Προς το περιεχόμενο

ΠΩΛΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ τι χρειάζεται?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στην δήλωση φορολογίας εισοδήματος δεν μπαίνει η υπεύθυνη δήλωση, τα στοιχεία του οχήματος μπαίνουν, η ημερομηνία μεταβίβασης, το τίμημα και το ΑΦΜ του πωλητή ή αγοραστή. Από όσο θυμάμαι όλα είναι προσυμπληρωμένα εκτός του τιμήματος που το συμπληρώνεις μόνος σου.

 

Στη δηλωση του 2016 τουλαχιστον δεν ηταν συμπληρωμενα κανενα απο αυτα τα στοιχεια .Δεν ξερω αν αλλαξε μετα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Στη δηλωση του 2016 τουλαχιστον δεν ηταν συμπληρωμενα κανενα απο αυτα τα στοιχεια .Δεν ξερω αν αλλαξε μετα .

Ναι κάποια στιγμή πιο μετά άλλαξε, πέρσι που έκανα τη δήλωση του 2019 ήταν προσυμπληρωμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
41 λεπτά πριν, esykas είπε

ποιος ξέρει στο Ε1, ο κωδικός 781 ή 782 συμπληρώνετε στην πώληση/αγορά ΙΧ

Ο κωδικός 781 αφορά τον υπόχρεο ενώ ο 782 τη σύζυγο, αν υπάρχει.

Επίσης ο κωδικός αυτός συμπληρώνεται μόνο στην πώληση περιουσιακών στοιχείων, όχι στην αγορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ο κωδικός 781 αφορά τον υπόχρεο ενώ ο 782 τη σύζυγο, αν υπάρχει.

Επίσης ο κωδικός αυτός συμπληρώνεται μόνο στην πώληση περιουσιακών στοιχείων, όχι στην αγορά.

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση,

Επειδή έχω κάνει πρώτα πώληση ΙΧ, και μετά από ένα μήνα αγορά άλλου ΙΧ με υπεύθυνες Δηλώσεις, στο 781 που είμαι και υπόχρεος, θα βάλω το ποσό πώλησης του ΙΧ, την αγορά του άλλου ΙΧ, δηλαδή την τιμή αγοράς του την βάζω σε άλλον κωδικό; 

Στον πίνακα ΙΧ υπάρχουν αναλυτικά οι μήνες κυριότητας του κάθε οχήματος 

ευχαριστώ για την όποια απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, esykas είπε

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση,

Επειδή έχω κάνει πρώτα πώληση ΙΧ, και μετά από ένα μήνα αγορά άλλου ΙΧ με υπεύθυνες Δηλώσεις, στο 781 που είμαι και υπόχρεος, θα βάλω το ποσό πώλησης του ΙΧ, την αγορά του άλλου ΙΧ, δηλαδή την τιμή αγοράς του την βάζω σε άλλον κωδικό; 

Στον πίνακα ΙΧ υπάρχουν αναλυτικά οι μήνες κυριότητας του κάθε οχήματος 

ευχαριστώ για την όποια απάντηση 

Ναι, την δαπάνη για αγορά την βάζεις στο κωδικό 719.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ναι, την δαπάνη για αγορά την βάζεις στο κωδικό 719.

οπότε στο 781 βάζω την πώληση και στο 719 την αγορά, τώρα το μόνο που με κολλάει είναι στην εγγραφή του ΑΦΜ συμβαλλόμενου, που ζητάει, διότι στις υπεύθυνες δηλώσεις που έχω δεν αναγράφετε, παρά μόνο το δελτίο ταυτότητας..

συγνώμη για την εκμετάλλευση της καλοσύνης σου να μου απαντήσεις άμεσα κάνοντας τσατ μέσα εδώ 😇

 

ευχαριστώ 

Επεξ/σία από esykas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλημέρα σας, έχει 1,5 μήνα που πούλησα ένα δίκυκλο 125cc και ο αγοραστείς αρνείται να δώσει υπεύθυνη δήλωση. Εγώ έχω κάνει κανονικά με τα στοιχεία και το ΑΦΜ του την οποία του την έχω δώσει κανονικά. Γνωρίζει κανένα τι μπορώ να κάνω προκειμένου να δηλώσω τη συναλλαγή στην εφορία; 

Τιμή πώλησης 1000€ (μετρητά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλικάρι είναι 19 χρονών βέβαια φέτος είχε εισόδημα (νομίζω βέβαια οτι είναι αφορολόγητο κιόλας το ποσό) και ο πατέρας του τον πίεζε εξ αρχής να μην δηλωθεί γιατί θα έχει μπελά.
Φαντάζομαι πλέον που δεν απαντάει ουτε στα τηλέφωνα, ούτε στα μηνύματα, το κάνει γιατί απλά δεν θέλει να δώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις τα στοιχεια του βαλτα τα 1000 ευρω στη δηλωση σου και αστον να αποδειξη αν γινε ελεγχος που δεν νομιζω ,οτι δεν το αγορασε . 

Ελπιζω να εχει γινει κανονικα η μεταβιβαση ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ναι έχει γίνει κανονικά, τσέκαρα κιόλας μέσω gov και το όχημα δεν βρίσκεται πλέον στα δικά μου. Για την ακρίβεια η διαγραφή έγινε την επόμενη κιόλας ημέρα.
Σ' ευχαριστώ πολύ!!!

Επεξ/σία από Voorhees
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν το ανάποδο πρόβλημα;

Δηλαδή να έχουν αγοράσει , να έχουν στείλει ΥΔ αλλά να μην έχουν λάβει από τον πωλητή;

Υπαρχουν όλα τα στοιχεία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...