Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, mitskitsamal είπε

Δεν το χρησιμοποιω το τηλεφωνο τοσο πολυ μονο για λιγο ιντερνετ, ουτε εφαρμογες facebook κτλ εχω ανοιχτες ουτε τιποτα

τα ιδια- απλα εμενα τρωει παρα πολυ samsung a9 2018

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mitskitsamal είπε

Εισαι αρχοντας σε ευχαριστω πολυ. Στο τελος θα πληρωναμε 1000 ευρω δεη για φορτιση κινητου..

Μην τα συζητάς, τριβελίζει το κεφάλι μου το Fritz!box 7530, αλλά η τιμή του είναι απαγορευτική, θα έλεγα, από Ελλάδα. Από amazon όταν ξαναπέσει, με βλέπω να το τσιμπάω.

9 λεπτά πριν, montelagr είπε

εγω φορτιζω 5 φορες την ημερα το αφηνω 20 εως 80 %

 

500Mah battery έχεις; 😛 

Αυτό με τις πολλές φορτίσεις "από 20 έως 80", είναι ένας μύθος, να το ξέρεις :) Όπως και το ότι το κινητό θα υπερφορτιστεί αν το αφήσεις στην πρίζα στο 100% ή ότι πρέπει να αδειάσει πριν το φορτίσεις για πρώτη φορά ή για πολλοστή. Δεν θέλουν έτσι αυτές οι μπαταρίες. Μπορεί να βοηθάει στο γεγονός να μην έχεις πολλούς παραπάνω κύκλους φόρτισης, αλλά αν το φορτίζεις 5 φορές την μέρα, έχεις κάνει μία (και παραπάνω) τρύπα στο νερό. :) 

4 λεπτά πριν, montelagr είπε

τα ιδια- απλα εμενα τρωει παρα πολυ samsung a9 2018

Εδώ έτρωγε σε εμένα στο mi max 2, 11% over night. Επίτηδες το άφηνα, και σε φρέσκο κινητό έτρωγε 11%. Ανήκουστο για WiFi 

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Μην τα συζητάς, τριβελίζει το κεφάλι μου το Fritz!box 7530, αλλά η τιμή του είναι απαγορευτική, θα έλεγα, από Ελλάδα. Από amazon όταν ξαναπέσει, με βλέπω να το τσιμπάω.

500Mah battery έχεις; 😛 

Αυτό με τις πολλές φορτίσεις "από 20 έως 80", είναι ένας μύθος, να το ξέρεις :) Όπως και το ότι το κινητό θα υπερφορτιστεί αν το αφήσεις στην πρίζα στο 100% ή ότι πρέπει να αδειάσει πριν το φορτίσεις για πρώτη φορά ή για πολλοστή. Δεν θέλουν έτσι αυτές οι μπαταρίες. Μπορεί να βοηθάει στο γεγονός να μην έχεις πολλούς παραπάνω κύκλους φόρτισης, αλλά αν το φορτίζεις 5 φορές την μέρα, έχεις κάνει μία (και παραπάνω) τρύπα στο νερό. :) 

Εδώ έτρωγε σε εμένα στο mi max 2, 11% over night. Επίτηδες το άφηνα, και σε φρέσκο κινητό έτρωγε 11%. Ανήκουστο για WiFi 

Και εμενα αλλα πολλα τα λεφτα, βεβαια το παιρνεις και ξενοιαζεις απο τις σαβουρες που δινουν για καποια χρονια. Να σε ρωτησω που απενεργοποιεις το broadcast του wifi του speedport plus? Ειναι και περιπλοκο να μην πω τιποτε αλλο..Και αλλη μια ερωτηση με το speedtest μου δειχνει οτι απο 40 ταχυτητα εχω πεσει στο 20 στο wifi γνωριζεις που μπορει να οφειλεται;;ευχαριστω

Επεξ/σία από mitskitsamal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως, και το WLAN κουμπάκι αν πατήσεις, απενεργοποιείται, αλλά δεν ξέρω, συνεπώς πήγα στις ρυθμίσεις του ρούτερ. Στην παρακάτω φώτο, φαίνεται που

image.png.043f8f98c18cdd120e7cc2945b15b513.png

 

Όσο για το WiFi, δεν ξέρω τι να πω, αλλά δεν εμπιστεύομαι και τα speedtests (μπορεί να έχεις κάτι να κατεβαίνει την στιγμή εκείνη ή να τρέχει κάτι από πίσω κλπ κλπ και να επηρεάσει τα αποτελέσματα).
Κοιτάζω την ταχύτητα συγχρονισμού (κλειδώματος). Πάντα στο WiFi χάνεις αλλά δεν νομίζω τόσο πολύ. Εξαρτάται πως συνδέεσαι βέβαια. Εννοώ με τι κεραία WiFi. Αυτό που λες το είδες στο plus δηλαδή; Δεν ξέρω, αλλά δεν με ενθουσίασε τίποτα από το WiFi του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Έχω την εντύπωση πως, και το WLAN κουμπάκι αν πατήσεις, απενεργοποιείται, αλλά δεν ξέρω, συνεπώς πήγα στις ρυθμίσεις του ρούτερ. Στην παρακάτω φώτο, φαίνεται που

image.png.043f8f98c18cdd120e7cc2945b15b513.png

Όσο για το WiFi, δεν ξέρω τι να πω, αλλά δεν εμπιστεύομαι και τα speedtests (μπορεί να έχεις κάτι να κατεβαίνει την στιγμή εκείνη ή να τρέχει κάτι από πίσω κλπ κλπ και να επηρεάσει τα αποτελέσματα).
Κοιτάζω την ταχύτητα συγχρονισμού (κλειδώματος). Πάντα στο WiFi χάνεις αλλά δεν νομίζω τόσο πολύ. Εξαρτάται πως συνδέεσαι βέβαια. Εννοώ με τι κεραία WiFi. Αυτό που λες το είδες στο plus δηλαδή; Δεν ξέρω, αλλά δεν με ενθουσίασε τίποτα από το WiFi του. 

Τωρα που ειδα το plus μου εχει ριξει ταχυτητα κλειδωνοντας στα 28 απο 40 που ηταν τι νά πω οτι ναι ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mitskitsamal είπε

Τωρα που ειδα το plus μου εχει ριξει ταχυτητα κλειδωνοντας στα 28 απο 40 που ηταν τι νά πω οτι ναι ναι

Έχεις ενεργά τα bitswap και SRA ταυτόχρονα; Θαρρώ κάνουν την ίδια δουλειά, οπότε ίσως καλό είναι, ένα από τα 2 να είναι απενεργοποιημένα. Δοκίμασέ το. Είναι, υποτίθεται, για να κρατάνε σταθερή την γραμμή και να μην έχεις αποσυνδέσεις. Το bitswap υπάρχει από παλιότερα , οπότε θεωρώ δεν έχει νόημα να είναι και τα δύο ενεργά.

image.png.705ede4caed844fdd27dfe49ade17ef2.png

Το bitswap το απενεργοποίησα χτες (τώρα το τίκαρα για να το δεις), δεν έκανα restart όμως ακόμη. Εμένα εδώ και καιρό δεν κλειδώνει πάνω από 40 ενώ κλείδωνε στα 45-46 με το entry 2i. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tommybertsen είπε

Έχεις ενεργά τα bitswap και SRA ταυτόχρονα; Θαρρώ κάνουν την ίδια δουλειά, οπότε ίσως καλό είναι, ένα από τα 2 να είναι απενεργοποιημένα. Δοκίμασέ το. Είναι, υποτίθεται, για να κρατάνε σταθερή την γραμμή και να μην έχεις αποσυνδέσεις. Το bitswap υπάρχει από παλιότερα , οπότε θεωρώ δεν έχει νόημα να είναι και τα δύο ενεργά.

image.png.705ede4caed844fdd27dfe49ade17ef2.png

Το bitswap το απενεργοποίησα χτες (τώρα το τίκαρα για να το δεις), δεν έκανα restart όμως ακόμη. Εμένα εδώ και καιρό δεν κλειδώνει πάνω από 40 ενώ κλείδωνε στα 45-46 με το entry 2i. 

Το απενεργοποιησα και τωρα επιασα μετα απο restart τα bitswap και επιασα παλι το 40 τελεια προς το παρον. Χρησιμοποιω ethernet για PC και xiaomi box για τηλεοραση και το wifi για τα κινητα ταμπλετ κτλ. Ελπιζω να παραμεινει ετσι. Θα τσεκαρω το βραδυ για brain drain ειχα -10 % σε δυο κινητα apple. Τωρα θα δω πως θα παει με αυτον τον τροπο. 

Ευχαριστω και παλι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι ενάντια του WiFi και τεχνολογιών όπως 5g κλπ... εχω μετρήσει με RF το WiFi του Plus και το σύγκρινα με ένα TPLink. Το Plus έχει τριπλάσια ποσοστά σε σχέση με το TPLink. Εκτός από μεγάλο battery drain έχει και παρενέργειες στον εγκέφαλο ιδικά αν έχετε κινητό δίπλα σας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Σε fritz 7530 παίρνει ρυθμίσεις μόνο του για τηλεφωνία όπως στο 7590 ? Μπας και απαλλαγούμε από την σαβουρα το plus.

ναι. βαζεις οτε προφιλ και ετοιμος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και παλι, ειδα και αποειδα και πηρα το tp link td-w8961. Εβαλα για ip 192.168.1.200 ξετικαρα το DCHP απο το active. Ειδα οτι ειναι επιλεγμενο το access point. Ο προβληματισμος μου ειναι οτι στο encapsulation ειναι επιλεγμενο bridge mode με επιλογη 1483 bridge ip llc. Ειναι σωστη αυτη η προεπιλογη πρεπει να κανω κατι αλλο εγω;;

Ευχαριστω πολυ.

Επεξ/σία από mitskitsamal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους και από εμένα,

Σήμερα παρέλαβα το Plus ,λόγω έναρξης προγράμματος γραμμής 50αρας μαζί με σταθερή.

Διαβάζω πολλά κι εδώ και σε άλλα forum και μπορώ να πω ότι σε συνδυασμό με ευρήματα προβληματίζομαι.

Συγκεκριμένα έχω δύο θέματα:

1. Ήδη με 6 ώρες χρήσης είχα 3 φορές αποσύνδεση, όπου το ρούτερ έκανε από την αρχή επανασύνδεση (με τις αρχικές ρυθμίσεις ίδιου SSID και για τις δύο μπάντες, αλλά και με διαχωρισμό τους). Όλα αυτά με το παλιό firmware .017. Διάβασα ότι  με το .021 που είναι το τρέχον, έχει λυθεί αυτό το ζήτημα. Το εγκατέστησα και αναμένω...

2. Σε σύνδεση με τον NAS που έχω (Synology DS216j συνδεδεμένο με ethernet στο Plus), παρότι το Plus είναι Gbit και παίζει σε dual band, η ταχύτητα μεταφοράς που έχω μέσω WLAN είναι 1-2mb/s! Πριν με το Speedport Entry είχα τουλάχιστο 7-8 (που είναι και η λογική ταχύτητα για 2,4Ghz), ενώ στο παλιότερο modem-router (TpLink D7), επίσης Gbit dual band, είχα 70mb/s. Από συνδεσμολογία και καλώδια δεν έχω αλλάξει κάτι, έχω τα ίδια που είχα και στο TpLink.

Έχετε υπόψιν σας, τουλάχιστο για τη σύνδεση με τον NAS, τι μπορεί να φταίει;

Παρακάτω το System information (παρεμπιπτόντως, στο speedtest έχω δει μέχρι 44mbps κι όχι 54 που δείχνει...)

image.png.2210e8fc8967ba529f2fbb8c1a2d404c.png

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Επεξ/σία από georgio83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί αλλά δεν το βρήκα κάπου.

Έχω το συγκεκριμένο ρούτερ και μία 24/1 D/U Mbps σύνδεση. Όταν κάνω upload ένα αρχείο από το pc μου, που σημαίνει ότι χρειάζεται ώρα, όλες οι υπόλοιπες συσκευές είναι συνδεδεμένες στο δίκτυο αλλά χωρίς ιντερνετ. Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κανένας και αν υπάρχει κάποια λύση σε αυτό.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από batikiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, batikiotis είπε

.... Όταν κάνω upload ένα αρχείο από το pc μου, που σημαίνει ότι χρειάζεται ώρα, όλες οι υπόλοιπες συσκευές είναι συνδεδεμένες στο δίκτυο αλλά χωρίς ιντερνετ. Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κανένας και αν υπάρχει κάποια λύση σε αυτό.

αν το κάνεις upload στο internet πιθανότατα κρεμάει γιατί τρως όλο το εύρος της γραμμής μέχρι να τελειώσει και οι άλλοι clients περιμένουν να στείλουν

το speedport έχει κάποιες ρυθμίσεις για το εύρος δες τις , καλο βέβαια να βάζεις όρια στο max upload rate

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους,

Μου έστειλε πριν κάνα 2μηνο και εμένα ο ΟΤΕ το Speedport Plus. Χθες λοιπόν αγόρασα ένα Archer C50 για να κάνει εκείνο όλο το routing, μιας και είχα και εγώ battery drain και γενικώς μέτριο WiFi.

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι, τι ρυθμίσεις θα πρέπει να κάνω και στα 2 ώστε:

- το speedport να δουλεύει μόνο για τηλεφωνία και ως modem (μιας και το C50 είναι απλό router)

- το Archer C50 να διαχειρίζεται όλο το routing, wifi κλπ, παίρνοντας internet από το speedport

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...