Προς το περιεχόμενο

ΠΩΛΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ τι χρειάζεται?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αστο θα μπλέξεις.Εκτός αν είσαι ο Κοτσοβολος .Ακου δόσεις.

Δεν χρειαζεται να είσαι ο Κωτσόβολος για να κάνεις μια εξυπηρέτηση για μια 3 μηνια, εκτός αν δεν υπάρχει με τίποτα καμιά διασφάλιση. Τότε οκ. Πάω πάσο.

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Ακομα και παρακταρηση κυριοτητας να του κανεις μπορει να στο δωσει χιλια κοματια .Μακρυα.

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ. Μην γίνει το αμάξι π@υτανα και σου πει έλα πάρτο. Δικό σου είναι εξάλλου. 

2 ώρες πριν, paylidis είπε

δεν υπαρχει καμια διασφαλιση...

 

εαν θελει δόσεις ας παει σε μαντρα, δεκαδες εχει στη κρήτη... το δικο σου στην αθηνα λιγουρευτηκε; μακρυα!

Να σαι καλά φίλε μου. Και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτομαι. Να μην προχωρήσω καν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gratus είπε

Δεν χρειαζεται να είσαι ο Κωτσόβολος για να κάνεις μια εξυπηρέτηση για μια 3 μηνια, εκτός αν δεν υπάρχει με τίποτα καμιά διασφάλιση. Τότε οκ. Πάω πάσο.

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ. Μην γίνει το αμάξι π@υτανα και σου πει έλα πάρτο. Δικό σου είναι εξάλλου. 

Να σαι καλά φίλε μου. Και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτομαι. Να μην προχωρήσω καν. 

Εγω στο έγραψα και μετά το κατάλαβες και εσύ απο ότι βλέπω με τις απαντήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορει καποιος να μου εξηγησει αν γινεται η εξης διαδικασια οσον αφορα την αγορα αυτοκινητου απο αλλο νομο? Ενδιαφερομαι να αγορασω αυτοκινητο αλλα ο κατοχος το εχει σε νησι.Εγω μενω αθηνα. Μπορω να παω στο συγκεκριμενο νησι,να δω το αυτοκινητο για το οποιο ενδιαφερομαι να το αγορασω και να κανω εκει την ολη διαδικασια? Καποιος εδω μεσα εγραφε κατι αναλογο αλλα δεν μπορω να βρω το σχολιο του ουτε θυμαμαι πώς ακριβως το διατυπωνε  οτι δηλαδη μπορω να γραψω το αυτοκινητο σαν διευθυνση εκει στο νησι και να εχω και χαμηλοτερα ασφαλιστρα.Δεν καταλαβα τι ακριβως εννοουσε...Δηλαδη να το δηλωσω το αυτοκινητο σαν διευθυνση στην αδεια του οτι ανηκει στο νησι αλλα εγω να μενω αθηνα? Και αυτο να το κανω και για να μπορω να το μετακινησω στην αθηνα για να το φερω στο τοπο κατοικιας μου επειδη δεν επιτρεπονται οι μετακινησεις απο νομο σε νομο συν οτι αν το δηλωση εκει θα εχω και χαμηλοτερα ασφαλιστρα?

Αν μπορεις καποιος να μου εξηγησει....

Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2018 στις 11:01 ΜΜ, d_gkal είπε

Και σε περίπτωση που το πουλησεις σε καποιον με δοσεις, τι χαρτι χρειάζεται ωστε να εισαι καλλυμενος;

(Θα δωσω το δικο μου, αλλα ο αγοραστής-γνωστος γνωστου- δεν εχει ολο το ποσο)

 

 

 

δοσεις σε ιδιωτη ρε δολιε? σε εφαγε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sonikk είπε

Mπορει καποιος να μου εξηγησει αν γινεται η εξης διαδικασια οσον αφορα την αγορα αυτοκινητου απο αλλο νομο? Ενδιαφερομαι να αγορασω αυτοκινητο αλλα ο κατοχος το εχει σε νησι.Εγω μενω αθηνα. Μπορω να παω στο συγκεκριμενο νησι,να δω το αυτοκινητο για το οποιο ενδιαφερομαι να το αγορασω και να κανω εκει την ολη διαδικασια? Καποιος εδω μεσα εγραφε κατι αναλογο αλλα δεν μπορω να βρω το σχολιο του ουτε θυμαμαι πώς ακριβως το διατυπωνε  οτι δηλαδη μπορω να γραψω το αυτοκινητο σαν διευθυνση εκει στο νησι και να εχω και χαμηλοτερα ασφαλιστρα.Δεν καταλαβα τι ακριβως εννοουσε...Δηλαδη να το δηλωσω το αυτοκινητο σαν διευθυνση στην αδεια του οτι ανηκει στο νησι αλλα εγω να μενω αθηνα? Και αυτο να το κανω και για να μπορω να το μετακινησω στην αθηνα για να το φερω στο τοπο κατοικιας μου επειδη δεν επιτρεπονται οι μετακινησεις απο νομο σε νομο συν οτι αν το δηλωση εκει θα εχω και χαμηλοτερα ασφαλιστρα?

Αν μπορεις καποιος να μου εξηγησει....

Σας ευχαριστω.

Η διαδικασια μπορει να γινει και εκει αλλα μεσω lockdown πως να πας εκει ?Μην δηώσεις εκει για ασφαλεια γιατι αν συμβει κατι και το ανακαλυψει η ασφαλιστικη οτι μενεις μονιμα αλλου θα εχεις προβλημα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, xsterg said:

δοσεις σε ιδιωτη ρε δολιε? σε εφαγε...

μην αγχωνεσαι. 

το ξεφορτωθηκα λιγες ημερες αργότερα (μεχρι να μαζευτεί όλο το ποσο που ζητούσα)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και θα ήθελα  να ρωτήσω εάν χρειάζεται να γίνει ανταλλαγή υπεύθυνων δηλώσεων με τον πωλητή για το ποσό της αγοράς. Η μεταβίβαση έγινε στο Υπουργείο Μεταφορών της περιοχής μου αλλά δεν μου ανέφεραν κάτι σχετικό.
(ο πωλητής είναι φίλος μου οπότε δεν τίθεται θέμα άρνησης δήλωσης όπως είχα δει σε παλιότερα θέματα)

 Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, t3chn0 είπε

Καλησπέρα. Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και θα ήθελα  να ρωτήσω εάν χρειάζεται να γίνει ανταλλαγή υπεύθυνων δηλώσεων με τον πωλητή για το ποσό της αγοράς. Η μεταβίβαση έγινε στο Υπουργείο Μεταφορών της περιοχής μου αλλά δεν μου ανέφεραν κάτι σχετικό.
(ο πωλητής είναι φίλος μου οπότε δεν τίθεται θέμα άρνησης δήλωσης όπως είχα δει σε παλιότερα θέματα)

 Ευχαριστώ πολύ!

Καλο θα ειναι να γινει για την Εφορια που πρεπει ο καθενα να δηλωσει αγορα ή πωληση αναλογα .Να αναγραφεται και το ΑΦΜ σας σε καθε μια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, t3chn0 είπε

Καλησπέρα. Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και θα ήθελα  να ρωτήσω εάν χρειάζεται να γίνει ανταλλαγή υπεύθυνων δηλώσεων με τον πωλητή για το ποσό της αγοράς. Η μεταβίβαση έγινε στο Υπουργείο Μεταφορών της περιοχής μου αλλά δεν μου ανέφεραν κάτι σχετικό.
(ο πωλητής είναι φίλος μου οπότε δεν τίθεται θέμα άρνησης δήλωσης όπως είχα δει σε παλιότερα θέματα)

 Ευχαριστώ πολύ!

Ναι,αφορά την εφορία και όχι το μεταφορων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

επειδή με τον κορονοιό έχει επικρατήσει ένα χάος στο δημόσιο, εγώ έστειλα email στη διεύθυνση μεταφορών που με βόλευε (https://www.patt.gov.gr/site/index.php?option=com_content&view=article&id=7817&Itemid=55) και μου κλείσανε ραντεβού 2 μέρες μετά.

Πέμπτη που θα πάω θα μοιραστώ και την εμπειρία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ραντεβού 2 μέρες μετα ;;;;;;;;;;
Ενας φίλος εχει ραντεβού για μεταβίβαση στις 27/2

Αν αυτο σου φαίνεται χάος, που να μπλέξεις και με τράπεζες. Εκεί γινονται τώρα τα γλέντια

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! 

Διάβασα αυτά που λέτε και έψαξα την φάση με τον διεκπεραιωτή. Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοια υπηρεσία.

Ψάχνοντας λοιπόν βρήκα αυτό -> https://www.auteco.gr/ypiresies-thessaloniki/metavivaseis-thessaloniki/

Προφανώς η Auteco είναι μεγάλη εταιρεία και δεν κινδυνέυεις να σε εξαπατήσουν να είναι φίλοι με πωλητη κτλ. Την έχει δοκιμάσει κανείς; Εδώ λέτε για 1-2 μέρες και έχεις την άδεια και αυτοί λένε 20 μέρες.

Επίσης η πληρωμή πότε γίνεται; Πάμε εκεί με πωλητη, δίνουμε όλα τα χαρτιά και πότε πληρώνω, πότε παίρνω κλειδί;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PaNtErAz είπε

Καλησπέρα! 

Διάβασα αυτά που λέτε και έψαξα την φάση με τον διεκπεραιωτή. Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοια υπηρεσία.

Ψάχνοντας λοιπόν βρήκα αυτό -> https://www.auteco.gr/ypiresies-thessaloniki/metavivaseis-thessaloniki/

Προφανώς η Auteco είναι μεγάλη εταιρεία και δεν κινδυνέυεις να σε εξαπατήσουν να είναι φίλοι με πωλητη κτλ. Την έχει δοκιμάσει κανείς; Εδώ λέτε για 1-2 μέρες και έχεις την άδεια και αυτοί λένε 20 μέρες.

Επίσης η πληρωμή πότε γίνεται; Πάμε εκεί με πωλητη, δίνουμε όλα τα χαρτιά και πότε πληρώνω, πότε παίρνω κλειδί;

 

Ευχαριστώ!

Καταρχήν η auteco είναι επιχείρηση (δεν ξέρω αν είναι εταιρεία) με βασικό αντικείμενο το ΚΤΕΟ, και φαντάζομαι πως όποτε δεν έχουν πολύ δουλειά κάνουν και καμιά διεκπεραίωση. Καμία σχέση με τους διεκπεραιωτές που είναι το βασικό τους αντικείμενο, τους οποίους τους προτιμούν κυρίως επειδή έχουν τα μέσα για να κάνουν τις διαδικασίες πολύ γρήγορα.

Το πότε θα πάρεις την άδεια εξαρτάται από το φόρτο εργασίας της διεύθυνση μεταφορών που θα γίνει η μεταβίβαση, παρόλα αυτά το κράτος τους επιβάλλει μέγιστο χρόνο διεκπεραίωσης 15 ημέρες, ε φαντάζομαι οι 20 ημέρες αναφέρονται ως max και βγαίνουν με τις 15 ημέρες καθυστέρηση από το υπουργείο και 5 ημέρες από την auteco.

Επίσης το θέμα της πληρωμής στην περίπτωση που θα αναλάβει διεκπεραιωτής με μπερδεύει και μένα, φαντάζομαι δεν είναι δυνατόν να γίνει αν κάποιος από τους δύο δεν δείξει εμπιστοσύνη. Όταν γίνεται μεταξύ ιδιωτών χωρίς διεκπεραιωτή είναι εύκολο, πάνε μαζί υπουργείο, και τη στιγμή που ο υπάλληλος ελέγξει τα έγγραφα ο ένας δίνει τα λεφτά και ο άλλος τα κλειδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...