Προς το περιεχόμενο

Windows 10 Game Performance Tweaks & Troubleshooting


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, chrisde είπε

  Όχι δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να κατέβει κάτω από το 100% εγγενώς από τα windows. (Αν κάποιος έχει βρει κάτι ας με διορθώσει). Ωστόσο μπορείς να ρυθμίσεις το μέγεθος των γραμμάτων και των περιθωρίων των μενού χρησιμοποιώντας αυτήν την εφαρμογή: 

https://www.wintools.info/index.php/advanced-system-font-changer

Για να μικρύνεις τα εικονίδια μόνο είναι ακόμα πιο απλό (ctrl+wheel up or down):

Και για να το ολοκληρώσουμε :P όσον αφορά τους browsers υπάρχουν add-ons όπως αυτό στον firefox:

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/nosquint-plus/?src=api

 

Ναι το alternative way το ξέρω, απλα ειμαι συνηθισμένος απο το Gnome που έχει μπάρα Gui Scaling, και δυσκολεύομαι λίγο να χονέψω πως πρέπει να γίνει έμμεσα τώρα που ήρθα στα windows :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DooM_STeR είπε

Ναι το alternative way το ξέρω, απλα ειμαι συνηθισμένος απο το Gnome που έχει μπάρα Gui Scaling, και δυσκολεύομαι λίγο να χονέψω πως πρέπει να γίνει έμμεσα τώρα που ήρθα στα windows :)

Σε νιώθω. Το ίδιο θέμα είχα όταν ήμουν με 34άρα uw @1080p. Κακώς δεν υπάρχει ρύθμιση όχι μόνο για μικρότερο scaling, αλλά και για fonts... Βλακείες των Windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, μου πέρασε την νέα έκδοση 2004 τα windows 10 απλά βγήκε και ένας φάκελος windows.old και ο νέος φάκελος windows  μπορώ να  σβήσω τον παλιό; επίσης είχα εγκαταστήσει το windows gadjet και δεν λειτουργεί στην νέα έκδοση, ούτε και μπορώ να το σβήσω πλέον από τον πίνακα  έλεγχου 

Επεξ/σία από panos0100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, panos0100 είπε

μου πέρασε την νέα έκδοση 2004 τα windows 10 απλά βγήκε και ένας φάκελος windows.old και ο νέος φάκελος windows  μπορώ να  σβήσω τον παλιό;

Δεν σου πέρασε Επέλεξες να το κάνεις (τουλάχιστον έτσι εκανα εγώ) Αστον εκεί Λογικά θα σβήσει μόνος του σε 10 ήμερες Επιπλέον αν κάτι δεν σου πάει καλά σε αυτό διάστημα μπορείς να γυρίσεις στην προηγούμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, hp8 είπε

Δεν σου πέρασε Επέλεξες να το κάνεις (τουλάχιστον έτσι εκανα εγώ) Αστον εκεί Λογικά θα σβήσει μόνος του σε 10 ήμερες Επιπλέον αν κάτι δεν σου πάει καλά σε αυτό διάστημα μπορείς να γυρίσεις στην προηγούμενη

Μου έβγαλε ότι πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για την ενημέρωση χωρίς να πειράξω κάτι, πάντως δεν βλέπω κάτι να χάλασε, πέρα από τον εκτυπωτή άλλα βρήκε έναν driver έτοιμο και εκτυπώνει μια χαρά τώρα  μόνο αυτό με το windows gadjet,  είχα το ρολογακι επάνω και την χρήση του επεξεργαστή, θα μου πεις τι τα θες αυτά τώρα; περασμένα των windows 7 ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα! Ειμαι αλλη μια φορα απο φορματ εχω κανει αρκετα προσπαθω να φερω το pc μου οσο πιο κοντα γινεται στα settings του gaming.Εχω δει σχεδον τα παντα απο βιντεακια στο Youtube δεν ξερω τι να εφαρμοσω αλλα εχουν αρνητικα αλλα θετικα σχολια, εχω δει απο αλλαγες μητροου κατι αλλα προγραμματα , απανεργοποιησεις services..Τα Specc μου ειναι I38100 me GTX1050ti 8RAM..Θελω οποιος μπορει και γνωριζει να με βοηθησει σε αυτο το κομματι

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

να πω και γω τον πονο μου μηπως και υπαρχει  λυση?

windows 10 περισυ αλλαξα σετ μητρικη επεξεργαστη αλλα λυπομουν να κανω φορματ και εκανα clone με αποτελεσμα να μην μπορει να κανει update γιατι εβγαζε ενα σφαλμα 000x000 πχ

το προσπερασα αυτο απο βιντεακι στο youtube και τωρα κρασαρει στο ανοιγμα και βγαζει  System Service Exception

Υπαρχει καμια λυση?  η γενικα θα χρειαστει φορματ το οποιο δεν το θελω με τιποτα γιατι εχω 2 τερρα σε games και ξανα απο την αρχη κατεβασμα δεν παιζει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
52 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Πως διορθώνεται το παρακάτω σφάλμα ;

Windows 10 Pro, 20H2, 19042.610

Some update files are missing or have problems. We'll try to download the update again later. Error code: (0x80073712)

 

Δοκίμασε αρχικά αυτό...

windows.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι λένε οι lovers των 10, αλλά εμένα με πιάνει απελπισία, σκεπτόμενος πως θα υποχρεωθώ να αλλάξω από τα 7.

Καμία gaming έκδοση, που να είναι λιτή, έχει βγει;

 

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, _BASSstarlet_ είπε

Δεν ξέρω τι λένε οι lovers των 10, αλλά εμένα με πιάνει απελπισία, σκεπτόμενος πως θα υποχρεωθώ να αλλάξω από τα 7.

Καμία gaming έκδοση, που να είναι λιτή, έχει βγει;

 

κατέβασε την κανονική από windows όσες δοκίμασα σε διάστημα χρόνου μόλις έτυχε να ανοίξω κάποιο πρόγραμμα κάποιο άσχετο ερρορ θα έβγαινε και στην ουσία δεν κερδίζεις και κάτι να ξέρεις.. υπάρχουν και προγράμματα όπως windows 10 antispy που σβήνει telemetry κλπ, εφαρμογές που είναι ήδη εγκατεστημένες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το   LatencyMon μου βγάζει οτι υπάρχει latency στο tcpip.sys , μπορεί κάποιος να σκεφτεί τι μπορεί να φταει ?

Δεν νομίζω να έχει σχέση αλλά εχω βάλει στατικη ip στον υπολογιστη και απλά το αναφέρω .

latemontcpip.PNG.e22d53f475102f1a7f4a31f20cd7ab8e.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panoskatos Μηπως να εβαζες driver απο τον κατασκευαστη στην καρτα δικτυου που χρησιμοποιειται ?

 

Σε αλλα νεα , εχω τραγικο θεμα με το grim dawn. Βασικα πολλοι το εχουν , αλλοι το λυσανε αλλοι οχι.
Τρελο stuttering. Απο μερικα msecs εως 2-3 secs οπου τα παντα παγωνουν και μετα κυλανε σε στυλ rubberbanding.
Σε συνεχη βαση ολο αυτο. Πρεπει να εχει να κανει με τα γραφικα , γιατι το φαινομενο εμφανιζεται οταν κανουν spawn τερατα ή σκαει κανα τεραστιο boss ή οταν ανοιγω τον MAP κλπ. Πολλοι λενε οτι το "engine" που χρησιμοποιει ειναι λιγο του κωλου και για αυτο δημιουργει τετοια προβληματα.
Το πισι υπερσηκωνει το παιχνιδι ( lenovo legion y520) . Εχω δοκιμασει διαφορες λυσεις που προτεινονται αλλα τπτ. Εχω παιξει με τα γραφικα , τιποτα.
Ειναι το μοναδικο παιχνιδι που παιζω αυτον τον καιρο , και μου χει μαμησει την ψυχολογια.
Αν το εχει παιξει καποιος και εχει καποια ιδεα...ας την ριξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...