Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απλά δε καταλαβαίνω, με την B7 θα βλέπεις μια ταινία με μπάρες και θα αναγκάζεσαι να κάνεις ζουμ με αποτέλεσμα να χάνεις και μέρος της ταινίας, για να μην κάνει burn in τις μπάρες με τον καιρό; Μου ακούγεται κάπως χαζό.

Άσε που προσπαθώ να πείσω το "big boss" για την τηλεόραση , αν την πάρουμε και μας χαλάσει σε κάνα 2χρονο , θα μου την φέρει κολάρο.

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η οθονη εχει απο μονη της μερικους τροπους να μην παθεις burn in ενα ειναι κατι σαν screensaver που πεταει διασπαρτα σαν εκρηξη απο πιξελ οταν μεινει 5-10 λεπτα  σε στατικη εικονα,επισης κανει μονη της refresh οταν κλεινει οπως προειπε και ενας φιλος.To Μονο πραγμα που πρεπει να προσεξει καποιος ειναι να μην βλεπει συνεχεια το ιδιο πραγμα θελει εναλλαγη στο τι βλεπεις και δεν θα εχεις κανενα θεμα.Εχω διαβασει ενα καρο δημιοσιευσεις και βιντεο απο ατομα που ειχαν και την b6 και πλεον την b7 και ολοι λενε το ιδιο πραγμα οτι δεν εχουν αντιμετωπισει το παραμικρο αρκει να μην βλεπεις μονο ενα πραγμα.Ξαναλεω οποιος εχει σκοπο να βλεπει μονο καναλια τοτε θα εχει θεματα burn In αν εχετε σκοπο να βλεπετε και καναλια και ταινιες στο usb και σερφιγκ και youtube netflix  παιχνιδια σε κονσολες κτλ απλα με μετρο ολα τα παραπανω τοτε δεν θα εχετε θεμα.Αν επι να μηνα βλεπετε η κανετε το ιδιο πραγμα ναι τοτε σιγουρα θα εχετε θεματα.Και συγκεκριμενα εχω φιλο που την εχει απο τα χριστουγεννα την b7 και την εχει στο σαλονι με 2 πιτσιρικια και γυναικα να βλεπουν εκει τηλεοραση και μου εχει πει οτι δεν εχει κανενα προβλημα και αυτο που μου ειπε κ εκεινος ειναι οτι βαζει κ αλλα πραγματα να κανει με την τηλεοραση ειτε ταινια απο usb ειτε  youtube κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι την εχουν 6 μηνες δεν σημαινει οτι δεν θα βγαλει θεμα στους επομενους 3 μηνες. Γενικα θελει προσοχη, να εχεις το νου σου. 

Βεβαια στα 1300 ευρω που εχει, μπορεις να παρεις OLED για τα χαλαρα πραγματα και μια LED 55αρα για τα υπολοιπα. 

Αλλιως χτυπας μια Q9FN και καθαριζεις, εισαι και μια ανασα στο broadcasting απο OLED.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον φίλο που θεωρεί χαζό να κάνει ζουμ όταν έχει μπάρες μια ταινία.. 

Πίστεψε με με έχει βολέψει απίστευτα  μερικές με μπάρες να τις κάνω ζουμ χανω την μισή 55αρα ΧΩΡΙΣ λόγο. Οπότε  απολαμβάνω την ταινία μ μια χαρά . Απλά θέλει προσοχή ⚠ να την έχεις κάνει σωστό ζουμ κ είσαι κομπλέ κ από προβολή κ για την μη εμφάνιση burn in. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok με καλύψατε θα πάρω την sony, να έχω το κεφάλι μου ησυχο. Είναι αρκετά αυτά που πρέπει να προσέχεις και γενικά πολύ ευκολο να γίνει λάθος. Να δω τηλεόραση θέλω όχι να αφοπλίσω καμια βόμβα. Όπως και να έχει ότι και να πάρω σίγουρα καλύτερο θα είναι απο τη 10 χρονων LED μου 😁 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ΧΕ9005 έχει 2 πολύ συγκεκριμένα κουσούρια:

1) Σε οπτικό υλικό που είναι γυρισμένο native στα 50Hz/59.94Hz (δεν ξέρω αν Ελλάδα υπάρχει τέτοιο υλικό), η τηλεόραση σε κάθε αλλαγή σκηνής/κάμερας κάνει επανάληψη των τελευταίων 2 frames, με αποτέλεσμα να βλέπεις στιγμιαίο πίσω-μπρός στην εικόνα. Το πρόβλημα θέλει πολύ καλό μάτι για να γίνει αντιληπτό. Αντιμετωπίζεται επιλέγοντας Game mode ή Graphics mode, ή πηγαίνοντας στα settings--> sound -->AV sync --> ON. Αλλά αν θα παίζεις games να επιλέξεις την πρώτη λύση (game mode), διότι το AV sync προσθέτει πολύ input lag.

2) Αν συνδέσεις PC και σερφάρεις στο νέτ, όπου το φόντο πίσω είναι κυρίως άσπρο, πού και πού θα βλέπεις ένα ταχύτατο στιγμιαίο τρεμόπαιγμα του backlight. Για ένα frame το backlight ρίχνει ένα σκαλί τη φωτεινότητα και μετά επανέρχεται. Είναι τόσο γρήγορο που ίσα που το αντιλαμβάνεσαι, γι'αυτό και αυτοί που το έχουν δεί και αναφέρει είναι ελάχιστοι. Εγώ το παρατηρώ με συχνότητα μία φορά ανά 2-3 ώρες και μόνο όταν σερφάρω και έχει άσπρο φόντο.

H Sony απλά δεν έχει υπόθεση. Έβγαλε ένα update και καλά για να διορθώσει το 2ο πρόβλημα και άρχισαν να brick-άρουν TVs εδώ και εκεί (εγώ ήμουν τυχερός και δεν brickαρε). Φυσικά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Για το πρώτο πρόβλημα το τεχνικό τους τμήμα είναι για τα γέλια, διότι έχει σχεδόν ένα χρόνο που οι χρήστες τους το περιγράφουν, ακόμα δεν βρήκαν λύση, ενώ οι ίδιοι οι χρήστες ανακάλυψαν ότι έχει να κάνει με το συχρονισμό εικόνας ήχου για συσκευές bluetooth, οπότε και λύνεται με την αντίστοιχη επιλογή. Η Sony έχει ενημερωθεί και ακόμα να βγάλει update. Ούτε πιστεύω ότι θα βγάλει, μετά από το προβληματικό update που απέσυραν από το site.

Αυτά. Τα 2 κουσούρια είναι χαμηλής σοβαρότητας, το πρώτο λύνεται με επιλογές από τις ρυθμίσεις, το 2ο είναι ανεπαίσθητο, οπότε δεν τα θεωρώ απαγορευτικά για αγορά του συγκεκριμένου μοντέλου.

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από panther_512
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το game mode αφαιρεί όλες τις επεξεργασίες εικόνας που κάνει ο επεξεργαστής της Sony. Ουσιαστικά μετατρέπει την TV σε μόνιτορ, που δείχνει ακριβώς ότι της δίνεις. Όπως σου είπα, για τις ταινίες υπάρχει λύση (ενεργοποίηση του AV sync).

Αλλά αυτά προϋποθέτουν ότι θα δείς το συγκεκριμένο θέμα. Εγώ δεν το έχω παρατηρήσει πουθενά (Netflix, ταινίες, σειρές). Πιό πολύ το βλέπουν στην Αγγλία, όπου οι υπηρεσίες streaming του BBC έχει τέτοιο υλικό.

Υπόψην, το AV sync, είναι επιλογή για το Bluetooth (αν φοράς bluetooth ακουστικά). Το πιό αστείο είναι ότι με το AV Sync ON το πρόβλημα στην XE9005 λύνεται, ενώ συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο στο νέο μοντέλο XF9005. Με AV sync ON, το backlight τρελαίνεται.

Συνεπώς έχει να κάνει καθαρά με το πρόγραμμα διαχείρισης συσκευών bluetooth.

Επεξ/σία από panther_512
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τελικά το χειρότερο λογότυπο καναλιού δεν είναι του MAD (το τεράστιο κίτρινο τετράγωνο) που στο κάτω κάτω ...ποιος βλέπει πλεον mad 😛 , αλλά του SKAI HD. Παίζει τυχαία να άφησα την tv σε αυτό το κανάλι για κάνα τέταρτο προχθές και συμπτωματικά έτρεξα ένα full screen video με γκρι φόντο και είχα ένα ωραιότατο αποτύπωμα του SKAI HD! Δεν παίζει να ήταν και απο πριν μιας και δεν είμαι και πολύ "φίλος" με το συγκεκριμένο κανάλι. Ευτυχώς με ένα "καθάρισμα" της οθόνης από το σχετικό μενού που έχει η philips, την επόμενη μέρα δεν υπήρχε κανένα ίχνος αλλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση το γεγονός πως μόνο με 15 λεπτά απεικόνισης, άφησε ίχνος που φαινόταν να μην φεύγει άμεσα! Εν τω μεταξύ είναι τόσο άσχετοι εκεί στο κανάλι, που έχουν λευκό το SD logo και έβαλαν χρώμα στο HD...  Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα κανάλια με αυτόν τον τρόπο και κανένα δεν άφησε  το σημάδι που άφησε το SKAI HD!

Νομίζω πως σιγά σιγά για τηλεοπτικό περιεχόμενο θα επιλέγω μόνο κανάλια που έχουν λευκά ή ημιδιάφανα λογότυπα! 😛 

PS: άλλαξα τον τίτλο του topic σε κάτι πιο γενικό μιας και μιλάμε για διάφορα πράγματα και όχι μόνο για την LG...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απ'ότι βλεπω η διαθεσιμότητα για KD55XE9005 είναι περιορισμένη , έχετε κάποιο άλλο μοντέλο να προτείνετε ; 

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, shadowlike είπε

απ'ότι βλεπω η διαθεσιμότητα για KD55XE9005 είναι περιορισμένη , έχεται κάποιο άλλο μοντέλο να προτείνεται ; 

Πήγαινε δες σε ένα κατάστημα  oled  και  led δίπλα δίπλα κ θα καταλάβεις γιατί η oled  κάνει πλάκα στις  led  ακόμα κ με κακό υλικό προβολής 

Εδώ μιλάμε για την καλύτερη συσκευή κ συ μιλάς για led 

Λες με εκνευρίζει να πρέπει να βγάλω τις μπάρες για ναμην πάθει  burn . Σου γράφω ότι όταν τις βγάζεις δείχνει φοβερά κ δεν χάνεις απτην οθόνη   την μισή  όπως με τις μπάρες  όλοι σ λέμε  τα καλύτερα κ συ τρολαρεις κ απαντάς λες κ σου είπαμε φύγε μακριά θα ανατιναχτεί .. 

Καλή επιτυχία  🤞 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε γιατρέ δε θέλω να πάρω τηλεόραση και να ακολουθώ λίστα με DO και DONTs για να κάτσω να δώ κάθε φορά. Άσε που θα πρέπει όλοι στο σπίτι να μάθουν τι είναι το burn in και πως θα πρέπει να το αποτρέπουν. Μου φαίνεται πολύ φασαρία, μεγάλο το ρίσκο και το benefit μέσα σε αυτά τα πλαίσια είναι πολύ σχετικό. Δεν αντιλέγω ότι είναι πολύ μπροστά οι OLED, ίσως αν ήμουν μόνος μου  να την έπερνα αλλά δεν είμαι οπότε θέλω μια TV για ταινίες και gaming 4k με το καλύτερο δυνατό πανελ αλλά χωρίς να φοβάμαι κιόλας να τη βάλω να δουλέψει για να μη χαλάσει (Δεν με ενδιαφέρουν τα smart features και τα μπλιμπλίκια).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, billdanos είπε

Τελικά το χειρότερο λογότυπο καναλιού δεν είναι του MAD (το τεράστιο κίτρινο τετράγωνο) που στο κάτω κάτω ...ποιος βλέπει πλεον mad 😛 , αλλά του SKAI HD. Παίζει τυχαία να άφησα την tv σε αυτό το κανάλι για κάνα τέταρτο προχθές και συμπτωματικά έτρεξα ένα full screen video με γκρι φόντο και είχα ένα ωραιότατο αποτύπωμα του SKAI HD! Δεν παίζει να ήταν και απο πριν μιας και δεν είμαι και πολύ "φίλος" με το συγκεκριμένο κανάλι. Ευτυχώς με ένα "καθάρισμα" της οθόνης από το σχετικό μενού που έχει η philips, την επόμενη μέρα δεν υπήρχε κανένα ίχνος αλλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση το γεγονός πως μόνο με 15 λεπτά απεικόνισης, άφησε ίχνος που φαινόταν να μην φεύγει άμεσα! Εν τω μεταξύ είναι τόσο άσχετοι εκεί στο κανάλι, που έχουν λευκό το SD logo και έβαλαν χρώμα στο HD...  Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα κανάλια με αυτόν τον τρόπο και κανένα δεν άφησε  το σημάδι που άφησε το SKAI HD!

Νομίζω πως σιγά σιγά για τηλεοπτικό περιεχόμενο θα επιλέγω μόνο κανάλια που έχουν λευκά ή ημιδιάφανα λογότυπα! 😛 

PS: άλλαξα τον τίτλο του topic σε κάτι πιο γενικό μιας και μιλάμε για διάφορα πράγματα και όχι μόνο για την LG...

Καλά έκανες και το άλλαξες μιας και δεν είναι μόνο το burn in που συζητάμε και σίγουρα όχι μόνο για την lg. 

Είπε κάποιο παιδί σε προηγούμενο ποστ πως υπάρχει λειτουργία να κάνει refresh pixels αυτόματα οταν την κλείνεις. Που υπάρχει αυτη η επιλογή? Γιατι εγω μόνο χειροκινητα εχω βρει επιλογή να το κανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
33 minutes ago, Tigio13 said:

Καλά έκανες και το άλλαξες μιας και δεν είναι μόνο το burn in που συζητάμε και σίγουρα όχι μόνο για την lg. 

Είπε κάποιο παιδί σε προηγούμενο ποστ πως υπάρχει λειτουργία να κάνει refresh pixels αυτόματα οταν την κλείνεις. Που υπάρχει αυτη η επιλογή? Γιατι εγω μόνο χειροκινητα εχω βρει επιλογή να το κανω. 

Η Philips το κάνει αυτόματα κάθε φορά που την κλείνεις και για να ολοκληρωθεί χρειάζονται σχεδόν 2 ώρες. Πρακτικά με το Android Tv που τρέχει δεν σβήνει ποτέ εκτός αν τη βγάλεις από την πρίζα, οπότε πάντα είναι σε sleep mode (γι'αυτό και μπορεί να ξεκινήσει και να κάνει προγραμματισμένες εγγραφές από κανάλια κλπ χωρίς να ανοίξει καν η οθόνη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...