Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ROG-X είπε

Το τελειο ακομα δεν υπαρχει. Για all around χρηση η 55αρα Q9FN της Samsung στα 2.500 ευρω ειναι ταμαμ με τις 320 ζωνες (δεν ειναι και λιγα τα χρηματα). Ωστοσο, μια 55αρα OLED B7 στα 1300 ευρω παλι ειναι μια δυνατη επιλογη στο να σε κανει να δεχτεις τα limitation που εχει η τεχνολογια του οργανικου υλικου.  

Σε αυτά που προτείνεις δεν θα σκεφτόμουν την qled. Είναι κοροϊδία να τις κοστολογεί τόσο. 

Θα έπαιρνα oled στα 1300 με έξτρα εγγύηση και ότι γίνει. 

Αλλά ισως να έπαιρνα και μια 9005. 

Επεξ/σία από alexakos89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, LIKARMA251981 είπε

 θεωρώ ότι γνώμη πρέπει να έχουν μόνο αυτοί που εχουν προσωπική εμπειρία από oled καλή ή κακή αλλιώς η συζήτηση δεν έχει κανένα νόημα. Μπορώ να βρω αμέτρητες προσωπικές κριτικές που δεν είχαν κανένα πρόβλημα με oled όπως φυσικα και το αντίθετο.

Όταν υπάρχουν τεκμηριωμένα δημοσιευμένα τέστς (βλέπε rtings.com), η οποιαδήποτε προσωπική γνώμη κάποιου κατόχου για εμένα τουλάχιστον είναι χαμηλής βαρύτητας, διότι δεν αποτελεί ουσιαστικό στατιστικό δείγμα, αλλά ούτε και υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μεθοδολογία πίσω από το σχηματισμό της γνώμης του.

Στο rtings, τόσο με το torture test, όσο και με το real life test έχουν τεκμηριώσει πλήρως πώς και πότε να αναμένει κάποιος να δεί εμφανή ανομοιογενή φθορά στα εικονοστοιχεία της OLED τηλεόρασής του. Επίσης δίνει σαφή εικόνα στους υποψήφιους αγοραστές, ανάλογα με τη χρήση που θέλουν για την TV τους. Για παράδειγμα για PC monitor και πολλές ώρες gaming ίδιων παιχνιδιων είναι 100% no-go.

Αλίμονο αν για οποιοδήποτε σχηματισμό άποψης έπρεπε να είμαστε πρώτα κάτοχοι του εκάστοτε υπο αναφορά προϊόντος.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panther_512 είπε

Όταν υπάρχουν τεκμηριωμένα δημοσιευμένα τέστς (βλέπε rtings.com), η οποιαδήποτε προσωπική γνώμη κάποιου κατόχου για εμένα τουλάχιστον είναι χαμηλής βαρύτητας, διότι δεν αποτελεί ουσιαστικό στατιστικό δείγμα, αλλά ούτε και υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μεθοδολογία πίσω από το σχηματισμό της γνώμης του.

Στο rtings, τόσο με το torture test, όσο και με το real life test έχουν τεκμηριώσει πλήρως πώς και πότε να αναμένει κάποιος να δεί εμφανή ανομοιογενή φθορά στα εικονοστοιχεία της OLED τηλεόρασής του. Επίσης δίνει σαφή εικόνα στους υποψήφιους αγοραστές, ανάλογα με τη χρήση που θέλουν για την TV τους. Για παράδειγμα για PC monitor και πολλές ώρες gaming ίδιων παιχνιδιων είναι 100% no-go.

Αλίμονο αν για οποιοδήποτε σχηματισμό άποψης έπρεπε να είμαστε πρώτα κάτοχοι του εκάστοτε υπο αναφορά προϊόντος.

Δεν είπα ότι για να σχηματίσεις άποψη πρέπει να είσαι κάτοχος, είπα για να είσαι απόλυτος πρέπει να είσαι κάτοχος. Για αγορά αυτοκινήτου θα εμπιστευόσουνα καλύτερα κάποιο κάτοχο ή κάποιον που έχει άποψη διαβάζοντας blogs κ reviews; Είπα επίσης ότι υπάρχουν άτομα που δεν είχαν θέμα με burn in με οποιαδήποτε χρήση άλλα και το αντίθετο.  Στο rtings λέει “maybe” a risk of permanent burn in. Οπότε ο καθένας οδεύει με την επιλογή και τα ρίσκα του. Αν διαβάζοντας reviews μπορείς να μου πεις με σιγουριά οτι θα εχω θεμα τότε πάω πάσσο. Αν δε μπορεις ομως, σιγουρα λογω ποιότητας εικόνας θα επιλέγω  πάντα oled πόσο μάλλον οταν μου αλλαξαν τη παλια μου oled με καινουρια ανώτερη...

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν από τα tests του rtings έμεινες στην λέξη "maybe", ενώ οι εικόνες είναι κραυγαλέες, τί να πούμε? Whatever makes you feel comfortable.

Όσο για το θέμα σχηματισμού άποψης - εξαγωγής συμπερασμάτων και ότι αυτό προϋποθέτει κατοχή του υπο συζήτηση προϊόντος,  απλά δεν ισχύει ούτε σαν λογική, ούτε σαν επιχείρημα. Αυτό αποτελεί φτωχο συλλογισμό καταναλωτή που προσπαθεί να πείσει εαυτόν και συνομιλητές ότι η αγορά του ήταν καλή/σωστή/whatever makes him feel comfortable.

Το βλέπουμε κατα καιρούς σαν επιχείρημα πάντα από κατόχους κάποιου προϊόντος, το οποίο είναι υπο αρνητική κριτική.

Τα τέστ του rtings δίνουν ξεκάθαρη εικόνα του τί συμβαίνει. Είναι τέστ με πλήρη μεθοδολογία, εβδομαδιαία ανανέωση, και τα αποτελέσματα είναι επαναλήψημα. Αυτή τη στιγμή κάνουν τέστ σε 6 C7 και τα αποτελέσματα συνάδουν πλήρως με αυτά που είδαν στο torture test στην B6. Μπορείς να υπολογίσεις πλέον με πολύ μεγάλη ακρίβεια τις ώρες απεικόνισης στατικών στοιχείων που απαιτούνται για να δείς ανομοιογενή φθορά στο πάνελ σου και το ρόλο που παίζει η φωτεινότητα σε αυτό.

Αντί λοιπόν να αξιοποιηθεί αυτή η πολύ σοβαρή δουλειά που έκανε το site, ώστε οι κάτοχοι να το χρησιμοποιήσουν ώς οδηγό για να αποφύγουν την πρόωρη ανομοιογενή φθορά στα πάνελ τους, και οι υποψήφιοι αγοραστές να ξέρουν τί να περιμένουν αναλόγως του υλικού που θα βλέπουν, καθόμαστε και συζητάμε ακόμα για το αν το burn in συμβαίνει πάντα και το ποιά είναι η εμπειρία του Α ή του Β, ώς κάποιου είδους επιχείρημα για να πείσουν ότι η δική τους προσωπική εμπειρία έχει κάποιου είδους μεγαλύτερη αξία.

 

 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οποιαδήποτε οθόνη θα αποκτήσει πρόβλημα αν προβάλει συνεχώς στατικές εικόνες. Δείτε και τις οθόνες που είναι στο μετρό που είναι απλές LCD και όχι OLED και θα καταλάβετε... Απλά οι LED θα το αποκτήσουν πολύ αργότερα σε σχέση με μια OLED. 

Στο θέμα των OLED  έχουμε 2 σημαντικές παραμέτρους:

1. Η ποιότητα της εικόνας που για την ώρα είναι συνολικά καλύτερη από τις LED, QLED κλπ.

2. Το burn in που αναγκαστικά προκύπτει λόγω της φύσης του υλικού.

Αν λοιπόν κάποιος επιθυμεί τη μέγιστη δυνατή ποιότητα απεικόνισης με περιεχόμενο HD, 4K & HDR, σίγουρα θα επιλέξει μια OLED. To προφιλ αυτού του χρήστη θεωρητικά δεν θα περιλαμβάνει άπειρες ώρες θέασης τηλεοπτικών καναλιών και άλλων πηγών που θα δημιουργήσουν θέμα στα pixels.

Αντίστοιχα, αν κάποιος επιθυμεί μια τηλεόραση για το σαλόνι της οικογένειας στην οποία θα έχουν πρόσβαση όλα τα μέλη, θα παίζει και άπειρα games  και θα τη χρησιμοποιεί και σαν pc monitor, τότε προφανώς και θα είναι ανόητη η ιδέα να επιλέξει μια OLED. Με μια τέτοια χρήση, θεωρητικά μέσα στα πρώτα 2 χρόνια, θα αποκτήσει σίγουρα κάποια μόνιμα σημάδια στο panel (το πόσο έντονα θα είναι είναι άλλο θέμα).

Το ίδιο γινόταν παλιότερα και με τις Plasma που ήταν σημείο αναφοράς για την ποιότητα απεικόνισης, αλλά αντίστοιχα όλοι γνώριζαν πως χρειαζόταν μια ιδιαίτερη μεταχείριση για να μην παρουσιάσει προβλήματα. 

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει πουθενά η ΤΕΛΕΙΑ τηλεόραση που να είναι σε όλους τους τομείς κορυφαία. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τον billdanos. Είναι ακριβώς όπως τα γράφεις. Η καλύτερη δυνατή εικόνα με τα ανάλογα ρίσκα.  

Απλά ο φίλος panther_ 512 μου θυμίζει τους τύπους που κρίνουν τη Rolex λέγοντας « δεν είναι και τόσο καλα ρολόγια, στα πέντε χρόνια χάνουν 1 λεπτό την εβδομάδα» αδιαφορόντας ότι απλά αυτό παθαίνουν eventually όλοι οι αυτόματοι μηχανισμοί. Το μόνο που κανεις σε αυτή τη συζήτηση είναι να αναφέρεις σχεδον μόνο για το πρόβλημα που παρουσιάζουν οι oled το οποιο όμως ειναι σε ολους γνωστό. Άλλωστε ετσι ξεκίνησε το όλο θέμα. Έχουμε καταλάβει ότι εσύ δεν θα την αγόραζες ποτέ, δεν είναι ανάγκη όμως να πείσεις το σύμπαν να κάνει το ίδιο. Επίσης θα με θεωρούσα τουλάχιστον αφελή άμα για κάθε σοβαρή αγορά που έκανα στη ζωή μου στηριζόμουνα μόνο σε reviews. Δεν θα κατέληγα πουθενά γιατί προφανώς κάθε προιόν παγκοσμίως έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Ποτέ μόνο το ένα απο τα δύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφέρομαι σε συγκεκριμένα δημοσιευμένα τεστς, με συγκεκριμένη μεθοδολογία, τα οποία μάλιστα έτυχαν και έλεγχο από την ίδια την LG. Τα τεστς ακόμα τρέχουν. 42 εβδομάδες έκλεισε το ένα και 22 το άλλο. Οπότε δεν μιλάμε για "reviews".

https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled

https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test

Η περίπτωσή σου με το burn in του λογότυπου σε ενάμιση χρόνο αποτελεί απλή επιβεβαίωση των ευρημάτων των παραπάνω τέστ.

Σε καμία περίπτωση δεν αποτρέπω από την αγορά τηλεόρασης της συγκεκριμένης τεχνολογίας. Απλά δεν είναι τεχνολογία που μπορεί να προταθεί για αγορά με "κλειστά μάτια". Αναλόγως του τί βλέπεις, μπορεί να κάνεις ανομοιόμορφη φθορά στο πάνελ πάρα πολύ γρήγορα.

Και αυτό πρέπει να το επικοινωνούμε στον υποψήφιο αγοραστή. Αν ήξερες ότι σε ενάμιση χρόνο θα σου αποτυπωνόταν το logo στην TV, δεν θα την αγόραζες φίλε μου την τηλεόραση.

Όταν άνοιξα παρόμοιο τόπικ, όπου με ενδιέφερε η XE9005 και οι Β7/C7, προϊδεασμένος υπέρ των LG, για χρήση ώς PC monitor και gaming, αν άκουγα αυτούς που λένε ότι οι OLED δεν έχουν πρόβλημα, τώρα θα είχα σοβαρό θέμα και μόνιμο άγχος για τη χρήση της TV. Και η αγορά της συγκεκριμένης SONY έγινε με πλήρη γνώση των προβλημάτων που παρουσιάζει, προβλήματα που τα αναφέρω σε όλους όσους ενδιαφέρθηκαν σε δικά τους τόπικς για το μοντέλο αυτό.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, LIKARMA251981 είπε

Fair enough...

Μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτο. Απλά δεν θέλω να παρεξηγούνται οι προθέσεις μου πίσω απο τα πόστ μου.

Για τη δική μου την TV, είχε περίπτωση όπου έπρεπε να αποδείξω σε συμφορουμίτες ότι όντως υπάρχει το πρόβλημα στο οποίο αναφερόμουν.

Μακάρι να μήν υπήρχε το θέμα με το burn in και τώρα θα ήμουν και εγώ με μία B7 ή C7. Ποιός δεν θέλει το μαύρο της OLED?

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω τελικά συμφωνούμε οτι συμφωνούμε. My point was that oled is the best there is με μεγάλες πιθανότητες σε permanent burn in. Για αυτό ανέφερα και τη χρήση που κυρίως σκοπευω να κάνω εγω από δω και περα...(netflix, torrents and once in every 4 years mundial and euro games)🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτο. Απλά δεν θέλω να παρεξηγούνται οι προθέσεις μου πίσω απο τα πόστ μου.

Για τη δική μου την TV, είχε περίπτωση όπου έπρεπε να αποδείξω σε συμφορουμίτες ότι όντως υπάρχει το πρόβλημα στο οποίο αναφερόμουν.

Μακάρι να μήν υπήρχε το θέμα με το burn in και τώρα θα ήμουν και εγώ με μία B7 ή C7. Ποιός δεν θέλει το μαύρο της OLED?

Απο πιξελ πως ειναι η XE9005 σου? Την εχεις τσεκαρει σε λευκο και μαυρο φοντο απο κοντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, rovgio είπε

Απο πιξελ πως ειναι η XE9005 σου? Την εχεις τσεκαρει σε λευκο και μαυρο φοντο απο κοντα?

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα, τσέκαρα σε εννιαίο σκούρο και φωτεινό φόντο. Νομίζω η επάνω αριστερά γωνία είναι λίγο πιό σκοτεινή, αλλά μιλάμε για πάρα πολύ μικρή επιφάνεια, ακριβώς επάνω στη γωνία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, panther_512 said:

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα, τσέκαρα σε εννιαίο σκούρο και φωτεινό φόντο. Νομίζω η επάνω αριστερά γωνία είναι λίγο πιό σκοτεινή, αλλά μιλάμε για πάρα πολύ μικρή επιφάνεια, ακριβώς επάνω στη γωνία.

Καμία LED δεν είναι 100% φωτεινή σε όλες τις γωνίες της... Ευτυχώς όσο εξελίσσονται τα μοντέλα και το backlight, το φαινόμενο όλο και μειώνεται! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

oh damn και εγώ έλεγα να πάρω την Β7 αλλά με αυτά που διαβάζω με βλέπω για την KD55XE9005 ...απαράδεκτο να δίνεις τόσα χρήματα και να μην υπάρχει κάποιος built in μηχανισμός που να κάνει refresh τα pixels ανα 1 ώρα ας πούμε. Κάτι τέτοιο δε θα μας εξασφάλιζε οτι δε θα έχουμε ποτέ burn in; Δε ξέρω ίσως να είναι πιο σύνθετο το πρόβλημα και να λέω βλακείες. So sad :( τη περασμένη εβδομάδα ήμουν 1 κλικ away να βάλω την παραγγελία για την Β7. Την θέλω κυρίως για PS4 και ταινίες...TV δε παρακολουθούμε σπίτι.

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, shadowlike είπε

oh damn και εγώ έλεγα να πάρω την Β7 αλλά με αυτά που διαβάζω με βλέπω για την KD55XE9005 ...απαράδεκτο να δίνεις τόσα χρήματα και να μην υπάρχει κάποιος built in μηχανισμός που να κάνει refresh τα pixels ανα 1 ώρα ας πούμε. Κάτι τέτοιο δε θα μας εξασφάλιζε οτι δε θα έχουμε ποτέ burn in; Δε ξέρω ίσως να είναι πιο σύνθετο το πρόβλημα και να λέω βλακείες. So sad :( τη περασμένη εβδομάδα ήμουν 1 κλικ away να βάλω την παραγγελία για την Β7. Την θέλω κυρίως για PS4 και ταινίες...TV δε παρακολουθούμε σπίτι.

Πάρτην με κλειστά τα μάτια την oled ..  Λίγο πριν τα δύο χρόνια αγοράζεις κ. Την εγγύηση της LG  για 3 επιπλέον έτη..  Τα σπάει και για ταινιες  κ για PlayStation 4 είναι λες κ έχω καινούργια κονσόλα   αφού έχει κ μόνο του για ρεφρες στην εικόνα χειροκίνητα  η το κάνει μόνη της όταν κλείνει. Εγώ δεν την αλλάζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...