Προς το περιεχόμενο

Φυσιολογικό ποσό για κοινόχρηστα.


TopicStrarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν βλέπω κάτι περίεργες διακυμάνσεις στα κοινόχρηστα που με προβληματίζουν και κάποιες χρεώσεις που μου φαίνονται υπερβολικές. 

Δεν ειναι τόσο τα λεφτά μιας και το ποσό που μου αναλογεί (βάσει χιλιοστών)  δεν είναι τόσο μεγάλο αλλά αν πρόκειται για απάτη/μαγείρεμα με νούμερα εκ μέρους του διαχειριστή δεν θα ήθελα να επιβαρύνομαι έστω αυτό το μικρό ποσό. 

Λοιπόν καταρχήν έξοδα συντήρησης ανελκυστήρα (δεν μιλάω για το ρεύμα που καταναλώνει) 

Είναι ένας μικρός ανελκυστήρας παλιός σχετικά (του 80? ή αρχές 90) με επιφάνεια 1 τετραγωνικό μέτρο ή κάπου εκει (με το ζόρι να χωράει 3 άτομα που θα ακουμπάνε μεταξύ τους) 

 

και βλέπω κάθε μεθεπόμενα κοινόχρηστα (τα εκδίδει κάθε δίμηνο) χρέωση για συντήρηση πχ 80 ευρώ 70 ευρώ κτλ...

 

Δηλαδή τι ανταλλακτικά βάζει και χρειάζεται κάθε τρεις και μια τόσα λεφτά; το αυτοκίνητο μου δεν χρειάζεται τόσα..... μήπως α) να αλλάζαμε "μηχανή" ανελκυστήρα για μια καινούργια να μας ερχόταν φθηνότερα; ή β) γράφει ότι θέλει ο διαχειριστής;;;

 

Μετά μισθός διαχειριστή ήταν 60 ευρώ κάθε δίμηνο για μια 4όροφη πολυκατοικία με 2 διαμερίσματα σε κάθε όροφο... και εδώ και κάτι μήνες το έχει κάνει 120 ευρώ το δίμηνο ή 60 ευρώ τον μήνα. 

Το νερό πάλι κάτι 400άρια 300άρια άνετα τα πιάνει κάθε 2 μήνες (Κρήτη) 

Είναι φυσιολογικό αυτό;

 

Τέλος μισθός καθαρίστριας 170 ευρώ το δίμηνο... η πολυκατοικία δεν έχει αυλή κτλ... τα σκαλιά ειναι στενά και ο κοινόχρηστος χώρος λίγα τετραγωνικά μέτρα (άντε πες 4τμ ανα όροφο και παίζει να λέω πολλά)  μόνο η είσοδος ειναι λίγο μεγαλύτερη (πες 15 τετραγωνικά) 

 

και δεν κάνει τίποτα έρχεται μια στο τόσο και ρίχνει μια σκούπα στα γρήγορα αντε μια φορά τον μήνα ή κάτι τέτοιο να κάνει και ένα σφουγγάρισμα 

 

Επίσης τα υλικά της καθαρίστριας (γράφει κάθε τρείς και μια στοκάρισμα υλικών καθαρίστριας) τα επιβαρυνόμαστε ξεχωριστά; ή πρέπει να τα παρέχει η καθαρίστρια; 

 

Το ρεύμα (χωρίς αυτό του ανελκυστήρα) έρχεται κάθε δίμηνο στα 50 με 100 ευρώ που πάλι μου φαίνεται περίεργο αλλά όχι και αφύσικο (αλλά απο την άλλη κάθε όροφος έχει μια λάμπα πόσο πια καίνε 5 λάμπες;; και ας ειναι όλο το βράδυ ανοιχτές) 

 

Σας φαίνονται φυσιολογικές αυτές οι τιμές; 

 

EDIT: Είμαι σε νησί και δεν χρειαζόμαστε θέρμανση δεν βάζουμε ποτέ πετρέλαιο δηλαδή, θα έπρεπε να χρεώνομαι τις απο πάνω επιβαρύνσεις και τις όποιες άλλες (πχ βάψιμο πίσω τοίχου καθαρίστρια κτλ) με βάση τα χιλιοστά που έχουν υπολογιστή για την θέρμανση της πολυκατοικίας (υπάρχει εγκατάσταση καυστήρα με σώματα κτλ απλά δεν χρησιμοποιείται οπότε φαντάζομαι τα χιλιοστά προκύπτουν από εκεί) 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Cro-Magnon είπε

Φίλε, σας κλέβει. Ο πιο απλός τρόπος είναι να του παρετε τη διαχείρηση.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά θα παρακαλούσα για κάτι πιο χειροπιαστό (πχ πόσο πληρώνεις εσύ για τα αντίστοιχα έξοδα και είσαι σε ανάλογη πολυκατοικία ή μεγαλύτερη/μικρότερη; τέλος πόσα είναι τα χιλιοστά σου; -ξέχασα να το πω τα δικά μου ειναι 90) 

Πχ το να πάω και να του πω "μας κλέβεις" έτσι σκέτο χωρίς επιχείρημα αυτός θα μου πει "τον κακό σου τον καιρό που σας κλέβω" και θα λήξει εκει :P πρέπει κάπως να υποστηρίξω την θέση μου. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγάζεις έτσι άκρη, με τα χιλιοστα και τα ρέστα. Σου το λέω ξεκαθαρα, γιατι η δική μας πολυκατοικια είναι πολύ μεγαλύτερη από σας και δεν πληρωνουμε τετοια ποσά. Ο πιο απλός τρόπος είναι ότι τα φουσκώνει όλα.

Δεν υπάρχει κοινοχρηστο νερο 300-400 ευρω, εκτος κι αν έχει τραβηξει σωλήνα για το θερμοκήπιο του!

Ομοιως και για το κοινοχρηστο ρεύμα, εκτος κι αν εχει περασει με καποιο τροπο κάποιους ενφια εκεί, το ίδιο και για το μισθό του διαχειριστή, το ιδιο και για την καθαρίστρια. Είναι καθαρα χαράτσια.

Υποψιάζομαι οτι ο τυπος είναι ιδιοκτήτης της πολυκατοικίας σας κι εσεις όλοι νοικάρηδες και σας έχει στο χέρι, βασιζόμενος στο δικό του θράσσος και στη δική σας ανοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

170€ καθαρίστρια το δίμηνο για τόσο λίγους χώρους;

 

Μισθός διαχειριστή;;; Που γίνονται αυτά;;;;

 

Εμάς δεν παίρνει τίποτα ο άνθρωπος που κάνει την διαχείριση,και το συνεργείο καθαρισμού για μια πελώρια πολυκατοικία που μένω παίρνει 70€ το μηνα (με 3 φορές επίσκεψη την βδομάδα ) και άψογη καθαριότητα.

 

Τα ποσά που βάζει μου φαίνονται πολύ μεγάλα.στανταρ βγάζει καλό μεροκάματο από τα κλεψίματα 😛

 

Δωστε έξω την διαχειριση σε εταιρία,η να την πάρει άλλος ένοικος.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από αυτά που γνωρίζω από μία πολυκατοικία εδώ στην Αθήνα που έχουμε ένα διαμέρισμα, τα έξοδα του ανελκυστήρα είναι ένα σταθερό ποσό τον μήνα το οποίο είναι υποχρεωτικό αν δεν κάνω λάθος με νόμο και με αυτό τον τρόπο ο συντηρητής είναι υπεύθυνος σε περίπτωση που συμβεί κάτι με ανελκυστήρα (όχι δεν αναφέρομαι σε βλάβη, αλλά σε ατύχημα κλπ) και για αυτό πρέπει να υπάρχει και να τηρείται βιβλίο συντήρησης του ανελ/ρα και το οποίο να βρίσκεται εντός της πολ/κίας.

Τώρα το ποσό για τον συντηρητή όπως και για την καθαρίστρια,  μισθός διαχειριστή είναι κατόπιν συμφωνίας μετά από προσφορές που κανονικά πρέπει να έχουν γίνει κάποια στιγμή και να έχουν εγκριθεί από την γενική συνέλευση των ιδιοκτητών.

Εννοείται ότι για όλα τα έξοδα που γράφονται μέσα στα κοινόχρηστα πρέπει να υπάρχουν αντίστοιχες αποδείξεις οι οποίες πρέπει να ανακοινώσιμες στους ενοίκους/ιδιοκτήτες με κάποιο πρόσφορο τρόπο, π.χ. στην δική μας πολ/κία μπαίνουν στον πίνακα ανακοινώσεων μαζί με την συνολική κατάσταση των κοινοχρήστων.

 

 

Επεξ/σία από Magnum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απ ολα αποδειξεις για το νερο, συντηρηση ασανσερ, αποδειξη της καθαριστριας κ το ρευμα, σας παρεχει; και τσεκαρε καταναλωσεις... δες το κοινοχρηστο ρολοι με κλειστα τα φωτα των διαδρομων και χωρις να κουνιεται το ασανσερ, ποσο  γραφει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Cro-Magnon είπε

 

Δεν υπάρχει κοινοχρηστο νερο 300-400 ευρω, εκτος κι αν έχει τραβηξει σωλήνα για το θερμοκήπιο του!

 

To νερό δεν ειναι κοινόχρηστο αλλά το συνολικό νερό που ξοδεύουν τα διαμερίσματα (ο καθένας ξεχωριστά στο σπίτι του δηλαδή βασικά για να μην μπερδέψω κανένα το "300άρι 400άρι" που αναφέρω ειναι το κόστος συνολικά του νερού που καταναλώθηκε απο όλα τα διαμερίσματα και αυτό δεν το διαιρούμε με χιλιοστά αλλά με βάση τα άτομα στην πολυκατοικία, είμαστε 28 συνολικά μαζί με παιδιά κτλ εγώ μένω μόνος μου άρα πληρώνω το 1/28 του κόστους για νερό) 

12 λεπτά πριν, Magnum είπε

Από αυτά που γνωρίζω από μία πολυκατοικία εδώ στην Αθήνα που έχουμε ένα διαμέρισμα, τα έξοδα του ανελκυστήρα είναι ένα σταθερό ποσό τον μήνα το οποίο είναι υποχρεωτικό αν δεν κάνω λάθος με νόμο και με αυτό τον τρόπο ο συντηρητής είναι υπεύθυνος σε περίπτωση που συμβεί κάτι με ανελκυστήρα (όχι δεν αναφέρομαι σε βλάβη, αλλά σε ατύχημα κλπ) και για αυτό πρέπει να υπάρχει και να τηρείται βιβλίο συντήρησης του ανελ/ρα και το οποίο να βρίσκεται εντός της πολ/κίας.

Τώρα το ποσό για τον συντηρητή όπως και για την καθαρίστρια,  μισθός διαχειριστή είναι κατόπιν συμφωνίας μετά από προσφορές που κανονικά πρέπει να έχουν γίνει κάποια στιγμή και να έχουν εγκριθεί από την γενική συνέλευση των ιδιοκτητών.

Εννοείται ότι για όλα τα έξοδα που γράφονται μέσα στα κοινόχρηστα πρέπει να υπάρχουν αντίστοιχες αποδείξεις οι οποίες πρέπει να ανακοινώσιμες στους ενοίκους/ιδιοκτήτες με κάποιο πρόσφορο τρόπο, π.χ. στην δική μας πολ/κία μπαίνουν στον πίνακα ανακοινώσεων μαζί με την συνολική κατάσταση των κοινοχρήστων.

Όλα αυτά που λες λογικά ακούγονται πες μου όμως με μια πρώτη ματιά τα ποσά που αναφέρω σου φαίνονται φυσιολογικά;  (μαζεύω γνώμες να πάρω θάρρος να την ψάξω παραπάνω γιαυτό :P) 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

To νερό δεν ειναι κοινόχρηστο αλλά το συνολικό νερό που ξοδεύουν τα διαμερίσματα (ο καθένας ξεχωριστά στο σπίτι του δηλαδή) 

Όλα αυτά που λες λογικά ακούγονται πες μου όμως με μια πρώτη ματιά τα ποσά που αναφέρω σου φαίνονται φυσιολογικά;  (μαζεύω γνώμες να πάρω θάρρος να την ψάξω παραπάνω γιαυτό :P) 

Mα καλα για ποιον λογο το νερο δεν ειναι ξεχωριστα στον καθενα; αν δεν ειναι κοινοχρηστο, για ποιον λογο αναφερεις το συνολικο νερο τοσων διαμερισματων; μας μπερδεψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνω 10-20 ευρώ το μήνα τα τελευταία 2 χρόνια. Χωρίς θέρμανση είμαστε με ανελκυστήρα δεκαετίας. Είμαστε 15 διαμερίσματα και η πολυκατοικία είναι το 1960! Κοινόχρηστα τα βγάζει εταιρία όποτε παίρνει κάθε μήνα και ποσό από αυτά που μας ζητάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kallair είπε

Mα καλα για ποιον λογο το νερο δεν ειναι ξεχωριστα στον καθενα; αν δεν ειναι κοινοχρηστο, για ποιον λογο αναφερεις το συνολικο νερο τοσων διαμερισματων; μας μπερδεψες.

έκανα edit στο συγκεκριμένο post και το διασαφήνισα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, txcellas είπε

Δίνω 10-20 ευρώ το μήνα τα τελευταία 2 χρόνια. Χωρίς θέρμανση είμαστε με ανελκυστήρα δεκαετίας. Είμαστε 15 διαμερίσματα και η πολυκατοικία είναι το 1960! Κοινόχρηστα τα βγάζει εταιρία όποτε παίρνει κάθε μήνα και ποσό από αυτά που μας ζητάει. 

έχετε 5 διαμερίσματα παραπάνω. 

Εγώ πληρώνω κάθε μήνα μέσο όρο 25 ευρώ 

χμμμ ναι φαίνεται περίεργο. 

Μόλις τώρα, kallair είπε

συγνωμη αλλα δεν εχετε ξεχωριστο ρολόι για καθε διαμερισμα;

όχι δεν ξέρω τι σύστημα έχουν εδώ στα νησιά (Κρήτη είμαι) έρχεται το νερό απο έναν κεντρικό σωλήνα και εκει νομίζω έχει ρολόι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TopicStrarter είπε

όχι δεν ξέρω τι σύστημα έχουν εδώ στα νησιά (Κρήτη είμαι) έρχεται το νερό απο έναν κεντρικό σωλήνα και εκει νομίζω έχει ρολόι. 

Πρωτη φορα το ακουω αυτό το πραγμα.. ακομα κ στα κωλοκοτρονιτσια καθε σπιτι εχει ξεχωριστο ρολόι.. καμια "μαγκια" του ιδιοκτητη μυριζει... λογαριασμο εχεις δει ποτε;

επισης τα ΣΥΝΟΛΙΚΑ εξοδα σε κοινοχρηστα ανα μηνα, ποσο βγαινουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kallair είπε

Πρωτη φορα το ακουω αυτό το πραγμα.. ακομα κ στα κωλοκοτρονιτσια καθε σπιτι εχει ξεχωριστο ρολόι.. καμια "μαγκια" του ιδιοκτητη μυριζει... λογαριασμο εχεις δει ποτε;

επισης τα ΣΥΝΟΛΙΚΑ εξοδα σε κοινοχρηστα ανα μηνα, ποσο βγαινουν;

εγώ πληρώνω μέσο όρο 25 ευρώ περίπου (90 χιλιοστά 3ός όροφος) 

 

κάθε μήνα(τα κοινόχρηστα χρεώνονται ανα δίμηνο όμως ) συνολικά έξοδα μέσο όρο 175 ευρώ

χωρίς έξοδα ανελκυστήρα που πάλι ανα μήνα έρχονται στα 25 ευρώ αλλά χτυπάει και 50άρια μερικές φορές

 

και χωρίς τα έξοδα νερού που ειναι (τον μήνα) 150 με 200 ευρώ (είμαστε 10 διαμερίσματα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...