Προς το περιεχόμενο

University of the People - Πανεπιστήμιο του Λαού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν υποτιμω, συγκρινω και περισοτερο για τους ενδιαφερομενους που ψαχνοντε και ψαρωνουν οτι το εαπ ειναι πανακια και η μονη τους επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, MitsosDaBest13 είπε

Καλησπέρα. Ψάχνομαι κι εγώ για Bachelor σε Computer Science. Έχω ήδη κάποιες γνώσεις από 2 έτη σε ΙΕΚ, σε προγραμματισμό και Game Design και έχω εργαστεί σε τμήμα SOC/Cybersecurity. Θα ήθελα να το πάω ένα βήμα παραπέρα. Ψάχνω για την πιο vfm λύση για Κολλέγιο και είχα δει το συγκεκριμένο e-Πανεπιστήμιο, αλλά με προβλημάτιζε η υπόληψη που θα έχει στους εργοδότες. Εγώ σε μερικά χρόνια πιθανόν θα πάω να ζήσω ΗΠΑ, όταν θα έχω και την πράσινη κάρτα. Ελπίζω τουλάχιστον εκεί να "περνάει" ένα τέτοιο πτυχίο. 🙂 Απ' όσο γνωρίζω, σε αντίθεση με την Ελλάδα, στο εξωτερικό περισσότερη σημασία δίνουν στο πόσα ξέρεις, παρά στο πτυχίο που έχεις... Ισχύει;

καλα αν μιλαμε για value for money ειναι ξεκαθαρο οτι το uopeople ειναι το απο τα πιο οικονομικα ανοιχτα πανεπιστημια στο κοσμο. θελεις γυρω στα 3.5 χιλιαρικα για το μπατσελορ στο uopeople vs 6.5 χιλιαρικα εαπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Napier είπε

καλα αν μιλαμε για value for money ειναι ξεκαθαρο οτι το uopeople ειναι το απο τα πιο οικονομικα ανοιχτα πανεπιστημια στο κοσμο. θελεις γυρω στα 3.5 χιλιαρικα για το μπατσελορ στο uopeople vs 6.5 χιλιαρικα εαπ

Να σε ρωτήσω αν ξέρεις; Υπάρχει περίπτωση αντί για 4 χρόνια, αν ζοριστεί κάποιος να το τελειώσει σε 2, παρακολουθώντας περισσότερα μαθήματα; Σου δίνουν τέτοια δυνατότητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε ναι φυσικα. το εχω γραψει τοσες φορες. ακομα και γω κερδισα χρονο. ειμαι ηδη στο τριτο ετος ενω αρχισα να σπουδαζω στα μεσα του 2018. αν κρατας το μεσο ορο σου σε καθε τερμ με πανω απο 3 GPA (που πιστεψε με δεν ειναι καθολου δυσκολο αν διαβαζεις με προγραμα) μπορεις να τελιωσεις το μπατσελορ σε 2 χρονια και 2 μηνες το νωριτερο καθως εχεις δικαιομα να παρεις μεχρι 4 μαθηματα το τερμ

Επεξ/σία από Napier
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, dataking1986 είπε

Γράφω πολλές συνθήκες την μέρα, γράφω κώδικα και φυσικά παίζω με Boolean μεταβλητές και αμέτρητες συνθήκες σύγκρισης και αμέτρητα return true or false. Karnaugh δε μου χρειάστηκε για να κάνω statements. Σε κανέναν νομίζω...

Μπορεί να μην το καταλαβαίνεις, αλλά ο χάρτης τι κάνει; Απλά ομαδοποιεί κάποιες συνθήκες και βγάζει το ελάχιστο. Εσύ μπορεί να το κάνεις με το μυαλό και να μην το καταλαβαίνεις, αλλά στην ουσία μία διεργασία χάρτη Καρνό κάνεις.

21 ώρες πριν, dataking1986 είπε

Φαντάζομαι πώς κατάλαβες ότι είναι ορθογραφικό λόγω ταχύτητας πληκτρολόγησης έτσι?

Δε σε μάλωσα φίλε, απλά σε διόρθωσα.

21 ώρες πριν, dataking1986 είπε

Ειλικρινά τι κακό μπορεί να κρύβει αυτό? Δεν τρολάρω πραγματικά ρωτάω, γιατί νομίζω αυτό είναι υπέρ όλων όσων θέλουν να σπουδάσουν!

Η γνώση, ως θεωρητικό στοιχείο, τείνει να απαξιωθεί. Αυτό γίνεται και γι' αυτό φτηναίνει. Πλέον προτιμούνται άνθρωποι με δεξιότητες και εμπειρία και όχι με χαρτιά και γνώσεις.

Για τον εαυτό σου μια χαρά είναι και γίνεσαι πιο σοφός και το μυαλό σου ανοίγει, αλλά μην περιμένεις και πολλά στον εργασιακό στίβο. Γνώμη μου πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Μπορεί να μην το καταλαβαίνεις, αλλά ο χάρτης τι κάνει; Απλά ομαδοποιεί κάποιες συνθήκες και βγάζει το ελάχιστο. Εσύ μπορεί να το κάνεις με το μυαλό και να μην το καταλαβαίνεις, αλλά στην ουσία μία διεργασία χάρτη Καρνό κάνεις.

Δε σε μάλωσα φίλε, απλά σε διόρθωσα.

Η γνώση, ως θεωρητικό στοιχείο, τείνει να απαξιωθεί. Αυτό γίνεται και γι' αυτό φτηναίνει. Πλέον προτιμούνται άνθρωποι με δεξιότητες και εμπειρία και όχι με χαρτιά και γνώσεις.

Για τον εαυτό σου μια χαρά είναι και γίνεσαι πιο σοφός και το μυαλό σου ανοίγει, αλλά μην περιμένεις και πολλά στον εργασιακό στίβο. Γνώμη μου πάντα.

σύμφωνοι αλλα με το ελληνικο ασεπ τι γινετε ???δικατσα ?

δεν πιστευω να εχετε ψαρωσει και εσεισ με τισ καραμελεσ των μεγαλων εταιριων στην ελλαδα με τουσ μεγαλουσ μισθους και ποιοσ παει στο δημοσιο οταν εχει προσοντα γιατι με την κρηση του κοροναιου ξεβρακωθηκαν ολεσ αυτεσ οι εταιριεσ και απο τον μαρτιο έδιωχναν κοσμο και εκαναν μειώσεις 

το δημόσιο μονο ακομα πληρώνει ........ οποτε θα ηθελα το χαρτι να το αναγνωριζουν ,.,,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε ετερια ''κολοσο'' εργαζομαι και οχι μονο δε με απελυσαν αλλα δουλευω πολυ πιο ποιοτικα απο το σπιτι. οι μικρες και μεσαιες εχουν χτυπηθει περισοτερο απο τη κορονα-κριση.

διαβασε τις προηγουμενες σελιδες, δεδομενου οτι το ΕΑΠ πλεον θα αρχισει προκτορινγκ και το uopeople ειναι προ των πυλων του regional accreditation στις ΗΠΑ θα ειναι πολυ δυσκολο να μην αναγνωριστει απο δοαταπ (θα πρεπει να βρισκουν ευφανταστες δικαιολογιες δλδ) . μπορει φυσικα και να μην γινει αμεσα αλλα η πιεση θα ειναι μεγαλη προκειμενου να αναγνωριστει οσο συνεχιζετε αυτη η εκθετικη αυξηση τοσο του αριθμου φοιτητων παγκοσμιως οσο και των ελληνων αποφοιτων του.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Napier είπε

σε ετερια ''κολοσο'' εργαζομαι και οχι μονο δε με απελυσαν αλλα δουλευω πολυ πιο ποιοτικα απο το σπιτι. οι μικρες και μεσαιες εχουν χτυπηθει περισοτερο απο τη κορονα-κριση.

διαβασε τις προηγουμενες σελιδες, δεδομενου οτι το ΕΑΠ πλεον θα αρχισει προκτορινγκ και το uopeople ειναι προ των πυλων του regional accreditation στις ΗΠΑ θα ειναι πολυ δυσκολο να μην αναγνωριστει απο δοαταπ. μπορει φυσικα και να μην γινει αμεσα αλλα η πιεση θα ειναι αφανταστη να αναγνωριστει αν συνεχιστει αυτη η εκθετικη αυξηση τοσο του αριθμου φοιτητων οσο και των ελληνων αποφοιτων του.

εμένα φίλοι μου μου λενε οτι τουσ έχουν αρχίσει τα μα και μου ...

το να δουλεύεις απο το σπίτι δεν ειναι καλο μακροπροθεσμα ... εγω ειμαι pm και αν δεν πάω απο επάνω δεν μπορω να κάνω τη δουλειά μου τι να λέμε ...  ο programmer δεν δουλευει με mail και kind reminder 

ασε που καποια επιδόματα θα πανε ακλαφτα αφου δουλευεισ απο το σπιτη ...(καυσημα κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, zenwalk23 είπε

O "programmer" δεν δουλευει γενικα επειδη θα του πει ο pm. 

καλα καλα ετσι σας ειπαν ...

υπάρχον εργα κυριε που θα πρεπει να βγουν βαση χρονοδιαγραμματος 

οποιος δεν δουλευει θελει το αναλογο σκουντιμα ... εχεισ δει το μπεν χουρ τι εκανε στην γαλερα ο pm ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakis81 είπε

σύμφωνοι αλλα με το ελληνικο ασεπ τι γινετε ???δικατσα ?

δεν πιστευω να εχετε ψαρωσει και εσεισ με τισ καραμελεσ των μεγαλων εταιριων στην ελλαδα με τουσ μεγαλουσ μισθους και ποιοσ παει στο δημοσιο οταν εχει προσοντα γιατι με την κρηση του κοροναιου ξεβρακωθηκαν ολεσ αυτεσ οι εταιριεσ και απο τον μαρτιο έδιωχναν κοσμο και εκαναν μειώσεις 

το δημόσιο μονο ακομα πληρώνει ........ οποτε θα ηθελα το χαρτι να το αναγνωριζουν ,.,,.

Καλά, ποιούς κολοσσούς στην Ελλάδα; Εδώ το NBA ανακοίνωσε μειώσεις σε μισθούς, που κάνει τζίρους δις, αν όχι τρις...

Εγώ μιλάω γενικά, το πτυχίο δεν είναι πλέον κριτήριο αξιολόγησης και πρόσληψης. Εκτός κι αν είναι από κανένα ΜΙΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lanike71 είπε

 

Η γνώση, ως θεωρητικό στοιχείο, τείνει να απαξιωθεί. Αυτό γίνεται και γι' αυτό φτηναίνει. Πλέον προτιμούνται άνθρωποι με δεξιότητες και εμπειρία και όχι με χαρτιά και γνώσεις.

Για τον εαυτό σου μια χαρά είναι και γίνεσαι πιο σοφός και το μυαλό σου ανοίγει, αλλά μην περιμένεις και πολλά στον εργασιακό στίβο. Γνώμη μου πάντα.

Συμφωνώ σε αυτό. Ειδικά στον κλάδο της πληροφορικής η δεξιότητα υπερτερεί των εγγράφων Αλλά κάποιες φορές έχω δει συνεντεύξεις που σε κόβουν λόγω μη ύπαρξης Bachelor. Αυτή την προσωπική μου "τρύπα" πάω να κλείσω γιατι μπορεί στο μέλλον να φάω κανένα τέτοιο άκυρο!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ μάλλον θα γραφτώ προς το Φθινόπωρο κάπου. Θα περιμένω να δω και τι θα γίνει με άλλα επώνυμα Πανεπιστήμια.

Για κάτι μου "λέει" ότι τώρα με τον ιό, πολλά από αυτά θα το γυρίσουν σε online εκπαίδευση, γιατί θα χάσουν πελατεία. Αν παίξει κάποιο επώνυμο από UK ή USA με λίγα παραπάνω λεφτά από το UOPeople, μάλλον θα γραφτώ σ' εκείνο. 

Κι όταν λέω επώνυμο, δεν εννοώ Havard ή MIT. 😛 Εννοώ κάποιο που υπάρχει χρόνια κι έχει μεγαλύτερο κύρος. 

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...