Προς το περιεχόμενο

Η λύση του Musk στο κυκλοφοριακό του LA μέσω δρομολογίων από την Boring Company με εισιτήριο 1 δολ.


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, anax111 είπε

Μιλάμε λοιπόν για τούνελ 2 μιλίων δηλαδή 4,3 χλμ περίπου,

δυο μίλια θα είναι η δοκιμαστική εγκατάσταση, το LAX από το κέντρο του LA είναι 20 μίλια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, krokos είπε

 νομίζω οτι αποτελει τυπικο δείγμα αυτου που λεμε εφευρέτης (νεας κοπής βεβαια)..

Κατι σαν τον Τομας Εντισον....

Γι' αυτο και μονο, 12 points απο εμένα.

Θες να πεις ότι κλέβει ιδέες και εφευρέσεις άλλων και λέει ότι είναι δικές του;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Fubar.gr είπε

Ο Thunderfoot είναι bullshit hater, έχει κάνει debunk πολλές ακόμα απάτες, όπως Solar Roadways, Triton gills κτλ.

Αν νομίζεις οτι το μόνο προβληματικό είναι το Hyperloop, τότε δέν παρακολουθείς απο κοντά τις αρλούμπες του Musk.

- Full Self Driving σε τρείς, το πολύ 6 μήνες (το 2016 αυτό)

- "Προσιτό" Model 3 των $35000. Χθές δήλωσε οτι δέν μπορεί να φτιαχτεί σε αυτή την τιμή γιατι θα χρεοκοπήσει η εταιρία, αντί αυτού φτιάχνει εκδόσεις των $80000+

- Τα ρομπότ που θα παράγουν το Model 3 θα κινούνται τόσο γρήγορα που χρειάζεται strobe light για να τα δείς.

- Solar tiles τα οποία θα είναι πιό φτηνά απο απλή σκεπή. Τα solar tiles εχουν δοκιμαστεί απο άλλες εταιρίες στο παρελθόν (Dow Chemicals) αλλά καταργήθηκαν λόγω του υψηλού κόστους. Ήταν απλά ένα vaporware για να δικαιολογήσουν στους επενδυτές τη συγχώνευση της SolarCity (άλλη τεράστια απάτη αυτή)

και άλλα πολλά.

 

Μπορεί να έχει πει αυτά και άλλα πολλά. Αλλά έχει παράξει αδιαμφισβήτητα αποτελέσματα τα οποία ο Thunderf00t απλά μειώνει ως κοινός hater.

 

Π.χ. λέει ότι η κάθετη προσγείωση επαναχρησιμοποιούμενου πυραύλου υπήρχε ήδη από το 90 άρα το κατόρθωμα του Musk δεν είναι τίποτα σπουδαίο το οποίο είναι αρλούμπα γιατί ναι μεν έχει δίκαιο, άλλα κανείς μέχρι τώρα δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο με διαστημικό πύραυλο. Τη σημασία του οποίου δε χρειάζεται να εξηγήσουμε, απλά φέρνει τα πάνω κάτω στη διαστημική βιομηχανία.

Παραπονιέται ότι το κατάφερε με λεφτά του αμερικάνικου δημοσίου. Άλλη hater αρλούμπα. Το πού μπορεί να βρήκε τα χρήματα μειώνει το επίτευγμα; Μπορεί να του τα έδωσε το δημόσιο ή η γιαγιά του, who cares, ας πάει ο Thunderf00t να βρει λεφτά και να κάνει το ίδιο πράγμα. Όπως και να 'χει, όλες οι διαστημικές εταιρίες στηρίζονται σε κρατικά συμβόλαια και χρηματοδοτήσεις για τη βιωσιμότητά τους όσο στηρίζονται και σε ιδιωτικά κεφάλαια και το ποσό που πήρε είναι μόνο μέρος αυτού που ξοδεύτηκε. 

15 λεπτά πριν, gnsX είπε

Θες να πεις ότι κλέβει ιδέες και εφευρέσεις άλλων και λέει ότι είναι δικές του;

Και γι'αυτό τον κατηγόρησε ο Thuderf00t, ενώ ο Musk δεν έχει πει ότι η αρχική σύλληψη των ιδεών είναι δική του. 

κτλ κτλ.

Δε μπορώ να τον δω ως μη hater όταν λέει κάτι τέτοια. Όταν Musk έχει αποδεδειγμένα κάνει σπουδαία πράγματα πρέπει να αναφέρονται μαζί με τις κατηγορίες ότι είναι απατεώνας για να είμαστε αντικειμενικοί. Btw, το model 3 των 35000 δολαρίων θα βγει προς το τέλος τους έτους / αρχή 2019. Το ενδιαφέρον είναι να δούμε αν θα πιάσει το στόχο των 5000 αυτοκινήτων ανά εβδομάδα, που αν τα καταφέρει θα κλείσει πολλά στόματα. Ήδη είναι half way

Επεξ/σία από Skylined
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gnsX είπε

Θες να πεις ότι κλέβει ιδέες και εφευρέσεις άλλων και λέει ότι είναι δικές του;

Πάντως ο ίδιος δήλωσε ότι έχει τον Edison σαν μεγάλο πρότυπο και ότι είναι μεγαλύτερος φαν του Edison παρά του Tesla γιατί απλά οι ανακαλύψεις του Edison ήταν εμπορικές. 

Αναφορά σε κείμενο

"I think Edison was certainly a role model probably one of the biggest role models....   

...But on balance, I’m a bigger fan of Edison than Tesla because Edison brought his stuff to market and made those inventions accessible to the world, whereas Tesla didn’t really do that.”

 

 

53 λεπτά πριν, Skylined είπε

Το ενδιαφέρον είναι να δούμε αν θα πιάσει το στόχο των 5000 αυτοκινήτων ανά εβδομάδα, που αν τα καταφέρει θα κλείσει πολλά στόματα. Ήδη είναι half way

Το ενδιαφέρον δεν είναι εάν κάποτε φτάσει τις 5000 αυτοκίνητα την εβδομάδα παραγωγή. Κανένας δεν είπε ότι δεν μπορεί τελικά να πιάσει τα 5000 αυτοκίνητα την εβδομάδα (το αν θα πουλά 5000, ή αν θα τα πουλά με κέρδος, είναι άλλο θέμα). Αυτό που έλεγαν είναι ότι δεν μπορεί να τα παράξει σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα του. Δλδ πέρσι τον Δεκέμβρη του 2017, τον Μάρτη του 2018,  και θα δείξει για μέχρι τον Ιούνη του 2018. Το ενδιαφέρον είναι όταν εκδικαστούν οι μηνύσεις που του έγιναν από μετόχους ότι τους κορόιδευε λέγοντας παπαριές για τις 5000 αυτοκίνητα την εβδομάδα μέχρι τον Δεκ. 2017 και μετά το Q1 2018, ενώ γνώριζε ότι τα αυτοκίνητα ακόμα συναρμολογούνταν στο χέρι. 

Επεξ/σία από Whargoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Whargoul είπε

Το ενδιαφέρον είναι όταν εκδικαστούν οι μηνύσεις που του έγιναν από μετόχους ότι τους κορόιδευε λέγοντας παπαριές για τις 5000 αυτοκίνητα την εβδομάδα μέχρι τον Δεκ. 2017 και μετά το Q1 2018, ενώ γνώριζε ότι τα αυτοκίνητα ακόμα συναρμολογούνταν στο χέρι. 

Μπα. Το ενδιαφέρον είναι να παράξει τα 5000 και να τα πουλήσει. Αν μπορείς να μου αποδείξεις ότι οι μηνύσεις είναι σοβαρές σε πιθανότητα να κερδίσουν και να προξενήσουν σημαντικό αντίκτυπο στην εταιρία θα αναθεωρήσω την άποψή μου. Πάντως, όπως είπα και παραπάνω, οφείλετε μαζί με τη σφοδρή κριτική να αναγνωρίσετε τί έχει κάνει. Για λόγους αντικειμενικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Skylined είπε

Μπα. Το ενδιαφέρον είναι να παράξει τα 5000 και να τα πουλήσει. Αν μπορείς να μου αποδείξεις ότι οι μηνύσεις είναι σοβαρές σε πιθανότητα να κερδίσουν και να προξενήσουν σημαντικό αντίκτυπο στην εταιρία θα αναθεωρήσω την άποψή μου. Πάντως, όπως είπα και παραπάνω, οφείλετε μαζί με τη σφοδρή κριτική να αναγνωρίσετε τί έχει κάνει. Για λόγους αντικειμενικότητας.

Μέτοχοι του του έκανα μήνυση, όχι άκυροι. Το ότι ζητάς να σου αποδείξω ότι η μήνυση είναι σοβαρή δείχνει πόσο biased είσαι. Δεν είμαι δικαστήριο. Διάβαστην μόνος σου και κρίνε ή περίμενε να εκδικαστεί. Οι κατηγορίες πάντως είναι σοβαρές και αν κερδίσουν, σίγουρα θα έχει αντίκτυπο και για την εταιρεία (χάνει όποια εμπιστοσύνη από τους επενδυτές) αλλά και για τον Musk προσωπικά.  http://securities.stanford.edu/filings-documents/1063/TI00_19/20171010_f01c_17CV05828.pdf

Επίσης υπάρχει και άλλη μήνυση από τους μετόχους σχετικά με την απόφαση του να αγοράσει η Tesla την χρεοκοπημένη solar-city από τα ξαδέρφια του. Οι ενάγοντες πήραν και πράσινο φως από το δικαστήριο για να συνεχίσουν. http://www.businessinsider.com/tesla-shareholder-lawsuit-in-solarcity-deal-moves-forward-2018-3 . Επίσης η Solar-city κατηγορήθηκε και στο τέλος συμβιβάστηκε με την κυβέρνηση ότι έλεγε ψέματα και δήλωνε παραφουσκομένο κόστος εγκατάστασης PV για να παίρνει περισσότερα λεφτά από πρόγραμμα της κυβέρνησης. + ερευνάται και από την επιτροπή κεφαλαιαγοράς των ΗΠΑ ότι δήλωνε ψευδείς ακυρώσεις εγκαταστάσεων φωτοβολταϊκών. 

Επεξ/σία από Whargoul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Whargoul είπε

 Το ότι ζητάς να σου αποδείξω ότι η μήνυση είναι σοβαρή δείχνει πόσο biased είσαι. 

Έγραψα ότι είμαι ανοικτός να αλλάξω γνώμη αν μου αποδείξεις τη σοβαρότητα της κατάστασης. Το οποίο δείχνει ότι δεν είμαι biased. Όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουν δικαστικά προβλήματα ανά καιρούς, αυτό δε σημαίνει ότι πηγαίνουν για λουκέτο. 

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Skylined είπε

Έγραψα ότι είμαι ανοικτός να αλλάξω γνώμη αν μου αποδειχτεί η σοβαρότητα της κατάστασης. Το οποίο δείχνει ότι δεν είμαι biased. Όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουν δικαστικά προβλήματα ανά καιρούς, αυτό δε σημαίνει ότι πηγαίνουν για λουκέτο 

Ε. Θεωρείς ότι πρέπει να σου αποδειχτεί ξεκάθαρα το αντίθετο για να το πιστέψεις. Αυτός είναι ο ορισμός ότι κάποιος είναι biased. Πιστεύω και υποστηριζω το Α μέχρι να μου αποδείξεις ξεκάθαρα ότι ισχύει κάτι άλλο. Εάν δεν αλλάξει κάποιος γνώμη ακόμη και μετά από ξεκάθαρες αποδείξεις, τότε αυτό είναι ορισμός του ηλίθιου, όχι του biased. 

Λουκέτο προφανώς δεν θα βάλει λόγω αυτού του συγκεκριμένου δικαστικού προβλήματος, αλλά ούτε και η πιθανότητα να βάλει λουκέτο είναι κάτι το παράλογο πλέον. Η μετοχή της διανύει την χειρότερη περίοδο τουλάχιστο του τελευταίου 1ος χρόνου, και το κεφάλαιο που έχει την φτάνει για ακόμα 6 μήνες αν συνεχίσει με αυτόν τον οικονομικό ρυθμό. Και αυτό είναι fact ανεξάρτητα από το τι γνώμη έχει ο καθένας. Συζητήσιμο είναι το εάν θα καταφέρει να αλλάξει ρυθμό στους επόμενους 2-3 μήνες για να γλιτώσει τα μεγάλα προβλήματα ή όχι. Το σίγουρο είναι ότι ακόμα έχει πολλά να αποδείξει ο Musk μέχρι να φτάσει στο επίπεδο του Edison που έχει σαν πρότυπο λόγω της εμπορικότητας του.  

Επεξ/σία από Whargoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε συ. Μόνος σου μαλώνεις και μόνος σου χτυπιέσαι. Κουβέντα κάνω απλή και κατανοητή. Και φυσικά θα ζητώ να αποδειχτεί το καθετί, και αυτό δε με κάνει ούτε biased ούτε τον "ορισμό του ηλιθίου". Πού το παράξενο; Και πώς ακριβώς εξηγούνται οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί; Είδες παρόμοια συμπεριφορά από τη μεριά μου; Όπως και να χει.. 

 

Αμα δε θα βάλει λουκέτο εξαιτίας τους, τότε δεν είναι σημαντικές οι μηνύσεις αλλά η αύξηση της παραγωγής. Αφού μόνο αυτή μπορεί να φέρει αναστροφή της αρνητικής κατάστασης που περιγράφεις η οποία οφείλεται ακριβώς στη μέχρι τώρα αδυναμία να φτάσει το στόχο των 5000/εβδομάδα. 

Επεξ/σία από Skylined
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Skylined είπε

Ρε συ. Μόνος σου μαλώνεις και μόνος σου χτυπιέσαι. Κουβέντα κάνω απλή και κατανοητή. Και φυσικά θα ζητώ να αποδειχτεί το καθετί, και αυτό δε με κάνει ούτε biased ούτε τον "ορισμό του ηλιθίου". Πού το παράξενο; Και πώς ακριβώς εξηγούνται οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί; Είδες παρόμοια συμπεριφορά από τη μεριά μου; Όπως και να χει.. 

Αμα δε θα βάλει λουκέτο εξαιτίας τους, τότε δεν είναι σημαντικές οι μηνύσεις αλλά η αύξηση της παραγωγής. Αφού μόνο αυτή μπορεί να φέρει αναστροφή της αρνητικής κατάστασης που περιγράφεις η οποία οφείλεται ακριβώς στη μέχρι τώρα αδυναμία να φτάσει το στόχο των 5000/εβδομάδα. 

Δεν είπα κάτι προσωπικό σε σένα. Αντιθέτως είπα ότι ηλίθιος είναι αυτός που δεν αλλάζει γνώμη ακόμη και με ξεκάθαρες αποδείξεις. Εσύ είπες ότι δεν έχει πρόβλημα να αλλάξεις με τις αποδείξεις άρα προφανώς δεν είσαι ηλίθιος. Φυσικά μπορείς να απαιτείς να αποδεικνύεται το κάθε τι, αλλά όχι μόνο αυτό που αντιτίθεται στην Α ή Β άποψη μόνο. Αυτό είναι ο ορισμός του Biased. Βάζω μια γνώμη πάνω από τις άλλες.  Θα μπορούσες να πεις ότι δεν θεωρείς τις συγκεκριμένες μηνύσεις σημαντικές. Όχι ότι χρειάζεσαι αποδείξεις. Δεν είναι κακό να είσαι biased, φτάνει να το γνωρίζεις. Πχ, εγώ είμαι biased προς της δηλώσεις του Musk, και θεωρώ ότι κάθε tweet και δήλωση μάλλον και πιο πιθανό θα είναι μαρκετίστικη παπαριά παρά ρεαλιστική αλήθεια. Το ίδιο πιστεύω και για το project του άρθρου αυτού, και γενικά για όλο το Hyperloop, ειδικά από όταν διάβασα το proposal του. 

Όπως και νάχει, μπορεί η συγκεκριμένη μήνυση αυτή καθ αυτή να μην γονατίζει την Tesla, αλλά θα είναι μεγάλο πλήγμα στο Image του Musk, και στην εμπιστοσύνη των επενδυτών, πράγμα που στη συνέχεια μπορεί να κτυπήσει σοβαρά τα οικονομικά της Τεσλα και την ικανότητα της να βρίσκει επενδυτές. Ουσιαστικά κατηγορούν τον Musk ότι έλεγε ψευτιές για τις παραγωγικές ικανότητες της εταιρείας, και κοροϊδευε εσκεμμένα τους επενδυτές του, προφανώς για να μην αποσύρουν τις επενδύσεις τους. Εκείνο τον καιρό η μετοχή της Tesla ήταν στα ύψη. Αυτό πήγαινει και με προηγούμενα ερωτήματα εάν ο Musk λέει παραμύθια, παπαριές ή εάν όντως είναι πρωτοπόρος. 

Επεξ/σία από Whargoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, gnsX είπε

Θες να πεις ότι κλέβει ιδέες και εφευρέσεις άλλων και λέει ότι είναι δικές του;

Παρθενογένεση δεν υπάρχει πουθενά (επιστημη,  τεχνη κλπ). Ολοι "κλεβουν" ιδεες άλλων.

Και οι "κλέφτες" παντα κατι αλλαζουν/προσθετουν. Βαζουν την δικια τους πινελια. (Ακομα και ενα νεο επιχειρηματικο μοντελο σε μια υπαρχουσα καινοτομια, ειναι μια αλλαγη) 

Το οτι κάποιοι απο ολους αυτους, καταφερνουν να γινονται και διάσημοι ή να βγαζουν και λεφτα, αποτελει και αυτο ένα ταλέντο..(μαζι με αρκετη τύχη).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η αυστηρότητα του Έλληνα οπουδήποτε εκτός του παραβάν καταντάει γελοία.

Μάλλον βγάζει αποθημένα για αυτά που κάνει μέσα στο παραβάν!

ΛΟΟΟΟΟΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Skylined είπε

Μπα. Το ενδιαφέρον είναι να παράξει τα 5000 και να τα πουλήσει. Αν μπορείς να μου αποδείξεις ότι οι μηνύσεις είναι σοβαρές σε πιθανότητα να κερδίσουν και να προξενήσουν σημαντικό αντίκτυπο στην εταιρία θα αναθεωρήσω την άποψή μου. Πάντως, όπως είπα και παραπάνω, οφείλετε μαζί με τη σφοδρή κριτική να αναγνωρίσετε τί έχει κάνει. Για λόγους αντικειμενικότητας.

Ε ναι λοιπόν, του αναγνωρίζω τις πομπώδεις δηλώσεις που κάνει μέσω Twitter.

Αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, krokos είπε

Παρθενογένεση δεν υπάρχει πουθενά (επιστημη,  τεχνη κλπ). Ολοι "κλεβουν" ιδεες άλλων.

Και οι "κλέφτες" παντα κατι αλλαζουν/προσθετουν. Βαζουν την δικια τους πινελια. (Ακομα και ενα νεο επιχειρηματικο μοντελο σε μια υπαρχουσα καινοτομια, ειναι μια αλλαγη) 

Το οτι κάποιοι απο ολους αυτους, καταφερνουν να γινονται και διάσημοι ή να βγαζουν και λεφτα, αποτελει και αυτο ένα ταλέντο..(μαζι με αρκετη τύχη).

Ο μύθος λέει ότι έκλεψε μέχρι και κόπια ταινίας κι έβγαλε λεφτά 

Ο εφευρέτης του torrent, ο πρώτος πειρατής :P

5 ώρες πριν, skiabox είπε

Αυτή η αυστηρότητα του Έλληνα οπουδήποτε εκτός του παραβάν καταντάει γελοία.

Μάλλον βγάζει αποθημένα για αυτά που κάνει μέσα στο παραβάν!

ΛΟΟΟΟΟΛ

Θα μου απαντήσεις ειλικρινά. Όταν έγραψες το ποστ, κατάλαβες ότι περιλαμβάνει και το δικό σου ποστ; 

Επεξ/σία από gnsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...