Προς το περιεχόμενο

University of the People - Πανεπιστήμιο του Λαού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

50αρικο plus οι μεταφράσεις, 50αρικο to duolinko 55 η εγγραφούλα νατο το 200αρικο το φτάνουμε....🤪🤣.Καλό tip περα απτην πλάκα γιατι και το άλλο το παιδι TOEIC Advanced έχει και μάλλον άκυρο κι αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Napier είπε

το uopeople τα πιανει ολα για αναγνωριση, τουλαχιστον για το δικο μου course που ειναι διοικηση επιχειρησεων. αντιστοιχο προγραμμα με αντιστοιχη διαρκεια εχει και το ΕΑΠ. αυτο που δε πιανει προς το παρον ειναι οι δια ζωσης εξετασεις και το οποιο λογικα θα αλλαξει αφου το ΕΑΠ θα αρχισει και αυτο με την ιδια διαδικασια του προκτορινγκ οποτε για οσους ψηνοντε για δημοσιο θα πρεπει να περιμενουν μεχρι να αλλαξει την αποφαση το δοαταπ το οποιο λογικα θα την αλλαξει αμεσα αφου αρχισει το προκτορινγκ το ΕΑΠ

 

Σχετικά με ακαδημαϊκή ισοδυναμία:

Όχι, δεν μπορείς να το ξέρεις 100% αν τα πιάνει όλα για αναγνώριση αν δεν υπάρξει ήδη προηγούμενο ιστορικό αναγνώρισης. Αν δεν υπάρχει ήδη δηλαδή προηγούμενο ιστορικό αναγνώρισης για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο δεν είναι απαραίτητο 100% ότι θα υπάρξει σε προπτυχιακό αναγνώριση κατά ισοτιμία και αντιστοιχία με ημεδαπό προπτυχιακό. Το ΔΟΑΤΑΠ μπορεί βάσει το σχετικού νόμου αναγνώρισης είτε να μην αναγνωρίσει (υπάρχει ειδικό ερωτηματολόγιο προϋποθέσεων αναγνώρισης 5 σελίδων που πρέπει το πανεπιστήμιο να βεβαιώσει: http://www.doatap.gr/gr/doc/Quest_Nov_2019.pdf), είτε μπορεί αν δεν έχει ένα προπτυχιακό ίδιας φύσης μαθήματα με αντίστοιχο τμήμα της ημεδαπής (το αν είναι ίδιας ύλης τα μαθήματα δεν το κρίνεις εσύ σαφώς) να σε υποχρεώσει να δώσεις εξετάσεις σε αυτά τα μαθήματα σε ημεδαπό πανεπιστήμιο, μέχρι συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων:

http://www.doatap.gr/gr/nomos.php

Αρθρο 4, ΝΟΜΟΣ 3328/2005 - ΦΕΚ 80/Α/1.4.2005, Παράγραφος 3:

«Ισοτιμία και αντιστοιχία» αναγνωρίζεται εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις για την αναγνώριση της «ισοτιμίας» του τίτλου σπουδών και επιπλέον ο ενδιαφερόμενος έχει διδαχθεί και εξετασθεί επιτυχώς στα βασικά μαθήματα του ομοειδούς προγράμματος σπουδών της ημεδαπής. Ο Οργανισμός μπορεί να απαιτήσει επιπλέον επιτυχή εξέταση σε συμπληρωματικό αριθμό μαθημάτων σε ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της ημεδαπής. Τα συμπληρωματικά μαθήματα δεν μπορούν να υπερβαίνουν τα έξι. Ο αριθμός αυτός μπορεί να αυξηθεί έως δέκα, όταν πρόκειται για την αναγνώριση τίτλων της αλλοδαπής αντίστοιχων με τίτλους, που αποκτώνται στην ημεδαπή μετά από σπουδές τουλάχιστον πενταετούς διάρκειας. Αν η διαφορά του προγράμματος σπουδών της ημεδαπής από το πρόγραμμα της αλλοδαπής είναι τόσο σημαντική ώστε να μη μπορεί να χορηγηθεί «ισοτιμία και αντιστοιχία» του τίτλου ούτε με τη συμπληρωματική εξέταση σε έξι ή, αναλόγως, δέκα μαθήματα, τότε αναγνωρίζεται «ισοτιμία» εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις του άρθρου 4 παρ. 1. Τα συμπληρωματικά μαθήματα ορίζονται από το οικείο Τμήμα του Δ.Σ. του Οργανισμού μετά από εισήγηση της αρμόδιας Εκτελεστικής Επιτροπής (Ε.Ε.).

 

 

3 ώρες πριν, dataking1986 είπε

Άρα χλωμό για ΔΟΑΤΑΠ. Λίγο το κακό θα θελα να δω σε μια εταιρεία πως το αντιμετωπίζουν... 

 

Σχετικά με επαγγελματική ισοδυναμία:

 

Σχετικά με τα επαγγελματικά προσόντα η αρμόδια αρχή που μπορείς να κάνεις αίτηση αναγνώρισης επαγγελματικών προσόντων και αναγνώρισης επαγγελματικής ισοδυναμίας τίτλων σπουδών είναι το Αυτοτελές Τμήμα Εφαρμογής της Ευρωπαϊκής Νομοθεσίας (ΑΤΕΕΝ). Εφόσον πληρούνται οι απαραίτητες προϋποθέσεις (που αυτό δεν είναι γνωστό για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο) υπάρχει απόφαση αναγνώρισης της αρμόδιας αρχής. Αυτό είναι διαφορετικό από την ακαδημαϊκή ισοδυναμία του ΔΟΑΤΑΠ.

https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-2/298-uncategorised/26691-aftoteles-tmima-diethnon-kai-evropaikon-sxeseon

  • Αποτελέσματα της αναγνώρισης Επαγγελματικής Ισοδυναμίας:

Η αναγνώριση επαγγελματικής ισοδυναμίας τίτλου τυπικής ανώτατης εκπαίδευσης κράτους - μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή τρίτης χώρας με αυτόν που απονέμεται στο πλαίσιο του ημεδαπού εκπαιδευτικού συστήματος, σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 2 του παρόντος, παρέχει στο δικαιούχο τη δυνατότητα να αποκτήσει στην Ελλάδα πρόσβαση και να ασκήσει συγκεκριμένη οικονομική δραστηριότητα ως μισθωτός ή αυτοαπασχολούμενος με τις ίδιες προϋποθέσεις και όρους με τους κατόχους συγκρίσιμων τίτλων του ημεδαπού εκπαιδευτικού συστήματος, εκτός των περιπτώσεων που απαιτούνται αυξημένα ακαδημαϊκά προσόντα και ιδίως για θέσεις καθηγητών Α.Ε.Ι., ερευνητών και ειδικού επιστημονικού προσωπικού.».

 

  • «Άρθρο 57 Α Γραπτή δοκιμασία επαγγελματικής ισοδυναμίας»:

Η γραπτή δοκιμασία επαγγελματικής ισοδυναμίας σε επιστημονικά αντικείμενα - μαθήματα του Α.Τ.Ε.Ε.Ν. λαμβάνει χώρα σε κάθε εξεταστική περίοδο που ορίζεται για το συγκεκριμένο μάθημα - επιστημονικό αντικείμενο σε Τμήμα Α.Ε.Ι. της ημεδαπής. Ο ενδιαφερόμενος έχει δικαίωμα να επιλέξει το Τμήμα Α.Ε.Ι. της ημεδαπής όπου επιθυμεί να εξεταστεί στο συγκεκριμένο μάθημα - επιστημονικό αντικείμενο και υποβάλει σχετική αίτηση στη Γραμματεία του Tμήματος. Η αίτηση συνοδεύεται από την απόφαση του Α.Τ.Ε.Ε.Ν. για την επιβολή αντισταθμιστικών μέτρων. Ο Πρόεδρος του Τμήματος εκδίδει ειδική άδεια συμμετοχής στις εξετάσεις, οι οποίες μπορεί να είναι γραπτές ή/και προφορικές, ανάλογα με το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος ή της σχολής των συγκεκριμένων αντικειμένων. Μετά την εξέταση, η Γραμματεία του Τμήματος εκδίδει βεβαίωση αποτελέσματος, με ένδειξη «επιτυχώς» ή μη και χωρίς βαθμολόγηση, την οποία ο ενδιαφερόμενος υποβάλλει στο Α.Τ.Ε.Ε.Ν. προκειμένου να διαπιστωθεί ότι πληρούνται οι όροι για την αναγνώριση που αποφασίστηκαν με την προηγούμενη απόφαση του Α.Τ.Ε.Ε.Ν..».

 

Επεξ/σία από iSpO_fAcTo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, iSpO_fAcTo είπε

Όχι, δεν μπορείς να το ξέρεις 100% αν τα πιάνει όλα για αναγνώριση αν δεν υπάρξει ήδη προηγούμενο ιστορικό αναγνώρισης. Αν δεν υπάρχει ήδη δηλαδή προηγούμενο ιστορικό αναγνώρισης για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο δεν είναι απαραίτητο 100% ότι θα υπάρξει σε προπτυχιακό αναγνώριση κατά ισοτιμία και αντιστοιχία με ημεδαπό προπτυχιακό. Το ΔΟΑΤΑΠ μπορεί βάσει το σχετικού νόμου αναγνώρισης είτε να μην αναγνωρίσει (υπάρχει ειδικό ερωτηματολόγιο προϋποθέσεων αναγνώρισης 5 σελίδων που πρέπει το πανεπιστήμιο να βεβαιώσει: http://www.doatap.gr/gr/doc/Quest_Nov_2019.pdf), είτε μπορεί αν δεν έχει ένα προπτυχιακό ίδιας φύσης μαθήματα με αντίστοιχο τμήμα της ημεδαπής (το αν είναι ίδιας ύλης τα μαθήματα δεν το κρίνεις εσύ σαφώς) να σε υποχρεώσει να δώσεις εξετάσεις σε αυτά τα μαθήματα σε ημεδαπό πανεπιστήμιο, μέχρι συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων:

http://www.doatap.gr/gr/nomos.php

Αρθρο 4, ΝΟΜΟΣ 3328/2005 - ΦΕΚ 80/Α/1.4.2005, Παράγραφος 3:

«Ισοτιμία και αντιστοιχία» αναγνωρίζεται εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις για την αναγνώριση της «ισοτιμίας» του τίτλου σπουδών και επιπλέον ο ενδιαφερόμενος έχει διδαχθεί και εξετασθεί επιτυχώς στα βασικά μαθήματα του ομοειδούς προγράμματος σπουδών της ημεδαπής. Ο Οργανισμός μπορεί να απαιτήσει επιπλέον επιτυχή εξέταση σε συμπληρωματικό αριθμό μαθημάτων σε ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της ημεδαπής. Τα συμπληρωματικά μαθήματα δεν μπορούν να υπερβαίνουν τα έξι. Ο αριθμός αυτός μπορεί να αυξηθεί έως δέκα, όταν πρόκειται για την αναγνώριση τίτλων της αλλοδαπής αντίστοιχων με τίτλους, που αποκτώνται στην ημεδαπή μετά από σπουδές τουλάχιστον πενταετούς διάρκειας. Αν η διαφορά του προγράμματος σπουδών της ημεδαπής από το πρόγραμμα της αλλοδαπής είναι τόσο σημαντική ώστε να μη μπορεί να χορηγηθεί «ισοτιμία και αντιστοιχία» του τίτλου ούτε με τη συμπληρωματική εξέταση σε έξι ή, αναλόγως, δέκα μαθήματα, τότε αναγνωρίζεται «ισοτιμία» εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις του άρθρου 4 παρ. 1. Τα συμπληρωματικά μαθήματα ορίζονται από το οικείο Τμήμα του Δ.Σ. του Οργανισμού μετά από εισήγηση της αρμόδιας Εκτελεστικής Επιτροπής (Ε.Ε.).

ναι ας υποχρεωσει τους ενδιαφερομενους να δωσουν και 1000 μαθηματα , το θεμα ειναι οτι και αυτο το καστρο θα πεσει μιας και αναγκαστικα το ΕΑΠ θα προχωρησει σε συγχρονες λυσεις οπως τα υπολοιπα διεθνη πανεπιστημια για τις εξετασεις και μαλιστα δε θα ειναι κατι που θα αφορα μονο την εποχη κορονοιου αλλα μονιμα πλεον θα προβλεπετε το προκτορινγκ στο ΕΑΠ. 

η ουσια ειναι οτι εκτος συγκλονιστικου απροοπτου το δοαταπ θα αναγκαστει να αναγνωρισει ολα τα ανοιχτα πανεπιστημια του κοσμου με προκτορινγκ εφοσον εχουν ιδιας διαρκειας και ιδιας φυσης προπτυχιακα. και στη περιπτωση του uopeople που εχει σαφως πιο πληρες προγραμμα απο το προγραμμα της διοικησης επιχειρησεων του ΕΑΠ ειναι απιθανο να ζητησει προσθετες εξετασεις οταν το uopeople εχει 40 μαθηματα στο προπτυχιακο και το ΕΑΠ εχει ουτε τα μισα.

σε καθε περιπτωση αυτα αφορουν οσους ενδιαφεροντε για το δημοσιο, το οποιο εμενα μου ειναι εντελως αδιαφορο. για την ελευθερη αγορα εργασιας η οποια με αφορα και δεδομενης της εκθετικης αυξησης εισακτεων παγκοσμιως αλλα κυριως λογω του regional accreditation που θα χτυπησει συντομα το uopeople τοτε οχι μονο θα απορριπτουν οι ετεριες αποφοιτους του uopeople αλλα θα ειναι και περιζητιτοι λεω εγω. στην αμερικη μαλιστα ειναι ηδη περιζητιτοι καθως αποφοιτοι εχουν παει σε τοπ ετεριες

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Napier είπε

ναι ας υποχρεωσει τους ενδιαφερομενους να δωσουν και 1000 μαθηματα , το θεμα ειναι οτι και αυτο το καστρο θα πεσει μιας και αναγκαστικα το ΕΑΠ θα προχωρησει σε συγχρονες λυσεις οπως τα υπολοιπα διεθνη πανεπιστημια για τις εξετασεις και μαλιστα δε θα ειναι κατι που θα αφορα μονο την εποχη κορονοιου αλλα για παντα πλεον θα προβλεπετε το προκτορινγκ στο ΕΑΠ. 

η ουσια ειναι οτι εκτος συγκλονιστικου απροοπτου το δοαταπ θα αναγκαστει να αναγνωρισει ολα τα ανοιχτα πανεπιστημια του κοσμου με προκτορινγκ εφοσον εχουν ιδιας διαρκειας και ιδιας φυσης προπτυχιακα. και στη περιπτωση του uopeople που εχει σαφως πιο πληρες προγραμμα απο το προγραμμα της διοικησης επιχειρησεων του ΕΑΠ ειναι απιθανο να ζητησει προσθετες εξετασεις οταν το uopeople εχει 40 μαθηματα στο προπτυχιακο και το ΕΑΠ εχει ουτε τα μισα.

σε καθε περιπτωση αυτα αφορουν οσους ενδιαφεροντε για το δημοσιο, το οποιο εμενα μου ειναι εντελως αδιαφορο. για την ελευθερη αγορα εργασιας η οποια με αφορα και δεδομενης της εκθετικης αυξησης εισακτεων παγκοσμιως αλλα κυριως λογω του regional accreditation που θα χτυπησει συντομα το uopeople τοτε οχι μονο θα απορριπτουν οι ετεριες αποφοιτους του uopeople αλλα θα ειναι και περιζητιτοι λεω εγω.

Η απάντηση που έγραψα πάνω δεν αναφέρεται μόνο στην απομακρυσμένη εξέταση και δεν έχει σχέση η απομακρυσμένη εξέταση με τα extra μαθήματα που μπορείς να δώσεις σε ημεδαπό πανεπιστήμιο. Το αν έχει "σαφώς" όπως λες πιο πλήρες πρόγραμμα δεν μπορείς να το κρίνεις εσύ, γίνεται επιτροπή από ειδικούς που το κρίνει. Δεν είναι απαραίτητο ότι όταν το ΕΑΠ θα βάλει online εξέταση θα αναγνωρίσει το ΔΟΑΤΑΠ όλα τα πανεπιστήμια που το κάνουν αυτό, όπως τώρα δεν αναγνωρίζει το ΔΟΑΤΑΠ όλα τα online πανεπιστήμια που έχουν δια ζώσης εξετάσεις. Το αν θα δέχονται ή όχι εταιρείες απόφοιτους με τη σέσουλα, ειδικά με το ποσοστό ανεργίας στην Ελλάδα από απόφοιτους ημεδαπών πανεπιστημίων, δεν μπορούμε να το ξέρουμε αυτό ότι θα ισχύσει.

Επεξ/σία από iSpO_fAcTo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iSpO_fAcTo είπε

Η απάντηση που έγραψα πάνω δεν αναφέρεται στην απομακρυσμένη εξέταση και δεν έχει σχέση η απομακρυσμένη εξέταση με τα extra μαθήματα που μπορείς να δώσεις σε ημεδαπό πανεπιστήμιο. Το αν έχει "σαφώς" όπως λες πιο πλήρες πρόγραμμα δεν μπορείς να το κρίνεις εσύ, γίνεται επιτροπή από ειδικούς που το κρίνει. Δεν είναι απαραίτητο ότι όταν το ΕΑΠ θα βάλει online εξέταση θα αναγνωρίσει το ΔΟΑΤΑΠ όλα τα πανεπιστήμια που το κάνουν αυτό, όπως τώρα δεν αναγνωρίζει το ΔΟΑΤΑΠ όλα τα online πανεπιστήμια που έχουν δια ζώσης εξετάσεις. Το αν θα δέχονται ή όχι εταιρείες απόφοιτους με τη σέσουλα, ειδικά με το ποσοστό ανεργίας στην Ελλάδα από απόφοιτους ημεδαπών πανεπιστημίων, δεν μπορούμε να το ξέρουμε αυτό ότι θα ισχύσει.

ναι δε μπορεις να το ξερεις αλλα οκ μεση αντιληψη να εχει καποιος ειναι κατανοητο οτι οταν ενα προγραμμα σπουδων εχει 40 μαθηματα και ενα αλλο ουτε τα μισα οι καρεκλοκενταυροι του ελλαδισταν συντεχνιακου συστηματος αναγνωρισεων θα πρεπει να καταφυγουν σε ''δημιουργικες'' και ευφανταστες ''λυσεις'' προκειμενου να μην αναγνωρισουν ενα ιδρυμα που θα εχει μαλιστα regional accreditation στις ΗΠΑ. διοτι τα παντα για να μην χτυπηθει το μονοπολιο του εαπ.

για την ανεργια  και την ελευθερη αγορα εργασια πιστευω εκεινος που θα εχει καλυτερο προφιλ θα προτιμηθει και πλεον ενας αποφοιτος του uopeople λεω εγω οτι θα εχει πολυ ισχυροτερο προφιλ απο εναν αποφοιτο του εαπ. αλλα αυτη ειναι η αποψη μου και θα κριθει στη πραγματικοτητα. προς το παρον το uopeople ειναι δυναμικα ανερχομενο ανοιχτο πανεπιστημιο καθως ειναι το πιο ευελικτο μακραν απο ολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Napier είπε

ναι δε μπορεις να το ξερεις αλλα οκ μεση αντιληψη να εχει καποιος ειναι κατανοητο οτι οταν ενα προγραμμα σπουδων εχει 40 μαθηματα και ενα αλλο ουτε τα μισα οι καρεκλοκενταυροι του ελλαδισταν συντεχνιακου συστηματος αναγνωρισεων θα πρεπει να καταφυγουν σε ''δημιουργικες'' και ευφανταστες ''λυσεις'' προκειμενου να μην αναγνωρισουν ενα ιδρυμα που θα εχει μαλιστα regional accreditation στις ΗΠΑ. διοτι τα παντα για να μην χτυπηθει το μονοπολιο του εαπ.

για την ανεργια  και την ελευθερη αγορα εργασια πιστευω εκεινος που θα εχει καλυτερο προφιλ θα προτιμηθει και πλεον ενας αποφοιτος του uopeople λεω εγω οτι θα εχει πολυ ισχυροτερο προφιλ απο εναν αποφοιτο του εαπ. αλλα αυτη ειναι η αποψη μου και θα κριθει στη πραγματικοτητα. προς το παρον το uopeople ειναι δυναμικα ανερχομενο ανοιχτο πανεπιστημιο καθως ειναι το πιο ευελικτο μακραν απο ολα!

Καταρχάς άλλο η ακαδημαϊκή και άλλο η επαγγελματική ισοδυναμία. Σχετικά με το ΔΟΑΤΑΠ, δεν παίζει απαραίτητα ρόλο ο αριθμός των μαθημάτων αλλά η διδακτέα ύλη. Μπορεί πχ αν δεν είναι ίδια με αντίστοιχο προπτυχιακό στην ημεδαπή να χρειαστεί να δώσεις εξετάσεις. Σχετικά με ΑΤΕΕΝ δεν ξέρω αν μπορεί να πάρει σίγουρα επαγγελματική ισοδυναμία. Δεν είμαι ειδικός για να κρίνω αν θα πάρει ακαδημαϊκή ή επαγγελματική ισοδυναμία. Το να μην έχει επαγγελματικά δικαιώματα το πτυχίο μπορεί να είναι πρόβλημα για κάποια εταιρεία, μπορεί και όχι.

Επεξ/σία από iSpO_fAcTo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dataking1986 είπε

Δε θέλω να ανοίξω το θέμα του ΕΑΠ. Δυστυχώς είμαι εκεί,έχω τελειώσει κάποιες ενότητες αλλά μέχρι εδώ. UoP τώρα!

θα φας τρελο μπουλιγκ αν το λες UoP , UoPeople το λενε χαχα

εχουν βγαλει και ανακοινωση για τη συντμηση . το UοP ειναι το πανεπιστημιο του φοινιξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Napier είπε

θα φας τρελο μπουλιγκ αν το λες UoP , UoPeople το λενε χαχα

εχουν βγαλει και ανακοινωση για τη συντμηση . το UοP ειναι το πανεπιστημιο του φοινιξ

Α συγνώμη δεν το ήξερα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά για να κάτσω να διαβάσω 4 χρόνια ένα προπτυχιακό θα ήθελα να ήμουν 100% σίγουρος ότι το πτυχίο θα είχε τόσο ακαδημαϊκή αναγνώριση όσο και επαγγελματικά δικαιώματα. Το αν θα χρειαστεί να τα χρησιμοποιήσεις τα παραπάνω στο μέλλον ποτέ δεν το ξέρεις.

Επεξ/σία από iSpO_fAcTo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iSpO_fAcTo είπε

Καταρχάς άλλο η ακαδημαϊκή και άλλο η επαγγελματική ισοδυναμία. Σχετικά με το ΔΟΑΤΑΠ, δεν παίζει απαραίτητα ρόλο ο αριθμός των μαθημάτων αλλά η διδακτέα ύλη. Μπορεί πχ αν δεν είναι ίδια με αντίστοιχο προπτυχιακό στην ημεδαπή να χρειαστεί να δώσεις εξετάσεις. Σχετικά με ΑΤΕΕΝ δεν ξέρω αν μπορεί να πάρει σίγουρα επαγγελματική ισοδυναμία. Δεν είμαι ειδικός για να κρίνω αν θα πάρει ακαδημαϊκή ή επαγγελματική ισοδυναμία. Το να μην έχει επαγγελματικά δικαιώματα το πτυχίο μπορεί να είναι πρόβλημα για κάποια εταιρεία, μπορεί και όχι.

και η διδακτεα λυση ειναι υπερπληρης. εχω textbooks 1000 και βαλε σελιδων και οχι 1 για καθε μαθημα αλλα 3 και 4 σε μερικα μαθηματα. οτι και να κανει το δοαταπ, το ατεεν και το δημοσιο το uopeople θα ειναι ισχυρος ανταγωνιστης του εκει εξω και η ελευθερη αγορα εργασιας ηδη φαινετε απο τις ΗΠΑ οτι περνει αποφοιτους του σε τοπ ετεριες. ενω η ευκολη κινητικοτητα που θα εχει καποιος με αγγλοφωνο προγραμμα σπουδων ειναι αλλο ενα συγκριτικο πλεονεκτημα του uopeople ειδικα για οσους θελουν να φυγουν απο ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iSpO_fAcTo είπε

Προσωπικά για να κάτσω να διαβάσω 4 χρόνια ένα προπτυχιακό θα ήθελα να ήμουν 100% σίγουρος ότι το πτυχίο θα είχε τόσο ακαδημαϊκή αναγνώριση όσο και επαγγελματικά δικαιώματα.

Για την ακαδημαική αναγνώριση σεβαστό. Για τα δικαιώματα, για να σε προσλάβει κάποιος ως προγραμματιστή, δικτυά κτλ δεν απαιτεί επαγγελματικό δικαίωμα. Όπως πχ τα επαγγέλματα των μηχανικών κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iSpO_fAcTo είπε

Προσωπικά για να κάτσω να διαβάσω 4 χρόνια ένα προπτυχιακό θα ήθελα να ήμουν 100% σίγουρος ότι το πτυχίο θα είχε τόσο ακαδημαϊκή αναγνώριση όσο και επαγγελματικά δικαιώματα. Το αν θα χρειαστεί να τα χρησιμοποιήσεις τα παραπάνω στο μέλλον ποτέ δεν το ξέρεις.

εγω οχι, δε με ενδιαφερει το δημοσιο βλεπεις. με ενδιαφερει η ποιοτητα των σπουδων μου η οποια ειναι εξαιρετικη με πρακτικο focus στο αληθινο κοσμο. ο καθενας με τις επιλογες του οι οποιες θα κριθουν εκει εξω.

5 λεπτά πριν, dataking1986 είπε

Α συγνώμη δεν το ήξερα!!!

απλα επιμενουν στη διαφοροποιηση  γιατι το UoP ειναι αλλος μεγαλος κολοσος ονλαιν εκπαιδευσης στις ΗΠΑ και κυριος ανταγωνιστης του UoPeople 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Napier είπε

εγω οχι, δε με ενδιαφερει το δημοσιο βλεπεις. με ενδιαφερει η ποιοτητα των σπουδων μου η οποια ειναι εξαιρετικη με πρακτικο focus στο αληθινο κοσμο. ο καθενας με τις επιλογες του οι οποιες θα κριθουν εκει εξω.

Πάντως όντως και στο Computer Science που θα είμαι, βλέποντας το Curriculum λέω επιτέλους σύγχρονες τεχνολογίες, γλώσσες και τεςχνικές developing και όχι Μαθηματικά για φυσικούς και ψηφιακά ηλεκτρονικά για ηλεκτρονικούς και γλώσσα Pascal. Το πρόγραμμα σπουδών κάποιος που όντως το ψάξει να σε προσλάβει πιστεύω είναι ταμαμ για Computer Science

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...