Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω από Άρτα  HD δεν έχω στα υπόλοιπα κανάλια.. Θα το τσεκάρω μήπως  φταίει ότι μια κεραία τραβάω σήμα για όλες τις  tv στο σπίτι. 

Αν κάποιος έχει βρει ωραίες ρυθμίσεις με έντονα χρώματα  ας γράψει. Γιατί  αυτές που έχει από μόνη της η tv είναι τραγικούλες. Ας πούμε κάτι mode σινεμα κτλ τα βλέπεις κ λες δεν γίνεται να κάτσει άνθρωπος να δει έτσι..  Στο youtube με 4k! Η εικόνα είναι αλλού.. 

Σε Netflix σε κάποιες ταινίες είναι σούπερ σε άλλες περίμενα κάτι καλύτερο..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αλεξ και όποιος ξέρει ας απαντάει να μη γράφω κυριολεκτικά σε τοίχο .. 

Εχω 1μιση με 2παρα  κοντά την τηλεόραση   ή εικόνα με τα κανάλια είναι τραγική ακόμα κ στο ert HD  βλέπω θολούρα στην μπάλα μάλλον έχω πολλά κουλά ενεργοποιημενα και είναι κ κοντά..    Για καλύτερο ήχο τι προτείνετε να βάλω πάνω καμία μπάρα;;   το ps4 το απλο μπορεί να δείξει 4k ταινίες bluray?   Τα κανάλια της DIGEA  δεν μου έχουν έρθει σε HD στην Άρτα  τι γίνεται ρε γαμωτο; τις ρυθμίσεις για μείωση  θορύβου να τις έχω στο off καλύτερα ;  αν έχω στο τερμα συνέχεια την φωτεινότητα της oled ρύθμισης  θα έχει πρόβλημα σύντομα όπως διάβασα;;  όταν βλέπεις για ώρες  ακούγεται μετά από λίγα λεπτά ένας μικρός θόρυβος αφού  την κλείσεις διάβασα ότι κάνει μόνη της σάρωση του πάνελ για διόρθωση κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2018 στις 8:04 ΜΜ, Tresorikos είπε

Αλεξ και όποιος ξέρει ας απαντάει να μη γράφω κυριολεκτικά σε τοίχο .. 

Εχω 1μιση με 2παρα  κοντά την τηλεόραση   ή εικόνα με τα κανάλια είναι τραγική ακόμα κ στο ert HD  βλέπω θολούρα στην μπάλα μάλλον έχω πολλά κουλά ενεργοποιημενα και είναι κ κοντά..    Για καλύτερο ήχο τι προτείνετε να βάλω πάνω καμία μπάρα;;   το ps4 το απλο μπορεί να δείξει 4k ταινίες bluray?   Τα κανάλια της DIGEA  δεν μου έχουν έρθει σε HD στην Άρτα  τι γίνεται ρε γαμωτο; τις ρυθμίσεις για μείωση  θορύβου να τις έχω στο off καλύτερα ;  αν έχω στο τερμα συνέχεια την φωτεινότητα της oled ρύθμισης  θα έχει πρόβλημα σύντομα όπως διάβασα;;  όταν βλέπεις για ώρες  ακούγεται μετά από λίγα λεπτά ένας μικρός θόρυβος αφού  την κλείσεις διάβασα ότι κάνει μόνη της σάρωση του πάνελ για διόρθωση κτλ 

Καλησπέρα, κάτι "τσικ τσικ" ακούς; Η σάρωση είναι λογικά.

Μην έχεις τέρμα φωτεινότητα, θα έχεις στάμπα πολύ σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα, κάτι "τσικ τσικ" ακούς; Η σάρωση είναι λογικά.

Μην έχεις τέρμα φωτεινότητα, θα έχεις στάμπα πολύ σύντομα.

Ναι η σάρωση είναι.. 

Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι όσες ώρες και να παίζει η τηλεόραση αν π.χ παίζει νετφλιξ σε οοολη την οθόνη  δεν πρόκειται να μείνει στάμπα  . Αν παίζει κανονικό κανάλι  4 ώρες συνεχόμενες   η παίζω το φιφα κ έχει το σκορ μόνιμο για 4 ώρες τότε λογικά θα γίνει burn in αυτά μπορώ να τα προσέχω πιστεύω.. 

Έχω συνδέσει τα εξωτερικά μου ηχεία edifier με το γουφερ τους πάνω στην TV.  Κ έχει επιλογή να παίζουν κ τα ηχεία της τηλεόρασης και τα εξωτερικά ηχεία και έχω ήχο κάτσε καλά ναούμε.  

Σκέφτομαι πρώτα ο Θεός σε 2 χρόνια να αγοράσω την έξτρα εγγύηση της LG για να έχω το κεφάλι μ ήσυχο κ αν πάθει κάτι  να μου δώσουν κανα καινούργιο μοντέλο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Ναι η σάρωση είναι.. 

Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι όσες ώρες και να παίζει η τηλεόραση αν π.χ παίζει νετφλιξ σε οοολη την οθόνη  δεν πρόκειται να μείνει στάμπα  . Αν παίζει κανονικό κανάλι  4 ώρες συνεχόμενες   η παίζω το φιφα κ έχει το σκορ μόνιμο για 4 ώρες τότε λογικά θα γίνει burn in αυτά μπορώ να τα προσέχω πιστεύω.. 

Έχω συνδέσει τα εξωτερικά μου ηχεία edifier με το γουφερ τους πάνω στην TV.  Κ έχει επιλογή να παίζουν κ τα ηχεία της τηλεόρασης και τα εξωτερικά ηχεία και έχω ήχο κάτσε καλά ναούμε.  

Σκέφτομαι πρώτα ο Θεός σε 2 χρόνια να αγοράσω την έξτρα εγγύηση της LG για να έχω το κεφάλι μ ήσυχο κ αν πάθει κάτι  να μου δώσουν κανα καινούργιο μοντέλο 

δεν καλυπτετε το burn in με τα λεγομενα της lg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, alexakos89 said:

δεν καλυπτετε το burn in με τα λεγομενα της lg

Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που το κάλυψε με αντικατάσταση, όταν το burn in εμφανίστηκε σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα από την αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που το κάλυψε με αντικατάσταση, όταν το burn in εμφανίστηκε σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα από την αγορά!

Ναι αλλά αν πάρεις την επέκταση; Και στο κάνει 2.5 χρόνια ; Καλύπτει ; Η τσαμπα την πλήρωσες ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexakos89 είπε

Ναι αλλά αν πάρεις την επέκταση; Και στο κάνει 2.5 χρόνια ; Καλύπτει ; Η τσαμπα την πλήρωσες ;

Αυτό είναι ένα θέμα και νομίζω θα πρέπει οποιος την κανει να ρωτησει αν τον καλυπτει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, billdanos είπε

Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που το κάλυψε με αντικατάσταση, όταν το burn in εμφανίστηκε σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα από την αγορά!

Ο κανόνας δεν είναι όμως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, vrwmiaris said:

Ο κανόνας δεν είναι όμως.

Προφανώς και δεν είναι ο κανόνας τη στιγμή μάλιστα που στο λέει και επισήμως στο βιβλίο οδηγιών πως ΔΕΝ θεωρείται ελάττωμα η εμφάνιση του burn in (χωρίς να προσδιορίζει την ένταση του προβλήματος ή το χρόνο εμφάνισης)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν μου κάνει, burn in ενώ την προσέχω  και μου πούνε μα και μου.. Θα αγοράσω την έξτρα εγγύηση και θα παίζει  25 ώρες το 24ωρο που θα πάει θα χαλάσει και και μου δώσουν καινούργιο μοντέλο  του 2020 χα χα 😂 

Αυτοί φταίνε που δεν φτιάχνουν τεχνολογία ναμην παθαίνει burn in.. Η σαμσουνγκ πάντως σε κινητά αλλάζει οθόνη  αν το πας με burn in  σε κινητό μιλάω πάντα. 

Να ρωτήσω κάτι στα κινητά έχει amoled  στις τηλεοράσεις γιατί είναι πίσω με τις  qled που δεν είναι κ τπτ φοβερό απτις απλές led? 

Πάντως με το s9 plus  κ την οθόνη της amoled κερδίζει χαλαρά η δεύτερη.. Εντάξει είχε κ 3000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Καλά αν μου κάνει, burn in ενώ την προσέχω  και μου πούνε μα και μου.. Θα αγοράσω την έξτρα εγγύηση και θα παίζει  25 ώρες το 24ωρο που θα πάει θα χαλάσει και και μου δώσουν καινούργιο μοντέλο  του 2020 χα χα 😂 

Αυτοί φταίνε που δεν φτιάχνουν τεχνολογία ναμην παθαίνει burn in.. Η σαμσουνγκ πάντως σε κινητά αλλάζει οθόνη  αν το πας με burn in  σε κινητό μιλάω πάντα. 

Να ρωτήσω κάτι στα κινητά έχει amoled  στις τηλεοράσεις γιατί είναι πίσω με τις  qled που δεν είναι κ τπτ φοβερό απτις απλές led? 

Πάντως με το s9 plus  κ την οθόνη της amoled κερδίζει χαλαρά η δεύτερη.. Εντάξει είχε κ 3000

Το μεγάλο το γέλιο θα είναι, όταν θα την κάνουν βόλτα, γιατί δεν στέλνουν τεχνικό όπως η σαμυ, θα την πάρουν και σε δύο εβδομάδες θα σε πουν ότι είναι εντός ορίων και δεν χρήζει αντικατάστασης.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vrwmiaris είπε

Το μεγάλο το γέλιο θα είναι, όταν θα την κάνουν βόλτα, γιατί δεν στέλνουν τεχνικό όπως η σαμυ, θα την πάρουν και σε δύο εβδομάδες θα σε πουν ότι είναι εντός ορίων και δεν χρήζει αντικατάστασης.

Εγώ πάντως δεν θα γελούσα αν σου τύχαινε κάτι...  

Εγώ διαβάζω ότι στέλνει η lg και την παίρνουν  από παιδιά εδώ μέσα...  Κ δεύτερον όταν χαλάσει  κ δεν εννοώ  burn in   σου δίνουν  ακόμα κ ακριβότερο μοντέλο πίσω καινούργιο  έτσι κάτσε κ γράψε παπαριτσες 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vrwmiaris είπε

Το μεγάλο το γέλιο θα είναι, όταν θα την κάνουν βόλτα, γιατί δεν στέλνουν τεχνικό όπως η σαμυ, θα την πάρουν και σε δύο εβδομάδες θα σε πουν ότι είναι εντός ορίων και δεν χρήζει αντικατάστασης.

Δεν ξερω πως λειτουργει η samsung αλλα η αληθεια ειναι πως θα μπορουσε η lg να στειλει καποιον τεχνικο να διαγνωσει το προβλημα και αν ειναι να γινει αντικατασταση να στειλουν την καινουρια και να παρουν την παλια χωρις να μεινει ο πελατης χωρις tv.Παρολα αυτα οπως ειναι τωρα τα πραγματα εμενα την tv την πηραν πεμπτη τη δευτερα ηταν αργια και μεσα σε μια βδομαδα ειχα καινουρια tv.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎21‎/‎6‎/‎2018 στις 11:21 ΜΜ, Tresorikos είπε

Καλά αν μου κάνει, burn in ενώ την προσέχω  και μου πούνε μα και μου.. Θα αγοράσω την έξτρα εγγύηση και θα παίζει  25 ώρες το 24ωρο που θα πάει θα χαλάσει και και μου δώσουν καινούργιο μοντέλο  του 2020 χα χα 😂 

Αυτοί φταίνε που δεν φτιάχνουν τεχνολογία ναμην παθαίνει burn in.. Η σαμσουνγκ πάντως σε κινητά αλλάζει οθόνη  αν το πας με burn in  σε κινητό μιλάω πάντα. 

Να ρωτήσω κάτι στα κινητά έχει amoled  στις τηλεοράσεις γιατί είναι πίσω με τις  qled που δεν είναι κ τπτ φοβερό απτις απλές led? 

Πάντως με το s9 plus  κ την οθόνη της amoled κερδίζει χαλαρά η δεύτερη.. Εντάξει είχε κ 3000

Για τον απλουστατο λογο αμα δεις το AMOLED se 55αρα, 65αρα και  λοιπα με pentile structure 2 sub pixel / pixel θα κλαψουνε μανουλες…. 

Η LG με την OLED εκανε μια γνωστη παλια μαιμουδια για να βοηθησει το panel να αυξήσει την φωτεινοτητα του. Φανταζομαι να γνωρίζεις ότι δεν είναι RGB το OLED αλλα WRGB. 

Ενας ασχετος θα πει α ωραια εχω 4ερα subp / pixel....λαθος! Στα 3 pixel που εχουν 12 subpixel εχεις 3 sub pixel ΛΕΥΚΑ. Στην ουσια εχεις λιγοτερη λεπτομερεια on screen και τα οποια δεν αναβουν ποτε μαζι, δηλαδή 2 χρωματα και το λευκο. Απλα επειδή καθεσαι μακρια απο τις ιντσες είναι δυσδιάκριτο, από την άλλη το OLED καλυπτει μερος της χαμενης λεπτομέρειας από το pixel structure από το infinite contrast και τις καλυτερες διαβαθμησεις στο μαυρο.

Για να καταλάβεις 3840x2160 4K εχει 8.294.400 pixels και αναλογα την τεχνολογια του picture structure εχει τα και τα αναλογα sub pixels.

LED LCD : RGB Structure οποτε 8.294.400 pixels x 3 sub pixels = 24.883.200 sub pixels red green blue σε ισορροπία, κόκκινο - πράσινο - μπλε, κοκκινο - πρασινο - μπλε.

ΑΜΟLED : Diamond Pentile structure οποτε 8.294.400 pixels x 2 sub pixels = 16.588.800 sub pixels red green blue με ένα χρώμα να είναι διπλό. Δηλαδη κοκκινο - πρασινο, πρασινο - μπλε και παει λέγοντας.

LG OLED: WRGB structure οποτε 8.294.400 pixels x 3 sub pixels = 24.883.200 sub pixels red green blue και white και παει, λευκο - μπλε - πρασινο, κοκκινο - λευκο - μπλε. Χανει ένα χρώμα ανα pixel για ενίσχυση φωτεινότητας.

Γιατι η LG κατεβαζει την OLED σε WRGB ? Απλούστατα για λογους κοστους και ενισχυσης του HDR. 

RGB > WRGB > PENTILE (AMOLED)

Επεξ/σία από ROG-X
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...