Προς το περιεχόμενο

University of the People - Πανεπιστήμιο του Λαού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, dataking1986 είπε

Για την ακαδημαική αναγνώριση σεβαστό. Για τα δικαιώματα, για να σε προσλάβει κάποιος ως προγραμματιστή, δικτυά κτλ δεν απαιτεί επαγγελματικό δικαίωμα. Όπως πχ τα επαγγέλματα των μηχανικών κτλ.

και στη διοικηση επιχειρησεων δεν απαιτιτε καποιο επαγγελματικο δικαιωμα. το επιπεδο το σπουδων σου μετραει σε μια ετερια μαζι φυσικα με το γενικοτερο προφιλ σου

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Napier είπε

και στη διοικηση επιχειρησεων δεν απαιτιτε καποιο επαγγελματικο δικαιωμα. το επιπεδο το σπουδων σου μετραει μαζι φυσικα με το γενικοτερο προφιλ σου

Συμφωνώ, δε σου ανοίγει την θέση το πτυχίο. Είναι βέβαια πολλές φορές εισιτήριο για την συνέντευξη, αλλά μόλις φτάσεις στην συνέντευξη μετράνε οι δεξιότητες,το προφίλ σου και ότι έχεις καταφέρει να δημιουργήσεις στην επαγγελματική σου ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dataking1986 είπε

Πάντως όντως και στο Computer Science που θα είμαι, βλέποντας το Curriculum λέω επιτέλους σύγχρονες τεχνολογίες, γλώσσες και τεςχνικές developing και όχι Μαθηματικά για φυσικούς και ψηφιακά ηλεκτρονικά για ηλεκτρονικούς και γλώσσα Pascal. Το πρόγραμμα σπουδών κάποιος που όντως το ψάξει να σε προσλάβει πιστεύω είναι ταμαμ για Computer Science

Δεν κάνουν Pascal γλώσσες προγραμματισμού στην Ελλάδα απαραίτητα και παντού σε όλα τα τμήματα, αυτό είναι γενίκευση που δεν ισχύει. Μπορεί μία εταιρεία που θα σε προσλάβει από τα πολλά βιογραφικά των υποψηφίων να αφιερώνει ελάχιστο χρόνο σε κάθε βιογραφικό και το μόνο που θα δει να είναι το πανεπιστήμιο αποφοίτησης. Δεν νομίζω ότι για κάθε υποψήφιο κοιτάνε προγράμματα σπουδών. Τέσπα, μακάρι να είναι τόσο τέλειο και καλό όσο λέτε, απλά προσωπικά είμαι επιφυλακτικός γιατί όσο και να έχει προσπαθήσει κάποιος και να έχει μάθει πράγματα σε online εκπαίδευση μπορεί ο εργοδότης να θεωρεί ότι επειδή είναι online δεν έχει γίνει το ίδιο σοβαρή δουλειά όσο σε ένα μη online πανεπιστήμιο. Καλές σπουδές σε κάθε περίπτωση και εύχομαι να σας φανεί χρήσιμο στο μέλλον!

27 λεπτά πριν, Napier είπε

και στη διοικηση επιχειρησεων δεν απαιτιτε καποιο επαγγελματικο δικαιωμα. το επιπεδο το σπουδων σου μετραει σε μια ετερια μαζι φυσικα με το γενικοτερο προφιλ σου

Στις οικονομικές επιστήμες, άδεια άσκησης οικονομολογικού επαγγέλματος βγάζει το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας αν και εφόσον μπορείς να εγγραφείς εκεί.

Επεξ/σία από iSpO_fAcTo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, iSpO_fAcTo είπε

Στις οικονομικές επιστήμες, άδεια άσκησης οικονομολογικού επαγγέλματος βγάζει το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας αν και εφόσον μπορείς να εγγραφείς εκεί.

αν σε προσλαβουν ως οικονομολογο, οχι αμιγως σε διοικηση επιχειρησεων στο hr κομματι. σιγα μη θελει αδεια απο το επιμελητηριο ετερια για να σε προσλαβει σε θεση hr η αλλες θεσεις αμιγως στη διοικηση και μανατζμεντ

18 λεπτά πριν, iSpO_fAcTo είπε

 Μπορεί μία εταιρεία που θα σε προσλάβει από τα πολλά βιογραφικά των υποψηφίων να αφιερώνει ελάχιστο χρόνο σε κάθε βιογραφικό και το μόνο που θα δει να είναι το πανεπιστήμιο αποφοίτησης.

καλα αν μια ετερια δει μονο τις σπουδες και δεν δει τι σχετικη επαγγελματικη εμπειρια εχεις τοτε μιλαμε για μια που δεν αξιζει καν να ασχοληθεις καθως η δεν θα ξερουν να κανουν recruiting η απλα θα πρεπει να σουταρουν το υπευθυνο για τις προσληψεις. το γενικοτερο προφιλ του υποψηφιου μετραει και αυτο εγκειτε εν μερη απο τις σπουδες και κυριως απο το τι εχει καταφερει επαγγελματικα μεχρι εκεινο το σημειο. 

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Napier είπε

αν σε προσλαβουν ως οικονομολογο, οχι αμιγως σε διοικηση επιχειρησεων στο hr κομματι. σιγα μη θελει αδεια απο το επιμελητηριο ετερια για να σε προσλαβει σε θεση hr η αλλες θεσεις αμιγως στη διοικηση και μανατζμεντ

Έγραψα οικονομολογικό επάγγελμα συγκεκριμένα. Προφανώς και μπορείς να είσαι σε πολλά πόστα σε μία εταιρεία ακόμα και χωρίς κανένα πτυχίο. Τέσπα, καλή συνέχεια στις σπουδές σου. Εγώ έγραψα στο topic για να έχει κάποιος που θα δει τη συζήτηση εδώ μία όσο το δυνατόν περισσότερη σφαιρική άποψη για το θέμα.

Επεξ/σία από iSpO_fAcTo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iSpO_fAcTo είπε

Έγραψα οικονομολογικό επάγγελμα συγκεκριμένα. Προφανώς και μπορείς να είσαι σε πολλά πόστα σε μία εταιρεία ακόμα και χωρίς κανένα πτυχίο. Τέσπα, καλή συνέχεια στις σπουδές σου.

και μπορεις να εισαι σε ακομα περισσοτερα ποστα με πτυχιο διοικησης επιχειρησεων με πολλες προοπτικες ανελιξεις λογω αυτου του πτυχιου. ευχαριστω για τις ευχες παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θα πάτε σε εργοδότη και θα του πείτε "Ναι τελείωσα University Of The People" και θα το πάρει στα σοβαρά; Γίνομαι κακός το ξέρω, αλλά με μία γρήγορη αναζήτηση, δεν το έχει και κανείς σε υπόληψη. Βλέπω confirmation bias, μήπως να επενδύατε κάπου αλλού τον χρόνο σας; Χίλιες φορές να δώσετε ξανά πανελλήνιες, έτσι και αλλιώς για 4 χρόνια πάτε βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, valkon είπε

Δηλαδή θα πάτε σε εργοδότη και θα του πείτε "Ναι τελείωσα University Of The People" και θα το πάρει στα σοβαρά; Γίνομαι κακός το ξέρω, αλλά με μία γρήγορη αναζήτηση, δεν το έχει και κανείς σε υπόληψη. Βλέπω confirmation bias, μήπως να επενδύατε κάπου αλλού τον χρόνο σας; Χίλιες φορές να δώσετε ξανά πανελλήνιες, έτσι και αλλιώς για 4 χρόνια πάτε βλέπω. 

ναι εγω λεω θα μας παρει στα σοβαρα. με μια γρηγορη αναζητηση θα εβλεπες οτι εχει παιξει σε συνεντεξεις στο CNN, Forbes κοκ. μια χαρα σε υποληψη το εχουν και μαλιστα τα τελευταια 3 χρονια αυξανετε εκθετικα η φημη του

επισης στο uopeople μπορεις να βγαλεις το μπατσελορ και στα 2 χρονια (ηδη εγω κερδισα ετος) αν διατηρεις πανω απο 3 GPA καθως εχεις δικαιωμα να περνεις μεχρι 4 μαθηματα το τερμ

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dataking1986 είπε

Πάντως όντως και στο Computer Science που θα είμαι, βλέποντας το Curriculum λέω επιτέλους σύγχρονες τεχνολογίες, γλώσσες και τεςχνικές developing και όχι Μαθηματικά για φυσικούς και ψηφιακά ηλεκτρονικά για ηλεκτρονικούς και γλώσσα Pascal. Το πρόγραμμα σπουδών κάποιος που όντως το ψάξει να σε προσλάβει πιστεύω είναι ταμαμ για Computer Science

Δηλαδή μπορείς να γίνεις Computer Scientist χωρίς να ξέρεις ψηφιακά ηλεκτρονικά; That's news to me...

Όσο για την Pascal, μπορεί αυτή και τα "παιδάκια" της (π.χ. Delphi) να είναι χαμηλά σε δημοφιλία (αν και όχι τρομερά χαμηλά, θέση 22 στο τελευταίο TIOBE index με high-profile γλώσσες όπως η MATLAB να είναι μόλις 4 θέσεις παραπάνω), όμως ήταν από τις καλύτερες γλώσσες για εκπαιδευτική χρήση που κυκλοφόρησαν, σε αντίθεση με κάποιους νέους κομήτες στην εισαγωγή στον προγραμματισμό όπως η Python.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, valkon είπε

Χίλιες φορές να δώσετε ξανά πανελλήνιες, έτσι και αλλιώς για 4 χρόνια πάτε βλέπω. 

επισης μια αλλη κοινη παρανοηση για το uopeople, η συντριπιτικη πλειοψηφια των φοιτητων του είναι 25-45 ετων. ποιες πανεληνιες να δωσω 35 χρονων, με ηδη 2 πτυχια και σταθερη καριερα? για τη παρτη μου σπουδαζω και αν καπια στιγμη θελω να αλαξω καριερα πιστευω θα βοηθησει 

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Napier είπε

η ουσια ειναι οτι εκτος συγκλονιστικου απροοπτου το δοαταπ θα αναγκαστει να αναγνωρισει ολα τα ανοιχτα πανεπιστημια του κοσμου με προκτορινγκ εφοσον εχουν ιδιας διαρκειας και ιδιας φυσης προπτυχιακα. και στη περιπτωση του uopeople που εχει σαφως πιο πληρες προγραμμα απο το προγραμμα της διοικησης επιχειρησεων του ΕΑΠ ειναι απιθανο να ζητησει προσθετες εξετασεις οταν το uopeople εχει 40 μαθηματα στο προπτυχιακο και το ΕΑΠ εχει ουτε τα μισα.

Καλό είναι η οποιαδήποτε σύγκριση να γίνεται επί ίσοις όροις, το UoPeople έχει 5 ετήσια terms και με 3 credits ανά μάθημα για bachelor υποχρεωτικά πρέπει να ολοκληρώσει κανείς 120 credits δηλαδή 40 courses και το ΕΑΠ έχει 12 υποχρεωτικές ετήσιες ενότητες με 4 γνωστικά αντικείμενα η καθεμία (τουλάχιστον), ήτοι 40 courses (τουλάχιστον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, chdeal είπε

Δηλαδή μπορείς να γίνεις Computer Scientist χωρίς να ξέρεις ψηφιακά ηλεκτρονικά; That's news to me...

Όσο για την Pascal, μπορεί αυτή και τα "παιδάκια" της (π.χ. Delphi) να είναι χαμηλά σε δημοφιλία (αν και όχι τρομερά χαμηλά, θέση 22 στο τελευταίο TIOBE index με high-profile γλώσσες όπως η MATLAB να είναι μόλις 4 θέσεις παραπάνω), όμως ήταν από τις καλύτερες γλώσσες για εκπαιδευτική χρήση που κυκλοφόρησαν, σε αντίθεση με κάποιους νέους κομήτες στην εισαγωγή στον προγραμματισμό όπως η Python.

Κομήτης η Python?????? Κομήτης?? Είμαι προγραμματιστής, σε πολύ καλό φορέα. Όχι και κομήτης η Python... Πάντως η Ελλάδα δεν παράγει επεξεργαστές για να δουλέψει κάνεις και να εφαρμόσει φηφιακά. Δεν μιλάω για ηλεκτρονικους, τα παιδιά είναι άλλο επάγγελμα. Παιδιά εγώ δεν αντιπαρατειθεμαι με κανέναν, κουβέντα κάνουμε και μάλιστα μου αρέσει πολύ που βρήκα αυτό εδώ το thread να πέφτουν οι γνώμες βροχή! Κι εγώ ακόμα που έκανα αίτηση επιφυλακτικός είμαι, αλλά αισιοδοξώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tο ότι η γνώση γίνεται όλο και πιο φτηνή και ξεφυτρώνουν συνεχώς "ιδρύματα", δεν κάνει κανένα να ανησυχεί;

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...