Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2018


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, mezger είπε

Πιο σημαντική πληροφορία είναι ότι στην ΠΟΛ.1076/26.3.2015 αναφέρεται συγκεκριμένα:

Βασικά αυτό που δείχνεις δεν λέει τίποτα άλλο από ότι τα τεκμήρια είναι "μαχητά", κάτι που πιστεύω όλοι το ξέραμε :)

ΥΓ

Το μέλος που ανέφερε για τη γραπτή απάντηση της διοίκησης, στο ίδιο post γράφει πως επιτρέπεται η δωρεάν παραχώρηση πχ του 50% και το υπόλοιπο ιδιοκατοίκηση. Είναι και αυτός ένας τρόπος με τον οποίο μπορείς να μειώσεις το τεκμήριο κατοικίας.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι σελ 41 το ειδα ,παλι δεν αναφερει νομο που να εχει νομοθετηθει απο αρμοδιο οργανο πχ βουλη,προκειται για προτροπη της εφοριας ωστε να αποτρεψει κοσμο και οπως γνωριζουμε η εφορια δεν εχει εξουσια να νομοθετει οποτε για αλλη μια χρονια εγω προσωπικα θα αγνοησω την συγκεκριμενη οδηγια.

Μαλιστα αναφερει την φραση "δεν δυναται" και οχι δεν δυναται βασει του ταδε νομου...

επομενως ειναι στη διακριτικη ευχερεια των φοροτεχνικων να πραξουν προς το συμφερον των πελατων τους

διαβασα και τη συζητηση των φοροτεχνικων οπου δεν φαινεται να υπαρχει ενιαια γραμμη αλλα πραττουν οπως βολευει

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, koulkos είπε

Αν το υπερβαίνει ανάλωση (αν μπορείς) ή φορολογείσαι. Τι άλλο να κάνουμε; Εσύ μπορεί να έχεις και πισίνα και 3λιτρο αμάξι και τα τεκμήρια να φτάνουν 30.000. Δεν θα φορολογηθείς δηλαδή; Οι κανόνες είναι εκ των προτέρων γνωστοί οπότε και πράττεις όπως νομίζεις. Το να μην φορολογηθεί κάποιος  επειδή είναι άνεργος καταλαβαίνεις που θα οδηγήσει. Εδώ χωρίζουν εικονικά για να πάρουν ΚΕΑ. Προσπαθείς να βρεις αδικία μέσα στην ευρύτερη αδικία. Από το 19' ή το 20' οπότε και θα φορολογείται και ο μισθωτός των 500,00 να δεις κλάμα. Να μου πεις για αυτό να το δεχτώ. Τέλος, αν έχει φορολογηθεί άνεργος με τεκμήρια <9.000,00 (και παραπάνω με προϋποθέσεις) άλλαξε λογιστή. Τα πράγματα δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις.

Φυσικα και να φορολογηθουν αυτοι που εχουν πισινα, 3λιτρο αμαξι κλπ. που ειπες. Αν ομως εχω απλα το σπιτι μου και πληρωνω και το στεγαστικο του(συνολο τεκμηριων 10500), γιατι να φορολογηθω με 7000€ όταν το εισοδημα μου είναι 0??

Δηλαδη αντι να σε επικροτουν που πληρωνεις το στεγαστικο σου οπως εκαναν μεχρι και πριν λιγα χρονια, τωρα ουσιαστικα σε ενθαρρυνουν να το κοκκινησεις!

Επεξ/σία από rus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Φυσικα και να φορολογηθουν αυτοι που εχουν πισινα, 3λιτρο αμαξι κλπ. που ειπες. Αν ομως εχω απλα το σπιτι μου και πληρωνω και το στεγαστικο του(συνολο τεκμηριων 10500), γιατι να φορολογηθω με 7000€ όταν το εισοδημα μου είναι 0??

Δηλαδη αντι να σε επικροτουν που πληρωνεις το στεγαστικο σου οπως εκαναν μεχρι και πριν λιγα χρονια, τωρα ουσιαστικα σε ενθαρρυνουν να το κοκκινησεις!

Ερώτηση:

Πώς ακριβώς αποπληρώνεις το στεγαστικο με εισόδημα 0?

Ή να το θέσω κι αλλιώς (για να μην νομιζεις ότι είμαι κακεντρεχής και υπονοω μαύρο χρημα)....σε ποιο φυτώριο αγόρασες το λεφτοδεντρο να πάω να πάρω κι εγώ κάνα δυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Alxnks είπε

Ερώτηση:

Πώς ακριβώς αποπληρώνεις το στεγαστικο με εισόδημα 0?

Ή να το θέσω κι αλλιώς (για να μην νομιζεις ότι είμαι κακεντρεχής και υπονοω μαύρο χρημα)....σε ποιο φυτώριο αγόρασες το λεφτοδεντρο να πάω να πάρω κι εγώ κάνα δυο;

Το στεγαστικο το πηρα οταν εργαζομουν. Το αποπληρωνω με λεφτα που εχω μαζεψει από παλια, δεν τα ξοδευα στα μπουζούκια ωστε να χρειαζομαι τωρα λεφτοδεντρο. Θα χρειαστω όμως οταν αυτά σωθουν(ή θα το αφησω να κοκκινησει, που είναι και η ευκολη λυση).

Μολις το εβαλα και στο πρόγραμμα, αν εισαι εργενης, εχεις σπιτι 70 τ.μ., τοκους καταθεσεων 1 λεπτο και στεγαστικο μολις 310€ το μηνα, ο φορος ανεξαρτητως αποδειξεων είναι μολις... 6323€ με προκαταβολη 2107€.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Το στεγαστικο το πηρα οταν εργαζομουν. Το αποπληρωνω με λεφτα που εχω μαζεψει από παλια, δεν τα ξοδευα στα μπουζούκια ωστε να χρειαζομαι τωρα λεφτοδεντρο. Θα χρειαστω όμως οταν αυτά σωθουν(ή θα το αφησω να κοκκινησει, που είναι και η ευκολη λυση).

Μολις το εβαλα και στο πρόγραμμα, αν εισαι εργενης, εχεις σπιτι 70 τ.μ., τοκους καταθεσεων 1 λεπτο και στεγαστικο μολις 310€ το μηνα, ο φορος ανεξαρτητως αποδειξεων είναι μολις... 6323€ με προκαταβολη 2107€.

Κάτι κάνεις λάθος, τέτοιος φόρος βγαίνει για εισόδημα ~26000, σε καμιά περίπτωση δε φτάνεις εκεί με ένα σπίτι και τέτοιο δάνειο, εκτός αν έβαλες και κανένα τρίλιτρο αυτοκίνητο μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην φορολογική δήλωση σαν ενοικιαστής ενός σπιτιού το δηλώνω και στον πίνακα 5 (ΠΙΝΑΚΑΣ 5. ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΕΤΗΣΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ) και στον πίνακα 6 (ΠΙΝΑΚΑΣ 6. ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ) ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, droplet είπε

Στην φορολογική δήλωση σαν ενοικιαστής ενός σπιτιού το δηλώνω και στον πίνακα 5 (ΠΙΝΑΚΑΣ 5. ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΕΤΗΣΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ) και στον πίνακα 6 (ΠΙΝΑΚΑΣ 6. ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ) ?

Στον πινακα 5 και κλικαρεις το μισθωμενη κατοικια και στον κωδικο που λεει ενοικιο που πληρωσατε το ενοικιο .Πινακας 6 ξεκινοντας απο τον κωδικο 092

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, rus είπε

Το στεγαστικο το πηρα οταν εργαζομουν. Το αποπληρωνω με λεφτα που εχω μαζεψει από παλια, δεν τα ξοδευα στα μπουζούκια ωστε να χρειαζομαι τωρα λεφτοδεντρο. Θα χρειαστω όμως οταν αυτά σωθουν(ή θα το αφησω να κοκκινησει, που είναι και η ευκολη λυση).

Μολις το εβαλα και στο πρόγραμμα, αν εισαι εργενης, εχεις σπιτι 70 τ.μ., τοκους καταθεσεων 1 λεπτο και στεγαστικο μολις 310€ το μηνα, ο φορος ανεξαρτητως αποδειξεων είναι μολις... 6323€ με προκαταβολη 2107€.

δύο πράγματα..

 

1) έχουμε ξαναπεί ότι για λεφτά που έβγαλες στο παρελθόν και εφόσον είναι τα πράγματα όπως λες υπάρχει η ανάλωση.. οπότε κανονικά δεν έχεις θέμα

2) επειδή πιο κάτω δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς λες με προγράμματα, από το να πληρώσεις κερατιάτικα αν δεν καταλαβαίνεις πώς δουλεύει το πράγμα (λογικό είναι άλλωστε με το φορολογικό σύστημα που έχουμε ο μέσος άνθρωπος να μην ξέρει..) πήγαινε σε ένα λογιστή να σου κάνει τη δήλωση, καλύτερα να δώσεις μερικά 10αρικα παρά να πληρώνεις κερατιάτικα από λάθος συμπληρωμένη δήλωση.. έχω δει λάθος σε δηλώσεις που κόστισαν  χιλιάρικα από άτομα που τις έκαναν μόνοι τους (και μετά βέβαια παζάρευαν τα λεφτά που ζητούσαμε εμείς, αλλά είναι αυτό είναι άλλη κουβέντα) 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2018 στις 12:01 ΠΜ, rus είπε

Το στεγαστικο το πηρα οταν εργαζομουν. Το αποπληρωνω με λεφτα που εχω μαζεψει από παλια, δεν τα ξοδευα στα μπουζούκια ωστε να χρειαζομαι τωρα λεφτοδεντρο. Θα χρειαστω όμως οταν αυτά σωθουν(ή θα το αφησω να κοκκινησει, που είναι και η ευκολη λυση).

Μολις το εβαλα και στο πρόγραμμα, αν εισαι εργενης, εχεις σπιτι 70 τ.μ., τοκους καταθεσεων 1 λεπτο και στεγαστικο μολις 310€ το μηνα, ο φορος ανεξαρτητως αποδειξεων είναι μολις... 6323€ με προκαταβολη 2107€.

Το ξανα είπα, αυτο είναι bug (το οποίο φαίνεται οτι βγαίνει καθε χρόνο και μετα το patchαρουν), ειχε συμβεί και σε εμένα πριν απο λιγα χρόνια, πηγα σε λογιστή και με είπε οτι είναι bug και θα διορθωθεί (αν όχι τοτες θα το "εστρωνε" ο ίδιος κάπως), ουσιαστικά το σύστημα με φορολογουσε σαν ελεύθερο επαγγελματία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎12‎/‎5‎/‎2018 στις 1:18 ΠΜ, mezger είπε

Κάτι κάνεις λάθος, τέτοιος φόρος βγαίνει για εισόδημα ~26000, σε καμιά περίπτωση δε φτάνεις εκεί με ένα σπίτι και τέτοιο δάνειο, εκτός αν έβαλες και κανένα τρίλιτρο αυτοκίνητο μέσα.

Βαλτα κι εσυ λοιπον και δες το ιδιοις ομμασι.

Στις ‎12‎/‎5‎/‎2018 στις 5:26 ΜΜ, logistoulis είπε

1) έχουμε ξαναπεί ότι για λεφτά που έβγαλες στο παρελθόν και εφόσον είναι τα πράγματα όπως λες υπάρχει η ανάλωση.. οπότε κανονικά δεν έχεις θέμα

2) επειδή πιο κάτω δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς λες με προγράμματα, από το να πληρώσεις κερατιάτικα αν δεν καταλαβαίνεις πώς δουλεύει το πράγμα (λογικό είναι άλλωστε με το φορολογικό σύστημα που έχουμε ο μέσος άνθρωπος να μην ξέρει..) πήγαινε σε ένα λογιστή να σου κάνει τη δήλωση, καλύτερα να δώσεις μερικά 10αρικα παρά να πληρώνεις κερατιάτικα από λάθος συμπληρωμένη δήλωση.. έχω δει λάθος σε δηλώσεις που κόστισαν  χιλιάρικα από άτομα που τις έκαναν μόνοι τους (και μετά βέβαια παζάρευαν τα λεφτά που ζητούσαμε εμείς, αλλά είναι αυτό είναι άλλη κουβέντα) 

1) Ναι για μενα υπαρχει αναλωση, μεχρι όμως καποτε να τελειωσει. Μετα?

2) Είναι απλα τα πραγματα και δε χρειαζεται λογιστης για να συμπληρωσω 5 πεδία. Προγραμματα=το πρόγραμμα του gsis. 

8 ώρες πριν, tsioulak είπε

Το ξανα είπα, αυτο είναι bug (το οποίο φαίνεται οτι βγαίνει καθε χρόνο και μετα το patchαρουν), ειχε συμβεί και σε εμένα πριν απο λιγα χρόνια, πηγα σε λογιστή και με είπε οτι είναι bug και θα διορθωθεί (αν όχι τοτες θα το "εστρωνε" ο ίδιος κάπως), ουσιαστικά το σύστημα με φορολογουσε σαν ελεύθερο επαγγελματία. 

Κι ακομα αυτο ισχυει... το φορολογικο τους συστημα βλεπει εμας τους ανεργους σαν ελευθερους επαγγελματιες. Τα τελευταια χρονια εχει βουηξει ο τοπος με αυτο το θεμα αλλα καποιοι κανετε σαν να ηρθατε τωρα στην Ελλαδα:blink:

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζεις αυτό που μου έλεγε ο πατέρας μου, βάρα τα γίδια πίσω. Γιατί δεν θες να καταλάβεις πως πρόκειται για συστημικό λάθος και λύνεται κάθε χρόνο εύκολα; Πήγαινε σε ένα λογιστή να στη βγάλει μηδενική να τελειώνεις. Και μάλιστα με ελάχιστη ανάλωση. Συνεχίζεις και αναμασάς ένα θέμα το οποίο έχει λυθεί εδώ και χρόνια. Τώρα για τα πέντε πεδία που λες, τι να σου πω; Εσύ προφανώς ξέρεις καλύτερα. Φαντάζομαι και όταν πήρες το σπίτι πήρες μέτρο και άρχισες να μετράς τα τετραγωνικά, γιατί τι να ξέρει και ο μηχανικός; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεια αν στα αναδρομικα που εβαλαν σε λογαριασμους τραπεζης αν εμφανιζουν καποια περιγραφη /δικαιολογια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ε3 κανείς από εδώ μέσα για αγρότη ξέρει να με βοηθήσει μήπως; που δηλώνουμε την αγροτική δραστηριότητα? Σε ποιους κωδικους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...