Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 hour ago, gatakos said:

Μα πως έγινε αυτό??? Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι κάπου διάβασα ότι η LG δεν καλύπτει το burn in!! Είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος ότι και στις οδηγίες χρήσεως λέει ότι το burn in το χρεώνεται ο χρήστης... Σίγουρα πράγματα.....

Δεν είναι και τόσο δύσκολο! Γίνεται ...τυχαία. Ανάλογα με τα "κέφια" του τεχνικού που θα δικαιολογήσει ή όχι το πρόβλημα. Αν υπάρχει και έξτρα εγγύηση αγορασμένη, ακόμη καλύτερα. 

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως ΕΠΙΣΗΜΩΣ η LG δεν θεωρεί το burn in σαν πρόβλημα που καλύπτεται από την εγγύηση.  :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billdanos είπε

Δεν είναι και τόσο δύσκολο! Γίνεται ...τυχαία. Ανάλογα με τα "κέφια" του τεχνικού που θα δικαιολογήσει ή όχι το πρόβλημα. Αν υπάρχει και έξτρα εγγύηση αγορασμένη, ακόμη καλύτερα. 

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως ΕΠΙΣΗΜΩΣ η LG δεν θεωρεί το burn in σαν πρόβλημα που καλύπτεται από την εγγύηση.  :)

Δυστυχώς η ψυχολογία του καταναλωτή (η αγορά μου είναι η καλύτερη) δεν αφήνει πολλά περιθώρια να γίνουν κατανοητά κάποια απλά πράγματα......

Για το θέμα του burn in υπάρχει ΕΠΙΣΗΜΗ τοποθέτηση από τις κατασκευάστριες εταιρίες.

Αν σε κάποιο τοπικό service αποφασίστηκε διαφορετική αντιμετώπιση, αυτό δεν αναιρεί την ΕΠΙΣΗΜΗ τοποθέτηση.

Και ακριβώς επειδή η ΕΠΙΣΗΜΗ τοποθέτηση είναι η συγκεκριμένη, κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πώς θα αντιμετωπιστεί οποιαδήποτε παρόμοια περίπτωση. Κάθε περίπτωση θα εξαρτάται από το τοπικό service, τον τεχνικό, τις οδηγίες που έχουν από πιό πάνω για εκείνη τη δεδομένη στιγμή κλπ.

Εγώ πάντως βλέπω χρήστες με μόνιμο burn-in στα ένα με δύο χρόνια λειτουργίας απεικόνισης συγκεκριμένων καναλιών, κάτι που είναι απόλυτα σύμφωνο με τα ευρήματα του rtings.com. Τώρα κάνουν νέο τέστ, προσομοίωσης φθοράς 5ετίας με απεικόνιση πραγματικού οπτικού σήματος, και η LG τους έχει από κοντά (συνεργείο της LG τους έχει κάνει επίσκεψη). Τώρα το τέστ είναι στις 22 εβδομάδες ( προσομοίωση 2 χρόνων λειτουργίας)

https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test

Ότι θετική εξέλιξη θα έχουμε στην τεχνολογία αυτή για το θέμα του burn in, ένα μεγάλο μέρος της θα οφείλεται σε αυτό το site.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως όσο και καλή εικόνα να έχει μια oled οθόνη, αν εξαιρέσουμε εκείνους που βλέπουν σε ημίφως, μόνο υλικό 4K και σχεδόν αποκλειστικά ταινίες (λίγες αναλογικά περιπτώσεις για την ώρα), δεν αξίζει κάποιος να ρισκάρει δίνοντας τόσα χρήματα να μπλέξει με το νταβατζιλίκι της κάθε υπερκοστολογημένης εταιρείας ή του κάθε περίεργου τεχνικού.

Μια καλή led, αρκετών ιντσών οθόνη, και μην προκαλείτε την τύχη σας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αυτό που βλέπω με το real life test του rtings, είναι ότι αν μπορείς να διατηρείς το περιεχόμενο που βλέπεις ποικίλο, και την φωτεινότητα σε μέτριο επίπεδο, θα διατηρήσεις την TV σε άριστη κατάσταση για αρκετό καιρό.

Αν όμως για παράδειγμα βλέπεις συνέχεια το ιδιο κανάλι, τότε το burn in είναι θέμα χρόνου. Mε 5 ώρες την ημέρα, θα σου αποτυπώσει το logo στα 1.5 - 2 χρόνια.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, billdanos είπε

Δεν είναι και τόσο δύσκολο! Γίνεται ...τυχαία. Ανάλογα με τα "κέφια" του τεχνικού που θα δικαιολογήσει ή όχι το πρόβλημα. Αν υπάρχει και έξτρα εγγύηση αγορασμένη, ακόμη καλύτερα. 

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως ΕΠΙΣΗΜΩΣ η LG δεν θεωρεί το burn in σαν πρόβλημα που καλύπτεται από την εγγύηση.  :)

παιζει μεγαλο ρολο  ο κατα τοπους τεχνικος της lg βεβαιαΑθηνα ειναι πιο απροσωπα τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ROG-X είπε

Εγω λεω να δοκιμασουν στα ποσα λεπτα θα κανει burn in σε desktop pc. Ουτε τουαλετα δεν προλαβαινεις να πας σε στατικη εικονα στην OLED.

Εγώ πάντως στην 1η που έπαθε burn in τη χρησιμοποιουσα καθημερινά και για τα καναλια της tv και για το pc. Από το pc δεν έμεινε κάτι. Οι στάμπες όπως εχω πει και σε προηγούμενο ποστ θεωρώ πως δημιουργούνται απο στατικές εικόνες που έχουν εντονα χρώματα. Στη δικη μου την περίπτωση ετσι έγινε τουλάχιστον. Θα μας πει και ο φίλος με το nickelodeon απο τι χρωμα ηταν η στάμπα που έμεινε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το χρώμα παίζει ρόλο. Στο torture test στο rtings, με ακίνητα στοιχεία διαφόρων χρωμάτων, φαίνεται πιό χρώμα κάνει τί.

Αλλά ακόμα και η μή χρήση μέρους της οθόνης, θα φανεί σαν αποτύπωμα στο μέλλον. Αν βλέπεις αποκλειστικά ταινίες με μαύρες μπάρες πάνω κάτω, οι περιοχές εκείνες θα ξεχωρίζουν σαν αποτύπωμα σε βάθος χρόνου.

before-clean-jpg.786101

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επίσης το λογότυπο του SKAI HD είναι από τα πιο άθλια για μια OLED τηλεόραση. Το λευκό του Alpha και το ψιλοδιάφανο του Ant1 είναι τα πιο "ανώδυνα". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ ότι τσεκάρουν κάποια πράγματα πρις καταλήξουν σε αντικατάσταση π.χ αν έχεις προστασία από πτώση τάσης ή κεραυνού. Πόσο συχνά χρησιμοποιείς τις λειτουργίες που παρέχει η TV για διόρθωση τέτοιων φαινομένων, πόσες ώρες έχει παίξει static images κλπ . Τώρα επειδή διαβαζω από κάποιους ότι τους φαινεται απιστευτο και ότι η LG δεν θεωρει το burn in άξιο για αντικατάσταση θέλω να πω το εξής: στη περίπτωση τη δικιά μου δε μπήκα καν στη διαδικασία να τους «πιέσω» και δε μπορω να πω οτι δε μου έκανε εντύπωση η ευκολία με την οποία αντιμετωπισαν το πρόβλημα μου. Στην αρχή μάλιστα μου πρότειναν για πιστώτικο στο καταστημα που την είχα αγοράσει (κωτσοβολος 1800€) άλλα τελικά μου είπαν πως μου την αντικαθιστουν όπως είπα με τη C8  (κωτσοβολος 2599 €). Φυσικά και η νέα εγγύηση ισχύει από τη παραλαβή της νέας TV και φυσικά στην ερώτηση μου αν πάθει πάλι το ίδιο πρόβλημα μου είπαν ότι ακολουθειται παλι η ίδια διαδικασία αν και ειναι δυσκολο λόγω του νέου επεξεργαστή α9 που έχουν τα νέα μοντέλα. 

Η δικία μου είχε μια γκρι ισχνη σκια του logo nickelodeon που φαινόταν έντονα σε κόκκινο ή πορτοκαλί φόντο. Γενικά μπορούσες να ζήσεις με αυτό το πρόβλημα ειδικα αφου οταν εβλεπες netflix ή torrents δε φαινόταν καθόλου. Μόνο κατα τη διάρκεια της digea φαινόταν.

Επεξ/σία από LIKARMA251981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κατοχος πλεον (1 μηνα και κατι) αν και ειναι πολυ νωρις να μιλησω προσωπικα κανω χρηση της τηλεορασης επι το πληστον σε ταινιες youtube και παιχνιδια στο ps4 σπανια βλεπω καναλια ουτως η αλλως.Μεχρι στιγμης δεν εχω το παραμικρο θεμα απο την αλλη ομως απο διαφορα φορουμ που διαβασα αλλα και βιντεο με συμβουλες προσπαθω η τηλεοραση να μην κανει ενα πραγμα.Μα θα δω μια ταινια, ειτε μετα θα λιωσω στο Ps4, ειτε ιντερνετ και γενικα η χρηση που κανω ειναι all around ωστε να αποφυγω το burn In. Αλλα απο την αλλη δεν με χαλαει να μου γινει καμια στραβη κ να μου αλλαξει ο κωτσος με το νεοτερο μοντελο οπως του φιλου πιο πανω. Ειδικα τις 2 τελευταιες βδομαδες ελιωσα στο horizon zero dawn κατι 3-5ωρα εκλεινα και δεν εχω το παραμικρο θεμα και ειναι γεματο στατικες μπαρες το παιχνιδι.Απλα αυτο που εκανα μετα συνηθως ειναι η γυναικα να βαζει τραγουδια στο youtube η απλα εβλεπα και καμια ταινιουλα να σπασει και να αλλαξει το στατικο που επαιζε η οθονη απο το παιχνιδι. Αυτο εχω να πω μεχρι στιγμης για οποιον ειναι κατοχος η το σκεφτεται για Oled.Βεβαια οπως ειπα ειναι πολυ νωρις απλα ειπα να πω την εμπειρια μου μεχρι στιγμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eδω εφοδιασε ολοκληρο αεροδρομιο με OLED η LG και μετα απο τρεις μηνες ετρεχε να τις ξηλωσει και να τις αντικαταστησει με LED LCD. Aισθανομαι οτι προσπαθει να το παιξει ανετη με το Burn In αλλα δεν κρυβεται η αμηχανια της. 

Παντως η κατασταση μπορει και να ειναι χειροτερη απο τα τελευταια plasma-τα της panasonic στο θεμα του burn in. 

Οταν αγοραζεις ΤV το κανεις με πλανο 5ετιας το λιγοτερο, δεν λες εβγαλα το μηνα και παμε στον επομενο 😀 Το οργανικο υλικο εχει τρανταχτη αδυναμια την βιωσιμοτητα του σε διαφορετικες συνθηκες προβολης. 

 

Επεξ/σία από ROG-X
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα ο καθένας θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί την επιλογή και τα λεφτά που έδωσε. Σίγουρο όμως επίσης είναι ότι για «συγκεκριμένα πράγματα» ( netflix & υλικό από USB ή σκληρό) η oled είναι ότι πιο κοντά στο τέλειο. Αν πάλι η χρήση είναι κυρίως για TV, pc ή κονσόλα παιχνιδιών καλύτερα να μην αγοραστεί η συγκεκριμένη τεχνολογία. Όμως και αυτό σχετικό είναι γιατί υπάρχουν πάρα πολλοί κάτοχοι που κάνουν συνέχεια την « απαγορευμένη» χρήση και δεν έχουν δει κάποιο burn in. Θα πω ψέματα αν δεν πω ότι τώρα θα είμαι πιο alert με τη 2η TV και τις στατικες εικόνες.At the end of the day πορεύεσαι με τις επιλογές σου. 

Επίσης θεωρώ ότι γνώμη πρέπει να έχουν μόνο αυτοί που εχουν προσωπική εμπειρία από oled καλή ή κακή αλλιώς η συζήτηση δεν έχει κανένα νόημα. Μπορώ να βρω αμέτρητες προσωπικές κριτικές που δεν είχαν κανένα πρόβλημα με oled όπως φυσικα και το αντίθετο.

Επεξ/σία από LIKARMA251981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελειο ακομα δεν υπαρχει. Για all around χρηση η 55αρα Q9FN της Samsung στα 2.500 ευρω ειναι ταμαμ με τις 320 ζωνες (δεν ειναι και λιγα τα χρηματα). Ωστοσο, μια 55αρα OLED B7 στα 1300 ευρω παλι ειναι μια δυνατη επιλογη στο να σε κανει να δεχτεις τα limitation που εχει η τεχνολογια του οργανικου υλικου.  

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...