Προς το περιεχόμενο

Windows 10 Game Performance Tweaks & Troubleshooting


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχωντας δοκιμασει πολλα debloat scripts , για εμενα του Chris Titus ειναι μακραν το καλυτερο . Επειδη εχω ασχοληθει παρα πολυ με το tweaking του συστηματος μου , εχω δοκιμασει διαφορα και αλλες φορες εφαγα τα μουτρα μου , εννοωντας οτι επρεπε να κανω format μετα , στο script αυτο σχεδον ολα ειναι χρησιμα , βγαζουν πολλη σοβουρα απο το pc .Σε συνδυασμο με το με το ISLC , με power plan High h ULTIMATE performance , καθως και το MSI_util_v3 που μπορειτε να βρειτε στο παρακατω thread https://forums.guru3d.com/threads/windows-line-based-vs-message-signaled-based-interrupts-msi-tool.378044/

θα εχετε ενα συστημα , το οποιο θα ειναι παρα πολυ responsive σε αντιθεση με αυτο που προσφερει η Microsoft στην default μορφη της . Τα πιο βασικα ειναι αυτα .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, bas1L1s είπε

καθως και το MSI_util_v3 που μπορειτε να βρειτε στο παρακατω thread https://forums.guru3d.com/threads/windows-line-based-vs-message-signaled-based-interrupts-msi-tool.378044/

Ωραία φάση αυτό με τα message-signaled interrupts , είχα ασχοληθεί λίγο τότε που κυκλοφόρησε το tweak, με τρόμαξε γιατί μου έβγαζε κάποιες bsod σποραδικά και το παράτησα. Με έκπληξη διαπιστώνω ότι τώρα είναι ενεργοποιημένα (by default?) τα MS-interrupts για τα περισσότερα components μου χωρίς να κάνω κάτι: enabled= storNVME, iaStorAC, rt640x64(nic), usbxhci / disabled= hd audio, nvidia gpu (!!)

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Enum\PCI\<DEVICE_ID>
\Device Parameters\Interrupt Management\MessageSignaledInterruptProperties

Value 1 = enabled
Value 0 = disabled


Και το High h ULTIMATE performance στα power settings κάνει διαφορά στο performance, αφού ουσιαστικά πειράζει το EIST (Enhanced Intel SpeedStep Technology) που μπορεί φυσικά να απενεργοποιηθεί και από το bios.

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, pigeon said:

Ωραία φάση αυτό με τα message-signaled interrupts , είχα ασχοληθεί λίγο τότε που κυκλοφόρησε το tweak, με τρόμαξε γιατί μου έβγαζε κάποιες bsod σποραδικά και το παράτησα. Με έκπληξη διαπιστώνω ότι τώρα είναι ενεργοποιημένα (by default?) τα MS-interrupts για τα περισσότερα components μου χωρίς να κάνω κάτι: enabled= storNVME, iaStorAC, rt640x64(nic), usbxhci / disabled= hd audio, nvidia gpu (!!)



HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Enum\PCI\<DEVICE_ID>
\Device Parameters\Interrupt Management\MessageSignaledInterruptProperties

Value 1 = enabled
Value 0 = disabled


Και το High h ULTIMATE performance στα power settings κάνει διαφορά στο performance, αφού ουσιαστικά πειράζει το EIST (Enhanced Intel SpeedStep Technology) που μπορεί φυσικά να απενεργοποιηθεί και από το bios.

Ναι το είχα παρατηρήσει και εγώ αυτό

Για Intel δεν ξέρω αλλά για AMD πάντως δεν προσφέρει τίποτα απολύτως 

Γελάω απλά με μερικούς χαχανούληδες που βάζουνε τρίτα προγράμματα μη opensource να πειράξουνε τα Windows να πάρουνε "200 FPS παραπάνω" ή γιατί τους νοιάζει η  ιδιωτικότητα (ενώ τρέχουνε Chrome) ενώ αμα αφήσεις ανοιχτό ενα packet filtering θα δείς οτι οτι και να κάνεις μια χαρά πακετά στέλνεις. Στην τελική άμα θές ιδιωτικότητα κόψε το καλώδιο του ιντερνετ

Α και μη ξεχάσω, τα περισσότερα απο όλα αυτά τα "tweaks" θα πάνε στον κάδο με κάποιο feature update κλπ κλπ

Πέρα απο ουσιαστικά πράγματα όπως πχ να μην έχεις 50 προγράμματα στο startup και 5 αντιβιρια τιρια τιρια να τρέχουνε δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που σου δίνει performance. 

Change my mind

Επεξ/σία από Devastor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Devastor είπε

Ναι το είχα παρατηρήσει και εγώ αυτό

Για Intel δεν ξέρω αλλά για AMD πάντως δεν προσφέρει τίποτα απολύτως 

Γελάω απλά με μερικούς χαχανούληδες που βάζουνε τρίτα προγράμματα μη opensource να πειράξουνε τα Windows να πάρουνε "200 FPS παραπάνω" ή γιατί τους νοιάζει η  ιδιωτικότητα (ενώ τρέχουνε Chrome) ενώ αμα αφήσεις ανοιχτό ενα packet filtering θα δείς οτι οτι και να κάνεις μια χαρά πακετά στέλνεις. Στην τελική άμα θές ιδιωτικότητα κόψε το καλώδιο του ιντερνετ

Α και μη ξεχάσω, τα περισσότερα απο όλα αυτά τα "tweaks" θα πάνε στον κάδο με κάποιο feature update κλπ κλπ

Πέρα απο ουσιαστικά πράγματα όπως πχ να μην έχεις 50 προγράμματα στο startup και 5 αντιβιρια τιρια τιρια να τρέχουνε δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που σου δίνει performance. 

Change my mind

Έχουμε χάσει γενικά την ουσία. Ένα νούμερο πάνω αριστερά είναι ο πρωταγωνιστής πλέον. Έδειξα σε φίλο που ήρθε από ps4 1080p gaming 30fps στο pc gaming, ποιες ρυθμίσεις να πειράζει στο παιχνίδι και πως να βλέπει τα fps, του είπα να στοχεύει στα 60 κι από τότε άλλαξε εντελώς συμπεριφορά και αν πέσει έστω και 2-3 frames ας πούμε σε 1440p ρίχνει ανάλυση για να έχει ντε και καλά 60.

Και το counter δεν το κλείνει ποτέ, μπορεί να φτάσει στα μισά του game και μου στέλνει μήνυμα "πφφ εδώ στην τάδε περιοχή έπεσε 55 ξενέρωσα". Μιλάμε για τρέλα. Υπάρχει νήμα με wallpapers εδώ στο insomnia και κάποιοι ανεβάζουν με πλήρη αναλυτικά στοιχεία για performance που πιάνει τη μισή φωτό. Ούτε τα wallpapers δε χαίρονται.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν καμμια δυο σελιδες ειχα αναφερει ενα παγιο και συνεχες προβλημα που ειχα με stuttering στο Grim dawn. Ειχε καταστραφει η εμπειρια μου με αυτο το παιχνιδι μιας και καθε 10-15secs ετρωγε μικροκολληματα που σχετιζονταν (υπεθετα) , με τα γραφικα ή το φορτωμα αυτων μιας και τα κολληματα εμφανιζονταν οταν εσκαγαν πολλα τερατα , μεγαλα bosses , ανοιγμα του χαρτη κλπ...

Εντελει βρεθηκε η λυση :) Εφταιγε ο δισκος που ηταν μηχανικος ... θα μου πει καποιος , ρε φιλε παιχνιδι σε μηχανικο ? εχεις ακομα μηχανικο ? Ειναι φορητο με δυο δισκους , 128 nvme + 1ΤΒ μηχανικος , οποτε παιχνιδια και downloads μπαινουν στον μηχανικο.
Αλλαχτηκαν και οι δυο , για αλλο λογο , και εβαλα 1 ΤΒ ssd sata 3 αντι του 1ΤΒ μηχανικου . Ετρεξα πριν λιγο grim dawn , ετσι για να δω τι γινεται , μιας και ειχα υποψια οτι μπορει και να βελτιωθηκε η κατασταση με αυτο, και οντως ετσι ηταν...Ουτε μικροκολλημα για δειγμα...

Συμπερασμα , αφηστε τα windows στην ησυχια τους και γυριστε τα παντα σε ssd :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, mphxths said:

Πριν καμμια δυο σελιδες ειχα αναφερει ενα παγιο και συνεχες προβλημα που ειχα με stuttering στο Grim dawn. Ειχε καταστραφει η εμπειρια μου με αυτο το παιχνιδι μιας και καθε 10-15secs ετρωγε μικροκολληματα που σχετιζονταν (υπεθετα) , με τα γραφικα ή το φορτωμα αυτων μιας και τα κολληματα εμφανιζονταν οταν εσκαγαν πολλα τερατα , μεγαλα bosses , ανοιγμα του χαρτη κλπ...

Εντελει βρεθηκε η λυση :) Εφταιγε ο δισκος που ηταν μηχανικος ... θα μου πει καποιος , ρε φιλε παιχνιδι σε μηχανικο ? εχεις ακομα μηχανικο ? Ειναι φορητο με δυο δισκους , 128 nvme + 1ΤΒ μηχανικος , οποτε παιχνιδια και downloads μπαινουν στον μηχανικο.
Αλλαχτηκαν και οι δυο , για αλλο λογο , και εβαλα 1 ΤΒ ssd sata 3 αντι του 1ΤΒ μηχανικου . Ετρεξα πριν λιγο grim dawn , ετσι για να δω τι γινεται , μιας και ειχα υποψια οτι μπορει και να βελτιωθηκε η κατασταση με αυτο, και οντως ετσι ηταν...Ουτε μικροκολλημα για δειγμα...

Συμπερασμα , αφηστε τα windows στην ησυχια τους και γυριστε τα παντα σε ssd :)

Κοίτα και εγώ τρέχω αρκετά παιχνίδια απο μηχανικό (με 250GB SSD όταν τα παιχνίδια πλέον θέλουνε 100+ GB δεν πάς και μακριά). Το συγκεκριμένο δεν το έχω παίξει αλλά ξέρω για άλλα παιχνίδια σε φάση Unreal Engine 2/3 (Lineage/Blade N Soul) τα οποία αν τα τρέξεις απο μηχανικό ειναι σαν να βλέπεις slideshow 

Μου είχε περάσει απο το μυαλό κάποια στιγμή να δοκιμάσω κάποιο caching software σαν το Primocache (Η AMD έχει το δικό της το StoreMI) αλλά δεν μου αρέσε και πολύ η ιδέα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Devastor είπε

Κοίτα και εγώ τρέχω αρκετά παιχνίδια απο μηχανικό (με 250GB SSD όταν τα παιχνίδια πλέον θέλουνε 100+ GB δεν πάς και μακριά). Το συγκεκριμένο δεν το έχω παίξει αλλά ξέρω για άλλα παιχνίδια σε φάση Unreal Engine 2/3 (Lineage/Blade N Soul) τα οποία αν τα τρέξεις απο μηχανικό ειναι σαν να βλέπεις slideshow 

Το συγκεκριμενο παιχνιδι (grim dawn) πρεπει να εχει κακογραμμενη engine ή "παρωχημενο"  κωδικα απο οσο διαβαζα σε διαφορα φορουμς στην προσπαθεια μου να βρω λυση και ισως να μην βοηθαται απο αδυναμο ( = μηχανικο δισκο ) hardware. Το προβλημα με το stuttering ηταν κοινο μυστικο για αυτο το παιχνιδι και το κακο ειναι οτι οταν ξεκολλουσε εμφανιζε το λεγομενο rubberbanding φαινομενο οπου ολα τρεχανε σε fast forward. Το φαινομενο αυτο ηταν καταστροφικο πανω σε boss fights. Περα απο τα fights , το να απλα προχωρας και να ανοιγεις χαρτη, stuttering , σκας spell , stuttering , σκανε 20 mobs , stuttering , εεε σου γαμαει την ψυχολογια μετα απο λιγο.
Ειδικα αν σκεφτεις οτι στο grim dawn υπαρχουν dungeons που ειναι φαση "φτιαξε κλειδι , μπες , αν πεθανεις , σε πεταω εξω απο το dungeon και πρεπει να κανεις "new game" , για να ξαναμπεις , εφοσον εχεις κλειδι". Ποσες φορες μπηκα σε τετοιο dungeon και εφυγα ακλαφτος στο πρωτο stuttering...

Τεσπα , απλα να παρουμε αποφαση οτι οι μηχανικοι δισκοι εχουν πεθανει , ακομα και σαν αποθηκευτικοι χωροι. Εκτος και αν μιλαμε για 4ΤΒ και πανω που ακομα οι τιμες στους ssd ειναι απλησιαστοι. Για 2ΤΒ και κατω , παλευονται οι τιμες των ssd.

Οσον αφορα caching προγραμματα , θελω να πιστευω οτι ειναι αυτονοητο οτι κατι τετοιες λυσεις υποθετουν οτι εχουμε περισσεια σε ram εεεε ? :)
Εχει και η samsung το λεγομενο "rapid mode" για τους δισκους της (ssd) , οπου στην ουσια χρησιμοποιουν οι δισκοι την ram , ως cache , για τα πιο πολυ χρησιμοποιουμενα δεδομενα τους. Οπως εκαναν καποτε οι hybrid δισκοι , που ηταν μηχανικοι και ειχαν και ενα "κομματι" ssd οπου εκει αποθηκευαν τα πιο πολυ χρησιμοποιουμενα δεδομενα.
Το rapid mode της samsung σε μερικες περιπτωσεις ( use cases ) , δινει τραγικο boost στις επιδοσεις των δισκων ... που στην ουσια ειναι πλασιμπο φαση οπως και με ολα τα caching προγραμματα γιατι απλα οι επιδοσεις ειναι της μνημης , δεν αλλαξε το hardware , αρα ουτε και οι επιδοσεις αυτων :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, mphxths said:

Το συγκεκριμενο παιχνιδι (grim dawn) πρεπει να εχει κακογραμμενη engine ή "παρωχημενο"  κωδικα απο οσο διαβαζα σε διαφορα φορουμς στην προσπαθεια μου να βρω λυση και ισως να μην βοηθαται απο αδυναμο ( = μηχανικο δισκο ) hardware. Το προβλημα με το stuttering ηταν κοινο μυστικο για αυτο το παιχνιδι και το κακο ειναι οτι οταν ξεκολλουσε εμφανιζε το λεγομενο rubberbanding φαινομενο οπου ολα τρεχανε σε fast forward. Το φαινομενο αυτο ηταν καταστροφικο πανω σε boss fights. Περα απο τα fights , το να απλα προχωρας και να ανοιγεις χαρτη, stuttering , σκας spell , stuttering , σκανε 20 mobs , stuttering , εεε σου γαμαει την ψυχολογια μετα απο λιγο.
Ειδικα αν σκεφτεις οτι στο grim dawn υπαρχουν dungeons που ειναι φαση "φτιαξε κλειδι , μπες , αν πεθανεις , σε πεταω εξω απο το dungeon και πρεπει να κανεις "new game" , για να ξαναμπεις , εφοσον εχεις κλειδι". Ποσες φορες μπηκα σε τετοιο dungeon και εφυγα ακλαφτος στο πρωτο stuttering...

Τεσπα , απλα να παρουμε αποφαση οτι οι μηχανικοι δισκοι εχουν πεθανει , ακομα και σαν αποθηκευτικοι χωροι. Εκτος και αν μιλαμε για 4ΤΒ και πανω που ακομα οι τιμες στους ssd ειναι απλησιαστοι. Για 2ΤΒ και κατω , παλευονται οι τιμες των ssd.

Οσον αφορα caching προγραμματα , θελω να πιστευω οτι ειναι αυτονοητο οτι κατι τετοιες λυσεις υποθετουν οτι εχουμε περισσεια σε ram εεεε ? :)
Εχει και η samsung το λεγομενο "rapid mode" για τους δισκους της (ssd) , οπου στην ουσια χρησιμοποιουν οι δισκοι την ram , ως cache , για τα πιο πολυ χρησιμοποιουμενα δεδομενα τους. Οπως εκαναν καποτε οι hybrid δισκοι , που ηταν μηχανικοι και ειχαν και ενα "κομματι" ssd οπου εκει αποθηκευαν τα πιο πολυ χρησιμοποιουμενα δεδομενα.
Το rapid mode της samsung σε μερικες περιπτωσεις ( use cases ) , δινει τραγικο boost στις επιδοσεις των δισκων ...

Ναι κάτι τέτοιο ακριβώς είναι και το Blade N Soul/Lineage II (Το 1ο απλά σου κάνει μια ώρα loading)

Δεν εννοώ τέτοιου είδους caching, το StoreMΙ ας πούμε βάζει τα ποιο used προγράμματα στον SSD και αυτά που δεν τρέχεις και τόσο συχνά στον HDD. Το κακό με όλη την υπόθεση είναι οτι ενώνεις 2 δίσκους σε 1 και δεν έχεις ιδέα οταν περνάς κάτι αν θα πάει στον SSD ή στον σκληρό 

Φυσικά και υπάρχει και η επιλογή για RAM αλλά η βασική λειτουργία του είναι οτι έγραψα πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Devastor είπε

Δεν εννοώ τέτοιου είδους caching, το StoreMΙ ας πούμε βάζει τα ποιο used προγράμματα στον SSD και αυτά που δεν τρέχεις και τόσο συχνά στον HDD. Το κακό με όλη την υπόθεση είναι οτι ενώνεις 2 δίσκους σε 1 και δεν έχεις ιδέα οταν περνάς κάτι αν θα πάει στον SSD ή στον σκληρό 

Σαν τους hybrid δισκους που ειχαν βγει δηλ , απλα αντι να εχεις εναν δισκο και να γινεται ολη η δουλεια εσωτερικα , εχεις 2 δισκους και την δουλεια την κανει το προγραμματακι αυτο. Αναλογη φαση ηταν και η optane ram της intel , οπου ειχες εναν μικρο ssd ( ~32gb ) , αποκλειστικα για caching. Για καποιον λογο ολα αυτα δεν προχωρησαν ομως. Δεσμευες εναν δισκο , ssd , για caching. Η προσεγγιση με την ram , ισως εχει καποιο μελλον , εφοσον φτασουμε στο επιπεδο να εχουμε ολοι μας το ελαχιστο π.χ. 16 γιγα ξερωγω :)

YΓ : Και τα windows προσπαθουσαν να προωθησουν κατι αναλογο με τα usb sticks , και το ονομαζαν readyboost. Ακλαφτο πηγε και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Devastor είπε

να μην έχεις 50 προγράμματα στο startup

Αυτό πρέπει να μπεί επειγόντως στον ποινικό κώδικα. 😋 Γιατί κάνουν εγκατάσταση "το cd της motherboard", "το cd του εκτυπωτή", το adobe reader updater, το geforce experience, δεκαεφτά διαγνωστικά cpu% και ram πάνω στο dekstop, γιατίιιιιι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, pigeon είπε

Αυτό πρέπει να μπεί επειγόντως στον ποινικό κώδικα. 😋 Γιατί κάνουν εγκατάσταση "το cd της motherboard", "το cd του εκτυπωτή", το adobe reader updater, το geforce experience, δεκαεφτά διαγνωστικά cpu% και ram πάνω στο dekstop, γιατίιιιιι;

Kοιτααααα...καποια απο αυτα που αναφερεις ψιλοχρειαζονται :) Για παραδειγμα , οκ δεν κανεις εγκατασταση το cd του εκτυπωτη , αλλα θα περασεις την σουιτα του για να εχεις ολες τις ευκολιες και την ολοκληρωμενη επιβλεψη του.
Το adobe reader updater περνιεται μονο του ... το geforce experience ειναι must για τους nvidia χρηστες :) Ειδοποιηση για νεους drivers , προφιλς/optimize για τα παιχνιδια κλπ...
Tα διαγνωστικα προσωπικα τα κατεβαζω σε zip/portable μορφη και τα χρησιμοποιω on-demand. 

Με λιγα λογια , οκ αποφευγεις τα περιττα installs , αλλα και αυτα τα 5-6-10 που περνας περνανε ενα σωρο services/background υποπρογραμματα , που πρεπει να εισαι ολη μερα με ενα task manager ανοιχτο να δεις τι μαλακια τρεχει , απο ποιο προγραμμα , αν μπορεις να το αφαιρεσεις ή αν δεν πρεπει κλπ...κατανταει καπου αηδια...

Προσωπικα εχω εγκατασταση windows αρκετο καιρο χωρις format , ενα antivirus για τα βασικα , κανα cccleaner μια στο τοσο για καθαρισμα περιττων αρχειων και registry και κανα δυο tweaks στα windows...
Δεν χρειαζονται υπερβολες πιστευω γιατι περαν οτι απο ενα σημειο και μετα ειναι διαστροφη :) φτανουμε και σε σημειο να εχουν οι ενεργειες μας αρνητικες επιπτωσεις αντι θετικες...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Kοιτααααα...καποια απο αυτα που αναφερεις ψιλοχρειαζονται :) Για παραδειγμα , οκ δεν κανεις εγκατασταση το cd του εκτυπωτη , αλλα θα περασεις την σουιτα του για να εχεις ολες τις ευκολιες και την ολοκληρωμενη επιβλεψη του.
Το adobe reader updater περνιεται μονο του ... το geforce experience ειναι must για τους nvidia χρηστες :) Ειδοποιηση για νεους drivers , προφιλς/optimize για τα παιχνιδια κλπ...

Δεν χρειάζεται σε κάτι το πρόγραμμα του εκτυπωτή, μόνο ο driver που περνάνε τα windows από μόνα τους, επίβλεψη μπορείς να κάνεις και μέσα από τα windows αν έχεις wifi πολυμηχάνιμα που το 2020 προφανώς και θα έχεις. Το geforce experience επίσης περιττό, λες και αν δεις τον driver μία μέρα μετά κάπου στο internet θα γίνει κάτι. Και τι εννοείς optimize τα παιχνίδια; Αυτό που λέει optimize και το πατάς και βάζει κάποια settings δικά του, ότι θέλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, pigeon said:

Αυτό πρέπει να μπεί επειγόντως στον ποινικό κώδικα. 😋 Γιατί κάνουν εγκατάσταση "το cd της motherboard", "το cd του εκτυπωτή", το adobe reader updater, το geforce experience, δεκαεφτά διαγνωστικά cpu% και ram πάνω στο dekstop, γιατίιιιιι;

Υπάρχουνε εν ετή 2020 άτομα που βάζουνε τα drivers απο το CD και οχι απο το site του κατασκευαστή? Επίσης CD έχω να βάλω σε σύνθεση μου απο το 2014 αν δεν κάνω λάθος

@mphxths Γενικά είμαι κατά του να πειράξεις registry, ναι το καταλαβαίνω οτι τα uninstall αφήνουνε προγράμματα πίσω αλλά έχω κάνει format για τον συγκεκριμένο λόγο με registry cleanup τιρι τιρι οπότε δεν το ξανακάνω, έτσι και αλλιώς σιγά τον χώρο που καταλαμβάνει ένα άκυρο registry entry

Τα "tweaks" τα οποία κάνω εγώ είναι απλά για τις ανάγκες μου. Σε φάση κλείνω Hibernation,system restore (Μηδενικό αποτέλεσμα στο performance, απλά δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ και είναι κρίμα να κάνουνε writes στον SSD και να τρώνε χώρο) και βγάζω απο startup ολη την σαβούρα. Υπήρχε εποχή όταν είχανε πρωτοβγεί τα Windows 10 που χρησιμοποιούσα και εγώ privacy μ@λακιτσες και πολύ απλά ΠΑΝΤΑ κάτι θα σπάγανε. Απο εδώ και πέρα Vanilla Windows 10 και άγιος ο Θεός

Α και το iSLC 

 

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δεν χρειάζεται σε κάτι το πρόγραμμα του εκτυπωτή, μόνο ο driver που περνάνε τα windows από μόνα τους, επίβλεψη μπορείς να κάνεις και μέσα από τα windows αν έχεις wifi πολυμηχάνιμα που το 2020 προφανώς και θα έχεις.

Ρυθμισεις εκτυπωτη , ip address ,  align / καθαρισμος κεφαλων κλπ. , σταθμη μελανιων , να βαζω κατι στο σκανερ του πολυμηχανηματος και αυτοματα να ανοιγει το αναλογο προγραμμα στο πισι , συνδεσιμοτητα/ρυθμιση εκτυπωσης απο συσκευες τυπου smartphones κλπ. Δεν αναφερομαι καν στην διαχειριση των fax δυνατοτητων του μηχανηματος μιας και λιγο-πολυ το fax εχει πεθανει.
Απο το να παλευω με ολα αυτα απο το web interface του εκτυπωτη ή απο την οθονη του , προτιμω να τα κανω ολα καθισμενος μπροστα στον Η/Υ μεσω του προγραμματος του... 
Στο λινουξ εχουμε την φιλοσοφια "ας δουλευει o driver του εκτυπωτη και δεν θελουμε φρου φρου και αρωματα". Μην την εχουμε και στα windows λες και τα 10-20mb ram και 0% cpu που τρωει καποιο υποπρογραμμα της σουιτας μιας και ειναι σε "suspend mode" , μας πειραξε την αποδοση των windows :)
 

26 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το geforce experience επίσης περιττό, λες και αν δεις τον driver μία μέρα μετά κάπου στο internet θα γίνει κάτι.

Oχι δεν εγινε τιποτα. Και 20 drivers να μεινω προσωπικα πισω δεν εγινε τιποτα μιας και οι αλλαγες συνηθως αφορουν καρτες που δεν εχω ή παιχνιδια που δεν παιζω. Αλλα ειναι μια λιγοτερη σκοτουρα . Όποτε δεν ειχα εγκατεστημενο geforce experience , δεν ασχολιομουν ποτε με τους drivers , να δω αν βγηκε καινουργιος , μεχρι που σε "εταιρικο" μηχανημα που τρεχαμε 3d προγραμματα , φαγαμε ακυρο απο ενα απο αυτα επειδη δεν ειχε ενημερωμενους nvidia drivers ... και αυτα τα ακυρα σκανε παντα στην χειροτερη στιγμη...θα μου πεις οκ ρε φιλε ποσο σου πηρε να κατεβασεις τον driver κλπ..δεν ειναι αυτο..ειναι η μαλακια της στιγμης και δεν ξερεις τι μπορει να σκασει οταν κανεις τετοια μεγαλη μεταβαση μεταξυ εκδοσεων drivers...ειχαμε αφησει το συγκεκριμενο μηχανημα πολλεεεεεες εκδοσεις πισω.
 

26 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό που λέει optimize και το πατάς και βάζει κάποια settings δικά του, ότι θέλει;

Yποτιθεται οτι εχει τσεκαρει το hardware σου και "ξερει" ποιες ρυθμισεις σηκωνει για το καθε παιχνιδι. Ειναι μια γρηγορη λυση για καποιον που δεν θελει να ασχολειται ή να το ψειριζει. Δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε , αλλα αν το χρησιμοποιουσα σιγουρα θα εκανα και χειροκινητες παρεμβασεις για να το φερω στα μετρα και στα γουστα μου.
Για παραδειγμα για το grim dawn , ειχε επιλογες να βαλει τα ultra high settings..αλλα με το stuttering που ειχε , δεν τολμουσα να το κανω. Σε αλλες περιπτωσεις , ειτε παιζεις καποιο παιχνιδι στα ultra , ειτε στα high παιζει και να μην εχει οπτικη διαφορα , οποτε γιατι να το κανεις...
 

Συμπερασματικα πιστευω οτι αν καποιος εχει μηχανημα που τραβαει , δεν θελει πολυ ψειρισμα. Μεχρι ενα σημειο και τελος. Απο κει και περα ειναι ψυχαναγκαστικο ή απλα εχει μηχανημα με περιορισμενες δυνατοτητες και προσπαθει να στραγγιξει οσο περισσοτερο performance μπορει..που ειναι απολυτως λογικο.

8 λεπτά πριν, Devastor είπε

Υπάρχουνε εν ετή 2020 άτομα που βάζουνε τα drivers απο το CD και οχι απο το site του κατασκευαστή? Επίσης CD έχω να βάλω σε σύνθεση μου απο το 2014 αν δεν κάνω λάθος

Δεν ξερω αν εν ετει 2020 υπαρχουν ακομα dvd/cd-rw στα μηχανηματα :)
 

8 λεπτά πριν, Devastor είπε

Γενικά είμαι κατά του να πειράξεις registry, ναι το καταλαβαίνω οτι τα uninstall αφήνουνε προγράμματα πίσω αλλά έχω κάνει format για τον συγκεκριμένο λόγο με registry cleanup τιρι τιρι οπότε δεν το ξανακάνω, έτσι και αλλιώς σιγά τον χώρο που καταλαμβάνει ένα άκυρο registry entry

Και εγω δεν ψειριζω registry , αλλα το ccleaner το εμπιστευομαι , ποτε δεν μου χαλασε κατι. Και δυστυχως εν ετει 2020 ακομα τα προγραμματα ( ή και τα windows ) δεν συμπεριφερονται σωστα και αφηνουν υπολείμματα , που δεν ειναι θεμα του χωρου που καταλαμβανουν αυτα τα entries αλλα οτι μπορει αν μαζευτουν πολλα να δημιουργουν καθυστερησεις ή δυσλειτουργιες στα windows... Επισης κατι cache/temp files μαζευονται για πλακα..και μερικες φορες μιλαμε οντως για αρκετα mbytes...
 

8 λεπτά πριν, Devastor είπε

Α και το iSLC 

Oταν επαιζα το grim dawn , το ειχα ανοιχτο να τρεχει το islc , μπας και σωσει τιποτα απο την κατασταση , αλλα δεν ειδα προκοπη. Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι δεν κανει δουλεια που σε αλλες περιπτωσεις κανει την διαφορα...

ΥΓ : Εριξα μια ματια σε task manager .. αυτα που τρεχουν απο την σουιτα του εκτυπωτη και το geforce experience ειναι της ταξης των 100mb ram ΟΛΑ ΜΑΖΙ και 0% cpu usage μιας και οπως καλα θυμομουν ειναι σε "suspended mode" . Σιγα την επιπτωση δηλ στο συστημα...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...