Προς το περιεχόμενο

Απόλυση Εγκυου και αποζημιωση


dalibr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Απο την στιγμη που την βαζει να σκιβει και να καθαριζει τουαλετες ειναι οντως επαπειλουμενη η εγκυμοσυνη... 

Δεν θα γραψει κατι ψεμματα....

Τι ακριβώς θεωρείται επαπειλουμενη εγκυμοσύνη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οτι η μορφη εργασιας απειλει την ιδια και το εμβρυο....

Πχ δεν κανει να σηκωνει βαρος.. Δεν μπορει να χρησιμοποιει χημικα σκευασματα. Να δουλευει σε μερη με υψηλη ακτινοβολια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας είπε η TS πάντως μία σημαντική πληροφορία. Ήταν έγκυος κατά τη στιγμή της πρόσληψης? και αν ναι, ήταν εν γνώσει του εργοδότη? είναι το μόνο επιχείρημα που μπορεί να έχει ο εργοδότης δικαστικά και να γυρίσει το θέμα υπερ του εφόσον δεν του το είχε γνωστοποιήσει.

Κατα τ'άλλα απόλυση εγκύου απαγορεύεται δια νόμου και για 12 μήνες μετά τη γέννα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Η δουλειά της επιθεώρησης εργασίας είναι αυτή και καλά κάνει και απαντά έτσι.

Εσένα κι εμένα η δουλειά μας είναι να αναπαράγουμε αυτά που λέει η επιθεώρηση εργασίας; Πώς ακριβώς βοηθά αυτό την TS και την κάθε TS;

Σε ρώτησα πιο πάνω κάποια πράγματα σχετικά με τον πόλεμο που φοβάται ότι μπορεί να δεχτεί, και που σίγουρα κάποιοι το ζουν. Εσένα η απάντησή σου σε αυτά, είναι «πήγαινε κανονικά για δουλειά»;

H κοπέλα έκανε κατ αρχην την ερωτηση αν τη συμφέρει να πάει νομικά.

Η επιθεωρηση εργασιας της ειπε οτι νομικά ειναι καλυμένη. Οποτε το νομικό θέμα ειναι οκ.

Σε ολα τα υπόλοιπα, μιλάει εντελως υποθετικά. ΑΝ ο εργοδότης συμπεριφερθει έτσι, η εργαζόμενη θα απευθηνθεί και πάλι στην επιθεωρηση εργασίας, οπου θα γινει συνάντηση με εργοδοτη και της εργαζομενης και φυσικά θα ενημερωσει τα τοπικά σωματεία.

Αν υπάρξουν απειλές κτλ, καλεί  δικηγόρο και κάνει μυνηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξερετε την διαδικασια..

Εαν απολυθει προσβαλει την απολυση  στον ΣΕΠΕ (επιθεωρηση) ωστε να μην γινει δεκτη...

Πηγαινει κανονικα στην εργασια της κατα την συνηθη ωρα εργασιας της .( σε περιπτωση που δεν την αφησουν να εκτελεσει την εργασια της ενημερωνει παλι την επιθεωρηση)

Το ΣΕΠΕ θα καλεσει εργοδοτη και υπαλληλο σε ταυτοχρονη συζητηση στα γραφεια.

Εκει κρινει το ΣΕΠΕ αλλα και παλι η αποφαση του μπορει να ακυρωθει σε δικαστηριο αργοτερα..

3 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Ξαναρωτώ. Ο εργοδότης ήξερε όταν σε προσέλαβε ότι ήσουν / είσαι έγκυος; 

Αυτο ειναι ευκολο να αποδειχτει καθως το χαρτι του γυναικολογου εχει πανω αντιγραφο υπερηχου με την εβδομαδα της κυησης..

Εαν ειναι πιο πριν απο την προσληψη μπορει να εχει θεμα οτι το απεκριψε σκοπιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά dalibr, όπως και συ είπες στην αρχή θέλει πόλεμο από δω και πέρα και ενώ όλα είναι
με το μέρος σου εσύ όμως πρέπει να προσέξεις την υγεία του παιδιού και της δική σου...
Το μόνο που μπορώ να σου πω, αν συνεχίσεις τη δουλειά σου, είναι να έχεις το νου σου ότι
σου δώσουν από δω και πέρα να υπογράψεις που σε αφορά, δίπλα  από την υπογραφή σου
εσύ θα συμπληρώνεις το κλασσικό  "με την επιφύλαξη κάθε νόμιμου δικαιώματος μου".
Καλά ξεμπερδέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, dalibr said:

Καλημερα σας...

Γνωρίζει κάποιος τι μπορω να κάνω στην περιπτωση απόλυσης εγκύου..Η ιστορία έχει ως εξης

Επιασα δουλεια στις 24 Μαρτίου ως ρεσεψιον

Η σύμβαση γράφει οτι είμαι ταμίας με βασικο μισθό..

Μια μέρα μετα την ενημέρωση που εκανα της εγκυμοσύνης στην υπεύθυνη..Με φωναξε το αφεντικό να μου πει οτι με διώχνουν γιατί δεν καθαρίζω τις τουαλέτες.......Ναι τα κατρουλια στις αντρικές τουαλέτες και δουλεύω στην ρεσεψιον..Τους είπα θα τους κάνω καταγγελία και μου απάντησαν οτι θα μου κανουν και αυτοι γιατί δεν δουλεύω και καθομαι (δεν στέκει ουτε αυτό σε καταγγελία)

Με επικοινωνία που ειχα με την επιθεώρηση εργασίας μου ειπαν η απόλυση είναι άκυρη και να πάω κανονικά για δουλεια..

Φανταζεστε τι πόλεμο θα μου ανοίξουν να παω με το έτσι θέλω στην δουλειά σωστά?ποσο μάλλον στην κατάσταση που είναι αρχή και πρέπει να προσεχω..Οπότε με πολεμανε μέχρι να παραιτηθω.

Επίσης φοβαμαι...Το ενα αφεντικό ηταν αρχηγός σε τμήμα της αστυνομιας επίσης κυκλοφορανε κάτι μπραβοφατσες μαζί τους..ποιος μου λέει οτι δεν θα μου κανουν κακό για να με φοβερισουν

Συμφέρει να το ψαξω με δικηγόρους?και να τους κυνηγησω?

Επίσης Δούλευα παραπανω από 8ωρο Χωρίς να πληρωνομαι..και τα 

Βράδινα και τις Κυριακες μας τα δίνει μαυρα

Επειδή έχω δύο παιδιά με τη σύζυγό μου (που είναι μισθωτή) και επειδή δύο κοπέλες που απασχολώ έχουν γυρίσει από εγκυμοσύνη πρόσφατα, γνωρίζω όλες τις πλευρές τους θέματος, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι απόλυση εγκύου ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ, θεωρείται ΑΚΥΡΗ σε περίπτωση που λάβει χώρα και ο εργοδότης μπορεί να τρέχει και να μην φτάνει. Ευτυχώς, η μητρότητα είναι από τα δικαιώματα που προστατεύονται άπειρα στο εργατικό δίκαιο. Άτομο σε προστασία μπορεί να απολυθεί εάν και εφόσον συντρέχουν σοβαροί λόγοι, και οι σοβαροί λόγοι αποφασίζονται σε δικαστήριο, όχι στην επιθεώρηση εργασίας. Παραδειγματικά και μόνο σοβαροί λόγοι μπορεί να είναι:

  • Να κλείσει η εταιρεία που απασχολεί την εργαζόμενη.
  • Να καταργηθεί η θέση της και να μην μπορεί να απασχοληθεί για σημαντικούς λόγους σε άλλη θέση μέσα στην εταιρεία.
  • Να κλέβει η εργαζόμενη

Όπως καταλαβαίνεις, το «δεν καθαρίζεις τουαλέτες» δεν είναι σημαντικός λόγος αφενός, αφετέρου και να είχατε συμφωνήσει ότι θα καθαρίζεις τις τουαλέτες, μπορείς να επικαλεστείς την εγκυμοσύνη σου και να μην το κάνεις από τη στιγμή που είναι-δεν-είναι μέσα στις συμβατικές υποχρεώσεις της θέσης σου.

Τι συμβαίνει, όμως, αν οι συμβατικές υποχρεώσεις τις θέσης που απασχολείσαι θέτουν σε κίνδυνο την εγκυμοσύνη σου; Για παράδειγμα αν ο γιατρός σου συστήσει «να μην κουράζεσαι» ή «να μην είσαι όρθια για πολλές ώρες», πράγματα που έρχονται σε αντίθεση με τη θέση της ρεσεψιονίστ τι γίνεται; Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως, ο γιατρός δεν έχει δικαιοδοσία να υποδείξει σε εσένα ή στον εργοδότη σου πως θα κάνεις τη δουλειά σου, το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να σου γράψει αναρρωτική άδεια, εφόσον κρίνει ότι η εγκυμοσύνη σου κινδυνεύει λόγω πιθανής επιπλοκής. Όμως, επειδή είδα ότι προτείνεται από κάποια μέλη να γράψεις αναρρωτική χωρίς να συντρέχει λόγος υγείας, να ξέρεις ότι ο εργοδότης σου μπορεί να κυνηγήσει και εσένα και το γιατρό που θα στη γράψει αν θεωρήσει ότι είναι μούφα.

Όλα τα παραπάνω σε θεωρητικό επίπεδο. Σε πρακτικό επίπεδο, έτσι όπως τα περιγράφεις, δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Ναι μπορείς να τρέξεις στην επιθεώρηση ή ακόμα και σε εργατολόγους, αλλά στην κατάσταση που βρίσκεσαι θα πρέπει να «ζυγίσεις» αν θέλεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία, ειδικά όταν αναφέρεις ότι ο εργοδότης σου είναι και ψιλομαφιόζος.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω εαν ειναι νομικα καλυμενη η κοπελα ή οχι, ουτε εαν φταιει ο εργοδοτης,   αλλα πολυ πιστευω οτι ηταν ηδη εγγυος και το απεκριψε για να την προσλαβουν , με το σκεπτικο ''''παρτε με στην δουλεια και μετα εαν με δειτε γράψτε μου "" εαν ισχυει κατι τετοιο το μονο που εχει καταφερει η TS ειναι να αδικησει  και να δυσφημησει ολες της εργαζομενες γυναικες που πραγματικα φοβουνται για το μελλον της επαγγελματικης καριερα τους οταν θα μεινουν εγγυες , κατι τετοια φαινομενα δημιουργουν λανθασμενες εντυπωσεις  στους εργοδοτες με αποτελεσμα να προτιμουν ανδρες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Απο την στιγμη που την βαζει να σκιβει και να καθαριζει τουαλετες ειναι οντως επαπειλουμενη η εγκυμοσυνη... 

Δεν θα γραψει κατι ψεμματα....

 

Μου αρέσει που καθησες να απαντησεις σοβαρά στον τυπο που μαλλον εξέφρασε τις φοβίες του.

Πτοσφατα κλείδωσε θεμα με εργασιακα... και αυτο θα κλειδωσει συντομα... Οταν αρχιζουν και πεφτουν οι μασκες τοτε κλειδωνουν τα θεματα. Θα το συνεχισω ομως εκει που ειχαμε μεινει...

Καλη μου φιλη, υπαρχει λοιπον η αποψη, οτι αυτα που λες δεν ισχύουν γιατι οι επιχειρηματιες ειναι ανωτεροι απο τους εργαζομενους, και κανουν κατι που ο εργαζομενος δε μπορει να κανει και διαθετουν επιπεδο και ειναι οι αριστοι... οποτε δεν ισχυουν αυτα που λες δε γινονται τετοια πραγματα... . ακου εκει να απολυσει αγκυο....

 

Εδω βγήκε δικαστική απόφαση στη Κρήτη που δικαίωσε τον εργοδότη για ιδια υπόθεση... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

. Όμως, επειδή είδα ότι προτείνεται από κάποια μέλη να γράψεις αναρρωτική χωρίς να συντρέχει λόγος υγείας, να ξέρεις ότι ο εργοδότης σου μπορεί να κυνηγήσει και εσένα και το γιατρό που θα στη γράψει αν θεωρήσει ότι είναι μούφα.

 

H αναρρωτικές αδειες περνάνε απο επιτροπή του ΙΚΑ ... 

Δηλαδή θα δοκιμάσει να τρέξει το δημόσιο...ή θα βάλει δικο του γυναικολογο να εξετασει την εγκυο εαν εχει αιμορραγια ή αποκολληση ?

Ασε που για εκεινο το διαστημα πληρωνει το ΙΚΑ οποτε τον εργοδοτη δεν τον ενδιαφερει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λέω για την ts, αλλά αν εν γνώσει της κάποια γυναίκα ζητήσει δουλειά ενώ ξέρει ότι είναι έγκυος, τότε υφίσταται δόλος καθώς ζημιώνεται η επιχείρηση. Η τρίμηνη απασχόληση είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί. Και εκεί, συγγνώμη, αλλά δεν ισχύουν αυτά που λέτε. Μου έχει συμβεί και το γνωρίζω πάρα πολύ καλά,  με πρώην υπάλληλο η οποία μια εβδομάδα μετά την πρόσληψή της άρχισε και μου έφερνε αναρρωτικές λόγω εγκυμοσύνης και επιπλοκών. Ήταν ήδη 2,5+ μηνών και το είχε αποκρύψει, ενώ αργότερα έμαθα ότι το ίδιο είχε κάνει και στο πρώτο της παιδί σε επιχείρηση συναδέλφου με το ίδιο αντικείμενο, που έτυχε να γνωριζόμαστε πάρα πολύ καλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, k_w_t said:

H αναρρωτικές αδειες περνάνε απο επιτροπή του ΙΚΑ ... 

Δηλαδή θα δοκιμάσει να τρέξει το δημόσιο...ή θα βάλει δικο του γυναικολογο να εξετασει την εγκυο εαν εχει αιμορραγια ή αποκολληση ?

Ασε που για εκεινο το διαστημα πληρωνει το ΙΚΑ οποτε τον εργοδοτη δεν τον ενδιαφερει.

Καλά πέραν του ότι αν γράψει απανωτές αναρρωτικές παίζει να έχει πρόβλημα με τα επιδόματα που θα πάρει όταν γεννήσει, δεν κατανόησα ότι όταν προτείνατε αναρρωτική εννοούσατε δεκαπενθήμερες ώστε να μην πηγαίνει καθόλου για δουλειά και να περνάει κάθε τόσο επιτροπή του ΙΚΑ.

Οκ, μπορεί να το κάνει, αλλά αφενός δεν είναι σίγουρο ότι ο γιατρός του ΙΚΑ θα της γράψει με τόση άνεση τέτοιες αναρρωτικές και αφετέρου επιτροπή μια ή δυο φορές το μήνα είναι λίγο (έως πολύ) πούλος για έγκυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_w_t είπε

Απο την στιγμη που την βαζει να σκιβει και να καθαριζει τουαλετες ειναι οντως επαπειλουμενη η εγκυμοσυνη... 

Δεν θα γραψει κατι ψεμματα....

Ενταξει γιατρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...