Προς το περιεχόμενο

Αττικο Παρκο ποση ωρα θεαμα


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, therock είπε

Επισης δεν ειναι ευκολο και να σου μπαινουν ιαινες και λεοπαρντ στο οχημα καθως οδηγεις

Σιγά μη μπαινουν και Μ-48 :P:P:P:P 

.

.

.

.

.

.

.

*M-48, είδος πολεμικού άρματος, όπως και τα Λέοπαρντ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για το αττικο αρκο πρεπει να υπολογιζεις πολλες ωρες. Ειδικα αν θες να δεις και τα δελφινια. 

Γι αυτα βεβαια θα σου προτεινα να ΜΗΝ πατε καθως εξακριβωμενα ζουν σε αθλιες συνθηκες, οι χωροι τους ειναι ανεπαρκεις και αρκετα εχουν ΠΕΘΑΝΕΙ ως σημερα εκει μεσα. Θα επρεπε λοιπον το δελφιναριο να ειναι αδειο αλλα δυστυχως δεν... 

Τωρα για τα υπολοιπα συμφωνω, αλλα το λεω πια στα 28 μου εχοντας η ιδια παει σε ζωολογικους κηπους του εξωτερικου. Συνεπως καταλαβαινω αυτον που θελει να τα δει απο κοντα εστω μια φορα,και κυριως τα παιδακια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Σιγά μη μπαινουν και Μ-48 :P:P:P:P 

.

.

.

.

.

.

.

*M-48, είδος πολεμικού άρματος, όπως και τα Λέοπαρντ

 

 

*Βιντεακι που δειχνει αυτο ακριβως που περιγραφω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 λεπτά πριν, pontez2 είπε

@therock

(έχω πάει Κένυα προ 6ετίας. Εκεί έμαθα οτι ο ελέφαντας δεν ειναι ένα φιλικό προς τον άνθρωπο ζώο)

Και καλά κανει! Αφού κι ο άνθρωπος δεν είναι φιλικό ζώο προς τον ελέφαντα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δελφίνια υποφέρουν εκεί. Άσχημα. Για τα μικρά παιδια βέβαια το θέαμα είναι μοναδικό.

Για τα πτηνά δεν χρειάζεται να πούμε κάτι. Μινιμουμ οι 5 ώρες για να το πας χαλαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, therock said:

Επισης δεν ειναι ευκολο και να σου μπαινουν ιαινες και λεοπαρντ στο οχημα καθως οδηγεις

ενα video που ενα ζωο οτι και αν ειναι αυτο μπαινει σε ενα αμαξι που καποιος κατι εχει αφησει ανοιχτο για να μπει μεσα στο αμαξι.μου θυμιζει πριν λιγες μερες που ενα Cheetah λενε οτι πηγε να επιτεθει σε μια οικογενεια οταν η καθυστερημενη οικογενεια μαμα μπαμπας πηραν αγκαλια τα παιδια τους και κατεβηκαν απο το αμαξι.κριμα που δεν τους εφαγε. οποτε για μενα δεν υπαρχει μπηκε στο αμαξι.δεν ειναι κουνουπι.υπαρχει αφησες κατι ανοιχτο και μπηκε.και το συγκεκριμενο video μου κανει πιο πολυ για Click bait.

27 minutes ago, pontez2 said:

Βασίζεται κάπου το οτι τα δελφίνια υποφέρουν? Διοτι εγω έχω ακουσει για εξαιρετικές συνθηκες κτλ κτλ.

οταν ενα δελφινι κολυμπαει σε μια τεραστια θαλασσα με πολλα μετρα βαθος και εσυ ξαφνικα το βαλεις σε μια πισινα διαστασεων ..... τοτε ναι δεν ειναι το φυσικο του περιβαλλον.σκεψου το πολυ απλα .καθε μερα να βγαινεις εξω και να πηγαινες βολτα σε μια περιοχη πχ νικαια και να σου λεω οκ απο αυριο ξεχνα την νικαια .το νεο σου περιβαλλον ειναι τα 120 τετραγωνικα του σπιτιου σου.δεν ειναι χρυσοψαρο το δελφινι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Βασίζεται κάπου το οτι τα δελφίνια υποφέρουν? Διοτι εγω έχω ακουσει για εξαιρετικές συνθηκες κτλ κτλ.

Οτι και να πουμε πανω σε αυτο, θα υπαρχει και αντιθετη αποψη, του στυλ και ελευθερα να τα αφησουν θα πανε να μπλεχτουνε σε διχτυα, μπορει να τα φανε καρχαριες, μπορει να τα σκοτωσουν ψαραδες. Οποτε μια χαρα ασφαλεια τους προσφερουν στο παρκο, τσαμπα φαι, κανουν και καμια τουμπα, τα χειροκροταει ο κοσμος.

Τα ιδια για τους ελεφαντες, εχεις δει τι τραβανε; Πανε ανθρωπακια και τους σκοτωνουν για τον χαυλιοδοντα, ενω στο κλουβι, με την τεχνολογικη υπεροχη του ανθρωπινου ειδους ειναι εξασφαλισμενη η διαβιωση και η επιβιωση του ειδους, που στην ελευθερια της σαβανας, δεν καταφεραν να εξελιχθουν και να επιβιωσουν, οπως και τα ξαδερφια τους τα μαμουθ, που εξαφανιστηκαν ολα με ενα περιεργο τροπο. Αν υπηρχαν παρκα απο παλιοτερα, τωρα τα μαμουθ θα υπηρχαν, να τα λεμε και αυτα.

Οι πιγκουινοι ζουνε σε αντιξοες συνθηκες στην ανταρκτικη στους -80 και τους φερνουμε σε ζεστα κλιματα να ζουνε σαν ανθρωποι, με την πισινα τους, το καλο φαι, τεχνητο παγο.

Στην ουσια τα σωζουμε αυτα τα ζωα και καποιοι χαλιουνται.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, εγω ρωτησα διοτι οντως έχω ακουσει αντιθετα. Ουτως η αλλιως το έγραψα και παραπάνω πως δεν ειμαι τοσο υπερ των ζωολογικων κηπων όσο των ελεγχόμενων πάρκων. Αν δηλαδη τα δελφίνια ζουσαν ελεγχόμενα σε κάποια μεγάλη θαλάσσια περιοχή, με τον κοσμο να πηγαινει να τα βλέπει κτλ κτλ. θα το προτιμουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, pontez2 said:

Κοιτα, εγω ρωτησα διοτι οντως έχω ακουσει αντιθετα. Ουτως η αλλιως το έγραψα και παραπάνω πως δεν ειμαι τοσο υπερ των ζωολογικων κηπων όσο των ελεγχόμενων πάρκων. Αν δηλαδη τα δελφίνια ζουσαν ελεγχόμενα σε κάποια μεγάλη θαλάσσια περιοχή, με τον κοσμο να πηγαινει να τα βλέπει κτλ κτλ. θα το προτιμουσα.

το ελεγχομενα γινεται πολλες φορες ειδικα για ειδη προς εξαφανιση .αλλα οπως σωστα ειπες αλλο το ελεγχομενα σε μια τεραστια περιοχη και αλλο ελεγχομενα στην πισινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πάει και σε τσίρκο και σε ζωολογικούς κήπους και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Παλιότερα δεν το πολυσκεφτόμουν αλλά τώρα πια, ίσως λόγω ηλικίας, το βλέπω διαφορετικά.

Ναι, υπάρχουν πάρκα με καλύτερες συνθήκες από άλλα ή και πάρκα που προσφέρουν στο ζώο πιο ασφαλή και σίγουρη ζωή σε σχέση με το φυσικό του περιβάλλον.

Και λοιπόν; Τί σημαίνει αυτό; Να αρχίσουμε να μοιράζουμε βραβεία μεταξύ μας για το πόσο ευαίσθητοι είμαστε αφού σώσαμε το Χ ελεφαντάκι κι έχει να φάει, ενώ άλλα 100 στην αφρική πέθαναν από πείνα;

Και βέβαια στο θέμα με τα πάρκα πάντα υπάρχει το εκπαιδευτικό πρόσχημα ("πού αλλού θα έρθουν τα παιδιά κοντά στη φύση") το οποίο όμως σίγουρα δεν αντέχει σε  μεγάλη κριτική. Όταν ειδικά βάζεις αυτά τα ζώα να κάνουν τον καραγκιόζη, για ποια ακριβώς επαφή με τη φύση μιλάμε; Τί το φυσικό έχει ένα δελφίνι που χαιρετάει τον κόσμο ή που κάνει συγχρονισμένη κολύμβηση; Ας μάθουμε/δείξουμε στα παιδιά πρώτα ότι το λάχανο είναι στρογγυλό και όχι λεπτοκομένο σε λωρίδες μέσα σε ένα σακουλάκι, όπως το παίρνουμε από το σουπερμαρκετ (αυτή η διαφήμιση, πέρα από το αρχικό χαμόγελο που βγάζει, μάλλον πρέπει να μας προβληματίσει) και ας αφήσουμε τα λιοντάρια και τις καμηλοπαρδάλεις γι' αργότερα.

Προσωπικά θα δεχόμουν την ύπαρξη πάρκων αν αυτά "στελεχώνονται" από ζώα που για τον Α ή Β λόγο δεν μπορούν να επανενταχθούν στο φυσικό τους περιβάλλον (γέννηση σε αιχμαλωσία, θέματα υγείας, κλπ) και απλά υπάρχουν και τα φροντίζουν.

(σημαντικό βήμα ήταν η κατάργηση των ζώων από το τσίρκο)

 

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...