Προς το περιεχόμενο

Μεγάλος μισθός σε σύγκριση με μικρότερο


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

speculos σε πληροφορώ ότι ακόμη και στην σημερινή Ελλάδα γνωρίζω περίπτωση εργαζομένου που παράτησε τα 900ευρώ μισθό (καθαρά) και πήγε σε άλλη δουλειά που του προσέφεραν 1200ευρώ

μιλάμε για προγραμματιστή , βέβαια στην ειδικότητα του η ανεργία είναι χαμηλή ως μηδενική.

Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβουμε ότι αν η ανεργία είναι χαμηλή και ο εργαζόμενος έχει και άλλες επιλογές μπορεί να αντιμετωπίσει τον εργοδότη και να του πει ή μου δίνεις όσα αξίζω ή φεύγω? Απλή λογική είναι , δεν μιλάμε για πυρηνική φυσική.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Υποθετικά μιλάω και εσύ έβγαλες συμπέρασμα οτι έχω αμάξι,σπίτι και γυναίκα που βγάζει 600-700€.Μόνο αμάξι έχω απο δικά μου χρήματα.

Δηλαδή πόσα χρειάζεσαι αν ζείς μόνος σου σε ενοίκιο;Δεν σου φτάνουν τα 900€ καθαρά;Εμένα που ξέρω να διαχειρίζομαι τα χρήματα μου φτάνουν.Δεν πειράζει αν δεν πάω κάθε χρόνο διακοπές και αν δεν βγαίνω συχνά έξω για ποτά και φαγητά.Δεν λέμε να κάνεις ζωάρα και με ενοίκιο 500€,αλλά για φυσιολογικά πράγματα.

Οχι φιλε προς θεου. Δεν ηταν καλή η γραφή μου. Δε μιλάω για σενα προσωπικά, γενική ήταν η έκφραση, Να σου πω, η πιοα σοβαρή αποτεμίευση που έχω κανει στα 16 χρόνια που δουλεύω ήταν μονο οταν έμενα με τους δικούς μου. Μετά η μάχη ήταν να αγοραστεί αυτοκίνητο και αυτά σε εποχές 2005 που ήταν και καλα (ας γελάσω) χρυσές εποχές. Όρια δεν υπάρχουν. Και με 300 ευρώ θα σου βρώ άτομο που θα λέει ότι καλά είναι. Εγώ σου αναφέρω απλά στις σύγχρονες αναγκες, σπιτι, αυτοκίνητο  (+τα έξοδά του), αγορές για ρουχα υπολογιστή και ρευμα τηλεφωνο διακοπές δε φτάνει. Και όταν έρθει η ώρα της σχέσης μετα ρωτάνε γιατί δε παντρεύονται και δε κανουν παιδιά? Αυτοί που ρωτάνε τέτοια είναι αυτοί που αγχώνονται για το πια εργατικά χέρια ετοιμάζονται για να βρουν δουλειά στα μαγαζιά τους. Σγγνώμη και πάλι αν με παρεξήγησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

speculos σε πληροφορώ ότι ακόμη και στην σημερινή Ελλάδα γνωρίζω περίπτωση εργαζομένου που παράτησε τα 900ευρώ μισθό (καθαρά) και πήγε σε άλλη δουλειά που του προσέφεραν 1200ευρώ

μιλάμε για προγραμματιστή , βέβαια στην ειδικότητα του η ανεργία είναι χαμηλή ως μηδενική.

Που; Στην Ελλάδα; Αν εχει καμιά 10αρια χρόνια προϋπηρεσία ή 5 σε κανα "βαρύ" όνομα ναι, μπορεί και να παίρνει τόσα. Γενικά η ανεργία για τους νέους προγραμματιστές είναι μεγάλη, πολυ απλα οι θέσεις εργασίας είναι λίγες, και για να πάρεις μια απο αυτές τις λίγες θέλει γερό βύσμα (μιας και δεν έχεις προϋπηρεσία). 

Ναι στην Αθήνα είναι μια ιδέα καλύτερα τα πράγματα αλλα στην υπόλοιπη Ελλάδα δεν είναι καθόλου όμορφα για (νεους) προγραμματιστές. 

Επεξ/σία από tsioulak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βυσμα στον ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχει. Δεν προσλαμβάνεται καποιος που δεν κανει για τη δουλεια. Στον ιδιωτικό τομέα προοδεύουν μονο όσοι αξιζουν. Οι υπολοιποι πρεπει να αναθεωρήσουν κάποια πραγματα και να κανουν την αυτοκριτική τους. Μονο οι αξιοι πανε μπροστα. Γι αυτο τα ξεπουλήσαμε ολα στη τελική για να σταματησουν να γινονται τετοια κακα πραγματα.

Ισως και να ειρωνευομαι οπως αρεσει το παιρνει κανεις.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Γι αυτο τα ξεπουλήσαμε ολα στη τελική για να σταματησουν να γινονται τετοια κακα πραγματα.

Είναι πολύ λάθος πρακτική αυτό που λες! Δεν ξεπουλάς για να γιατρέψεις τα κακώς κείμενα, αλλά αναδιαρθρώνεις κ βελτιστοποιείς τα αδύνατα σημεία. Πουλώντας τα, τα χάνεις για πάντα, ενώ μπορεις να τα αναδομήσεις κ να τα έχεις για πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, notist said:

Δυστυχώς αλλά είναι αλήθεια τα 900€ όντως είναι καλά σήμερα. Απλά τα έξοδα για ενοίκιο φως νερό τηλ.ιντερνετ και κοινόχρηστα μου φαίνονται λίγα που είπε και ένας φίλος ποιο πάνω. Εγώ που μένω σε δικό μου σπίτι τα υπόλοιπα είναι παραπάνω από 100€ το μήνα. 

Παραπάνω από 100€ τον μήνα; Γιατί εγώ αναφέρομαι για λογαριασμούς (ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ) που έρχονται ανά 3μηνο-4μηνο. Αν τα μοιράσεις ανά μήνα βγαίνει 100€ πάνω κάτω (για μένα τουλάχιστον).
 

18 hours ago, jgeorgiou said:

speculos σε πληροφορώ ότι ακόμη και στην σημερινή Ελλάδα γνωρίζω περίπτωση εργαζομένου που παράτησε τα 900ευρώ μισθό (καθαρά) και πήγε σε άλλη δουλειά που του προσέφεραν 1200ευρώ

μιλάμε για προγραμματιστή , βέβαια στην ειδικότητα του η ανεργία είναι χαμηλή ως μηδενική.

Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβουμε ότι αν η ανεργία είναι χαμηλή και ο εργαζόμενος έχει και άλλες επιλογές μπορεί να αντιμετωπίσει τον εργοδότη και να του πει ή μου δίνεις όσα αξίζω ή φεύγω? Απλή λογική είναι , δεν μιλάμε για πυρηνική φυσική.

Θέση προγραμματιστή και παίρνει 1200€; Τόσα παίρνει λουκανικοπώλης στην Γερμανία :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

adanos έτσι είναι τουτος ο μάταιος κόσμος

στην Ελλαδα 1200 , στην Γερμανία 4.000 στην Ιαπωνία 8000 και στην Βενεζουέλα 70ευρώ.

Διαλέγεις ποια χώρα σου αρέσει να ζεις , μαθαίνεις την ανάλογη γλώσσα και πας να εργαστείς εκεί!

Εσυ που προτιμάς?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

adanos έτσι είναι τουτος ο μάταιος κόσμος

στην Ελλαδα 1200 , στην Γερμανία 4.000 στην Ιαπωνία 8000 και στην Βενεζουέλα 70ευρώ.

Διαλέγεις ποια χώρα σου αρέσει να ζεις , μαθαίνεις την ανάλογη γλώσσα και πας να εργαστείς εκεί!

Εσυ που προτιμάς?

Καλά θα ήταν αν ήταν έτσι... 

Στην Ελλάδα όμως οι μισοί σχεδόν ειναι άνεργοι (άρα 0 ευρώ)  τώρα απο την ομάδα των εργαζομένων οι μισοί και παραπάνω παίρνουν μισθό κάτω απο 700 ευρώ...  με τους περισσότερους (απο την ομάδα των μισών και παραπάνω που παίρνουν εως 700 ευρώ να παίρνουν κάτω απο 500 ευρώ ) 

 

και απο τους άλλους που μένουν και παίρνουν πάνω απο 700 οι περισσότεροι ειναι οι κομματικοποιημένοι/ρουσφετισμένοι δημόσιοι/δημοτικοί υπάλληλοι... 

 

Άρα έχεις να επιλέξεις (αν δεν έχεις συγγενείς σε κόμματα κτλ ) μεταξύ 0 και 700 ευρώ  κορόνα γράμματα στην κυριολεξία... 

 

 

posa-mikton-miniaion-misthon-idiotikou-t

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Για να ζήσεις μόνος με ένα νοίκι 200€, τα 900€ δεν φτάνουν; Πες με τα ρεύματα-νερά-ιντερνετ-κοινόχρηστα πάει 300€; Τα υπόλοιπα 600€ στην τσέπη. Βάζεις τα 200€ στην άκρη..."

Καλημέρα. Κατάλαβα ότι από τα 200€ του ενοικίου μέχρι τα 300€ τα 100€ είναι για ρεύμα-νερό-ίντερνετ-κοινόχρηστα που είπες για αυτό είπα μου φαίνονται λίγα και δεν φτάνουν. 

Δεν θα διαφωνήσω για αυτό ο καθένας τα ρυθμίζει όπως μπορεί. Εξάλλου το θέμα είναι για τους μισθούς και όχι για τα έξοδα. 

Πάντως και οι μεγάλοι μισθοί του εξωτερικού έχουν και ακριβότερη ζωή αν ειδικά δεν έχεις που να μείνεις και πληρώνεις ενοίκιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Καλά θα ήταν αν ήταν έτσι... 

Στην Ελλάδα όμως οι μισοί σχεδόν ειναι άνεργοι (άρα 0 ευρώ)  τώρα απο την ομάδα των εργαζομένων οι μισοί και παραπάνω παίρνουν μισθό κάτω απο 700 ευρώ...  με τους περισσότερους (απο την ομάδα των μισών και παραπάνω που παίρνουν εως 700 ευρώ να παίρνουν κάτω απο 500 ευρώ ) 

Κάνε τον κόπο και δες ποια ήταν η συζήτηση στην προηγούμενη σελίδα , στην Ελλάδα ζω και ξέρω ποιοι είναι οι μισθοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 5/19/2018 at 02:18, zoranb said:

Σε ευχαριστώ, έχεις καταλάβει απόλυτα τι ήθελα να μάθω! 
Τα ένσημα θα είναι ίδια;

Τα ενσημα δεν πανε με τον μισθο αλλα με τις μερες εργασιας. Αν δουλευουν ακριβως στην ιδια θεση εργασιας για τις ιδιες μερες / ωρες τοτε ναι, τα ενσημα ειναι τα ιδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα "ένσημα" στο 99% των περιπτώσεων είναι "δισδιάστατα"

πάνε με τις ώρες/μέρες (πόσο δουλεύουμε)

και πάνε και με το ύψος της αμοιβής (όσο ποιο μεγάλος μισθός τόσο ποιο υψηλές οι ασφαλιστικές κρατήσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, jgeorgiou said:

τα "ένσημα" στο 99% των περιπτώσεων είναι "δισδιάστατα"

πάνε με τις ώρες/μέρες (πόσο δουλεύουμε)

και πάνε και με το ύψος της αμοιβής (όσο ποιο μεγάλος μισθός τόσο ποιο υψηλές οι ασφαλιστικές κρατήσεις)

Πλεον με τον νομο Κατρουγκαλο οι κρατησεις παυουν να ειναι ανταποδοτικες. Δηλαδη το ποσα τελικα θα παρεις σαν συνταξη ενας θεος ξερει αν θα εχει καποια σχεση με τα ποσα πληρωνεις. 

Πιθανον βεβαια να λεω και αρλουμπες μιας και δεν ασχολουμε με συνταξεις αλλα με bookkeeping. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην Ελλάδα οι ασφαλιστικές κρατήσεις ΠΟΤΕ δεν ήταν ανταποδοτικές

ανάλογα με την συντεχνία είχες παροχές και σίγουρα οι ισχυρές συντεχνίες με λίγες κρατήσεις είχαν πολλαπλάσιες παροχές.

Ο νόμος Κατρουγκαλου έχει 1 μεγάλο πλεονέκτημα και 1 μεγάλο μειονέκτημα

Το πλεονέκτημα είναι ότι έβαλε κοινούς κανόνες και δεν υπάρχουν συντεχνίες να ληστεύουν την υπόλοιπη κοινωνία

Το μειονέκτημα είναι ότι αδικεί τους υψηλά αμειβόμενους αφού τους κρατάει πολλά λεφτά για αμφίβολες μελλοντικές παροχές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

τα "ένσημα" στο 99% των περιπτώσεων είναι "δισδιάστατα"

πάνε με τις ώρες/μέρες (πόσο δουλεύουμε)

και πάνε και με το ύψος της αμοιβής (όσο ποιο μεγάλος μισθός τόσο ποιο υψηλές οι ασφαλιστικές κρατήσεις)

Τι εννοείς;Αυτό που γνωρίζω σε ερώτηση που έκανα σε εργοδότη σχετικά με το καθαρό μηνιαίο ποσό στην σύμβαση 586€ μεικτά 492.3€ καθαρά είπε οτι υπολογίζεται ως εξής: 492.3€:25 (ένσημα)=19.692€/8ωρο=2.4615€/ώρα.

Δεν υπολογίζεται 492.3€/τα 8ωρα,πχ δια 22 8ωρα όπου θα είχαμε αποτέλεσμα 492.3:22=22.37€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...