Προς το περιεχόμενο

ΠΩΛΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ τι χρειάζεται?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Όσοι έχουν το ανάποδο πρόβλημα;

Δηλαδή να έχουν αγοράσει , να έχουν στείλει ΥΔ αλλά να μην έχουν λάβει από τον πωλητή;

Υπαρχουν όλα τα στοιχεία του.

Αν εχεις ολα του τα στοιχεια και κυρισως ΑΦΜ δεν εχεις προβλημα να τα περασεις . Πριν απο χρονια τρομαξα να βγαλω ακρη γιατι ενω ειχα ΥΔ αγοραστη δεν εγραφε το ΑΦΜ του και τρομαξα να το βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν εχεις ολα του τα στοιχεια και κυρισως ΑΦΜ δεν εχεις προβλημα να τα περασεις . Πριν απο χρονια τρομαξα να βγαλω ακρη γιατι ενω ειχα ΥΔ αγοραστη δεν εγραφε το ΑΦΜ του και τρομαξα να το βρω.

Χωρθις να έχω ΥΔ στα χέρια μου;

Δηλαδή να τα περάσω στο Ε1 ηλεκτρονικά και μόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Χωρθις να έχω ΥΔ στα χέρια μου;

Δηλαδή να τα περάσω στο Ε1 ηλεκτρονικά και μόνο;

Όταν θα πας να κάνεις τη δήλωση τα στοιχεία του οχήματος που αγόρασες θα είναι ήδη περασμένα μέσα, το μόνο που θα χρειαστεί να κάνεις είναι να συμπληρώσεις το ποσό αγοράς, τίποτα άλλο.

Τη δήλωση απλά τη φυλάς στο αρχείο σου να την έχεις σε περίπτωση ελέγχου, για να μπορείς να αποδείξεις ότι πράγματι αγόρασες το όχημα όσο δήλωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όταν θα πας να κάνεις τη δήλωση τα στοιχεία του οχήματος που αγόρασες θα είναι ήδη περασμένα μέσα, το μόνο που θα χρειαστεί να κάνεις είναι να συμπληρώσεις το ποσό αγοράς, τίποτα άλλο.

Τη δήλωση απλά τη φυλάς στο αρχείο σου να την έχεις σε περίπτωση ελέγχου, για να μπορείς να αποδείξεις ότι πράγματι αγόρασες το όχημα όσο δήλωσες.

Εχω πληρώσει όλο το ποσό μέσω τράπεζας με αιτιολογία τον αριθμό πινακίδας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις μιλησα με το λογιστη μου για την μεταβιβαση του παλιου που πουλησα τον Ιουλιο και αγορα του νεου ΙΧ μου και μου δηλωσε  

 Θα σε συμβούλευα να κάνεις την αγορά μετά τις 15 Δεκεμβρίου και μέχρι 31, διότι έτσι θα γλυτώσεις το τεκμήριο κατοχής αυτοκ. Θα έχεις να καλύψεις μόνο την αγορά
 
επιπλεον για το θεμα της μεταβιβασης του παλιου μεχρι τον Ιουλιο ...μου μετεφερε οτι δεν χρειαζεται να κανω οτιδηποτε παρα στην ΝΕΑ φορολογικη Δηλωση που θα δηλωθει μεσα στο 2022!!!
 
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, PedroG είπε

μολις μιλησα με το λογιστη μου για την μεταβιβαση του παλιου που πουλησα τον Ιουλιο και αγορα του νεου ΙΧ μου και μου δηλωσε  

 Θα σε συμβούλευα να κάνεις την αγορά μετά τις 15 Δεκεμβρίου και μέχρι 31, διότι έτσι θα γλυτώσεις το τεκμήριο κατοχής αυτοκ. Θα έχεις να καλύψεις μόνο την αγορά
 
επιπλεον για το θεμα της μεταβιβασης του παλιου μεχρι τον Ιουλιο ...μου μετεφερε οτι δεν χρειαζεται να κανω οτιδηποτε παρα στην ΝΕΑ φορολογικη Δηλωση που θα δηλωθει μεσα στο 2022!!!
 
 
 

Καλά μην νομίζεις ότι θα έχει τρελή διαφορά, αν το αγοράσεις πχ από 16/11 έως 15/12 θα χρεωθείς μόνο για ένα μήνα τεκμήριο, δλδ το 1/12 του ετησίου.

Και ναι, έτσι γίνεται πάντα, η φορολογική δήλωση που κάνουμε πάντα αφορά το προηγούμενο έτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Για σας θα ήθελα να μάθω  αν έτυχε σε κάποιον   σαν  την  δικιά μου περίπτωση  και τι έκανε,   η Μάνα μου ήταν  Αγροτισα  και   απεβίωσε  πριν πολλά χρόνια  είχε  ένα  αγροτικό  στο  όνομα της   η αξία του  τώρα  εκτιμάτε   γύρο στης 2.500 ευρώ  οι  δικαιούχοι είναι 4  δεν το θέλει  κανένας τους  πώς  μπορώ  να  το  μεταβιβάσω   στο όνομα τής γυναίκας μου που είναι Αγρότισσα?   οι δικαιούχοι πρέπει  να   φτιάξουν χαρτί  παρετισεις δια μέσου Δικηγόρου  η  Συμβολαιογράφου?Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα Ενδιαφερομαι να πουλησω το αυτοκινητο μου. 

Η Διαδικασια ποια ειναι?

εχω διαβασει ολο το thread αλλα μπορει καποιος να τα εξηγησει κεφαλοποιημενα?

δλδ απο την στιγμη που θελει ο αγοραστης να το παρει ποιες ειναι οι διαδικασιες?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατε μαζι σε ΚΕΠ και γινεται η μεταβιβαση .Δεν του δινεις τα κλειδια αν δεν σου καταθεσει τα λεφτα που συμφωνησατε .

Ανταλασετε υπεθυνες δηλωσεις για το τιμημα .

Διακοπτεις τυχον ασφαλεια που ειχες το ΙΧ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, arhos είπε

Καλησπερα Ενδιαφερομαι να πουλησω το αυτοκινητο μου. 

Η Διαδικασια ποια ειναι?

εχω διαβασει ολο το thread αλλα μπορει καποιος να τα εξηγησει κεφαλοποιημενα?

δλδ απο την στιγμη που θελει ο αγοραστης να το παρει ποιες ειναι οι διαδικασιες?

 

ευχαριστω

Εάν είσαι πωλητής χρειάζεσαι :  φωτοτυπία ταυτότητας , βεβαίωση περί μη οφειλής τελών κυκλοφορίας ( το βγάζεις από το taxisnet) , ασφάλεια , κτεο , και υπευθυνη δήλωση που θα τις ανταλλάξετε με το ποσό που θα συμφωνήσετε. 

Εάν βάλετε κάποιο διεκπαιρεωτή για να ξεμπερδεύετε πιο γρήγορα θα χρειαστείς και εξουσιοδότηση ( με γνήσιο υπογραφής) . Υπεύθυνες δηλώσεις και εξουσιοδοτήσεις αφού το έχετε κλεισει με τόν υποψήφιο αγοραστή βγάζεις μέσω του gov . Και τέλος τα παράβολα τα βγάζετε στο υπουργείο συνήθως .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Εάν είσαι πωλητής χρειάζεσαι :  φωτοτυπία ταυτότητας , βεβαίωση περί μη οφειλής τελών κυκλοφορίας ( το βγάζεις από το taxisnet) , ασφάλεια , κτεο , και υπευθυνη δήλωση που θα τις ανταλλάξετε με το ποσό που θα συμφωνήσετε. 

Εάν βάλετε κάποιο διεκπαιρεωτή για να ξεμπερδεύετε πιο γρήγορα θα χρειαστείς και εξουσιοδότηση ( με γνήσιο υπογραφής) . Υπεύθυνες δηλώσεις και εξουσιοδοτήσεις αφού το έχετε κλεισει με τόν υποψήφιο αγοραστή βγάζεις μέσω του gov . Και τέλος τα παράβολα τα βγάζετε στο υπουργείο συνήθως .

Αν η μεταβιβαση γινει σε ΚΕΠ γινεται και απο τραπεζα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τέλη μεταβίβασης και αδείας (δεν είναι παράβολα) τα καταθέτεις σε τραπεζικό λογαριασμό που διατηρεί η συγκεκριμένη διεύθυνση μεταφορών στην οποία θα γίνει η μεταβίβαση, αν στην διεύθυνση μεταφορών υπάρχει μηχάνημα της τράπεζας (ΚΑΣ) τότε μπορείς να πληρώσεις εκεί, αλλιώς κατάθεση σε λογαριασμό με οποιοδήποτε άλλο τρόπο και εκτύπωση αποδεικτικού. Εννοείται και στην τράπεζα, άσχετα αν θα πας σε διεύθυνση μεταφορών ή σε ΚΕΠ.

Επίσης τα ΚΕΠ δεν κάνουν μεταβιβάσεις, απλά δέχονται αιτήματα μαζί με δικαιολογητικά, οι μεταβιβάσεις πραγματοποιούνται στις διευθύνσεις μεταφορών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τα τέλη μεταβίβασης και αδείας (δεν είναι παράβολα) τα καταθέτεις σε τραπεζικό λογαριασμό που διατηρεί η συγκεκριμένη διεύθυνση μεταφορών στην οποία θα γίνει η μεταβίβαση, αν στην διεύθυνση μεταφορών υπάρχει μηχάνημα της τράπεζας (ΚΑΣ) τότε μπορείς να πληρώσεις εκεί, αλλιώς κατάθεση σε λογαριασμό με οποιοδήποτε άλλο τρόπο και εκτύπωση αποδεικτικού. Εννοείται και στην τράπεζα, άσχετα αν θα πας σε διεύθυνση μεταφορών ή σε ΚΕΠ.

Επίσης τα ΚΕΠ δεν κάνουν μεταβιβάσεις, απλά δέχονται αιτήματα μαζί με δικαιολογητικά, οι μεταβιβάσεις πραγματοποιούνται στις διευθύνσεις μεταφορών.

Για να γινει ομως αυτο πρεπει να υπαρχουν και τα παραβολα απο την Τραπεζα .Παλια και δεν ξερω αν ισχυει ακομα ηθελαν απο συγεκριμενη τραπεζα κοντα τους τα παραβολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Για να γινει ομως αυτο πρεπει να υπαρχουν και τα παραβολα απο την Τραπεζα .Παλια και δεν ξερω αν ισχυει ακομα ηθελαν απο συγεκριμενη τραπεζα κοντα τους τα παραβολα.

Είπαμε, δεν είναι παράβολα, είναι τέλη μεταβίβασης και τέλη αδείας, καμία σχέση το ένα με το άλλο, όσο συνεχίζετε να τα λέτε παράβολα τόσο θα μπερδεύονται αυτοί που δεν έχουν ιδέα.

Επίσης όπως έγραψα και παραπάνω τα τέλη μεταβίβασης/αδείας κατατίθονται σε τραπεζικό λογαριασμό που διατηρεί η συγκεκριμένη διεύθυνση μεταφορών στην οποία θα γίνει η μεταβίβαση. Αν η συγκεκριμένη διατηρεί λογαριασμό μόνο σε μια τράπεζα (πχ η τοπική έχει μόνο Εθνικής) τότε μπορείς να τα πληρώσεις μόνο σε αυτή, αν διατηρεί σε όλες (πχ κεντρικός τομέας Αθηνών) τότε μπορείς να πληρώσεις σε οποιαδήποτε από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Σε περίπτωση που η μεταβίβαση γίνει χωρίς κάποιο αντίτιμο παλι χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση απο τις δυο πλευρές οτι εγινε αγοραπωλησία του ΧΨ οχήματος έναντι 0 Ευρώ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...