Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ROG-X είπε

Για τον απλουστατο λογο αμα δεις το AMOLED se 55αρα, 65αρα και  λοιπα με pentile structure 2 sub pixel / pixel θα κλαψουνε μανουλες…. 

Η LG με την OLED εκανε μια γνωστη παλια μαιμουδια για να βοηθησει το panel να αυξήσει την φωτεινοτητα του. Φανταζομαι να γνωρίζεις ότι δεν είναι RGB το OLED αλλα WRGB. 

Ενας ασχετος θα πει α ωραια εχω 4ερα subp / pixel....λαθος! Στα 3 pixel που εχουν 12 subpixel εχεις 3 sub pixel ΛΕΥΚΑ. Στην ουσια εχεις λιγοτερη λεπτομερεια on screen και τα οποια δεν αναβουν ποτε μαζι, δηλαδή 2 χρωματα και το λευκο. Απλα επειδή καθεσαι μακρια απο τις ιντσες είναι δυσδιάκριτο, από την άλλη το OLED καλυπτει μερος της χαμενης λεπτομέρειας από το pixel structure από το infinite contrast και τις καλυτερες διαβαθμησεις στο μαυρο.

Για να καταλάβεις 3840x2160 4K εχει 8.294.400 pixels και αναλογα την τεχνολογια του picture structure εχει τα και τα αναλογα sub pixels.

LED LCD : RGB Structure οποτε 8.294.400 pixels x 3 sub pixels = 24.883.200 sub pixels red green blue σε ισορροπία, κόκκινο - πράσινο - μπλε, κοκκινο - πρασινο - μπλε.

ΑΜΟLED : Diamond Pentile structure οποτε 8.294.400 pixels x 2 sub pixels = 16.588.800 sub pixels red green blue με ένα χρώμα να είναι διπλό. Δηλαδη κοκκινο - πρασινο, πρασινο - μπλε και παει λέγοντας.

LG OLED: WRGB structure οποτε 8.294.400 pixels x 3 sub pixels = 24.883.200 sub pixels red green blue και white και παει, λευκο - μπλε - πρασινο, κοκκινο - λευκο - μπλε. Χανει ένα χρώμα ανα pixel για ενίσχυση φωτεινότητας.

Γιατι η LG κατεβαζει την OLED σε WRGB ? Απλούστατα για λογους κοστους και ενισχυσης του HDR. 

RGB > WRGB > PENTILE (AMOLED)

Αν δεν κάνω λάθος, "3Κ" RGBW είναι μόνο στα φθηνά (IPS) μοντέλα. Στα OLED έχουν 4Κ ανάλυση κανονικά, απλώς με 4sub pixels. Δεν αντικαθιστούν εκεί κάθε 4ο.

Έτσι διάβασα τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎23‎/‎6‎/‎2018 στις 5:07 ΜΜ, Sheogorath είπε

Αν δεν κάνω λάθος, "3Κ" RGBW είναι μόνο στα φθηνά (IPS) μοντέλα. Στα OLED έχουν 4Κ ανάλυση κανονικά, απλώς με 4sub pixels. Δεν αντικαθιστούν εκεί κάθε 4ο.

Έτσι διάβασα τουλάχιστον.

Ωπα λαθος, εχει 4 sub pixels / pixel αλλα δεν αναβουν και τα 4ερα, αλλα τα τρια με παντα το ένα να είναι λευκο. Το ιδιο πανω κατω με αυτό που ελεγα πριν. Οποτε το λευκο αναβει παντα, και τα αλλα τρια χρωματα εναλλαξ. Δηλαδη, το ένα sub θυσιάζεται για ενισχυση της φωτεινότητας του πανελ. 

Ξερετε ποσο θα κοστιζε ενα true RGB OLED με HDR ? 5 με 10 φορες πανω.

 

True RGB

image.jpg

 

 

LG C7, B7, C8 και λοιπά

image.jpg

image.jpg

 

With WRGB OLEDs all four subpixels are never on at the same time, so we have two photos.

Εχει 4 sub pixel / pixel από τα οποία ανάβουν τα 3 sub pixel / pixel και από αυτά τα 3 sub pixel το ένα είναι μονιμα το λευκο sub pixel.

Επεξ/σία από ROG-X
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω την πήρα με πιστωτική Πειραιώς  με - 20% πότε λέτε θα μου μπει η επιστροφή; πιστεύω ότι  δεν χρειάζεται κ εδώ καμία εφαρμογη όπως με τη Eurobank  που ευτυχώς μπήκα κ την κατέβασα έστω μετά την αγορά κ πήρα την επιστροφή μετά από 1μηνα   δεν με είχε ενημερώσει κανένας τότε ότι χρειαζόταν εφαρμογή Eurobank. .. 

Ένας φίλος που έγραψε ότι πιάνει Άρτα όλα τα κανάλια σε HD πως το κατάφερε γιατί εμένα ΔΕΝ τα πιάνει.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μια βοήθεια

Την TV την βρήκα 1400 με 20% σε επιστροφή yellows  πάει 1120

Την έβαλα 24 άτοκες δόσεις..  Θα μου τα γυρίσουν κάθε μήνα από 580  βγαίνουν τα yellows το μήνα γιατί είναι 58 ευρώ η δόση..   Κ με κάθε ένα ευρώ είναι 10 yellows 580 Χ24  είναι 13920 yellows

 Με κάτι υπολογισμούς  που έκανα αν 1000 πόντοι είναι κάνα 2ευρω.. 

Εγώ περίμενα- 280 ευρώ  επιστρεφομενα σε yellows  απολο το ποσό και μου βγαίνουν ελάχιστα με τον παραπάνω υπολογισμό  κάνω κάτι λάθος;;; 

 

Μίλησα με τράπεζα  γιατί δεν είχαν καταλάβει ότι ρωτάω για το - 20% 

Spoiler

 

Επεξ/σία από Tresorikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2018 στις 12:27 ΜΜ, efo355 είπε

Όχι μόνο ert hd. Με τη δικιά μου, μου πρότειναν αντικατάσταση με την ίδια ή πιστωτικό. Πήρα πιστωτικό και αγόρασα sony 65αρα. Του κουμπάρου τωρα το εμφάνισε και Δευτέρα θα πάρει την lg. Θα ενημερώσω...

Την πηγε πισω;Πως έγινε κ πηρε πιστωτικο;Ποσο καιρο την ειχε αυτη  που πηγε πισω;Ευχαριστω!!Κ γω εχω την b7v(φοβερη tv) αλλα στο 4:3 που βλέπει καμια φορα η γυναίκα βλεπω ισα πως μια γραμμη οριζοντια αριστερα κ υπο συνθήκες..Δεν ξερω κατα ποσο αξίζει η αλλαγή για την Samsung 55Q9FN..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Φωτης1975 είπε

Την πηγε πισω;Πως έγινε κ πηρε πιστωτικο;Ποσο καιρο την ειχε αυτη  που πηγε πισω;Ευχαριστω!!Κ γω εχω την b7v(φοβερη tv) αλλα στο 4:3 που βλέπει καμια φορα η γυναίκα βλεπω ισα πως μια γραμμη οριζοντια αριστερα κ υπο συνθήκες..Δεν ξερω κατα ποσο αξίζει η αλλαγή για την Samsung 55Q9FN..

Και ο κουμπάρος πιστωτικό πήρε.Του πρότειναν την καινούρια oled 55 αλλα δεν θέλησε και πάει σε led. Και εγώ και ο κουμπάρος είχαμε αγοράσει στο black friday 30 Νοεμβρίου η απόδειξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, efo355 είπε

Και ο κουμπάρος πιστωτικό πήρε.Του πρότειναν την καινούρια oled 55 αλλα δεν θέλησε και πάει σε led. Και εγώ και ο κουμπάρος είχαμε αγοράσει στο black friday 30 Νοεμβρίου η απόδειξη.

Πρεπει να ερθει πρώτα η lg κ να τους δείξω το burn in που εχει κανει;Τα ledακια εχει πει οτι στο μαυρο ειναι κλειστά οποτε στο 4:3 πως εγινε ρε γ@μοτο;Κ μετα Κωτσοβολο για πιστωτικο;Τον Δεκέμβρη την πήρα..Παντος αν εχει κάποιος την Samsung Q9FN να μας πει διαφορες..

Απο που τις πήρατε απο media mark;

Επεξ/σία από Φωτης1975
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Φωτης1975 είπε

Πρεπει να ερθει πρώτα η lg κ να τους δείξω το burn in που εχει κανει;Τα ledακια εχει πει οτι στο μαυρο ειναι κλειστά οποτε στο 4:3 πως εγινε ρε γ@μοτο;Κ μετα Κωτσοβολο για πιστωτικο;Τον Δεκέμβρη την πήρα..Παντος αν εχει κάποιος την Samsung Q9FN να μας πει διαφορες..

Απο που τις πήρατε απο media mark;

Παρε την lg τηλέφωνο και θα σε καθοδηγήσουν αυτοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Να πω και εγώ τη περίπτωσή μου. Ήμουν κάτοχος της oled55b6 την οποία είχα αγοράσει Δεκέμβριο του 2016. Δεν χρειάζεται να αναφέρω ότι η εικόνα ήταν τέλεια.Not our point. Ένα μήνα πριν παρατήρησα ότι έχει μόνιμο burn in (σκιά του logo NICKELODEON) καθώς είναι το μόνιμο άλλα και το μόνο κανάλι τηλεόρασης που παίζει η τηλεοραση λόγω των παιδιών. Εγώ βλέπω μόνο NETFLIX  και ταινίες από torrents. Διαβάζοντας λοιπόν το θέμα σας είπα να δοκιμάσω και εγώ τη τύχη μου. Μου πήραν τη ΤV  για Check στις 18/6/2018 και στις 4/7 μου έφεραν την oled55c8 επειδη η δικιά μου μου είπαν ότι δεν επισκευάζεται και δεν υπάρχει πια stock,φυσικά χωρίς καμία χρέωση και φυσικά χωρίς να στεναχωρηθώ καθόλου καθως ενάμιση χρόνο μετά βρέθηκα με καινουρια και ανώτερη TV  από αυτή που είχα. Συμπέρασμα: απόλυτα ικανοποιημένος από το support της LG, το μόνο θέμα είναι ότι ενώ μου είπαν ότι η όλη διαδικασία θα κάνει 5 εργάσιμες στη περίπτωση μου έκαναν 13 εν μέσω mundial...:(

 

Επίσης θέλω να πω ότι αν η χρήση της TV δεν είναι για digea που υπάρχει πάντα ο φόβος για μόνιμο burn in αλλα για NETFLIX και torrents  η εικόνα των OLED ειναι μακράν ότι καλύτερο υπάρχει σε εικόνα χωρίς καμία άλλη καν να την πλησιάζει...

Επεξ/σία από LIKARMA251981
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, LIKARMA251981 είπε

Καλησπέρα. Να πω και εγώ τη περίπτωσή μου. Ήμουν κάτοχος της oled55b6 την οποία είχα αγοράσει Δεκέμβριο του 2016. Δεν χρειάζεται να αναφέρω ότι η εικόνα ήταν τέλεια.Not our point. Ένα μήνα πριν παρατήρησα ότι έχει μόνιμο burn in (σκιά του logo NICKELODEON) καθώς είναι το μόνιμο άλλα και το μόνο κανάλι τηλεόρασης που παίζει η τηλεοραση λόγω των παιδιών. Εγώ βλέπω μόνο NETFLIX  και ταινίες από torrents. Διαβάζοντας λοιπόν το θέμα σας είπα να δοκιμάσω και εγώ τη τύχη μου. Μου πήραν τη ΤV  για Check στις 18/6/2018 και στις 4/7 μου έφεραν την oled55c8 επειδη η δικιά μου μου είπαν ότι δεν επισκευάζεται και δεν υπάρχει πια stock,φυσικά χωρίς καμία χρέωση και φυσικά χωρίς να στεναχωρηθώ καθόλου καθως ενάμιση χρόνο μετά βρέθηκα με καινουρια και ανώτερη TV  από αυτή που είχα. Συμπέρασμα: απόλυτα ικανοποιημένος από το support της LG, το μόνο θέμα είναι ότι ενώ μου είπαν ότι η όλη διαδικασία θα κάνει 5 εργάσιμες στη περίπτωση μου έκαναν 13 εν μέσω mundial...:(

Επίσης θέλω να πω ότι αν η χρήση της TV δεν είναι για digea που υπάρχει πάντα ο φόβος για μόνιμο burn in αλλα για NETFLIX και torrents  η εικόνα των OLED ειναι μακράν ότι καλύτερο υπάρχει σε εικόνα χωρίς καμία άλλη καν να την πλησιάζει...

Από φωτεινότητα και hdr πως πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vrwmiaris είπε

Από φωτεινότητα και hdr πως πάει;

....

2 ώρες πριν, LIKARMA251981 είπε

Καλησπέρα. Να πω και εγώ τη περίπτωσή μου. Ήμουν κάτοχος της oled55b6 την οποία είχα αγοράσει Δεκέμβριο του 2016. Δεν χρειάζεται να αναφέρω ότι η εικόνα ήταν τέλεια.Not our point. Ένα μήνα πριν παρατήρησα ότι έχει μόνιμο burn in (σκιά του logo NICKELODEON) καθώς είναι το μόνιμο άλλα και το μόνο κανάλι τηλεόρασης που παίζει η τηλεοραση λόγω των παιδιών. Εγώ βλέπω μόνο NETFLIX  και ταινίες από torrents. Διαβάζοντας λοιπόν το θέμα σας είπα να δοκιμάσω και εγώ τη τύχη μου. Μου πήραν τη ΤV  για Check στις 18/6/2018 και στις 4/7 μου έφεραν την oled55c8 επειδη η δικιά μου μου είπαν ότι δεν επισκευάζεται και δεν υπάρχει πια stock,φυσικά χωρίς καμία χρέωση και φυσικά χωρίς να στεναχωρηθώ καθόλου καθως ενάμιση χρόνο μετά βρέθηκα με καινουρια και ανώτερη TV  από αυτή που είχα. Συμπέρασμα: απόλυτα ικανοποιημένος από το support της LG, το μόνο θέμα είναι ότι ενώ μου είπαν ότι η όλη διαδικασία θα κάνει 5 εργάσιμες στη περίπτωση μου έκαναν 13 εν μέσω mundial...:(

Επίσης θέλω να πω ότι αν η χρήση της TV δεν είναι για digea που υπάρχει πάντα ο φόβος για μόνιμο burn in αλλα για NETFLIX και torrents  η εικόνα των OLED ειναι μακράν ότι καλύτερο υπάρχει σε εικόνα χωρίς καμία άλλη καν να την πλησιάζει...

Καλό νέο αυτό. Μπράβο στην εταιρία. 

Οποτε συμπέρασμα. Στα 2 χρόνια παρα κάτι φουλ Nickelodeon για απόκτηση νέας τβ δωρεάν. 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, alexakos89 είπε

....

Καλό νέο αυτό. Μπράβο στην εταιρία. 

Οποτε συμπέρασμα. Στα 2 χρόνια παρα κάτι φουλ Nickelodeon για απόκτηση νέας τβ δωρεάν. 

Εγώ πρώτα ο Θεός λέω να αγοράσω την επέκταση εγγύησης της LG  +3 χρόνια λίγο πριν λήξει η εγγύηση των 2 ετών για να πάρω καλύτερο μοντέλο αν πάθει κάτι στην 5ετια 

Πάντως μέχρι στιγμής προσέχω τι θα δω και πως θα το δω στο δωμάτιο δεν είναι κάτι δύσκολο θέμα συνήθειας είναι να κάνεις αλλαγή  καναλιών  που κ που κ να βάζεις φουλ σκριν όταν έχει μπάρες 

Αλλά δεν θα με χαλάσει το 2022 να μου πούνε πάρε το καινούργιο το μοντέλο   όπως έκαναν κ στον φίλο.. Καλά να είμαστε να το συζητάμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, LIKARMA251981 είπε

Καλησπέρα. Να πω και εγώ τη περίπτωσή μου. Ήμουν κάτοχος της oled55b6 την οποία είχα αγοράσει Δεκέμβριο του 2016. Δεν χρειάζεται να αναφέρω ότι η εικόνα ήταν τέλεια.Not our point. Ένα μήνα πριν παρατήρησα ότι έχει μόνιμο burn in (σκιά του logo NICKELODEON) καθώς είναι το μόνιμο άλλα και το μόνο κανάλι τηλεόρασης που παίζει η τηλεοραση λόγω των παιδιών. Εγώ βλέπω μόνο NETFLIX  και ταινίες από torrents. Διαβάζοντας λοιπόν το θέμα σας είπα να δοκιμάσω και εγώ τη τύχη μου. Μου πήραν τη ΤV  για Check στις 18/6/2018 και στις 4/7 μου έφεραν την oled55c8 επειδη η δικιά μου μου είπαν ότι δεν επισκευάζεται και δεν υπάρχει πια stock,φυσικά χωρίς καμία χρέωση και φυσικά χωρίς να στεναχωρηθώ καθόλου καθως ενάμιση χρόνο μετά βρέθηκα με καινουρια και ανώτερη TV  από αυτή που είχα. Συμπέρασμα: απόλυτα ικανοποιημένος από το support της LG, το μόνο θέμα είναι ότι ενώ μου είπαν ότι η όλη διαδικασία θα κάνει 5 εργάσιμες στη περίπτωση μου έκαναν 13 εν μέσω mundial...:(

Επίσης θέλω να πω ότι αν η χρήση της TV δεν είναι για digea που υπάρχει πάντα ο φόβος για μόνιμο burn in αλλα για NETFLIX και torrents  η εικόνα των OLED ειναι μακράν ότι καλύτερο υπάρχει σε εικόνα χωρίς καμία άλλη καν να την πλησιάζει...

Μα πως έγινε αυτό??? Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι κάπου διάβασα ότι η LG δεν καλύπτει το burn in!! Είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος ότι και στις οδηγίες χρήσεως λέει ότι το burn in το χρεώνεται ο χρήστης... Σίγουρα πράγματα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...