Προς το περιεχόμενο

Shadow of the Tomb Raider [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Ισως γιατι το παιζω σε 4Κ OLED με HDR.

Εσυ δεν ξερω σε τι το παιζεις αλλα στην LG μου ειναι χαρμα οφθαλμων!!

Χωρις παρεξηγηση βεβαια ετσι,φιλικα το γραφω!

Το παιζω στην οθονη της υπογραφης αλλα εχω και 4k/hdr tv να το δω αν ειναι, δεν νομιζω να αλλαξει κατι ομως αν το βαλω εκει. Καμια παρεξηγηση απλα δεν βλεπω μεγαλη διαφορα σε σχεση με το προηγουμενο και δεν νομιζω οτι εχει να κανει τοσο το μεσο που το παίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 675
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραια, αλλα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λεω ομως εκτος αν η c8 η w/e εχεις κανει συγκεκριμένα τα textures του SOTTR καλύτερα..

Επεξ/σία από ADHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω παιξει 4 ωρες τωρα ας πω λιγα λογια. 

  Aρχιζοντας απο τα τεχνικα ζητηματα. Το performance θα το ελεγα αρκετα καλο , με 1080 και r5 2600 τρεχει κλειδωμενο στα 60 με ολα στα ultra ,ΕΚΤΟΣ απο το aa που το εχω κλειστο οχι γιατι δεν μπορω να το τρεξω ( η καρτα καθεται γυρω στο 60% ) αλλα γιατι οποιο aa και να βαλω κανει υπερβολικα ''smooth '' την εικονα , προσθετοντας μια θολουρα  με αποτελεσμα να χανεται πολυ η ποιοτητα. Ακομα και 100% sharpening να βαλω στην οθονη το αποτελεσμα δεν ειναι καλο. Χωρις aa εχει κορυφαια γραφικα περα απο λιγα low resolution textures. 

Κορυφαια ειναι τα facial animations ,προσωπικα νομιζω ειναι τα καλυτερα που εχω δει σε video game , βγαζοντας απολυτη φυσικοτητα και εκφραζοντας τα συναισθηματα της στιγμης. 

Το voice over και αυτο σε πολυ υψηλα στανταρ 

Ηχος κορυφαιος, στην ζουγκλα μπορεις να ακουσεις τα παντα που υποθετω οτι καποιος θα ακουγε  αν βρισκοταν εκει . 

Στορυ/διαλογοι , δεν ειναι κατι το τρομερο τουλαχιστον μεχρι τωρα αλλα ειναι σε καλυτερο επιπεδο απο οτι στο rise σιγουρα.

Gameplay ειναι το κλασσικο που ειχαμε συναντησει στα προηγουμενα παιχνιδια με καποια περισσοτερα και καλυτερα mechanics,μεγαλο συν φαινεται να ειναι τα tombs που ειναι περισσοτερα και καλυτερα. Εμφαση εχει γινει περισσοτερο στο exploration και στην λυση (απλων σχετικα ) γριφων παρα στο action κομματι. 

Σε γενικες γραμμες το παιχνιδι  εχοντας βαση στα προηγουμενα εχει βελτιωσει και εξελιξει καποια σημεια , χωρις να υστερει καπου . Αλλα εκει ειναι και το προβλημα και το καθιστα ενα απλα πολυ καλο παιχνιδι αλλα μεχρι εκει . Δεν παιρνει ρισκα , δεν υπαρχει καμια καινοτομια η κατι που δεν εχουμε ξαναδει σε παιχνιδι . Πλεον με τοσα παιχνιδια που βγαινουν για να ξεχωρισεις πρεπει να κανεις κατι παραπανω απο οτι κανει το shadow of the tomb raider. 

Mολις το τελειωσω θα συμπληρωσω και μια πιο ολοκληρομενη αποψη βεβαια. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καινοτομια ειναι δυσκολο πραγμα,ωστοσο απτην στιγμη που δεν ειναι ενα lifeless clone το παιχνιδι,σιγουρα θα αξιζει 100%. Τα προηγουμενα 2 μου αρεσαν πολυ,αν και απολαυσα λιγο πιο πολυ το πρωτο. Αν βελτιωνετε σε σχεση με τα προηγουμενα,δεν βλεπω λογο να μην μου αρεσει και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν καταλαβαινω ενα πραγμα.Τα προηγουμενα tomb raider ειχαν δωσει εμφαση στο gameplay και κυριως στις μαχες παρα στα tombs και εν μερη στο exploration.

Τωρα που το διορθωνει το Shadow αυτο,βγαινει ο κοσμος(τα διαβαζα στο steam)και κανει παραπονα οτι δεν εχει πολλες μαχες.

Ε ενταξυ δηλαδη γελανε και οι πετρες με το ιδιο το κοινο.

Το μονο προβλημα του παιχνιδιου αντικειμενικα μιλωντας ειναι οτι δεν εχει τους χαρακτηρες που εχει το uncharted. Γιαυτο και το τελευταιο uncharted( αν και τερμα Overrated και με μετριο gunplay)ειχε αυτη την αποδοχη,παρολο που ηταν μια απο τα ιδια.

Γιατι περαν του τεχνικου αποτελεσματος που ηταν κορυφαιο,ειχε χαρακτηρες και διαλογους ολα τα λεφτα που ταιριαζαν πολυ με την ολη ιστορια και αυτο που ηθελε να σου δειξει η εταιρεια.

Δυστηχως τα tomb raider(ειδικα στο rise)απο αυτο το πραγμα πασχουν,γιαυτο και δεν γινεται να γινουν memorable για κατι αλλο περαν απο benchmarks για pc hardware.

Αν ρωτησεις καποιον ποιους χαρακτηρες θυμαται απο το uncharted θα σου απαντησει τους βασικους γνωστους.Αν ρωτησεις καποιον ποιους θυμαται απο το tomb raider θα σου πει μονο την lara......

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολυ σωστα αυτα που λες Fulgore, και δεν αποτελει εκπληξη αφου γυναικα ηταν πισω απο το reboot του Tomb Raider. :ph34r:

Επεξ/σία από KilliK
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολυ κλαψα παντως στα twitch chats, οτι ειναι αργο, δεν εχει δραση, εχει γριφους, εχει πολυ εξερευνηση, οτι το animation ειναι χαλια.

απο οτι φαινεται η αποφαση τους να το φερουν πιο κοντα στις ριζες του, ισως ηταν λαθος. και φοβαμαι μηπως κοστισει στις πωλησεις του παιχνιδιου και περιμενουμε μετα καμια πενταετια για το επομενο reboot..

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε βρε που είναι μέτρια τα γραφικά στη ζούγκλα ειδικά..Απλά δεν έχουν πετύχει το δέρμα, όλα τα άλλα είναι πένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έπαιξα λίγο και εγώ

2160p/ULTRA/(AA OFF) πιάνει 55-65fps και είναι πολύ smooth. και επιτέλους ένα παιχνίδι που δουλεύει σωστά το HDR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...