Προς το περιεχόμενο

Αττικο Παρκο ποση ωρα θεαμα


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποση ωρα θες για να μπορεσεις να το χαρεις? Ειχα ενα κενο χθες και λεγαμε αυθορμητα να παμε προς τα κει, αλλα ηταν 2 η ωρα, πες 3 παρα να φτασεις, και κλεινει 5 απο οσο ξερω. Μου φανηκε λιγο πιεστικο και αναβληθηκε για τα προσεχως

Επισης ξερει κανεις και αν θα ναι ανοιχτα Δευτερα Αγιου Πνευματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μένω κοντά και το έχω επισκεφτεί με τα παιδιά αρκετές φορές. Αν θες να τα δεις όλα και χαλαρά να πιεις και κανένα καφέ,για μένα το αργότερο 11 η ώρα πρέπει να είσαι εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θές παραπάνω.. σίγουρα 5ωρο. Είναι λένε ανοιχτά 365 μέρες το χρόνο (και αργίες) από τις 09:00 μέχρι δύση του ήλιου. Ψάξε για κουπόνια Online για πιο φθηνή είσοδο. Όσο καλοκαιριάζει υπολόγιζε και τη ζέστη. Να πάς όσο νωρίτερα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να μην στηρίζετε τέτοια πάρκα. Αν θέλετε να δείτε ζώα, υπάρχουν τα ντοκιμαντέρ και τα σαφάρι. Υπάρχουν και τα βουνά που μπορείτε να περπατήσετε να έρθετε πιο κοντά στην φύση. Το να πάτε σε ένα πάρκο που εκμεταλλεύεται σε άθλιες συνθήκες τα ζώα για το χρήμα, πίσω απ' τα κάγκελα, το θεωρώ λάθος.

Τώρα ο καθένας ότι θέλει κάνει.

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, Adanos είπε

Καλό θα ήταν να μην στηρίζετε τέτοια πάρκα. Αν θέλετε να δείτε ζώα, υπάρχουν τα ντοκιμαντέρ και τα σαφάρι. Υπάρχουν και τα βουνά που μπορείτε να περπατήσετε να έρθετε πιο κοντά στην φύση. Το να πάτε σε ένα πάρκο που εκμεταλλεύεται σε άθλιες συνθήκες τα ζώα για το χρήμα, πίσω απ' τα κάγκελα, το θεωρώ λάθος.

Τώρα ο καθένας ότι θέλει κάνει.

 

Γιατί τα εκμεταλλεύεται; Έχω πάει μια φορά και οι συνθήκες μια χαρά μου φάνηκαν. Ή είσαι κατά γενικά των πάρκων με ζώα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Kercyn said:

Γιατί τα εκμεταλλεύεται; Έχω πάει μια φορά και οι συνθήκες μια χαρά μου φάνηκαν. Ή είσαι κατά γενικά των πάρκων με ζώα;

το εννοει με την εννοια οτι ειναι αγρια ζωα που το φυσικο τους περιβαλλον δεν ειναι το κλουβι 50 χ 50.να το πω μεταφορικα σε περιοριζω σε ενα σπιτι 300 τετραγωνικα για ολη σου την ζωη αλλα ναι θα σου δινω φαγητο.makes sense?οχι.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Kercyn said:

Γιατί τα εκμεταλλεύεται; Έχω πάει μια φορά και οι συνθήκες μια χαρά μου φάνηκαν. Ή είσαι κατά γενικά των πάρκων με ζώα;

Πρώτον, ναι είμαι γενικά κατά των πάρκων & τσίρκων.

Δεύτερον, όταν έχεις σε κλουβιά και "αυλές" 100x100 κάποιες οντότητες οι οποίες σε κανονικές συνθήκες θα περπατούσαν χιλιόμετρα και θα παίζανε τον ρόλο τους στην φύση, μόνο και μόνο για να βγάλεις χρήματα, ναι, το θεωρώ εκμετάλλευση.

Τρίτον, δεν ξέρω αν γνωρίζεις, αλλά έχουν πεθάνει πολλά δελφίνια στο συγκεκριμένο πάρκο. Τα φέρνουν σε κατάσταση που τρελαίνονται. Ψάξτο. Έχει φάει άπειρες μηνύσεις και καταγγελίες. Και μιλάμε για τα δελφίνια που είναι ζώα "ανώτερης" μοίρας καθώς πολλοί δίνουν περισσότερη αξία σε αυτά τα πλάσματα. Οπότε φαντάσου πόσα ζώα έχουν πεθάνει λόγω συνθηκών και δεν το μάθαμε ποτέ.

 

Και εγώ έχω πάει μια φορά, τότε που πήγαινα χωρίς να σκέφτομαι τι περνάνε αυτά τα πλάσματα. Μπήκα στην θέση τους και δεν ξαναπάτησα και ούτε πρόκειται. :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καποιος παει σαφαρι αφρικη θα καταλαβει την διαφορα μεταξυ αττικου κλουβιου γιατι παρκο δεν ειναι και ζωα στην φυση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θεωρητικά, δε διαφωνώ. Ναι, τα άγρια ζώα θα έπρεπε να βρίσκονται στο φυσικό τους περιβάλλον. Πρακτικά όμως, αυτό δεν είναι πάντα εφικτό, και υπάρχουν πολλά πάρκα ανά τον κόσμο που σώζουν ζώα κρατώντας τα εκεί. Ίσως το Αττικό να έχει όντως άσχημες συνθήκες για κάποια ζώα, αλλά νομίζω ότι το "όλα τα πάρκα είναι κακά" είναι τουλάχιστον αφελές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Kercyn said:

Θεωρητικά, δε διαφωνώ. Ναι, τα άγρια ζώα θα έπρεπε να βρίσκονται στο φυσικό τους περιβάλλον. Πρακτικά όμως, αυτό δεν είναι πάντα εφικτό, και υπάρχουν πολλά πάρκα ανά τον κόσμο που σώζουν ζώα κρατώντας τα εκεί. Ίσως το Αττικό να έχει όντως άσχημες συνθήκες για κάποια ζώα, αλλά νομίζω ότι το "όλα τα πάρκα είναι κακά" είναι τουλάχιστον αφελές.

Υπάρχουν και καλύτερα πάρκα, ναι. Δεν διαφωνώ. Αλλά το κομμάτι της εκμετάλλευσης παραμένει. Όπως και το αφύσικο κομμάτι για αυτά (μικροί χώροι, κάγκελα, φασαρία κλπ).

Τα ζώα δεν θα τα έσωζαν αν δεν είχαν έσοδα απ' αυτά. Γιατί έχουμε π.χ. τίγρεις και λιοντάρια στο Αττικό Πάρκο; Τα σώσανε απ' τον Υμηττό ή μήπως απ' την Πάρνηθα; Όχι. Απλά τραβάει κόσμο.

Και προσοχή: δεν μιλάω για καταφύγια όπως ο Αρκτούρος ή στην Κίνα τα καταφύγια που προστατεύουν τα Πάντα. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/05/2018 at 08:42, Kercyn said:

Θεωρητικά, δε διαφωνώ. Ναι, τα άγρια ζώα θα έπρεπε να βρίσκονται στο φυσικό τους περιβάλλον. Πρακτικά όμως, αυτό δεν είναι πάντα εφικτό, και υπάρχουν πολλά πάρκα ανά τον κόσμο που σώζουν ζώα κρατώντας τα εκεί. Ίσως το Αττικό να έχει όντως άσχημες συνθήκες για κάποια ζώα, αλλά νομίζω ότι το "όλα τα πάρκα είναι κακά" είναι τουλάχιστον αφελές.

απλα καλως η κακως υπαρχει μεγαλη διαφορα απο το παρκο μεχρι το καταφυγιο το οποιο μπορει να ειναι μια τεραστια εκταση προστατευομενη.αλλο να πεις εχω ενα ταρανδο λεμε τωρα στο αττικο και αλλο εχω εναν προστατευομενο ταρανδο στην παρνηθα αλλα εχω κλεισει την παρνηθα γυρω γυρω να μην υπαρχει κινδυνος.υπαρχουν και μικρα καταφυγια τα οποια ειναι για τραυματισμενα ζωα που αυτο ειναι αλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν ηθελα να δημιουργησω ιντριγκα, μια φορα ηθελα να παω και τωρα θα νιωθω ασχημα

Απο την αλλη το σκεπτικο με τη κανεις και θα σταματησει το φαινομενο εχει αποδειχτει αποτυχια

Κατι σα το μη τρως κρεας για να μη σκοτωνονται ζωα και μη κακοποιουνται γινε χορτοφαγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...