Προς το περιεχόμενο

Απόλυση Εγκυου και αποζημιωση


dalibr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Επίσης πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας πως όταν λέμε "εργοδότης", δεν σημαίνει πως μιλάμε για τον Λάτση ή τον Νιάρχο... Οι περισσότερες επιχειρήσεις είναι μικρές και με πολύ λίγο προσωπικό... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως στην ίδια λογική δόλος είναι να σε προσλάβει ο αλλος για 4 ωρο και να σε κραταει 6 ωρες. Επίσης ηθικό δεν είναι να σου χρωσταει 6-7 μισθούς αλλά να σου δίνει δώρο χριστουγεννων και να στο ζηταει και πισω.

Τεσπα δε βγαίνει άκρη. Να προσέχει η κοπέλα μας, να πάει καλά η εγκυμοσύνη, να μη ταραζεται με τα λαμογια και πανω απο όλα το μωρο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση (και παρακαλώ διορθώστε με, αν κάνω λάθος), ότι αν η σύμβαση είναι ορισμένου χρόνου και λήξει, δεν υποχρεούται ο εργοδότης να την ανανεώσει, αν πρόκειται για εγκυμοσύνη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Curtis76 said:

Ας βγάλουμε όλα τα παραθυρακια στη φορα να κατσουν να τα διορθώσουν.

Παραθυράκια υπάρχουν για όλες τις πλευρές. Και για τους εργαζόμενους και για τους εργοδότες. 

Εμένα με ενοχλεί προσωπικά που τα τελευταία χρόνια αντιμετωπίζουμε αρνητικά όλους τους εργοδότες λες και είναι κάτι κακό σαν ιδιότητα... Ναι αυξήθηκαν οι "λαμογιές", αλλά συνολικά και όχι από τη μία μόνο πλευρά! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται τον εργοδοτη....

Οταν δουλευεις σε μια πολυεθνικη με 2.500 υπαλληλους που σημερα εισαι αυριο δεν εισαι θα το τερματισεις το θεμα.

Θα βγεις σε αδειες θα παρεις ολα τα επιδοματα κτλ.

Απο την αλλη ξερω κοπελα που ηταν εγκυος και μεχρι τον 8ο μηνα δουλευε γιατι με το αφεντικο της ηταν σαν φιλαρακια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον γιατίι το να εκμεταλεύεται κάποιος την εργασία κάποιου να μην είναι κακό απο μόνο του. Κοιτα φίλε, δεν είναι ορατή η εκμεταλλευση σε όλες τις δουλειές αλλά δυτυχώς υπάρχει. Στη τελική  ακόμα και αν κάποιο αφεντικό καταφέρει να μειώσει τα επίπεδα εκμετάλλευσης παρα πολύ, δε θα μπορέσει να υπερνικήσει τον νόμο που είναι το ταβάνι της εκμεταλλευσης.

Εγω ξέρω κοπελα που επεστρεψε πριν 2 εβδομάδες με μειωμένο ωραριο αλλά δουλεύει απο μόνη της 2 - 3 ώρες παραπάνω..... Λες να είναι επιλογή της??

Και μιλάμε για πολυεθνική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Πάντως στην ίδια λογική δόλος είναι να σε προσλάβει ο αλλος για 4 ωρο και να σε κραταει 6 ωρες. Επίσης ηθικό δεν είναι να σου χρωσταει 6-7 μισθούς αλλά να σου δίνει δώρο χριστουγεννων και να στο ζηταει και πισω.

Τεσπα δε βγαίνει άκρη. Να προσέχει η κοπέλα μας, να πάει καλά η εγκυμοσύνη, να μη ταραζεται με τα λαμογια και πανω απο όλα το μωρο.

Εγώ ναι ρε Curtis εννοείται ότι αυτά είναι και δόλος και εκμετάλλευση και προφανώς ανήθικα, μην βγαίνουμε εκτός θέματος για τα αυτονόητα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι ο εργοδότης εχει ολα τα οπλα με το μερος του και ο εργαζόμενος κανενα φιλε Mechpanos. Και υπαρχουν και τα λαμογια οι συνδικαλιστές που ειναι τσιρακια και παιζουν βρωμικο παιχνίδι και αμαβρώνουν τα μοναδικά οπλα των εργαζομένων. 

Παντως και σκεφτομαι να το βαλω και σαν υπαγραφή, σαν εργαζόμενοι έχουμε πραγματικά αυτο ακριβώς που μας αξίζει.

Οι επιχειρηματίες επισης εχουν αυτο που τους αξιζει. Ειναι πολυ καλα οργανωμενοι και με τελεια αντανακλαστικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_w_t είπε

Εκει υπαρχει δολος.. Το θεμα ειναι ποτε ενημερωνει καποια για την εγκυμοσυνη ...

Εαν πιασει δουλεια 1/3 και πας 1/4 και φερει χαρτι οτι ειναι στην 8 εβδομαδα εγκυμοσυνης παει να πει οτι το ηξερε. 

Γιατρος δεν ειμαι και δεν μου αρεσουν οι ε ιρωνιες...

Εχει δει να παθαινει καποια αιμοραγια και να αποβαλει ?

Εχει δει ποσα καθαριστικα προιοντα λενε πανω να μην χρησιμοποιητε απο εγκύους ή γυναίκες που θυλαζουν ?

Αν δεν είσαι γιατρό προφανώς δεν έχεις την παραμικρη ιδέα τι σημαίνει "επαπειλούμενη εγκυμοσύνη" και προφανώς δεν έχεις την παραμικρή αντιληψη του τι σημαίνει "πες στον γιατρό να σου γράψει αυτό" (όταν μάλιστα είναι ψέματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

δεν είσαι γιατρό προφανώς δεν έχεις την παραμικρη ιδέα τι σημαίνει "επαπειλούμενη εγκυμοσύνη

Δε χρειάζεται να είσαι γιατρός για να ξέρεις τι είναι η επαπειλουμενη. Αρκεί να είσαι είτε γυναίκα που το έχεις περάσει είτε σύζυγος αυτής. 

Αν ο γιατρός γράψει ότι υπάρχει πρόβλημα, κάθεται η κοπέλα στο κρεβάτι και δε κουνιεται όσο και αν χτυπάει τον πισινό του ο εκάστοτε. 

Οσο για τους εργοδότες μικρών επιχειρήσεων, δυστυχώς υπάρχουν κάποιοι που έδωσαν δικαίωμα (επιστροφή δώρων με απειλή κτλ) με αποτέλεσμα να υπάρχει μια γενική καχυποψία. Σαφώς και πολλοί είναι εξαιρετικοί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν 9 στους 10 γιατρους βγαζουν τις εγκυους σε αδεια κατι θα ξερουν .

Ποσο μαλλον οταν εχεις μισθο 520€ και  το ΙΚΑ σου δινει 490€

Και ναι ρε σεις δεν θα αφηνα να ρισκαρει την ζωη του παιδιου ειτε της γυναικας μου ενας εργοδοτης που τσιγκουνευεται να πληρωσει καθαριστρια...

Ειπαμε εχετε μια επιχειρηση καποιοι αλλα δεν σας ανηκουν οι υπαλληλοι να καθοριζετε τις ζωες τους!!!!!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Δε χρειάζεται να είσαι γιατρός για να ξέρεις τι είναι η επαπειλουμενη. Αρκεί να είσαι είτε γυναίκα που το έχεις περάσει είτε σύζυγος αυτής. 

Αν ο γιατρός γράψει ότι υπάρχει πρόβλημα, κάθεται η κοπέλα στο κρεβάτι και δε κουνιεται όσο και αν χτυπάει τον πισινό του ο εκάστοτε. 

Οσο για τους εργοδότες μικρών επιχειρήσεων, δυστυχώς υπάρχουν κάποιοι που έδωσαν δικαίωμα (επιστροφή δώρων με απειλή κτλ) με αποτέλεσμα να υπάρχει μια γενική καχυποψία. Σαφώς και πολλοί είναι εξαιρετικοί. 

Εντάξει παιδιά έχετε δίκιο δικό μου λάθος.

Οι έγγυες που σφουγγαρίζουν έχουν επαπειλούμενες εγγυμοσύνες. Το ξέρουμε όλοι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BritGreek είπε

Στην κατάστασή σου δεν πρέπει να εκνευρίζεσαι. Επειδή έτυχε και σε πολύ δικό μου άτομο, απολύτως καμία υποχρέωση δεν έχει υπάλληλος να καθαρίζει τουαλέτες μην έχοντας προσληφθεί ως καθαριστής/καθαρίστρια. Είμαι εργοδότης, και βγαίνω από τα ρούχα μου από κάτι τέτοια που διαβάζω και ακούω, γιατί αυτό γίνεται συστηματικά σε πολύ γνωστές αλυσίδες λιανικής. Όσο για τα μαύρα, φέρεις ευθύνη και εσύ που το δέχτηκες. 

Όσο για το ότι δεν έχουν δικαίωμα να σε απολύσουν, που έγραψαν πριν, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αν δεν έχεις κλείσει τρίμηνο. Νομίζω ότι δεν ισχύει, αλλά το γράφω με επιφύλαξη. Εσύ τον Μάρτιο, δεν ήξερες ότι ήσουν έγκυος; Το έμαθες μετά ή το ήξερες και έπιασες δουλειά; Γιατί αν είναι έτσι, με κάθε σεβασμό, έχουν δίκιο να είναι (πολύ) δυσαρεστημένοι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν δικαιούνται να σε αναγκάζουν να κάνεις πράγματα πέραν των καθηκόντων για τα οποία έχεις προσληφθεί. 

Εγκυος έμεινα τον Απρίλη...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...