Προς το περιεχόμενο

University of the People - Πανεπιστήμιο του Λαού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

προς το παρον πηρα μονο για το fee δεν εχω ειδοποιηθει για κατι αλλο.

Ναι με τα αγγλικα τα παω πολυ καλα απλα δεν εχω καποια πιστοποιηση ακομα.

 

1 λεπτό πριν, Napier είπε

ενταξει αν το χεις με τα αγγλικα δε θα χεις προβλημα. απλα να ξερεις οτι πρεπει να βγαλεις 73% μ.ο για να μπορεσεις να συνεχισεις. αν δε περασεις τα αγγλικα δε μπορεις να συνεχισεις και διστιχως εχεις δικεωμα μονο 2 φορες να το δωσεις.

με την υποτροφια τι εγινε, την πηρες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 μήνες μετά...

Το IB προσφέρει υποτροφίες για το M.Ed του UoPeople

https://www.ibo.org/professional-development/which-type-of-training-is-right-for-me/university-of-the-people/ib-scholarships/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στη παγκοσμια λιστα καταταξης πανεπιστημιων  Webometrics Ranking of World Universities μπηκε φετος για πρωτη φορα το uopeople με σχετικα καλη καταταξη στο update για το 2020 ενω πλεον φτασαμε πανω απο 27 χιλιαδες φοιτητες. βασικα στη συγκεκριμενη καταταξη ξεπερναει τα ιδιωτικα κολλεγια της Ελλαδας και αρκετα ΑΕΙ/ΤΕΙ.

γενικα το Webometrics Ranking of World Universities :

Αναφορά σε κείμενο

Θεωρείται από τους πλέον έγκυρους πίνακες κατάταξης παγκοσμίως διότι στηρίζεται σε στοιχεία άμεσα επαληθεύσιμα στο διαδίκτυο, και όχι σε δείκτες που στηρίζονται σε μεγάλο βαθμό σε συνεντεύξεις, ερωτηματολόγια και «έρευνες γνώμης» οι οποίοι διακατέχονται σε κάποιες περιπτώσεις από μεροληψία ή υποκειμενισμό. Βασική αρχή της συγκεκριμένης κατάταξης είναι ότι στη σημερινή εποχή η πλειονότητα των σημαντικότερων δραστηριοτήτων ενός ακαδημαϊκού ιδρύματος πρέπει να ανακλάται  κατ' ανάγκη στον παγκόσμιο ιστό. Η κατάταξη δημοσιεύεται για 17η χρονιά, από το 2004, και ανανεώνεται δύο φορές το χρόνο κάθε Ιανουάριο και Ιούλιο Πηγή: www.lifo.gr

https://www.lifo.gr/now/greece/269347/to-ekpa-sta-250-kalytera-panepistimia-pagkosmios

ηθικο διδαγμα?τζαμπα τα σκατε στα ιδιωτικα κολλεγια που παιρνουν κατι χιλιαρικα το εξαμηνο.

επισης σημαντικη εξελιξη οτι πλεον το uopeople επιτρεπει να παιρνεις 4 μαθηματα καθε τερμ (εφοσον εχεις πανω απο 3.00 GPA ανα τερμ) που σημαινει οτι αν καποιος το παρει ζεστα μπορει να βγαλει το μπατσελορ σε περιπου 2 χρονια και το ασοσιετ σε 1 ετος και φυσικα παμφθηνα.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως εντυπωσιακή η παρθενική εμφάνιση του στα Rankings.

Ξεπερνάει σχεδόν τα μισά  Ελληνικά ΑΕΙ στο πιο σημαντικό δείκτη της συγκεκριμένης λίστας. Προβλέπω σε 2-3 χρονάκια θα έχει εκτοξευτεί

Wikipedia

Quote

Στην ίδια λίστα κατατάσσεται στη θέση 2.189 παγκοσμίως για τον δείκτη απήχηση – ορατότητα ο οποίος έχει τη μεγαλύτερη βαρύτητα στη συγκεκριμένη κατάταξη και έτσι βρίσκεται σε υψηλότερη θέση από το Πανεπιστήμιο του Γιοχάνεσμπουργκ, το King Abdulaziz University, το St George's, University of London, το Πανεπιστήμιο Πειραιώς, το Πάντειο Πανεπιστήμιο, το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο, το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας, το Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος και από όλα τα ιδιωτικά κολλέγια της Ελλάδας. [39] [40] Τέλος, στη γενική κατάξη της ίδιας λίστας κατατάσσεται σε υψηλότερη θέση από το Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος, την Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών καθώς και από τα περισσότερα ιδιωτικά κολλέγια στην Ελλάδα

 

 

 

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

μας εστειλαν μαιλ απο το πανεπιστημιο οτι λογο κατακορυφης αυξησης των εισακτεων στο uopeople εξαιτιας κορονωιου στις ηπα ισως να εχουμε ακομα και τριπλασιο αριθμο φοιτητων ανα μαθημα στο επομενο τερμ που αρχιζει την επομενη βδομαδα 

λενε οτι θα ειναι προσορινα τοσο μεγαλος αριθμος φοιτητων σε καθε ονλαιν ταξη μονο γι αυτο το τερμ. για να δουμε. ελπιζω να μη επηρεασει τη ποιοτητα ολο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέω να κάνω αίτηση για Bachelor Computer Science, το μισό internet είναι υπέρμαχο του University of the people, το αλλο μισό το κράζει ως απάτη... Πολύ μπέρδεμα.  Ο Napier πως τα βλέπει τα πράγματα απο μέσα απότι κατάλαβα είσαι στο δεύτερο έτος(;). Έχω μπερδευτεί πολύ.

Επεξ/σία από dataking1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε να κανεις αιτηση φυσικα. πλεον στο τριτο ετος ειμαι γιατι εχω παρει πολλα μαθηματα και προχωρισα αρκετα και προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστιμενος . η εκστρατια δυσφιμισης του uopeople αρχισε απο εναν αποτυχημενο ιταλο που δε καταφερε ποτε να μπει στην ακαδημαικη κοινοτητα (τον ειχε απορριψει για θεση καθηγητη το uopeople) και  ο οποιος εχει στοχοποιησει μεσω ιντερνετ πολλα πανεπιστιμια, ακομα και το χαρβαρντ. αυτος λοιπον με το που εσκασε το uopeople ανεβασε ενα μπλογκ που διθεν εκθετε το πανεπιστημιο και αρκετοι τον πιστεψαν για καποιο διαστημα. νομιζω πλεον ειναι στη φυλακη στην ιταλια. διαβασε παρακατω για τις τακτικες του

https://www.rollingstone.it/rolling-affairs/news-affairs/il-candidato-fantasma-sarebbe-un-molestatore-seriale/403223/#Part1

http://giuseppemacario.info/

https://www.scamguard.com/prof-giuseppe-macario/ 

14 ώρες πριν, dataking1986 είπε

Λέω να κάνω αίτηση για Bachelor Computer Science, το μισό internet είναι υπέρμαχο του University of the people, το αλλο μισό το κράζει ως απάτη... Πολύ μπέρδεμα.  Ο Napier πως τα βλέπει τα πράγματα απο μέσα απότι κατάλαβα είσαι στο δεύτερο έτος(;). Έχω μπερδευτεί πολύ.

επιστρεφοντας στα του πανεπιστημιου. 2060 δολαρια εχω παρει συνολικα σε υποτροφιες αυτα τα 2 χρονια και εχω καλυψει ολο το κοστος σπουδων μου και προς το καλοκαιρι θα κανω και αιτηση υποτροφιας για τριτη φορα. φυσικα θελει προσοχη τι θα πεις και πως θα το γραψεις στην ετησια αιτηση υποτροφιας (οι πιο πολλοι που περνουν υποτροφια ειναι προσφυγες) διοτι πλεον ο ανταγωνισμος για υποτροφια ειναι αμιλικτος και συνηθως τη πρωτη φορα θα σε απορριψουν, πρεπει να επιμεινεις 2 η 3 φορες μεχρι να παρεις υποτροφια. η διαφορα ειναι οτι οι υποτροφιες του uopeople δεν ειναι merit based αλλα need based κατι που κανει πολυ πιο ανθρωπινη ολη τη διαδικασια και κοιτανε τις κοινωνικοοικονομικες συνθηκες σου πρωτα. εξαλλου αυτη ειναι η αποστολη του, να βοηθησει δλδ εκεινους που ντε φακτο μενουν εκτος τριτοβαθμιας εκπαιδευσης λογω συνθηκων.

στην αρχη με δυσκολεψε ως πανεπιστημιο, πλεον ομως εχω μαθει το συστημα του. ειναι απαιτητικο γιατι εχει πολλες εργασιες αλλα και αυτο το μαθαινεις. εκεινο που ειναι το πιο σημαντικο για μενα ειναι η μεγαλη ευελιξια του. μπορω να συνδιαζω τη δουλεια μου και τις υποχρεωσεις μου ανετα, να σπουδαζω με το ρυθμο μου και φυσικα να δινω εξετασεις απο το σπιτι μου μεσω προκτορινγκ το οποιο εμενα προσωπικα με εχει σωσει και ειναι ενα συστημα που πλεον θα εφαρμοζουν και τα ελληνικα ΑΕΙ  οπως το ΕΑΠ (επιτελους). ακομα και στη περιπτωση που καποιος δε παρει υποτροφια μιλαμε για το πιο οικονομικο και ευελικτο ανοιχτο πανεπιστημιο στον κοσμο μακραν και προχθες μας ενημερωσαν πως εχει φτασει πλεον τους 31 χιλιαδες φοιτητες με ρεκορ αυξησης εισακτεων μεσα σε ενα τερμ. κοντα στους 4500 περισσοτερους φοιτητες εχει σημερα σε σχεση με το προηγουμενο intake πριν 2 μηνες. οποτε καταλαβαινεις τη τρελη ζητηση που εχει πλεον.

τωρα για το επιπεδο σπουδων του περα απο το οτι εχει αρχισει τη διαδικασια του regional accreditation που ειναι η υψηλοτερη μορφη πιστοποιησης που μπορει να λαβει αμερικανικο πανεπιστημιο και την οποια εχουν ολα τα τοπ αμερικανικα εγω στη διοικηση επιχειρησεων που ειμαι εχω ενα υπερπληρες προγραμμα. εχω διπλασια μαθηματα απο ΕΑΠ, καλυπτει ολο το φασμα των γνωσεων πολυ αναλυτικα και χωρις να πληρωνεις ουτε μισο ευρω για βιβλια (ολα open source) εκει που σε αλλες σχολες δινεις μια περουσια για βιβλια, συγραμματα και ιστοριες για αγριους. εγω δε το αλλαζω με τιποτα. ημουν και γω οταν ανοιξα το θρεντ σκεπτικος αλλα κατι μεσα μου ελεγε οτι αυτο το πανεπιστημιο ειναι για μενα και χαιρομαι πολυ που δεν αποφασισα τελικα να παω ΕΑΠ η οπουδηποτε αλλου. 

μη το σκεφτεσε καν φιλε. ειδικα αν εχεις σχετικα καλα αγγλικα με κλειστα τα ματια.

Επεξ/σία από Napier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου οτι είμαι στο ΕΑΠ και θέλω να φύγω για εκεί για διάφορους λόγους. Δεν με νοιάζει το κομμάτι υποτροφία, μπορώ με θυσίες να δώσω τα χρήματα του UoP αλλά ας πάρει υποτροφία κάποιος άλλος που την χρειάζεται περισσότερο. Συγνώμη που σε ζαλίζω αλλά θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες πχ για την εξέταση, πχ αν δεν πιάσεις την βάση σε σώζουν τα υπόλοιπα (εργασίες κτλ?), και με το Proctroring δέχονται κάποιον πχ προϊστάμενο της εργασίας σου? Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dataking1986 είπε

Σκέψου οτι είμαι στο ΕΑΠ και θέλω να φύγω για εκεί για διάφορους λόγους. Δεν με νοιάζει το κομμάτι υποτροφία, μπορώ με θυσίες να δώσω τα χρήματα του UoP αλλά ας πάρει υποτροφία κάποιος άλλος που την χρειάζεται περισσότερο. Συγνώμη που σε ζαλίζω αλλά θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες πχ για την εξέταση, πχ αν δεν πιάσεις την βάση σε σώζουν τα υπόλοιπα (εργασίες κτλ?), και με το Proctroring δέχονται κάποιον πχ προϊστάμενο της εργασίας σου? Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

κοιτα για το exam στο τελος πρεπει να το περασεις με ενα συγκεκριμενο βαθμο (συνηθως 50-60% αλλα αλλαζει ελαφρως αναλογα το μαθημα) ανεξαρτητα τι εχεις κανει στα υπολοιπα components. τωρα για προκτορ ναι φυσικα δεχονται τον προισταμενο σου στη δουλεια. εμενα ειναι πλεον εδω και 1 χρονο προκτορ ο προισταμενος μου. αν εχεις προισταμενο με τον οποιο μπορεις να βγαλεις συνενοηση καντο γιατι ειναι μια ψιλοδιαδικασια που θα πρεπει να κανει και απο τη πλευρα του ο ανθρωπος. εμενα η επιλογη του οφλαιν προκτορ με εχει βοηθησει παρα παρα πολυ. 

εναλακτικα μπορεις και ονλαιν προκτορ με την ετερια που συνεργαζετε το πανεπιστημιο.κρατα στο μιαλο σου οτι το πανεπιστημιο ριχνει πολυ βαρος στις εργασιες. σκεψου οτι μεσο ορο εχεις 6-7 εργασιες το διμηνο για καθε μαθημα. δλδ 1 εργασια την εβδομαδα. αν παιρνεις 3 μαθηματα το τερμ πας περιπου στις 20 εργασιες καθε τερμ (9 βδομαδες) συν τα discussion forums και τα learning journals που σημαινει εχει καθε βδομαδα αρκετο γραψιμο. το καλο ειναι ομως οτι παιρνεις ευκολα το κολαι και θα συνηθισεις. το βασικο ειναι να προετοιμαστεις καλα στο APA formatting που ζηταει το πανεπιστημιο σε ολα τα γραπτα και απο κει και περα θα τα πας πολυ καλα. 

οτι αλλο θες μου λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάναμε αίτηση μαζί με έναν συνάδελφο και φίλο ελπίζω να μας πάρουν και τους δύο. Βέβαια δεν πληρώσαμε ακόμα γιατι θέλουμε να βεβαιωθούμε για transfer credits. Μας ειπαν θα γίνουν review oi applications soon. Ας ελπίσουμε όντως να είναι soon. Θέλω να σε ρωτήσω, o offline proctor πώς πιστοποιείται οτι είναι εκεί μαζί σου όλη την διάρκεια της εξέτασης? Επίσης, υπάρχει χρονικό Limit σε πόσα έτη πρέπει να τελειώσεις, min/max μαθήματα ανά 6μηνο πχ ή κάτι τέτοιο; Επίσης με την υποτροφία τι παίζει απλά το ζητάς με mail? Τώρα που μας λέει application under review τι γίνεται? ΑΠλά περιμένουμε? πόσο κάνει περίπου ενα review της αίτησης? Ή απλά το κάνουν για να πληρώσεις το Fee? Σε ευχαριστώ και συγνώμη για την σωρεία ερωτήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα δεν εχω κανει τρανσφερ αλλα ξερω απο συμφοιτητες μου που εχουν κανει οτι ειναι διαδικασια που αργει λιγο και πρεπει να εχεις αγγλικη μεταφραση της αναλυτικης με ενα μικρο κοστος ανα μαθημα που θελεις να σου αναγνωρισουν (νομιζω 20 ευρω). υπαρχει χρονικο οριο να τελειωσεις αλλα ειναι τυπου 10 χρονια για το μπατσελορ οποτε εκει υπαρχει μεγαλη ευελιξια. 

τωρα για τον προκτορ ειναι οπως σου ειπα διαδικασια. η πιστοποιηση γινεται απο ειδικο κωδικο που του στελνουν για να ενεργοποιησει το εξαμ σου και αυτο το κανει μονο εφοσον σε εχει ταυτοποιησει. να εχει δει δλδ τη ταυτοτητα σου. ειναι ενα κατεβατο οι οδηγιες που ερχονται στο προκτορ και μπορει να στις πει ο ιδιος με λεπτομεριες γιατι και γω τα βασικα ξερω. δε ξερω πως και που ακριβως βαζει τους κωδικους , πως τους στελνει κτλ αλλα ειναι απλα κατι διαδικαστικο που εμενα ευτυχως ο προισταμενος μου ειναι συνενοησιμο παιδι και με εχει βοηθησει πολυ. 

τωρα για το review που λες...σιγουρα για την υποτροφια και εμενα ετσι μου εκαναν και ταυτοχρονα με βομβαρδιζαν με ημαιλ για να πλιροσω το fee μεχρι να μου επιτρεψουν να ξανακανω αιτηση για να την παρω. απλα επειδη το τρανσφερ ειναι κατι αλλο ισως οντως θελουν πρωτα να πληρωσεις το fee για να μπουν στη διαδικασια να αξιολογησουν τα μαθηματα που θα μεταφερεις. 

απο την αλλη φυσικα μπορειτε να ζητησε να παρετε grant για το fee των 60 δολαριων και ετσι να αποφυγετε να πληρωσετε και σιγουρα να προχωρησει η διαδικασια. για λεπτομεριες ακριβης ομως ρωτηστε τους PA σας. αυτοι θα σας στειλουν την αιτισι για το grant του application fee

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα mail στον advisor για grant fee. Είδομεν. Εννοώ αν υπάρχει δυνατότητα ο Proctor να είναι μαζί σου στην εξέταση αλλα χωρίς να έχεις κάμερα ούτε εσύ κι αυτός, αν πχ εξετάζεσαι στον εργασιακό χώρο που δεν επιτρέπεται η χρήση κάμερας,ή είναι υποχρεωτική χρήση κάμερας στην εξέταση που είναι προκτορ πχ ο προιστάμενός σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ειναι με χρηση καμερας το οφλαιν προκτορινγκ! παιρνει ευθυνη και υπογραφει ο προκτορ σου οτι ησουν μαζι του και σε ταυτοποιησε και αυτο το κανει οταν στελνει πισω το confirmation στο πανεπιστημιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...