Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι 55xe7096


alprio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, what_if είπε

καποιο σχολιο για αυτο;

Η κίνηση καλή, ισάξια με τις αλλες 4Κ με 50αρι πάνελ. Στα 560 καρα-αξίζει. Στα 699 ίσως υπάρχουν καλυτερες.

Αλλα γενικως, τι θα πει καλυτερες..? Εχει κανει καποιος (με εμπειρια στο θεμα tv), αξοπιστες και αντικειμενικες μετρησεις με καλιμπαρισμενες τηλεοράσεις δίπλα-δίπλα? Το πιο σημαντικο στις 4Κ κατα τη γνωμη μου ειναι το καλο βιντεο. Αν ειναι καλο (και οχι χαλια digea), θα παρεις πολυ καλη εικονα. Γενικα κανει καλο upscale  σε 4K. Και σε καλη  τηλεοραση 1080, αν το σημα ειναι πολυ συμπιεμενο, βλεπεις τετραγωνακια στην κινηση (θορυβο εικονας μπλοκ).

ΥΓ Βλέποντας τις νεες σειρες sony (55xf7096) νομιζω οτι ειναι ιδιες σε τεχνικα χαρακτηριστικά (αν ισχυει αυτο, και δε μου ξεφευγει κατι, αυτο την κανει ακομη πιο καλη αγορα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 637
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, dess είπε

Η κίνηση καλή, ισάξια με τις αλλες 4Κ με 50αρι πάνελ. Στα 560 καρα-αξίζει. Στα 699 ίσως υπάρχουν καλυτερες.

Αλλα γενικως, τι θα πει καλυτερες..? Εχει κανει καποιος (με εμπειρια στο θεμα tv), αξοπιστες και αντικειμενικες μετρησεις με καλιμπαρισμενες τηλεοράσεις δίπλα-δίπλα? Το πιο σημαντικο στις 4Κ κατα τη γνωμη μου ειναι το καλο βιντεο. Αν ειναι καλο (και οχι χαλια digea), θα παρεις πολυ καλη εικονα. Γενικα κανει καλο upscale  σε 4K. Και σε καλη  τηλεοραση 1080, αν το σημα ειναι πολυ συμπιεμενο, βλεπεις τετραγωνακια στην κινηση (θορυβο εικονας μπλοκ).

ΥΓ Βλέποντας τις νεες σειρες sony (55xf7096) νομιζω οτι ειναι ιδιες σε τεχνικα χαρακτηριστικά (αν ισχυει αυτο, και δε μου ξεφευγει κατι, αυτο την κανει ακομη πιο καλη αγορα).

τις τελευταιες 2 μερες ειμαι με ενα στικακι στο χερι που μεσα εχω βαλει demo υλικο σε 4Κ αναλυση με 25, 50, 60, 90, και 120 FPS και καποια αλλα τα οποια ηταν απο μαμα HDR γυρισμενα, και καποια αλλα πολυ φωτεινα, ή πολυ σκοτεινα ετσι ωστε για να εχω μια ταξη μεγεθους που να καλυπτει ολη την γκαμα των αναλυσεων! Εκανα preview και με FHD υλικο.

Και τα εβαλα να παιξουν σε καμια δεκαρια διαφορετικα μοντελα!! Η διαφορες αναλογως που επαιζε και σε ποια επαιζε...υπηρχαν απο χαοτικες μεχρι σχεδον ιδιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex_36 είπε

τις τελευταιες 2 μερες ειμαι με ενα στικακι στο χερι που μεσα εχω βαλει demo υλικο σε 4Κ αναλυση με 25, 50, 60, 90, και 120 FPS και καποια αλλα τα οποια ηταν απο μαμα HDR γυρισμενα, και καποια αλλα πολυ φωτεινα, ή πολυ σκοτεινα ετσι ωστε για να εχω μια ταξη μεγεθους που να καλυπτει ολη την γκαμα των αναλυσεων! Εκανα preview και με FHD υλικο.

Και τα εβαλα να παιξουν σε καμια δεκαρια διαφορετικα μοντελα!! Η διαφορες αναλογως που επαιζε και σε ποια επαιζε...υπηρχαν απο χαοτικες μεχρι σχεδον ιδιες

και που κατέληξες?σε τι μοντελα το εβαλες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

και που κατέληξες?σε τι μοντελα το εβαλες?

Με γνωμονα το δικο μου μπατζετ και τα χαρακτηριστικα που ψαχνω(απο 50'' εως 58'', VA panel, αλλα αναγκαστικα 50Hz), κατεληξα στα παρακατω...

1. SAMSUNG UE58MU6122

2. Samsung UE55MU6202 (Αυτη την εβαλα γιατι ειναι απο τις λιγες 55αρες που ειναι σιγουρο οτι φοραει VA Panel)

3. SONY KD-55XE7077

4. SONY KD-55XE7096

Να πω επισης οτι ευτυχως επεσα σε πωλητες που με αφησαν να επαναφερω αυτα τα μοντελα στις factory default ρυθμισεις ετσι ωστε να δοκιμασω εγω ο ιδιος διαφορα modes στο δικο μου υλικο, και με μερικη παραμετροποιηση παλι απο μενα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 7077 με την 7096 είναι ίδιες. 

Η μόνη διαφορά νομίζω είναι ατο χρωμα τους. Η μια ασημί η άλλη μαύρη. 

Είχα την 50mu6102 και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος από την εικόνα. Από ηχεία smart έμεινα απόλυτα. Ισως να έπεσα εγω σε τέτοιο κομμάτι ; Τι να πω. 

Αλλα καλό αυτό που έκανες. Γιατί έτσι ξέρεις εσυ τι σου αρέσει στα μάτια σου. 

Ο κάθε ένας έχει διαφορετικά κριτήρια. 

Όλα αυτά τα μοντέλα πάνω κάτω είναι ίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, alprio είπε

Η 7077 με την 7096 είναι ίδιες. 

Η μόνη διαφορά νομίζω είναι ατο χρωμα τους. Η μια ασημί η άλλη μαύρη. 

Είχα την 50mu6102 και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος από την εικόνα. Από ηχεία smart έμεινα απόλυτα. Ισως να έπεσα εγω σε τέτοιο κομμάτι ; Τι να πω. 

Αλλα καλό αυτό που έκανες. Γιατί έτσι ξέρεις εσυ τι σου αρέσει στα μάτια σου. 

Ο κάθε ένας έχει διαφορετικά κριτήρια. 

Όλα αυτά τα μοντέλα πάνω κάτω είναι ίδια. 

Ναι σιγουρα ειναι ιδιες πανω κατω...γιατι ειναι και στα ιδια χρηματα. η 58αρα της Samsung, ειναι ενα κλικ καλυτερη στο ματι, στα χρωματα, στο contrast, στα μαυρα κτλ, γιατι  εχει VA (τσεκαρισμενο). Τουλαχιστον στο δικο μου ματι φανηκε καλυτερη. η 6202 που ειναι και CURVED, η αρχικη τιμη της ηταν στα 1050, αλλα την εχουν για λιγες μερες σε προσφορα 699. Αυτη μου εκανε εντυπωση ιδιαιτερη σαν ποιοτητα, αλλα δεν εχω αποφασισει γιατι δε θα βλεπω απο τοσο κοντα ωστε να παρω το βαθος πεδιου που δινει και καλα.

Επεξ/σία από Alex_36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Alex_36 είπε

Ναι σιγουρα ειναι ιδιες πανω κατω...γιατι ειναι και στα ιδια χρηματα. η 58αρα της Samsung, ειναι ενα κλικ καλυτερη στο ματι, στα χρωματα, στο contrast, στα μαυρα κτλ, γιατι  εχει VA (τσεκαρισμενο). Τουλαχιστον στο δικο μου ματι φανηκε καλυτερη. η 6202 που ειναι και CURVED, η αρχικη τιμη της ηταν στα 1050, αλλα την εχουν για λιγες μερες σε προσφορα 699. Αυτη μου εκανε εντυπωση ιδιαιτερη σαν ποιοτητα, αλλα δεν εχω αποφασισει γιατι δε θα βλεπω απο τοσο κοντα ωστε να παρω το βαθος πεδιου που δινει και καλα.

Και η σονυ είναι va σίγουρο όμως. Με την Samsung είναι που θα πέσεις σε αυτά τα λεφτά. Αλλά συνήθως va παίρνεις. 

Το κακό είναι ότι δεν έχει hdr 10,αλλά έχει η σονυ. 

Και η σονυ έχει περισσότερη φωτεινότητα από τι λέει το rtings 

Επεξ/σία από alprio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alex_36 είπε

Ναι σιγουρα ειναι ιδιες πανω κατω

δεν ειναι ιδιες πανω κατω ,ειναι ακριβως ιδιες σε αλλο χρωμα οπως σου ειπαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, what_if είπε

αν θυμαμαι καλα αυτη ειναι 8 bit χρωμα χωρις καν fcr σε 10 bit οποτε παλετα περιορισμενη 

Παιζει και να ισχυει αυτο που λες. αλλα ειμαι απολυτα σιγουρος για το πανελ που φοραει. Επισης εχει UHD Dimming. Και δεν εχει bluetooth

3 λεπτά πριν, alprio είπε

Και η σονυ είναι va σίγουρο όμως. Με την Samsung είναι που θα πέσεις σε αυτά τα λεφτά. Αλλά συνήθως va παίρνεις. 

Το κακό είναι ότι δεν έχει hdr 10,αλλά έχει η σονυ. 

Και η σονυ έχει περισσότερη φωτεινότητα από τι λέει το rtings 

Σε αυτο το μπατζετ HDR σωστο δε θα δουμε σε καμια. Αυτο που μου εκανε εντυπωση, ηταν οτι αναμεσα στη Sony και στην Samsung Curved, το Raw HDR υλικο που εβαλα και επαιξε εδειχνε πολυ καλυτερα στην Samsung παρα στη Sony. Και στα χρωματα και στη φωτεινοτητα. Ιδιως σε spot lighting σκηνες και αντικειμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Alex_36 είπε

Παιζει και να ισχυει αυτο που λες. αλλα ειμαι απολυτα σιγουρος για το πανελ που φοραει. Επισης εχει UHD Dimming. Και δεν εχει bluetooth

Σε αυτο το μπατζετ HDR σωστο δε θα δουμε σε καμια. Αυτο που μου εκανε εντυπωση, ηταν οτι αναμεσα στη Sony και στην Samsung Curved, το Raw HDR υλικο που εβαλα και επαιξε εδειχνε πολυ καλυτερα στην Samsung παρα στη Sony. Και στα χρωματα και στη φωτεινοτητα. Ιδιως σε spot lighting σκηνες και αντικειμενα

Τότε πας για σαμμυ. Εφόσον φαίνεται καλύτερα και πιο σωστά και εσένα σε καλύπτει καλύτερα η απόφαση είναι μονόδρομος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alprio είπε

Τότε πας για σαμμυ. Εφόσον φαίνεται καλύτερα και πιο σωστά και εσένα σε καλύπτει καλύτερα η απόφαση είναι μονόδρομος. 

Συμφωνω. απλα εχω κακες εμπειριες με τη σονυ σε παλιοτερα μοντελα. Και το σερβις της Σαμυ ειναι ελλεεινο επισης. Θα το ψαξω ακομα λιγο για αλλη μια βδομαδα...μπας και σκασει ειτε καμια καλη προσφορουλα...ειτε δω και καποια αλλα μοντελα... Ειδωμεν. Παντως στο πλαισιο δε με αφησαν να κανω τιποτα. Υπεροπτες λες και δουλευουν στην Νασα ενα πραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, what_if είπε

πριν αγορασεις νομιζω οι 55αρες sammy δεν ειναι σιγουρα va ,ειναι λοταρια 

η 50αρα mu61xx ειναι σιγουρα va

Αδελφε, λογω αποστασης κοιταω απο 55 και πανω. Για τις 55αρες που λες ισχυει. Εκτος απο την curved που ανεφερα παραπανω (55MU6202), και την 58.

Οι σονυ ναι φορανε σχεδον ολες VA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...