Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Fritz!box 7530, έχει προφίλ ΟΤΕ για να παίξει το VoIP κατευθείαν. Το έψηνα αλλά όταν πέσει ξανά η τιμή του (το έβγαλε το amazon.it  στα 90€ και έβγαινε 99€ με μεταφορικά). Υπάρχει και στο amazon.de στα ίδια χρήματα, η Γερμανική Version ομως που δεν είμαι σίγουρος αν λειτουργεί με τον ΟΤΕ (εκτός και αν φλασάρεται σαν international ώστε να γίνει η δουλειά).

Τα λοιπά με υποστήριξη VoIP είναι πανάκριβα, ούτε που τα κοίταξα, άσε που ο ΟΤΕ σου βγάζει το λάδι για να σου δώσει τους κωδικούς της τηλεφωνίας (στους δίνει, eventually, έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον ).

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έκαναν upgrade από VDSL30 σε VDSL50 και είδα ότι το Speedport 2i κλείδωνε περίπου στα 29 (δεν μας είχαν πει κάτι για αλλαγή modem / router).

Παίρνω στην COSMOTE τους το λέω και με στέλνουν στο Γερμανό να πάρω το Speedport Plus.

 

Έκανα την συνδεσμολογία (με το καινούργιο Splitter που είχε το Speedport Plus) και κλειδώνει πιο χαμηλά από 22 έως 26κάτι.

 

670942365_Screenshot2019-09-04at14_42_40.png.b86f896f1c8c9bc17efe836cb4d365e1.png

Υπάρχει ελπίδα να πιάσω κάτι καλύτερο; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον η αλλαγή δεν έγινε. Δήλωσε βλάβη. Το plus και σε μένα συγχρονίζει χαμηλότερα. Ένας λόγος, λένε, ότι είναι το wifi fon. Αυτό θαρρώ είναι ενεργοποιημένο, by default. Απενεργοποιείται από το mycosmote.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Μάλλον η αλλαγή δεν έγινε. Δήλωσε βλάβη. Το plus και σε μένα συγχρονίζει χαμηλότερα. Ένας λόγος, λένε, ότι είναι το wifi fon. Αυτό θαρρώ είναι ενεργοποιημένο, by default. Απενεργοποιείται από το mycosmote.

Πήρα στην COSMOTE και μου είπαν ότι έχει γίνει η αλλαγή και βλέπουν πως αυτή είναι η μέση ταχύτητα συγχρονισμού στην περιοχή και δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Αν έχουν τη μέση ταχύτητα τότε γιατί προσφέρουν το 50άρι που είναι δωρον άδωρον;

Γνωρίζεις αν μπορώ να κάνω κάτι για να πάρω την ταχύτητα που έχω συμφωνήσει η έστω κάτι κοντά σε αυτήν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, WizeMan είπε

Πήρα στην COSMOTE και μου είπαν ότι έχει γίνει η αλλαγή και βλέπουν πως αυτή είναι η μέση ταχύτητα συγχρονισμού στην περιοχή και δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

 

Αν σου είπαν ότι θα έχεις 50 και δεν έχεις 50 τότε είναι ψέμα από μέρους τους. Πρέπει να σε επαναφέρουν στο vdsl 30 και φυσικά να μην χρεωθείς το παραμικρό.

Μόλις τώρα, WizeMan είπε

Γνωρίζεις αν μπορώ να κάνω κάτι για να πάρω την ταχύτητα που έχω συμφωνήσει η έστω κάτι κοντά σε αυτήν;

Δεν γνωρίζω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, αλλά τσέκαρε μία στο σάιτ vdsl διαθεσιμότητας της κοσμοτέ, βάζοντας τα στοιχεία σου (τηλέφωνο νομίζω), αν υποστηρίζει η περιοχή μέχρι 50. Αν όχι είναι απλά απαράδεκτοι. Σου δώσανε  50 για να έχεις 30 και ούτε; Γελοιότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Αν σου είπαν ότι θα έχεις 50 και δεν έχεις 50 τότε είναι ψέμα από μέρους τους. Πρέπει να σε επαναφέρουν στο vdsl 30 και φυσικά να μην χρεωθείς το παραμικρό.

Δεν γνωρίζω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, αλλά τσέκαρε μία στο σάιτ vdsl διαθεσιμότητας της κοσμοτέ, βάζοντας τα στοιχεία σου (τηλέφωνο νομίζω), αν υποστηρίζει η περιοχή μέχρι 50. Αν όχι είναι απλά απαράδεκτοι. Σου δώσανε  50 για να έχεις 30 και ούτε; Γελοιότητες.

H Φάση είναι ότι την "αναβάθμιση" την έκαναν δώρο για να μη φύγουμε σε άλλη εταιρία από ένα κινητό που έχουμε, δηλαδή δε χρέωσαν περισσότερο αλλά και πάλι το θεωρώ κοροϊδία.

O Έλεγχος διαθεσιμότητας με τον αριθμό δίνει έως 50Mbps πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Άρα, δηλώνεις βλάβη. Τους το λες ότι δίνει τόσο ο έλεγχος. Σε κοροϊδεύουν επειδή είναι δώρο μου φαίνεται...

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι για αυτό, μόνο να υποβαθμίσουν τη γραμμή στα 30 πάλι. Αλλά τα 5Mbps upload με βολεύουν και αφού δεν πληρώνω παραπάνω μάλλον θα το κρατήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας, είμαι αρχάριος σε σχέση με διαχείριση γραμμής Internet και Router
έχω γραμμή VDSL 50 ενώ η δυνατότητα γραμμής σύμφωνα με την εταιρεία είναι στα 120

το router πότε συγχρονίζει στα 49999 και πότε στα 2xxxx (download) κι επίσης έχω κάποιες αποσυνδέσεις

αυτό είναι φυσιολογικό;
αν όχι, υπάρχουν ρυθμίσεις που μπορώ να κάνω από την πλευρά μου;
πρέπει να ελέγξω κάποια καλωδίωση στην εγκατάσταση;
υπάρχει τρόπος να ελέγξω αν router έχει κάποια βλάβη;
ευχαριστώ

Επεξ/σία από oneofthem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...