Προς το περιεχόμενο

Μεγάλος μισθός σε σύγκριση με μικρότερο


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε μου, οπως σωστα αναφερθηκαν και πιο πανω, πρεπει να εισαι πολυ συγκεκριμενος σε τετοια ερωτηματα για να βρεις απαντηση στην απορια σου. 

 

ομως οταν ρωτας για ενσημα και μισθους, δεν ανακατευεις τα "μαυρα" με τα "ασπρα".   αυτα που λαμβανονται υποψη για υπολογισμο ασφαλειας και φορολογιας, ειναι -εννοειται- τα "ασπρα".   

 

αν εννοεις λοιπον οτι ο ενας παιρνει 450 "ασπρα" και ο αλλος 900 "ασπρα", αυτα λαμβανονται υποψη και στα υπολοιπα, ασφαλειες, εφορια, κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

μόνο ο ένας γιατί με τα 900 την παλεύεις απλά δεν πρόκειται ποτέ να κάνεις οικογένεια (εννοώ απο οικονομικής σκοπιάς σπίτι, λεφτά στην άκρη για τις σπουδές των παιδιών αυτοκίνητο κτλ) 

Πάντως με 900€ + πχ 600-700€=1500-1600€ αν εργάζεται και η γυναίκα νομίζω πως περνάς ακόμα και με ενοίκιο.Αν υπάρχει και σπίτι τότε είναι ακόμα καλύτερα.Για χρήματα στην άκρη,διακοπές και ακριβό αμάξι δεν ξέρω,κάπως δύσκολο,οπότε δίνεις προτεραιότητα στο/στα παιδιά(Φαγητό,Ρούχα και Αγγλικά).

Μακάρι να έπαιρνα 900€ καθαρά,τα έπαιρνα το 2009.Κάποιοι καταδικαστήκαμε με την κλασσική σύμβαση 586€ μεικτά =492.3€ καθαρά που με προσαυξήσεις(Αν τις πληρώνει ο εργοδότης,αλλιώς δεν ασχολούμαι και πηγαίνω στον επόμενο) φτάνουμε το πολύ 650-670€.Ούτε για ενοίκιο των 200€ μόνος μου δεν φτάνουν.Αν πουλήσω αμάξι και παπί ίσως...Ελα όμως που είναι απαραίτητο για την δουλειά μου που μπορεί να είναι στα 5χμ μπορεί στα 15 η 25 και σε ωράρια που είναι δύσκολο η αδύνατον με τα ΜΜΜ και λόγω ερημικών τοποθεσιών...

Εκτός απο αυτό αν η δουλειά δεν είναι σε γνωστό μεγάλο εργοδότη για να είναι σταθερή είναι ακόμα πιο δύσκολα.Αυτό που λέμε "Σήμερα είσαι,αύριο δεν είσαι".

Μου λέει η μητέρα μου:Πότε θα κάνεις οικογένεια;Υποφέρω και μόνος μου της απάντησα.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Πάντως με 900€ + πχ 600-700€=1500-1600€ αν εργάζεται και η γυναίκα νομίζω πως περνάς ακόμα και με ενοίκιο.Αν υπάρχει και σπίτι τότε είναι ακόμα καλύτερα.Για χρήματα στην άκρη,διακοπές και ακριβό αμάξι δεν ξέρω,κάπως δύσκολο,οπότε δίνεις προτεραιότητα στο/στα παιδιά(Φαγητό,Ρούχα και Αγγλικά).

Μακάρι να έπαιρνα 900€ καθαρά,τα έπαιρνα το 2009.Κάποιοι καταδικαστήκαμε με την κλασσική σύμβαση 586€ μεικτά =492.3€ καθαρά που με προσαυξήσεις(Αν τις πληρώνει ο εργοδότης,αλλιώς δεν ασχολούμαι και πηγαίνω στον επόμενο) φτάνουμε το πολύ 650-670€.Ούτε για ενοίκιο των 200€ μόνος μου δεν φτάνουν.Αν πουλήσω αμάξι και παπί ίσως...Ελα όμως που είναι απαραίτητο για την δουλειά μου που μπορεί να είναι στα 5χμ μπορεί στα 15 η 25 και σε ωράρια που είναι δύσκολο η αδύνατον με τα ΜΜΜ και λόγω ερημικών τοποθεσιών...

Εκτός απο αυτό αν η δουλειά δεν είναι σε γνωστό μεγάλο εργοδότη για να είναι σταθερή είναι ακόμα πιο δύσκολα.Αυτό που λέμε "Σήμερα είσαι,αύριο δεν είσαι".

Μου λέει η μητέρα μου:Πότε θα κάνεις οικογένεια;Υποφέρω και μόνος μου της απάντησα.

Γιατί δεν πας στο εξωτερικό τότε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Γιατί δεν πας στο εξωτερικό τότε; 

Μα δεν έχω σπουδάσει κάτι αξιόλογο...Αλλιώς θα το σκεφτόμουν σοβαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοίτα αν είναι να παίρνεις 600 ευρώ μια ζωή πήγαινε εξωτερικό και ας μην σπούδασες κάτι... μάζεψε 3,4 χιλιάρικα για τον πρώτο καιρό (μάθε την γλώσσα πριν πας) και πιάτα να πλένεις πχ στην Αγγλία περισσότερα θα βγάζεις απότι εδώ στην Ελλάδα. 

 

Προσωπικά για εμένα 3 λόγοι υπάρχουν για να μείνει κάποιος στην ελλάδα α) έχει φράγκα β) έχει τουλάχιστον μια καλή δουλειά με ανθρώπινες απολαβές/δημόσιο γ) έχει οικογένεια που δεν μπορεί να αφήσει πίσω. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να λάβεις υποψη οτι αν έχεις λιγοτερα "επισημα" και τσα υπόλοιπα μαύρα επηρεάζεται και η μελλοντικη σύνταξη σου.  π.χ. αν ειχες επισημα 500 θα επερνες σημερα συνταξη 300 το μηνα . Αν είχες 900 θα επαιρνες 750 (στο περιπου τα νουμερα).

Αν και νομιζω πιο πολυ επηρεάζουν τη σύνταξη οι αποδοχές της τελευταίας 10ετιας πριν πάρεις σύνταξη.  Ενας πιο ειδικος μπορεί να μας διαφωτισει.

 

Μια αλλη παράμετρος είναι ότι αν παίρνεις 900 καθαρα ΙΣΩΣ να έχεις μεγαλυτερη φορολογία οποτε να μενουν λιγοτερα στην τσεπη ( εξαρταται απο τις κρατησεις που σου κάνει μονος του ο εργοδοτης για να αποδίδει στην εφορια για λογαριαδμό σου καθως και τυχον αλλα εισοδηματα που τυχον αυξανουν τη φορολογικη σου κλίμακα)

Εχω δει καποιες περιπτωσεις να μην κανουν παρακρατηση του οφειλομενου φορου καθε μήνα οι εργοδοτες για να φαιμονται περισσότερα τα λεφτα που δινουν στους υπαλλήλους . Σε αυτη την περίπτωση θα τα πληρωσεις ολα μαζεμενα στη φορολογικη σου δήλωση...

Ετσι τα 900 καθαρα μπορεί να είναι πραγματικα 750 καθαρα αν βγάλεις τους φόρους...

 

Επεξ/σία από nkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

το" + μαύρα" τι πάει να πει; 

Μαύρα = λεφτά στο χέρι για να φτάσει στο 900 που έχει η άλλη περίπτωση!
Λοιπόν για να γίνω πιό συγκεκριμένος, το ερώτημα είναι... 
Υπάρχουν δύο προτάσεις στις οποίες ο στόχος είναι να παίρνει κάποιος 900ευρώ (συνολικά)
Α: 450καθαρά (με ΙΚΑ, σύκα, μίκα κλπ) + 450στο χέρι
Β: 900καθαρά (με ΙΚΑ, σύκα, μίκα κλπ)
Το ερώτημα είναι εάν επιλέξει κανείς την πρώτη περίπτωση, σε τι υπολείπεται αυτή από τη δεύτερη;
Σίγουρα είναι πιό συμφέρουσα η Β αλλά συγκεκριμένα σε ποιούς τομείς;
 

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, zoranb είπε

Μαύρα = λεφτά στο χέρι για να φτάσει στο 900 που έχει η άλλη περίπτωση!
Λοιπόν για να γίνω πιό συγκεκριμένος, το ερώτημα είναι... 
Υπάρχουν δύο προτάσεις στις οποίες ο στόχος είναι να παίρνει κάποιος 900ευρώ (συνολικά)
Α: 450καθαρά (με ΙΚΑ, σύκα, μίκα κλπ) + 450στο χέρι
Β: 900καθαρά (με ΙΚΑ, σύκα, μίκα κλπ)
Το ερώτημα είναι εάν επιλέξει κανείς την πρώτη περίπτωση, σε τι υπολείπεται αυτή από τη δεύτερη;
Σίγουρα είναι πιό συμφέρουσα η Β αλλά συγκεκριμένα σε ποιούς τομείς;
 

Θα πρέπει να υπολογιστεί και στις 2 περιπτώσεις ο φόρος(κρατήσεις).Ισως να βγαίνει το ίδιο.Πριν την μείωση του αφορολόγητου που ήταν στις 12.000€ η τώρα που είναι στις 8.000€ (Τόσο είναι;) πιθανόν να σύμφερε η Β περίπτωση.Ομως όταν καταργηθεί το αφορολόγητο πιθανόν να συμφέρει η Α.

Ομως έχουμε να υπολογίσουμε και τις αποδοχές της σύνταξης...

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AntiCambeR είπε

Ομως έχουμε να υπολογίσουμε και τις αποδοχές της σύνταξης...

Kαι τις αποδοχές της πιθανής απόλυσης... σωστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, zoranb είπε

Μαύρα = λεφτά στο χέρι για να φτάσει στο 900 που έχει η άλλη περίπτωση!
Λοιπόν για να γίνω πιό συγκεκριμένος, το ερώτημα είναι... 
Υπάρχουν δύο προτάσεις στις οποίες ο στόχος είναι να παίρνει κάποιος 900ευρώ (συνολικά)
Α: 450καθαρά (με ΙΚΑ, σύκα, μίκα κλπ) + 450στο χέρι
Β: 900καθαρά (με ΙΚΑ, σύκα, μίκα κλπ)
Το ερώτημα είναι εάν επιλέξει κανείς την πρώτη περίπτωση, σε τι υπολείπεται αυτή από τη δεύτερη;
Σίγουρα είναι πιό συμφέρουσα η Β αλλά συγκεκριμένα σε ποιούς τομείς;
 

Εάν επιλέξεις τα μαύρα τότε,

α) Κανείς δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει ότι τα 450 μαύρα θα παραμείνουν 450 και δεν θα γίνουν 400,350,300  ή και 0, χωρίς εσύ να μπορείς να διεκδικήσεις τίποτα. Δηλαδή, δεν σου διασφαλίζει κανείς ότι θα λαμβάνεις αυτό το ποσό.

β)Τα δώρα Χριστουγέννων, Πάσχα και το επίδομα αδείας υπολογίζονται αναλογικά του μισθού μας. Για παράδειγμα, ο μισθωτός των 450€ θα πάρει ΔΧ 450 και ο μισθωτός των 900€ θα πάρει ΔΧ 900€.

γ)Η πιστοληπτική σου ικανότητα μειώνεται, μιας και θα δηλώσεις μικρότερο εκκαθαριστικό.

edit:

δ) το ποσό αποζημίωσης σε ενδεχόμενη απόλυση.

Επίσης, ερώτημα:

Τα 450 θα αφορούν πλήρη απασχόληση;

 

Επεξ/σία από lightsout
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, zoranb είπε

Kαι τις αποδοχές της πιθανής απόλυσης... σωστά;

Λογικά ναι.Τείνει να εξαφανιστεί και αυτή.Ηταν πχ στα 4 χρόνια 2 μηνιάτικα αποζημίωση ενώ τώρα είναι μόνο 9 ημερομίσθια.Για 2 μήνες πρέπει να έχεις κλείσει 7 χρόνια.Σε συνάδελφο(Κάπου στα 50+)που πλέον δεν την είχε ανάγκη η εταιρία,της έκανε τρίμηνη προειδοποίηση απόλυσης και αντί να πάρει στα 7+χρόνια 2 μηνιάτικα θα πάρει τα μισά.

Επίσης αυτό που έγραψε ο από πάνω,είναι και η διαφορά-αναλογία των δώρων και επιδομάτων.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Η διαφορά είναι ότι στη μία περίπτωση η εκμετάλευση του εργαζομένου απο τον εργοδότη του είναι διπλάσια απο την άλλη περίπτωση. Δε βλέπω κατι αλλο. Και στις δυο θα πεινάνε.

ναι γιατί ο εργοδότης σε βάζει διά τις βιας να δούλεψης...

Επεξ/σία από mkp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, zoranb said:

Σίγουρα είναι πιό συμφέρουσα η Β αλλά συγκεκριμένα σε ποιούς τομείς;
 

Κυρίως στον τομέα του ότι δεν δηλώνεις στον εργοδότη πως είσαι το πουτανάκι του, πράγμα που μπορεί να παίξει ρόλο στη συνέχεια της σχέσης μαζί του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...