Προς το περιεχόμενο

Windows 10 Game Performance Tweaks & Troubleshooting


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/12/2020 στις 6:40 ΜΜ, mphxths είπε

ΥΓ : Εριξα μια ματια σε task manager .. αυτα που τρεχουν απο την σουιτα του εκτυπωτη και το geforce experience ειναι της ταξης των 100mb ram ΟΛΑ ΜΑΖΙ και 0% cpu usage μιας και οπως καλα θυμομουν ειναι σε "suspended mode" . Σιγα την επιπτωση δηλ στο συστημα...

Δεν κάνουν suspend οι win32 εφαρμογές, μόνο οι uwp. Θα το δεις στον taskmanager έχουν ένα πράσινο φύλλο στη στήλη status. Τα άλλα απλώς δεν τα βλέπεις να κάνουν %cpu λόγω ανανέωσης. Βάλε process explorer (στο process που θελεις  δεξί κλικ--> properties-->threads) ή ακόμα και το procmon, παρακολούθησέ τα αν δε βαριέσαι.

Επίπτωση έχουν όλα και μάλιστα μεγάλη σε λαπτοπάκια με 4gb μνήμη και hdd που πουλήθηκαν σωρηδόν τώρα στην καραντίνα -με θυμήθηκαν αρκετοί συγγενείς κ φίλοι για να τους κάνω (δωρεάν) καθάρισμα γιατί σέρνει στο browsing. Πάει το commiting στο pagefile, σύννεφο. Μια φίλη της δικιας μου εγκατέστησε όλη τη σουίτα του εκτυπωτή αλλά 99.9% εκτυπώνει από το κινητο μεσω wifi. Είναι για κλάμματα μερικές περιπτώσεις.

Εμας που έχουμε 8 ή 16 gb ram τι να μας κλ... το geforce exp είναι ψίχουλα. 😁

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pigeon είπε

Δεν κάνουν suspend οι win32 εφαρμογές, μόνο οι uwp. Θα το δεις στον taskmanager έχουν ένα πράσινο φύλλο στη στήλη status. Τα άλλα απλώς δεν τα βλέπεις να κάνουν %cpu λόγω ανανέωσης. Βάλε process explorer ή/και το procmon και παρακολούθησε τα λίγο αν δε βαριέσαι.

Δικιο εχεις σε αυτο που γραφεις , αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. 0% cpu usage. Αυτο το "λογω ανανεωσης" δεν το πιασα. Η ουσια ειναι οτι καθονται στο background ενα σωρο διεργασιες , που πιανουν ελαχιστη μνημη και 0% cpu usage. Ισως χρησιμοποιησουν cpu οταν γινουν triggered , ειτε βασει καποιου χρονοδιαγραμματος , ειτε απο καποια αλλη διεργασια. Το να πω "πωωω geforce experience ... να το βγαλω , να κερδισω πορους..performance.."..εε ειναι λιγακι ακυρο.
 

6 λεπτά πριν, pigeon είπε

Επίπτωση έχουν όλα και μάλιστα μεγάλη σε λαπτοπάκια με 4gb μνήμη και hdd

Ε αυτο που εγραψα και πιο πριν. Σε τετοια μηχανηματα , ναι , το ψειριζεις οσο δεν παει. Το καθε kbyte μετραει :) Aλλα αμα μιλαμε για tweaking για να κερδισουμε αποδοση / fps σε καποιο παιχνιδι , ηδη μιλαμε για πισι που τραβαει..αρα και το tweaking χανει την ουσια του απο ενα σημειο και περα.
 

8 λεπτά πριν, pigeon είπε

Εμας που έχουμε 8 ή 16 gb ram τι να μας κλ... το geforce exp είναι ψίχουλα.

Προσωπικα εχω 16gb. Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι ειναι ωραιο να μπουταρω και να βλεπω 1-2 γιγα κατελλειμενα για πλακα. Ή να ανοιγεις browser και καμμια 10αρια tabs και να τρωει αλλα 2 γιγα στην καθησια του.
Πρεπει να υπαρξει μια ισορροπια , απο την μια μερια ωραια ολα αυτα τα φρου φρου και αρωματα και background διεργασιες που προσφερουν ενα σωρο διευκολυνσεις και απο την αλλη να αρχιζουν να προγραμματιζουν λιγο καλυτερα και να κανουν πιο βελτιστες ( σε πορους ) εφαρμογες , γιατι καπου εχει χαθει το παιχνιδι. Απλετα gbytes σε ram/δισκους και προγραμματιζουν οπως ναναι...
Ειμαι σε φαση που καλοβλεπω τα 32γιγα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Επισκέπτης

Μου έκανε εντύπωση η άνοδος στα 0,1% Lows με το iso του. Τον παρακολουθώ καιρό και φαίνεται like a straight up dude. Έκανα ένα format και το έβαλα και μια χαρά φαίνεται μέχρι στιγμής. Δεν έχει πολλές από τις βλακείες των windows, ούτε καν τον defender δεν έχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εχω δοκιμασει πολλα απο τα custom ISO οχι μονο αυτα αλλα και δικα μου εχω να πω πως τα περισσοτερα κανουν break το windows update δηλαδη δεν κανει install μετα την επαννεκιννηση αν βαλεις το ghost spectre iso εχει ενα ειδικο tool δικο του και κανει απο εκει μια χαρα τα updates

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
25 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

Μιας και εχω δοκιμασει πολλα απο τα custom ISO οχι μονο αυτα αλλα και δικα μου εχω να πω πως τα περισσοτερα κανουν break το windows update δηλαδη δεν κανει install μετα την επαννεκιννηση αν βαλεις το ghost spectre iso εχει ενα ειδικο tool δικο του και κανει απο εκει μια χαρα τα updates

Εμένα με το iso του Tech Yes City έκανε κανονικά τα updates..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εμένα με το iso του Tech Yes City έκανε κανονικά τα updates..

τι Update εκανε???cumulative η framework??? Επεισης δεν το εκανε μεχρι το κοκκαλο δηλαδη να βγαλει αρκετα compoments ο yestechcity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, panakos_thess είπε

Μιας και εχω δοκιμασει πολλα απο τα custom ISO οχι μονο αυτα αλλα και δικα μου εχω να πω πως τα περισσοτερα κανουν break το windows update δηλαδη δεν κανει install μετα την επαννεκιννηση αν βαλεις το ghost spectre iso εχει ενα ειδικο tool δικο του και κανει απο εκει μια χαρα τα updates

Κλειστά όλα τα updates > problem solved 

Format κάθε 2-3 χρόνια. 

Θα τα περάσω και γω dual boot όμως. Την εγκατάσταση αυτή που έχω δεν την πειράζω. Θα σε ενοχλήσω λίγο το πώς γίνεται dual.boot + back up της υπάρχουσας εγκατάστασης γιατί δε το ξέρω.

 

Φέτος είναι να βγει και η νεότερη LTSC παρεπιπτόντως

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Είχα κάνει format πρόσφατα. Τι χρειάζεται; ultimate performance; game mode κτλ όλα off να φανταστώ; Και αυτό το προγραμματάκι για την standby memory χρειάζεται ακόμη ή το έλυσαν; Και πως λέγεται, ξέχασα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Είχα κάνει format πρόσφατα. Τι χρειάζεται; ultimate performance; game mode κτλ όλα off να φανταστώ; Και αυτό το προγραμματάκι για την standby memory χρειάζεται ακόμη ή το έλυσαν; Και πως λέγεται, ξέχασα :P 

Το Ultimate Performance δεν κάνει διαφορά. Το game mode όμως στο off κάνει, αν το έχεις ανοιχτό σου τρώει 2-3 καρέ, μεγάλη μπούρδα.

Για την standby memory έχω ακούσει ότι το έλυσαν, εγώ πάντως την βλέπω να γεμίζει εύκολα. Όσον αφορά το πρόγραμμα εννοείς μάλλον το ISLC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα να ρωτήσω στην έκδοση ltsc enterprise μετα τις 90 μέρες δοκιμής τι γίνεται κλειδώνουν και δεν ξανα ανοίγει το pc?

Δοκίμασα την Nexus LiteOS 10 20H2X τι γνώμη έχετε αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Χρησιμοποιεί κανείς σας το ISLC για την memory stable? υποτίθεται ότι το έχουν φτιάξει.... εγώ που το δουλεύω πάντως, κυρίως για gaming βλέπω ότι κάνει δουλειά. το ρωτάω πιο πολύ αν χρειάζεται ή όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pip1908 είπε

Χρησιμοποιεί κανείς σας το ISLC για την memory stable? υποτίθεται ότι το έχουν φτιάξει.... εγώ που το δουλεύω πάντως, κυρίως για gaming βλέπω ότι κάνει δουλειά. το ρωτάω πιο πολύ αν χρειάζεται ή όχι. 

Δεν χρειάζεται πλέον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...