Προς το περιεχόμενο

ΠΩΛΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ τι χρειάζεται?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ενημερώσω κι εγώ από την πλευρά μου.

Σήμερα ήμουν στο Χολαργό. Τελικά πήγαμε σε ένα από το γραφεία που υπάρχουν τριγύρω. Ήταν πρόταση του πωλητή αλλά ήταν και κάτι που το σκεφτόμουν κι εγώ.

Μέχρι το μεσημέρι είχε γίνει η μεταβίβαση και είχε βγει η άδεια (50€ το "μαλλί").

Δεν μπορώ να βοηθήσω αναφορικά με "ραντεβού" ή όχι αφού δεν ασχολήθηκα. Απλά να πω ότι σχετικά με τις υπεύθυνες δηλώσεις μπήκαμε μέσα και υπογράφηκαν αμέσως, χωρίς ουρές ή καθυστερήσεις. Μετά παραδόθηκαν στον διεκπεραιωτή για τα περαιτέρω.

Όπως λέει πιο πάνω και ο paylidis δεν  έχει νόημα το να τρως την ώρα στο περίμενε ή στα τηλέφωνα. Αν δε υπολογίσεις το χρόνο και τα έξοδα του να πας μία ή δύο φορές (έξοδα μετακίνησης, χάσιμο μεροκάματου, κλπ) μια χαρά πατσίζεται το κόστος του "μεσάζοντα".

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι με τον μεσάζοντα ο πωλητής πότε παίρνει τα χρήματά του;

Ο αγοραστής χωρίς τίποτα στο χέρι πως είναι εξασφαλισμένος;

 

Υ.Γ. Στην ακραία περίπτωση που ένας από τους δύο είναι συνεννοημένος με τον διεκπεραιωτή. Γιατί όταν υπογράφρςι για τη μεταβίβαση μπορείς να ζητήσεις τα χρήματα μαζί με την υπογραφή.  

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, haris_216 είπε

Να ενημερώσω κι εγώ από την πλευρά μου.

Σήμερα ήμουν στο Χολαργό. Τελικά πήγαμε σε ένα από το γραφεία που υπάρχουν τριγύρω. Ήταν πρόταση του πωλητή αλλά ήταν και κάτι που το σκεφτόμουν κι εγώ.

Μέχρι το μεσημέρι είχε γίνει η μεταβίβαση και είχε βγει η άδεια (50€ το "μαλλί").

Δεν μπορώ να βοηθήσω αναφορικά με "ραντεβού" ή όχι αφού δεν ασχολήθηκα. Απλά να πω ότι σχετικά με τις υπεύθυνες δηλώσεις μπήκαμε μέσα και υπογράφηκαν αμέσως, χωρίς ουρές ή καθυστερήσεις. Μετά παραδόθηκαν στον διεκπεραιωτή για τα περαιτέρω.

Όπως λέει πιο πάνω και ο paylidis δεν  έχει νόημα το να τρως την ώρα στο περίμενε ή στα τηλέφωνα. Αν δε υπολογίσεις το χρόνο και τα έξοδα του να πας μία ή δύο φορές (έξοδα μετακίνησης, χάσιμο μεροκάματου, κλπ) μια χαρά πατσίζεται το κόστος του "μεσάζοντα".

Αν είχες ξεκινήσει με αυτή τη λογική θα είχες κάνει την ίδια δουλειά με 30 και Όχι 50€...! Εκεί σε βρήκαν κ σε πάτησαν...! Τεσπα τέλος καλό όλα καλά...

6 ώρες πριν, filarhos είπε

Το θέμα είναι με τον μεσάζοντα ο πωλητής πότε παίρνει τα χρήματά του;

Ο αγοραστής χωρίς τίποτα στο χέρι πως είναι εξασφαλισμένος;

Υ.Γ. Στην ακραία περίπτωση που ένας από τους δύο είναι συνεννοημένος με τον διεκπεραιωτή. Γιατί όταν υπογράφρςι για τη μεταβίβαση μπορείς να ζητήσεις τα χρήματα μαζί με την υπογραφή.  

By the latest Τη στιγμή που υπογράφει πωλητής και αγοραστής στην παλιά άδεια στο γραφείο διεκπαιρεωσης (που σημαίνει ότι έχουν ελεγχθεί όλα τα χαρτιά κ είναι οκ) πρέπει να πέσει το παραδάκι μέσω ebanking

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα επειδη με ρωτησε φιλος:

2 φιλοι αγορασαν ενα ιχ με 50-50 και στην αδεια ειναι και οι 2. Τωρα ο ενας δε το θελει (φορολογια) και το χαριζει στον αλλο. Ποια ειναι η διαδικασια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

καλησπερα επειδη με ρωτησε φιλος:

2 φιλοι αγορασαν ενα ιχ με 50-50 και στην αδεια ειναι και οι 2. Τωρα ο ενας δε το θελει (φορολογια) και το χαριζει στον αλλο. Ποια ειναι η διαδικασια;

Κανονικά μεταβίβαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, paylidis είπε

Αν είχες ξεκινήσει με αυτή τη λογική θα είχες κάνει την ίδια δουλειά με 30 και Όχι 50€...! Εκεί σε βρήκαν κ σε πάτησαν...! Τεσπα τέλος καλό όλα καλά...

Προφανώς έχεις δίκιο σε αυτό.

Βέβαια στην περίπτωσή μου πήγαμε σε συγκεκριμένο μεσάζοντα που είχε βρει ο πωλητής από γνωστό του (μάλλον όχι...φίλο του :P) και το κόστος το ανέλαβε ο πωλητής. Άρα όλα κομπλέ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σήμερα ολοκληρώθηκε η μεταβίβαση οπότε περιγράφω τη διαδικασία:

Ξεκινώντας με τη πληρωμή του πωλητή, υπάρχουν 2 μονοπάτια (τουλάχιστον αυτά μου φάνηκαν λογικά). Το ένα είναι ότι πάτε μαζί σε τράπεζα και κάνετε τραπεζική επιταγή με τα στοιχεία του αγοραστή, και την δίνετε στον αγοραστή μετά τη διαδικασία. Ο δεύτερος τρόπος είναι να υπάρχει εμπιστοσύνη, οπότε δίνεις τα λεφτά στον πωλητή μπροστά, σου δίνει κλειδιά και πάτε μετά υπουργείο.

Για το υπουργείο, επειδή βλέπω πολλά, δε χρειάζεται τίποτα από ΚΕΠ πριν πάτε εκεί. Ό,τι χρειάζεται γίνεται εντός του υπουργείου (πχ πληρωμή παραβόλων). Οπότε τα χαρτιά που χρειάζονται είναι:

Βήμα 1:
  - Άδεια κυκλοφορίας Ι.Χ. οχήματος (πρωτότυπη και φωτοτυπία)

Ο υπάλληλος στο μεταβιβάσεων βλέπει την άδεια, και σου λέει ποια παράβολα και πόσο πρέπει να πληρώσεις.

Βήμα 2:
  - Πληρωμή παραβόλων στο μηχάνημα easy pay εντός του υπουργείου (φαίνεται να είναι ο πιο άμεσος τρόπος, τα βλέπουν κατ ευθείαν τα λεφτά, να πάτε σε τράπεζα θέλουν μετά και αποδεικτικά κλπ, οπότε μπλέκει λίγο το πράγμα) και επιστροφή στον υπάλληλο

Βήμα 3:
  - Ισχύον ΚΤΕΟ (δελτίο τεχνικού ελέγχου), εφόσον υποχρεούται να διαθέτει το όχημα. (πρωτότυπο και φωτοτυπία)
  - Αίτηση Μεταβίβασης Οχήματος (τη συμπληρώνετε εκεί)
  - Κυριότητα (πράξη εξόφλησης) εάν ο πωλητής χρωστούσε το αυτοκίνητο (δηλ. το είχε αγοράσει με δόσεις) (σε εμένα δε χρειάστηκε)
  - Αστυνομική Ταυτότητα ή Διαβατήριο, πωλητή και αγοραστή, με αντίγραφα και των 2
  - Βεβαίωση από την αρμόδια ΔΟΥ περί μη οφειλής τελών κυκλοφορίας (αυτό βγαίνει από το taxisnet εύκολα)
  - Λοιπά στοιχεία αγοραστή

Η όλη διαδικασία παίρνει το πολύ 5 λεπτά, αλλά έχει αναμονή μέχρι να μπείτε μέσα να εξυπηρετηθείτε (τουλάχιστον στον χολαργό). Με αυτόν τον τρόπο σας δίνεται πίσω η προσωρινή άδεια κυκλοφορίας, και η επίσημη βγαίνει 2 μέρες μετά.

Τέλος, πάτε σε ένα ΚΕΠ, κάνετε τις υπεύθυνες δηλώσεις για αγοραστή και πωλητή, τις ανταλλάσσετε και είστε έτοιμοι.

Να έχετε σίγουρα τα αντίγραφα που αναφέρονται παραπάνω, γιατί είδα κόσμο να τρέχει τελευταία στιγμή σε φωτοτυπάδικα και δεν αξίζει ο κόπος, οπότε καλύτερα προετοιμασμένοι από νωρίς.

Αυτά είδα σήμερα, έτσι κύλησε η μεταβίβαση γενικά χωρίς δυσκολίες (μόνο η αναμονή έξω από το υπουργείο που ήταν λίγο χάος η κατάσταση).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια. 

Μια ερωτηση.

Φιλος θελει να πουλησει το αυτοκινητο του. Εχει βρει αγοραστη και εχουν συμφωνησει το ποσο. Ολα ενταξει μεχρι εδω.

Οταν του ειπε (ο φιλος μου, δηλαδη ο πωλητης) να πανε στο υπουργειο για να γινει η μεταβιβαση εκεινος ειπε οτι δεν χρειαζονται τετοια και απλα να πανε στην αστυνομια να κανουν μια υπευθυνη δηλωση και εξουσιοδοτηση και να το μεταβιβασει ο ιδιος (ο αγοραστης) στο ονομα του καποια στιγμη.

Στεκει αυτο; 

Γιατι ψαχνοντας το  στο νετ βρηκαμε το παρακατω topic που δειχνει οτι μπορει να μπει σε μπελαδες ο πωλητης αν ο αγοραστης ΔΕΝ κανει τελικα τη μεταβιβαση.

Να σημειωσω οτι οταν ο φιλος μου επεμενε για μεταβιβαση απευθειας στο υπουργειο  ο αλλος αρχισε να ''χαλιεται''

Μυριζει περιεργα η υποθεση ή εμεις παραειμαστε καχύποπτοι;;

 

Επεξ/σία από Leon.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Leon. είπε

Καλησπερα παιδια. 

Μια ερωτηση.

Φιλος θελει να πουλησει το αυτοκινητο του. Εχει βρει αγοραστη και εχουν συμφωνησει το ποσο. Ολα ενταξει μεχρι εδω.

Οταν του ειπε (ο φιλος μου, δηλαδη ο πωλητης) να πανε στο υπουργειο για να γινει η μεταβιβαση εκεινος ειπε οτι δεν χρειαζονται τετοια και απλα να πανε στην αστυνομια να κανουν μια υπευθυνη δηλωση και εξουσιοδοτηση και να το μεταβιβασει ο ιδιος (ο αγοραστης) στο ονομα του καποια στιγμη.

Στεκει αυτο; 

Γιατι ψαχνοντας το  στο νετ βρηκαμε το παρακατω topic που δειχνει οτι μπορει να μπει σε μπελαδες ο πωλητης αν ο αγοραστης ΔΕΝ κανει τελικα τη μεταβιβαση.

Να σημειωσω οτι οταν ο φιλος μου επεμενε για μεταβιβαση απευθειας στο υπουργειο  ο αλλος αρχισε να ''χαλιεται''

Μυριζει περιεργα η υποθεση ή εμεις παραειμαστε καχύποπτοι;;

Ναι μπορεί να πάει στραβά το πράγμα γιατί μπορεί να μην κάνει την μεταβίβαση και να τρέχουν όλα στο ονομα του φίλου σου,ασφάλεια,κτέο  κλπ.Μάλλον ο άλλος θέλει να το πουλήσει κατευθείαν σε άλλον ώστε να μην πληρώσει την μεταβίβαση στο ονομα του και ότι άλλο αυτό συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Παιδιά αν και διάβασα καμιά 20 Αριά σελίδες σχόλια και άκρη δεν έβγαλα. 

Ίσως θα μπορούσε να μου πει κάποιος πως μπορώ να είμαι καλυμμένος για ένα αμάξι που θέλω να πουλήσω μακριά από ΑΘΗΝΑ στην ( ΚΡΗΤΗ ) και θέλει το παλικάρι να μου δώσει ένα ποσό μπροστά και τα υπόλοιπα σε 3 δόσεις ? 

Κάποιος που να ξέρει ας γράψει κάτι μπας και υπάρχει τρόπος να είμαι καλυμμένος ότι θα πάρω τα χρήματα και όχι να μου το σπάσει πχ και να το πάρω πίσω σμπαραλια. Χαχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gratus είπε

Παιδιά αν και διάβασα καμιά 20 Αριά σελίδες σχόλια και άκρη δεν έβγαλα. 

Ίσως θα μπορούσε να μου πει κάποιος πως μπορώ να είμαι καλυμμένος για ένα αμάξι που θέλω να πουλήσω μακριά από ΑΘΗΝΑ την ( ΚΡΗΤΗ ) και θέλει το παλικάρι να μου δώσει ένα ποσό μπροστά και τα υπόλοιπα σε 3 δόσεις ? 

Κάποιος που να ξέρει ας γράψει κάτι μπας και υπάρχει τρόπος να είμαι καλυμμένος ότι θα πάρω τα χρήματα και όχι να μου το σπάσει πχ και να το πάρω πίσω σμπαραλια. Χαχα 

Αστο θα μπλέξεις.Εκτός αν είσαι ο Κοτσοβολος .Ακου δόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Gratus είπε

Κάποιος που να ξέρει ας γράψει κάτι μπας και υπάρχει τρόπος να είμαι καλυμμένος ότι θα πάρω τα χρήματα και όχι να μου το σπάσει πχ και να το πάρω πίσω σμπαραλια. Χαχα 

δεν υπαρχει καμια διασφαλιση...

 

εαν θελει δόσεις ας παει σε μαντρα, δεκαδες εχει στη κρήτη... το δικο σου στην αθηνα λιγουρευτηκε; μακρυα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...