Προς το περιεχόμενο

Τυριά στα Super Market


agamoi-thytai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχαχα, εγραψα οτι ειχε και του πουλιου το γαλα, οπως ελεγε και η διαφημιση, μαλλον εισαι σε μικρη ηλικια για να μην θυμασαι αυτη την διαφημιση. Μιλαω για τον ΑΒ Βασιλοπουλο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 4/29/2018 στις 11:50 ΠΜ, stormrain είπε

Φιλε στο χωριο μου δεν ειχαμε αμαξια, πειραζει που αγορασα ενα και οδηγω τωρα ή να κατεβαινω με ενα γαιδουρι την Κηφισιας?

Παντως ειδικα για το τυρι, οπως ειπαν, ο εμπορος αγοραζει το τυρι ολοκληρο με τη φλουδα κλπ, δεν στεκει να το πουλησει καθαρισμενο, εκτος αν ανεβασει την τιμη για να ισορροπησει, οποτε δεν εχει νοημα. 
Τωρα ειδικα για τις συσκευασιες δεν εχω αποψη, δεν με εχει απασχολησει ιδιαιτερα το θεμα, θεωρω πως αν παρεις κατι που κοστιζει 200 ευρω το κιλο λ.χ. (ο,τι κι αν ειναι αυτο) ισως εκει φαινεται η διαφορα στο ζυγισμα, τωρα στα αλλαντικα κλπ πρεπει να μιλαμε για κατι λεπτα διαφορα οποτε προσωπικα δεν το αξιολογω.

Ρε φίλε, πληρώνω να δω κάποιον να κατεβαίνει την Κηφισιας πάνω σε γαϊδούρι, να δω φάτσα της ΒΠ τύπισσας με ζιβανσί, σανέλ και γκούτσι, να βλέπει - και μυρίζει - την καβαλίνα και ας μη μου ξανασηκωθεί ποτέ. :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/04/2018 στις 11:07 ΠΜ, akeraios είπε

Σωστός.
Από την άλλη έτσι όπως έχει παγκοσμιοποιηθεί η κατάσταση και το ολιγοπώλιο είναι στα καλύτερα του, δεν είναι κακό να υπάρχει από το κράτος κάποια στρατηγική παρέμβαση ειδικά σε βασικά αγαθά διαβίωσης.
Για παράδειγμα, θα έπρεπε να παρεμβαίνει δραστικά όταν αγαθά όπως το γάλα, πωλούνται εδώ ακριβότερα απ' ότι στην Γερμανία.
Μεγάαααααααλη συζήτηση βέβαια. 

Τεραστια. Και σε λαθος βαση. Το κρατος το μονο που μπορει να κανει ειναι να αποτρεπει οταν μπορει τα καρτελ. Οχι να καθοριζει τις τιμες. Οπου καθορισε τις τιμες το κρατος, τα αποτελεσματα μονο καλα δεν ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η φλούδα από ημίσκληρο τρώγεται, γιατί μου το 'τριψε όπως είναι. Ξέρω οτι από ένταμ/γκούντα/κλπ. που ναι σαν κερί δεν τρώγεται, αλλά με αυτό τί παίζει?

Επεξ/σία από Razor_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor_7 είπε

Η φλούδα από ημίσκληρο τρώγεται, γιατί μου το 'τριψε όπως είναι. Ξέρω οτι από ένταμ/γκούντα/κλπ. που ναι σαν κερί δεν τρώγεται, αλλά με αυτό τί παίζει?

Ειναι γεματο μικροβια απο αποθηκες...αλλωστε μια λειτουργια της φλουδας ειναι να προστατευει το τυρι απο ακαθαρσιες. Τα ποντικια πανε και ερχονται σε αποθηκες τυριων. Σορρυ αν σε χαλασα αλλα μην το ξανακανεις...δεν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ELTASSOS είπε

Ειναι γεματο μικροβια απο αποθηκες...αλλωστε μια λειτουργια της φλουδας ειναι να προστατευει το τυρι απο ακαθαρσιες. Τα ποντικια πανε και ερχονται σε αποθηκες τυριων. Σορρυ αν σε χαλασα αλλα μην το ξανακανεις...δεν αξιζει.

Ναι αν μενεις στο Πακισταν παιζει να εχει ποντικια μαζι με τα τυρια γιολο.

@razor σε ποιο συγκεκριμενα ημισκληρο αναφερεσαι; αν ειναι το κασερι ας πουμε, οχι δεν τρωγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Ναι αν μενεις στο Πακισταν παιζει να εχει ποντικια μαζι με τα τυρια γιολο.

@razor σε ποιο συγκεκριμενα ημισκληρο αναφερεσαι; αν ειναι το κασερι ας πουμε, οχι δεν τρωγεται

Είναι το ιδιωτικής ετικέτας που έχουνε στο market in (economy) απλα εκείνη την ώρα μιλούσα τηλ. και δεν έδωσα βάση, μετά μου ήρθε φλασιά ότι δεν έβγαλε το εξωτερικό.

Δεν είναι κασέρι, τύπου Τρικαλινό είναι.

 

Επεξ/σία από Razor_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2018 στις 6:29 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Τεραστια. Και σε λαθος βαση. Το κρατος το μονο που μπορει να κανει ειναι να αποτρεπει οταν μπορει τα καρτελ. Οχι να καθοριζει τις τιμες. Οπου καθορισε τις τιμες το κρατος, τα αποτελεσματα μονο καλα δεν ηταν.

Το αποτελεσμα για τους ολιγαρχες δεν ηταν καλο. Σωστη αυτη η δηλωση. Φυσικα οι υπολοιποι πρεπει να ενστερνιστουν αυτη την διαπιστωση γιατι αλλιως ειναι γραφικοι και αντιδραστικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Prof_Chaos είπε

εχω την αίσθηση οτι τρώγεται κανονικά.

Προσπωπικά το τρώω.

Ελεος.  αν ηταν δυνοτον θα τρωγατε και την συσκευασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Prof_Chaos είπε

εχω την αίσθηση οτι τρώγεται κανονικά.

Προσπωπικά το τρώω.

Συντηρητικό για το τυρί είναι, αν δεν κάνω λάθος. Τρώγεται, χωρίς να είναι απαραίτητο. Άλλωστε δεν έχει και καμία γεύση...

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, orck είπε

Το αποτελεσμα για τους ολιγαρχες δεν ηταν καλο. Σωστη αυτη η δηλωση. Φυσικα οι υπολοιποι πρεπει να ενστερνιστουν αυτη την διαπιστωση γιατι αλλιως ειναι γραφικοι και αντιδραστικοι.

Δυσκολευεστε να καταλαβετε οτι σε μια ελεγχομενη αγορα, κυριως χαμενοι ειναι οι μικροι κι οχι οι ολιγαρχες. Δεν ειναι τυχαιο οτι οι λεγομενοι ολιγαρχες κανουν παρτι σε χωρες οπου η κυβερνηση ελεγχει την αγορα (πχ Ρωσια). 

Αν παρουμε σα βασικο αγαθο τη φετα και η κυβερνηση καθορισει μια φιξ τιμη εχουμε δυο εναλλακτικες, ή η τιμη θα καθοριστει πολυ υψηλα οποτε δε θα εχει νοημα το μετρο ή θα καθοριστει σε ενα υψος οπου θα ικανοποιει το "λαϊκο αισθημα" και θα χαιρεστε αλλα μετα θα καταλαβετε οτι τυρι σε αυτη την τιμη θα μπορει να πουλαει μονο η Ηπειρος, η Δωδωνη και ο Ολυμπος και οχι το Χ τυροκομειο στην Τριπολη ή τα Φαρσαλα γιατι δε μπορει να εχει οικονομιες κλιμακος που θα καταστησουν την παραγωγη κερδοφορα. Αλλα δεν πειραζει, θα εχετε την ικανοποιηση οτι τα βαλατε με τους ολιγαρχες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...