Προς το περιεχόμενο

Shadow of the Tomb Raider [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, shadowlike είπε

o angry joe έκανε λόγο για μέτριο story και γενικά του έδωσε χαμηλότερη βαθμολογία απο τα προηγούμενα 2. Έχω παίξει τα προηγούμενα και μου αρέσανε αρκετά αλλά δυστηχώς σαν ιστορία δεν μου έμεινε σχεδόν τίποτα. Θα το περιμένω να πέσει σε τιμή μαζί με το RDR2.

Ο Joe δυστυχώς έχει πέσει πολύ γενικά και tbh δεν θα του έδινα ιδιαίτερη σημασία πια, imho. ;)

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 675
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ο Joe ειπε πως ειχε θεμα με ελλειψη καινοτομιας. Πιθανως δηλαδη αν το εκανε review πρωτο,εικαζω πως θα του εβαζε 8 η 9,αρα μην σας χαλαει το 7αρι. Ουτε τα προηγουμενα ειχαν κατι ουαου σε στορυ,με το Rise βεβαια να ειναι το χειροτερο στον τομεα αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα και μενα ειναι το μεγαλυτερο μου παραπονο σαν να συνεχιζω το rise απλα με περισσοτερα tombs/λιγοτερο combat. Δεν ξερω γιατι το καναν τοσο safe το παιχνιδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω το Rise ειχε τρομερο story και innovation και του εβαλε 8/10...not...

Επισης τι innovation περιμενει να δει σε συνεχεια του tomb raider?

Το Uncharted 4 τι Innovation δηλαδη ειχε και του εδωσε 9/10?Ο γαντζος?

Βασικα ουτε το πρωτο tomb raider του 2013 ειναι για 9/10 που του εβαλε.......

Απλα με λιγα λογια φανηκε αυτο που λεγαμε καποιοι πιο παλια.

Ο κοσμος μπορει να εκραζε τα προηγουμενα tomb raider επειδη ηταν πιο action focused παιχνιδια αλλα στην πραγματικοτητα αυτο ηθελε παρα tombs και explore.

Δωσε action στον λαο που λεμε.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Uncharted είναι πιο κινηματογραφικό ..έχει πιο πολλούς χαρακτήρες, καλύτερο στόρυ, γενικά είναι πιο αναπτυγμένο σε αυτό το τομέα.  O Joe είπε κάτι που συμφωνώ, το tomb raider παίρνει γενικότερα πολύ σοβαρά τον εαυτό του και δεν έχει ανάλαφρα elements που χαρακτηρίζουν franchises όπως uncharted και Ιndiana Jones και ίσως εκεί με χάνει (πέρα απο το story που είναι μέτριο).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα tomb raider παντα ηταν σε πιο δραματικο στυλ απο τα uncharted που μεσα στον κακο χαμο εκανε και την πλακα του ο drake για τον κωλο της chloe. Τα uncharted ειναι απιστευτα γραμμικα τα TR σε αυτο τον τομεα μου αρεσαν περισσοτερο. Περισσοτερο crafting αναβαθμισεις puzzles στα TR. Θα ηθελα ελληνικα σε τετοια παιχνιδια βαζουν 15 γλωσσες και δεν βαζουν ελληνικα η τιμη ιδια ομως σε ολες τις χωρες. Στο gameplay σιγουρα ανωτερο στα TR και το rise αν και δεν ειχε το σοβαρο story οπως ειχε το πρωτο με το παιξιμο του dlc που εισαι στο σπιτι της laras δενουν ολα πολυ ομορφα και φτιαχνετε μια ωραια ιστορια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την ιστορία, πολλοί reviewers είπαν ότι "χάθηκαν".. Η αλήθεια είναι πως, όπως στα περισσότερα παιχνίδια, πρέπει να ψάξεις, να βρεις αντικείμενα και να τα δεις στο inventory για να συμπληρώσεις τα κομμάτια. Πηγαίνοντας απλά από το σημείο Α στο Β βλέποντας μόνο τα cut-scenes, σίγουρα θα σου μείνουν κενά.

Επίσης, σχετικά με τα "classic skins", μέσα στο παιχνίδι μου έβγαζε "server unavailable" για κάποιο λόγο. Μπήκα στο tombraider.com και έκανα login μέσω Steam για να μου τα δώσει στο παιχνίδι. Στη σελίδα αυτή έχει επίσης και socia rewards.

 

29 λεπτά πριν, shadowlike είπε

το tomb raider παίρνει γενικότερα πολύ σοβαρά τον εαυτό του

About that:

20180920090958_1.jpg.eff35dba129536500947c0776b56a168.jpg

20180920165930_1.jpg.6c56a9722b9c3ec1bb14f1e173e6350c.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ok φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι εννοώ όταν λέω "παίρνει σοβαρά τον εαυτό του"... δεν νομίζω πως 2-3 skins θα το κάνουν πιο ανάλαφρο. Μιλάω απο άποψη διαλόγων , γεγονότων που διαδραματίζοντε , χαρακτήρων κλπ. Φαντάζομαι και στο πιο φρικιαστικό παιχνίδι μπορείς να κάνεις modding και να βάλεις skin του Ronald McDonald στον ήρωα, αυτό δε θα αλλάξει τον χαρακτήρα του παιχνιδιού καθε'αυτού. Επίσης υπάρχει διαφορά μεταξύ ανάλαφρου humor  και γελοίου, που νομίζω χαρακτηρίζει καλύτερα τα old skins της laras σε current gen tomb raider.

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

o angry joe έκανε λόγο για μέτριο story και έλειψη innovation

δεν ειδα να παραπονιεται για ελλειψη innovation στο Uncharted 4.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ εδώ που τα λέμε το τελευταίο uncharted είχε περισσότερο verticality απο τα παλιά αν δε κάνω λάθος. Ίσως κάποια παιχνίδια δεν χρειάζοντε το innovation γιατί έχουν γερά θεμέλια σε αυτό που κάνουν καλά (βλέπε dark souls?) . Απο το tomb raider reboot, που πρακτικά ήταν ένας κλώνος του uncharted με έξτρα στοιχεία,  ίσως κάποιοι να περιμέναν περισσότερα για κάθε νέο παιχνίδι της σειράς. Όπως και να έχει αν συγκρίνουμε uncharted με tomb raider οι παίκτες έιναι περισσότερο emotionally invested με τo πρώτο παρά με το 2ο για τους λόγους που αναφέρθηκαν προηγουμένος. Το tomb raider είναι σίγουρα πολύ καλό αλλά κάπου το χάνει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, shadowlike είπε

. Επίσης υπάρχει διαφορά μεταξύ ανάλαφρου humor  και γελοίου, που νομίζω χαρακτηρίζει καλύτερα τα old skins της laras σε current gen tomb raider.

Καλά το γεγονός ότι μετέφεραν αυτούσια τα μοντέλα των TR I και II στο SotTR μόνο ως τρολιά μπορώ να το εκλάβω.. Ας έβαζαν έστω τη Lara του Anniversary... 

42 λεπτά πριν, shadowlike είπε

 Απο το tomb raider reboot, που πρακτικά ήταν ένας κλώνος του uncharted με έξτρα στοιχεία,  ίσως κάποιοι να περιμέναν περισσότερα για κάθε νέο παιχνίδι της σειράς.

Αν και το Uncharted οφείλει την ύπαρξή του στο Tomb Raider, δυστυχώς τα 2 προηγούμενα TR δανείστηκαν αρκετά στοιχεία από αυτό.

Το Shadow έχει διαφορετικό χαρακτήρα, πιο κοντά στα πρώτα παιχνίδια. Αν και είναι το τελευταίο της τριλογίας, ελπίζω το franchise να συνεχιστεί και να παραμείνει σε αυτή τη "νοοτροπία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exploration/ platforming/γριφοι = 10/10

...παρα πολυ καλη δουλεια σε αυτο το τριπτυχο που ουσιαστικα αποτελει το 80% του Gameplay.

Επισης πολυ εντονο το στοιχειο του νερου στο παιχνιδι...οπως συνεβαινε στα πρωτα παιχνιδια.

Βασικα η Enix εδωσε στον κοσμο αυτο ακριβως που ζητουσε...τωρα το ποσο θα πουλησει ειναι ερωτηματικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nektarios_rs είπε

Αν και το Uncharted οφείλει την ύπαρξή του στο Tomb Raider, δυστυχώς τα 2 προηγούμενα TR δανείστηκαν αρκετά στοιχεία από αυτό.

Και το TR οφείλει την ύπαρξη του στο Indiana Jones αλλα έχει ξανά συζητηθεί, τα Uncharted για μένα είναι ένα level πάνω από τα TR και σε γενικές γραμμές το reboot ήταν η απόπειρα αντιγραφής του Uncharted με female char απλά χωρίς ίχνος humor, τουλάχιστον στα δικά μου ματια. Προσωπικά χάρηκα πολύ που τελειωσαν (αν τελειωσαν) την τριλογία έτσι με λιγότερο action

DIY-frame-Tomb-Raider-Lara-Croft-Unchart

Το μεγαλύτερο λάθος για μένα ήταν ότι δεν το κράτησαν grounded, δηλαδή πιστεύω θα ήταν πολύ καλύτερα άμα δεν είχε το fiction/fantasy κομμάτι.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...