Προς το περιεχόμενο

Φυσιολογικό ποσό για κοινόχρηστα.


TopicStrarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Λοιπόν βλέπω κάτι περίεργες διακυμάνσεις στα κοινόχρηστα που με προβληματίζουν και κάποιες χρεώσεις που μου φαίνονται υπερβολικές. 

Δεν ειναι τόσο τα λεφτά μιας και το ποσό που μου αναλογεί (βάσει χιλιοστών)  δεν είναι τόσο μεγάλο αλλά αν πρόκειται για απάτη/μαγείρεμα με νούμερα εκ μέρους του διαχειριστή δεν θα ήθελα να επιβαρύνομαι έστω αυτό το μικρό ποσό. 

Λοιπόν καταρχήν έξοδα συντήρησης ανελκυστήρα (δεν μιλάω για το ρεύμα που καταναλώνει) 

Είναι ένας μικρός ανελκυστήρας παλιός σχετικά (του 80? ή αρχές 90) με επιφάνεια 1 τετραγωνικό μέτρο ή κάπου εκει (με το ζόρι να χωράει 3 άτομα που θα ακουμπάνε μεταξύ τους) 

και βλέπω κάθε μεθεπόμενα κοινόχρηστα (τα εκδίδει κάθε δίμηνο) χρέωση για συντήρηση πχ 80 ευρώ 70 ευρώ κτλ...

Δηλαδή τι ανταλλακτικά βάζει και χρειάζεται κάθε τρεις και μια τόσα λεφτά; το αυτοκίνητο μου δεν χρειάζεται τόσα..... μήπως α) να αλλάζαμε "μηχανή" ανελκυστήρα για μια καινούργια να μας ερχόταν φθηνότερα; ή β) γράφει ότι θέλει ο διαχειριστής;;;

Μετά μισθός διαχειριστή ήταν 60 ευρώ κάθε δίμηνο για μια 4όροφη πολυκατοικία με 2 διαμερίσματα σε κάθε όροφο... και εδώ και κάτι μήνες το έχει κάνει 120 ευρώ το δίμηνο ή 60 ευρώ τον μήνα. 

Το νερό πάλι κάτι 400άρια 300άρια άνετα τα πιάνει κάθε 2 μήνες (Κρήτη) 

Είναι φυσιολογικό αυτό;

Τέλος μισθός καθαρίστριας 170 ευρώ το δίμηνο... η πολυκατοικία δεν έχει αυλή κτλ... τα σκαλιά ειναι στενά και ο κοινόχρηστος χώρος λίγα τετραγωνικά μέτρα (άντε πες 4τμ ανα όροφο και παίζει να λέω πολλά)  μόνο η είσοδος ειναι λίγο μεγαλύτερη (πες 15 τετραγωνικά) 

και δεν κάνει τίποτα έρχεται μια στο τόσο και ρίχνει μια σκούπα στα γρήγορα αντε μια φορά τον μήνα ή κάτι τέτοιο να κάνει και ένα σφουγγάρισμα 

Επίσης τα υλικά της καθαρίστριας (γράφει κάθε τρείς και μια στοκάρισμα υλικών καθαρίστριας) τα επιβαρυνόμαστε ξεχωριστά; ή πρέπει να τα παρέχει η καθαρίστρια; 

Το ρεύμα (χωρίς αυτό του ανελκυστήρα) έρχεται κάθε δίμηνο στα 50 με 100 ευρώ που πάλι μου φαίνεται περίεργο αλλά όχι και αφύσικο (αλλά απο την άλλη κάθε όροφος έχει μια λάμπα πόσο πια καίνε 5 λάμπες;; και ας ειναι όλο το βράδυ ανοιχτές) 

Σας φαίνονται φυσιολογικές αυτές οι τιμές; 

EDIT: Είμαι σε νησί και δεν χρειαζόμαστε θέρμανση δεν βάζουμε ποτέ πετρέλαιο δηλαδή, θα έπρεπε να χρεώνομαι τις απο πάνω επιβαρύνσεις και τις όποιες άλλες (πχ βάψιμο πίσω τοίχου καθαρίστρια κτλ) με βάση τα χιλιοστά που έχουν υπολογιστή για την θέρμανση της πολυκατοικίας (υπάρχει εγκατάσταση καυστήρα με σώματα κτλ απλά δεν χρησιμοποιείται οπότε φαντάζομαι τα χιλιοστά προκύπτουν από εκεί) 

Εγώ όπου και αν νοίκιασα, ο διαχειριστής αναρτούσε στον χώρο ανακοινώσεων της πολυκατοικίας τα τιμολόγια/αποδείξεις για όλα τα έξοδα του μήνα. Αν το κάνει και τα ποσά συμφωνούν με αυτά που σας γράφει/χρεώνει τότε δεν μπορείς να πεις κάτι. Μόνη ένσταση δική μου είναι στον μισθό διαχειριστή, κάτι το οποίο για πρώτη φορά ακούω και έχω αλλάξει ουκ ολίγα σπίτια.

Τέλος ένα σχόλιο για το ασανσέρ. Το κόστος δεν έχει να κάνει απαραίτητα με ανταλλακτικά. Πιθανώς υπάρχει σύμβαση με κάποια ανάλογη εταιρία η οποία κάνει κάθε μήνα κάνει συντήρηση και χρεώνει πάγια αυτό το ποσό ανά μήνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, Alchemist` είπε

Εγώ όπου και αν νοίκιασα, ο διαχειριστής αναρτούσε στον χώρο ανακοινώσεων της πολυκατοικίας τα τιμολόγια/αποδείξεις για όλα τα έξοδα του μήνα. Αν το κάνει και τα ποσά συμφωνούν με αυτά που σας γράφει/χρεώνει τότε δεν μπορείς να πεις κάτι. Μόνη ένσταση δική μου είναι στον μισθό διαχειριστή, κάτι το οποίο για πρώτη φορά ακούω και έχω αλλάξει ουκ ολίγα σπίτια.

Τέλος ένα σχόλιο για το ασανσέρ. Το κόστος δεν έχει να κάνει απαραίτητα με ανταλλακτικά. Πιθανώς υπάρχει σύμβαση με κάποια ανάλογη εταιρία η οποία κάνει κάθε μήνα κάνει συντήρηση και χρεώνει πάγια αυτό το ποσό ανά μήνα.

Δεν το κάνει... έχει μόνο μια σελίδα που αναφέρει τις οφειλές του κάθε διαμερίσματος. 

1 λεπτό πριν, Alchemist` είπε

 

Τέλος ένα σχόλιο για το ασανσέρ. Το κόστος δεν έχει να κάνει απαραίτητα με ανταλλακτικά. Πιθανώς υπάρχει σύμβαση με κάποια ανάλογη εταιρία η οποία κάνει κάθε μήνα κάνει συντήρηση και χρεώνει πάγια αυτό το ποσό ανά μήνα.

Μα δεν είναι σταθερό κάποιες φορές λέει πχ 35 άλλες 75 άλλες φορές 114 κτλ άρα δεν ειναι πάγια χρέωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα ΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 

 

Ρε φιλε (με ολο το θαρρος σε αποκαλω "ρε") με αυτα τα λεφτα σε κοινοχρηστα, ουτε σε σπιτι στο κολωνακι να εμενες με θυρωρο και εξοδα καθαρισμου πισινας απο το pool boy...

 

Αντε βρες ενα διαμερισμα της προκοπης και πηγαινε.. με τοσα που δινεις και σε κοινοχρηστα, σιγουρα θα βρεις κατι καλυτερο απο εκει που εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Δεν το κάνει... έχει μόνο μια σελίδα που αναφέρει τις οφειλές του κάθε διαμερίσματος. 

Ζητήστε να το κάνει, υποχρεομένος είναι... Αυτό θα λύσει όλα τα προβλήματα και τις αντίστοιχες απορίες.

Αυτά πάλι με το νερό με ξεπερνούν... Πως γίνεται να έχετε το ίδιο ρολόι? Επίσης το ίδιο νερό πληρώνεις εσύ και το ίδιο μια νοικοκυρά που βάζει 3 πλυντήρια την ημέρα? Δεν ξέρω τί παίζει στο νησί αλλά στην ΕΥΔΑΠ εγώ δίνω γύρω στα 11-12 ευρώ ανά λογαριασμό.

Επεξ/σία από Alchemist`
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kallair είπε

Aπλα ΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 

Ρε φιλε (με ολο το θαρρος σε αποκαλω "ρε") με αυτα τα λεφτα σε κοινοχρηστα, ουτε σε σπιτι στο κολωνακι να εμενες με θυρωρο και εξοδα καθαρισμου πισινας απο το pool boy...

Αντε βρες ενα διαμερισμα της προκοπης και πηγαινε.. με τοσα που δινεις και σε κοινοχρηστα, σιγουρα θα βρεις κατι καλυτερο απο εκει που εισαι.

έχει θέα στην θάλασσα και ειναι στο κέντρο σε πεζόδρομο :P αλλά ναι σίγουρα σε καμιά περίπτωση δεν θεωρείται η γειτονιά μου κολονάκι ούτε η πολυκατοικία πολυτελείας... 

2 λεπτά πριν, Alchemist` είπε

Ζητήστε να το κάνει, υποχρεομένος είναι... Αυτό θα λύσει όλα τα προβλήματα και τις αντίστοιχες απορίες.

Αυτά πάλι με το νερό με ξεπερνούν... Πως γίνεται να έχετε το ίδιο ρολόι και επίσης το ίδιο νερό πληρώνεις εσύ και το ίδιο μια νοικοκυρά που βάζει 3 πλυντήρια την ημέρα? Δεν ξέρω τί παίζει στο νησί αλλά στην ΕΥΔΑΠ εγώ δίνω γύρω στα 11-12 ευρώ ανά λογαριασμό.

θύμισε μου ειναι δίμηνος ο λογαριασμός ;

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

θύμισε μου ειναι δίμηνος ο λογαριασμός ;

Νομίζω πως ναι, μισό να το τσεκάρω

EDIT: ναι δίμηνος. 02/02-03/05, 12 ευρώ για ένα διαμέρισμα.

EDIT 2: να ξέρεις όμως ότι αυτό δε σημαίνει κάτι, έχει να κάνει και με την πόλη. Σε επαρχιακή πόλη που έμενα παλιότερα ήταν σημαντικά υψηλότερο το νερό. Έχει φαντάζομαι σχέση με πληθυσμό/κόστος συντήρησης δικτύου/αριθμός υπάλληλων/λοιπά έξοδα της εκάστοτε εταιρίας κάθε περιοχής.

Επεξ/σία από Alchemist`
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η άποψη μου χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις για το θέμα:

Ασανσερ: Δεν είναι οτι χαλάει το ασανσερ, είναι το στανταρ ποσό που παίρνει ο συντηρητής για την προβλεπόμενη επίσκεψη. Πολλά ή λίγα δεν το ξέρω.. Αν είναι ο μόνος στην περιοχή  μπορεί να έχει τσιμπημένες τιμές.. Και πίνακα να άλλαζες η τιμή δεν θα άλλαζε

Νερό: Μάθε πρώτα τι σύστημα έχουν.. Αν δεν έχουν ρολόι τι κάνουν; μοιράζουν απλά το ποσό στα 8; Αν ήταν δικό σου το διαμέρισμα θα σου λεγα να βάλεις δικό σου μετρητή

Μισθός διαχειριστή: Αν δεν εννοείς εταιρία διαχείρισης τότε λογικά μιλάμε για κάτι παράνομο αφού προφανώς δεν θα κόβει απόδειξη παροχής υπηρεσιών..

Ρεύμα: Φυσικά δεν πληρώνεις ενα 100αρικο επειδή καίνε 5 λάμπες, δίνεις τόσα γιατί υπάρχει ένα ασανσέρ και ένα πιεστικό/μοτέρ

Καθαρίστρια: Αν πράγματι έρχεται μια φορά τον μήνα είναι πολλά, αν έρχεται 1 την εβδομάδα καλά μου ακούγεται

Επεξ/σία από aggelos87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει φάει πολλά λεφτά ο τύπος μου φαίνεται..

Αλλά βασικά εγώ τι μπορώ να του κάνω; θέλω να πω έβαλε τον μισθό του απο 60 στα 120 ευρώ... εμένα δεν με ρώτησε (εγώ ειμαι ένοικος βασικά όμως) άρα σε αυτό δεν μπορώ να κάνω τιποτα...

Στο νερό πάλι δεν μπορώ να κάνω τίποτα.... 

 

Στα άλλα έξοδα και να κλέβει τι μπορώ να του κάνω; μήνυση; θα δώσω πόσα λεφτά και θα τελειώσει η υπόθεση όταν εγώ ήδη θα έχω φύγει.....

Άρα απλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα ; 

 

Μήπως χρεώνει μόνο σε εμένα αυτά τα ποσά; δηλαδή μπορώ να απαιτήσω να δω τι χρεώνει σε άλλους ενοίκους; γιατί μου κάνει εντύπωση πως δεν παραπονιούνται...  αλλά δεν θέλω να αρχίσω να ρωτάω δεξιά αριστερά γιατί δεν έχουμε ιδιαίτερες σχέσεις λόγω χάσματος ηλικίας αλλά και γιατί σίγουρα θα το ψιλιαστεί αν αρχίσω να τους ρωτάω πόσα δίνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλετε εταιρία να διαχειρίζεται την πολυκατοικία, που θέλει και 60 ευρώ το μήνα για μισή ώρα δουλειά. Το συμφωνήσατε αυτό κάποτε? 
Φυσικά όλοι οι λογαριασμοί να καρφιτσώνονται κάπου για να μην έχει κανείς αμφιβολίες.

Τέλος, ως προς τα ρολόγια, πρώτη φορά τέτοια ιστορία είδα κι εγώ στο Ηράκλειο στην Κρήτη. Ένα κοινό ρολόι νερού και για το ρεύμα 2-3 ρολόγια για καμια δεκαπενταριά διαμερίσματα! Το ποσό σπάει στα επιμέρους διαμερίσματα με μετρητές.

Λύστε μου κι εμένα την απορία για τα ρολόγια.. Είναι νόμιμο αυτό ή παράνομο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

εν είναι οτι χαλάει το ασανσερ, είναι το στανταρ ποσό που παίρνει ο συντηρητής για την προβλεπόμενη επίσκεψη. Πολλά ή λίγα δεν το ξέρω.. Αν είναι ο μόνος στο νησί  μπορεί να έχει τσιμπημένες τιμές.. Και πίνακα να άλλαζες η τιμή δεν θα άλλαζε

ειναι μεγάλες διακυμάνσεις έχει έρθει 35 έχει έρθει 75 έχει έρθει 115 οπότε δεν ειναι πάγιο ποσό επίσης ειμαι στο ηράκλειο μια απο τις μεγαλύτερες πόλεις στην Ελλάδα αποκλείεται να ειναι μόνο ένας συντηρητής. 

 

15 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Νερό: Μάθε πρώτα τι σύστημα έχουν.. Αν δεν έχουν ρολόι τι κάνουν; μοιράζουν απλά το ποσό στα 8; Αν ήταν δικό σου το διαμέρισμα θα σου λεγα να βάλεις δικό σου μετρητή

Απότι έχω καταλάβει το ρολόι ειναι στον κεντρικό σωλήνα της πολυκατοικίας και απο εκει μετράει (αν και θα κατέβω να το τσεκάρω) 

 

μοιράζεται μετά απο εκει στα διαμερίσματα ξεχωριστά με βάνες. 

Πληρώνουμε βάσει ατόμων είμαστε 28 άτομα εγώ πληρώνω το 1/28 δηλαδή της τιμής ένα άλλο διαμέρισμα με 2 παιδιά πληρώνει για παράδειγμα το 4/28 της συνολικής αξίας. 

 

15 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Μισθός διαχειριστή: Αν δεν εννοείς εταιρία διαχείρισης τότε λογικά μιλάμε για κάτι παράνομο αφού προφανώς δεν θα κόβει απόδειξη παροχής υπηρεσιών..

όχι ειναι ένας ιδιοκτήτης διαμερίσματος στον 2ο όροφο εμένα προσωπικά δεν με ρώτησε (αν και ειμαι απλά ένοικος) όταν άλλαξε απο 60 στα 120!! (εμένα και τα 60 πολλά μου φαινόταν) όσο αφορά το συμβούλιο δεν ξέρω αν έγινε και γενικά δεν ξέρω τι κάνουν μεταξύ τους. Σίγουρα ξέρω ότι η δική μου σπιτονοικοκυρά δεν ειναι παρούσα μιας και ειναι σε άλλη πόλη. 

 

15 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Ρεύμα: Φυσικά δεν πληρώνεις ενα 100αρικο επειδή καίνε 5 λάμπες, δίνεις τόσα γιατί υπάρχει ένα ασανσέρ και ένα πιεστικό/μοτέρ

Το ρεύμα για το ασανσέρ ειναι ξέχωρα της τιμής που ανέφερα (πληρώνω παραπάνω για αυτό το ρεύμα δηλαδή κάπου στο 30άρι με 45άρι)... αλλά ναι υπάρχει και ένα πιεστικό. 

 

15 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Καθαρίστρια: Αν πράγματι έρχεται μια φορά τον μήνα είναι πολλά, αν έρχεται 1 την εβδομάδα καλά μου ακούγεται

Δεν ξέρω κάθε πόσο έρχεται πάντως παραπάνω απο μια φορά τον μήνα απλά δεν ξέρω πόσο παραπάνω σίγουρα έρχεται μια φορά την εβδομάδα πάντως. 

10 λεπτά πριν, thanospetr είπε

Τέλος, ως προς τα ρολόγια, πρώτη φορά τέτοια ιστορία είδα κι εγώ στο Ηράκλειο στην Κρήτη. Ένα κοινό ρολόι νερού και για το ρεύμα 2-3 ρολόγια για καμια δεκαπενταριά διαμερίσματα! Το ποσό σπάει στα επιμέρους διαμερίσματα με μετρητές.

Για το ρεύμα έχουμε ξεχωριστούς μετρητές εντάξει είπαμε :) το 100άρι κτλ ειναι για το κοινόχρηστο ρεύμα όπου γιαυτό (υποθέτω) υπάρχει ένας μετρητής μόνο επίσης ξεχωριστά του κοινόχρηστου ρεύματος πληρώνουμε και το ρεύμα του ανελκυστήρα. 

Το νερό μόνο ειναι κοινό. (αλλά το σπάμε ανα άτομο δηλαδή εγώ που είμαι ένας πληρώνω το 1/28 μια άλλη οικογένεια με δύο παιδιά 4/28 κτλ) 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O βασικότερος λόγος που ανακουφίστηκα όταν πούλησα το σπίτι μου στην Ελλάδα ήταν γιατί έφυγε από πάνω μου αυτό το χτίκιασμα που λεγόταν διαχειριστής...

80φεύγα παπούδια, με κόρη δικηγόρο κι έκαναν ότι ήθελαν στην πολυκατοικία, όπου παράλληλα, από τα 15 διαμερίσματα μόνο 4 ιδιοκτήτες μέναμε μέσα.

Ο ένας, κολλητάρι και συμμετείχε στα "έσοδα", η άλλη άρρωστη γιαγιά, κοντά στα 90 που ερχόταν και μου έλεγε πως κλέβουν λεφτά αλλά δεν είχε δύναμη να κάνει κάτι...

Βρωμιά και δυσωδία...

Βάψιμο εξωτερικό στην πολυκατοικία, την περίοδο πριν τους Ολυμπιακούς που ήταν επιδοτούμενα και μας στοίχησε 700€ το διαμέρισμα!!!

Χαλάει η αποχέτευση μέσα στο διαμέρισμά μου, το κάθετο κομμάτι που είναι το κοινόχρηστο και ρωτάω δικό μου υδραυλικό, όπου μου δίνει προσφορά για 35€ με το ΦΠΑ (10€ το ανταλλακτικό και 25€ η εργασία, 20 λεπτά). Δε δέχθηκε, κάλεσε δικό της και βλέπω τον επόμενο μήνα 140€ χρέωση!!

Τι να τις κάνεις τις αποδείξεις αν τα τσεπώνουν; Μετά θα πρέπει να κυνηγάς δικαστικά το παραμικρό.

Τα έδωσαν σε εταιρία, αλλά δεν άλλαξε τίποτα... Τα ίδια δίναμε.

Σκατά στον τάφο τους.

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Για το ρεύμα έχουμε ξεχωριστούς μετρητές εντάξει είπαμε :) το 100άρι κτλ ειναι για το κοινόχρηστο ρεύμα όπου γιαυτό (υποθέτω) υπάρχει ένας μετρητής μόνο επίσης ξεχωριστά του κοινόχρηστου ρεύματος πληρώνουμε και το ρεύμα του ανελκυστήρα. 

Για την νομιμότητα του να υπάρχουν λιγότερα ρολόγια από τα διαμερίσματα λέω εγώ. Προφανώς θα υπάρχουν έστω μετρητές :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Τα έδωσαν σε εταιρία, αλλά δεν άλλαξε τίποτα... Τα ίδια δίναμε.

κάτσε φίλε να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου... αν τα έδωσαν σε εταιρία και δίνατε τα ίδια άρα α) δεν έκλεβαν και όλες οι χρεώσεις ειναι κανονικές β) βάλανε και την εταιρία στο κόλπο της κλεψιάς; υπερβολικό μου ακούγεται... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Αλλά βασικά εγώ τι μπορώ να του κάνω;

Μπορείς να του πεις πως δεν πληρώνεις μία αν πρώτα δεν σου δείξει και όλα τα τιμολόγια/αποδείξεις, και το καταστατικό ή την απόφαση της γενικής συνέλευσης για την ύπαρξη μισθού διαχειριστή, και την απόφαση της γενικής συνέλευσης για το ύψος αυτού του μισθού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΦΕΚ Β' 874/11-04-2013 αναφερει οτι ο διαχειριστης ειναι υποχρεωμενος να αναρτα  φωτοτυπιες ολων των δαπανων στον πινακα ανακοινωσεων.Αν δεν το κανει τοτε του επιβαλλεται διοικητικο προστιμο 2000 ευρω.Επισης ολες οι αποδειξεις πρεπει να ειναι με ΦΠΑ.

Οσο αφορα τη συντηρηση του ανεκλυστηρα κυμαινεται απο 40 εως 50 ευρω το μηνα μαζι με το ΦΠΑ,αναλογα με το ειδος του ανελκυστηρα.Εννοειται οτι το κοστος της συντηρησης ειναι σταθερο.

Στην αμοιβη της καθαριστριας πρεπει να ειναι και τα υλικα μαζι και  οχι ξεχωριστα.

Στο θεμα της αμοιβης του διαχειριστη,αν η Γενικη Συνελευση το αποφασισει τοτε μπορει να δινεται μια αμοιβη στον διαχειριστη για τις υπηρεσιες του αρκει να εχει την δυνατοτητα να δινει αποδειξη με ΦΠΑ,αλλιως η αμοιβη ειναι παρανομη.Μπορει ομως να χρεωνει γραφικη υλη,πχ μελανια,α4 κολλες,μπλοκ αποδειξεων κτλ.

Ολα τα παραπανω αποφασιζοντε στην Γενικη Συνελευση και δεν μπορει ο καθε διαχειριστης να κανει του κεφαλιου του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...