%. Πολύ καλά νομίζω. Το κινητό δεινοπαθεί καθημερινά. Θα δω και το δικό μου ίδιο μοντέλο ίδια μέρα αγοράς αλλά με συνετή χρήση, αλλά προσπαθώ ακόμη να κατεβάσω το update από μια χώρα της αραπιάς που βρίσκομαι και ίδωμεν.

Επεξ/σία από Makis38
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iphone SE 12 μηνες ακριβώς στην κατοχή μου  έβγαλε 100%. Το πιο σημαντικό ομως ειναι οτι παει σφαίρα με το 11.3!  Αισθητή διαφορα σε καποιες εφαρμογες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όταν κάνω το update μέσω υπολογιστή λέει ότι η αναβάθμιση ειναι 2.54 Gb ενώ όταν OTA είναι μόνο 665 Mb περίπου; 

Κατεβάζει όλο το λειτουργικό εξ' αρχής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Makis38 said:

Γιατί όταν κάνω το update μέσω υπολογιστή λέει ότι η αναβάθμιση ειναι 2.54 Gb ενώ όταν OTA είναι μόνο 665 Mb περίπου; 

Κατεβάζει όλο το λειτουργικό εξ' αρχής;

μέσω υπολογιστή κατεβαίνει όλο το OS.

από την συσκευή παίρνεις μόνος τις διαφορές

https://en.wikipedia.org/wiki/Delta_update

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Επιβάλλεται πια οποίος πουλάει iPhone /ipad σε αγγελία να βάζει και εικόνα με ποσοστό υγείας μπαταρίας...:ph34r:

Ισχύει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, billdanos είπε

IMG_1170.png

Καλα.. Είπαμε! και η κουτσή Μαρία θα το κοιτούσε αυτό πριν γράψει σε φόρουμ.. εντάξει ειναι δεν ξέρω γιατί το έκανε το πρώτο μισάωρο μετα την αναβάθμιση, ξεκόλλησε μόνο του. Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...