Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Σκέφτομαι να κάνω αγορά ps4 pro και βρήκα έκδοση 7016 και 7216. Μπορεί να μου πεί κάποιος τι διαφορές έχουν, αν έχουν, και αν αξίζει τα 20-30 ευρώ διαφορά που έχουν μεταξυ τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, giomuff είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Σκέφτομαι να κάνω αγορά ps4 pro και βρήκα έκδοση 7016 και 7216. Μπορεί να μου πεί κάποιος τι διαφορές έχουν, αν έχουν, και αν αξίζει τα 20-30 ευρώ διαφορά που έχουν μεταξυ τους;

7216 εννοείται

Καλύτερη ψύξη και λιγότερο θόρυβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

7216 θα ελεγα και εγω. Αν και παλι, αν του βάλεις κάποιο από τα πιο βαρια παιχνίδια (God of War), η κονσόλα θα γίνει λιγάκι αεροπλάνο :P 

Δεν τυχαίνει σε όλα τα Pro

Ανάλογα και την χρήση που έχει γίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, ενδέχεται να έχει απαντηθεί ήδη αλλά ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να παίξω το last of us με keyboard+mouse και αν ναι πως είναι γενικότερα η εμπειρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα..

Μετά από καθάρισμα του PS4 Pro που έκανα, μου δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα με το disc drive. Συγκεκριμένα, δεν παίρνει δίσκους σαν να υπάρχει εμπόδιο. Το έχω τσεκάρει με τις καλωδιοταινίες κτλ και δεν.. Πριν του κάνω καθάρισμα δούλευε αλλά τώρα ξαφνικά μου το κάνει και δεν ξέρω τι να κάνω.

Να το στείλω για service δεν λέει γιατί ήδη το πήγα για επισκευή επειδή είχε ξεκολλήσει το psu connector.

Έχει τύχει σε κανέναν και αν ναι βρήκε λύση; Έχω τσεκάρει διάφορα βίντεο και κανένα δεν βοήθησε. Αν το πιέσω δείχνει κάτι να κάνει αλλά φυσικά με το που πατάω eject το βγάζει.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ή πάω για καινούρια κονσόλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε το καπάκι από το drive και βάλε πίσω την θέση του και δοκίμασε να βάλεις DVD πριν κλείσεις το καπάκι κάτι εκεί κουνήθηκε και δεν στο τραβάει μέσα.

Σε ps4 slim έτσι διορθώθηκε.

αρχείο λήψης (3).jpeg

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dreaming123 είπε

Βγάλε το καπάκι από το drive και βάλε πίσω την θέση του και δοκίμασε να βάλεις DVD πριν κλείσεις το καπάκι κάτι εκεί κουνήθηκε και δεν στο τραβάει μέσα.

Σε ps4 slim έτσι διορθώθηκε.

 

Δεν πολυκατάλαβα τι θέλεις να πεις. Αυτό που έχω κάνει είναι να τσεκάρω αν το άσπρο είναι ανάμεσα στα ρολάκια και να είναι και τα τρία στη θέση τους. Το θέμα είναι ότι κάτι μπλοκάρει και δεν ξέρω τι είναι αυτό.. Πολύ δύσκολο και χρονοβόρο για το pro όταν με το slim το εξετάζεις γρήγορα.... Δοκίμασα να βάλω ένα dvd και καθώς το βάζω, δεν κλείνει το πορτάκι ή τέλος πάντων.. απλά μένει πάνω. Έχω δοκιμάσει και άλλα όπως μην τυχόν να έχουν πάνει ζημιά οι καλωδιοταινίες κτλ και τίποτα.. Με το ξεκίνημα κάνει θόρυβο όπως όταν δυσκολεύεται να διαβάσει ένα disc και λέει read error. Δεν τραβάει με τίποτα το δίσκο και όταν πατάω eject απλά το πετάει έξω και πέφτει κάτω ενώ όταν δούλευε το κρατούσε για να μην πέσει.

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια και τι μου ξεφεύγει δεν μπορώ να το βρω με τίποτα. Να πάω να το δώσω για service και να μου πάρουν άλλα 50-70 ευρώ+; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dreaming123 είπε

Βγάλε το καπάκι από το drive και βάλε πίσω την θέση του και δοκίμασε να βάλεις DVD πριν κλείσεις το καπάκι κάτι εκεί κουνήθηκε και δεν στο τραβάει μέσα.

Σε ps4 slim έτσι διορθώθηκε.

αρχείο λήψης (3).jpeg

Μήπως πείραξες την βίδα με την οποία βγάζεις τα dvd χειροκίνητα σε περίπτωση που δεν λειτουργεί η κονσόλα;

Δες κάποια βίντεο στο youtube, σίγουρα κάτι θα έχεις ξεχάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα πριν το πας άνοιξε το καπάκι με προσοχή  από επάνω και κουνά τις δαγκάνες να πανε προς τα πίσω και δοκίμασε να βάλεις το DVD.Εγω πιστευω αυτό έχει κουνηθεί και για αυτό δεν μπαίνουν...

Η καλωδιοταινία δεν πιστεύω γιατί δεν θα έπαιρνε εντολή να βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Μήπως πείραξες την βίδα με την οποία βγάζεις τα dvd χειροκίνητα σε περίπτωση που δεν λειτουργεί η κονσόλα;

Δες κάποια βίντεο στο youtube, σίγουρα κάτι θα έχεις ξεχάσει.

Αυτό που λες το έκανα ως τελευταία λύση και δεν έκανε κάτι.

Έχω δει τα περισσότερα και τίποτα.

Επίσης, μια απορία που έχω είναι εάν οι βίδες πρέπει να είναι δυνατά ή τέλος πάντων βιδωμένες; Το δοκίμασα και αυτό για να δω αν φταίει και ούτε αυτό..

23 ώρες πριν, dreaming123 είπε

Για εμένα πριν το πας άνοιξε το καπάκι με προσοχή  από επάνω και κουνά τις δαγκάνες να πανε προς τα πίσω και δοκίμασε να βάλεις το DVD.Εγω πιστευω αυτό έχει κουνηθεί και για αυτό δεν μπαίνουν...

Η καλωδιοταινία δεν πιστεύω γιατί δεν θα έπαιρνε εντολή να βγει.

Δεν έγινε κάτι...

-------------------------

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να λύσω το πρόβλημα οπότε μάλλον δεν μπορώ να παίξω με αυτό.. Δοκίμασα πολλούς τρόπους και δεν... Πιθανότατα να χάλασε κάτι στην πλακέτα ή πολύ απλά το disc drive. Δεν γνωρίζω γιατί πριν δούλεψε και όχι τώρα.

Κρίμα πάντως...

Όπως και να έχει ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας και για την προσπάθεια να με βοηθήσετε.

Επεξ/σία από L-Griever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μάλλον τα έπαιξε ο σκληρός της κονσόλας των ανιψιών μου γιατί βγάζει σε όλα τα παιχνίδια ένδειξη για κατεστραμμένα αρχεία. Θυμίστε μου τα specs που χρειάζεται να έχει ο hdd για να τον αντικαταστήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2,5 ίντσες μεγεθος και σε υψος μεχρι 9,5.Αξιζει ομως να βαλεις και ssd.Αλλα πρωτα πριν τον αλλαξεις βγαλτον και τσεκαρε την υγεια του σε εναν υπολογιστη με το hd sentinel

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/02/2024 at 23:21, Mr_Terror said:

2,5 ίντσες μεγεθος και σε υψος μεχρι 9,5.Αξιζει ομως να βαλεις και ssd.Αλλα πρωτα πριν τον αλλαξεις βγαλτον και τσεκαρε την υγεια του σε εναν υπολογιστη με το hd sentinel

Στο απλο ps4 δεν αξιζει ssd, εχει πετσοκομμενο sata.
Στο pro αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...