Προς το περιεχόμενο

Φυσιολογικό ποσό για κοινόχρηστα.


TopicStrarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

To νερό δεν ειναι κοινόχρηστο αλλά το συνολικό νερό που ξοδεύουν τα διαμερίσματα (ο καθένας ξεχωριστά στο σπίτι του δηλαδή βασικά για να μην μπερδέψω κανένα το "300άρι 400άρι" που αναφέρω ειναι το κόστος συνολικά του νερού που καταναλώθηκε απο όλα τα διαμερίσματα και αυτό δεν το διαιρούμε με χιλιοστά αλλά με βάση τα άτομα στην πολυκατοικία, είμαστε 28 συνολικά μαζί με παιδιά κτλ εγώ μένω μόνος μου άρα πληρώνω το 1/28 του κόστους για νερό) 

Όλα αυτά που λες λογικά ακούγονται πες μου όμως με μια πρώτη ματιά τα ποσά που αναφέρω σου φαίνονται φυσιολογικά;  (μαζεύω γνώμες να πάρω θάρρος να την ψάξω παραπάνω γιαυτό :P) 

 

Κοίτα εδώ για Αθήνα ανάλογα με την ηλικία του ανελκυστήρα, τους ορόφους και γενικώς την κατάσταση του τον μήνα είναι περίπου στα 50Ε.

Τώρα για το νερό αν και δεν ξέρω από νησιά, αλλά από Πελοπόννησο, να σου αναφέρω ότι εκεί έχουν κλίμακες ανάλογα με την κατανάλωση όπου π.χ. τα πρώτα 20m3 τα κοστολογούν ένα Α ποσό και στην συνέχεια τα επόμενα 30m3 Β (Β>Α) κοκ. Όπως καταλαβαίνεις σε μεγάλη κατανάλωση αυξάνει υπερμετρα το κόστος και αντίστοιχα τα υπόλοιπα έξοδα αποχέτευσης και τελών κλπ.

Πρέπει να το ψάξεις αν μπορεί να μπει ξεχωριστός μετρητής, στην ΔΕΥΑ της περιοχής σου και μόνο εκεί θα σου πουν.

 

Και εδώ στην Αθήνα υπάρχει χρέωση διαχειριστή αλλά είναι ανάλογα τα διαμερίσματα και την πολ/κία, αντίστοιχα το κόστος της καθαρίστριας είναι ανάλογα την πολ/κία και την περιοχή, π.χ. σε μία πολ/κία Αθήνα δίνουν 60Ε/ μήνα σε άλλη 90Ε/μήνα αλλά είναι 6όροφη με 5-6 διαμερίσματα/όροφο και σχετικά μεγάλο διάδρομο ανά όροφο.

 

Εννοείται ότι πρέπει άμεσα να τον υποχρεώσετε να σας ενημερώνει με κάποιο τρόπο για τις αποδείξεις όλων των δαπανών που γράφονται στα κοινόχρηστα.

 

Καλό είναι να αποφύγεις να τσακωθείς μαζί του, αλλά να τον ενημερώσεις αρχικά ευγενικά και στην συνέχεια αν δεις ότι δεν βγάζεις άκρη τότε θα τα αναφέρεις στην Γενική Συνέλευση η οποία

πρέπει να γίνεται τουλάχιστον 1 φορά το χρόνο.

Αν είναι πολ/κία και υπάρχει καταστατικό βρες το και διάβασε το, από εκεί συνήθως θα σου λυθούν απορίες σχετικά με τις χρεώσεις και τα χιλιοστά και τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα όλων  ιδιοκτητών - διαχειριστή κλπ.

 

Π.χ. Σε εμάς ένας που χρόνια είναι διαχειριστής χωρίς να κάνει ΓΣ. εδώ και χρόνια, ούτε έδινε ανάλυση σε αποθεματικό που χρέωνε για δήθεν για έξοδα της πολ/κίας, σταματήσαμε να πληρώνουμε το ποσό για το αποθεματικό μέχρι να κάνει ΓΣ που υποχρεούται ! 

Βέβαια πρώτα τον ρωτήσαμε ευγενικά και μετά τον ρωτήσαμε πότε θα κάνει την ΓΣ, όταν τον ενημερώσαμε ότι σταματάμε την πληρωμή του ποσού μας απείλησε με μηνύσεις και δικαστήρια, αλλά μέχρι στιγμής εδώ και μήνες έμεινε εκεί μιας και ΑΥΤΟΣ πρώτα από όλα δεν είναι νόμιμος και σύμφωνα με το καταστατικό, ούτε έχει κάποια απόφαση από ΓΣ πρόσφατη.

 

Επεξ/σία από Magnum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, Ultimategr είπε

Οσο αφορα τη συντηρηση του ανεκλυστηρα κυμαινεται απο 40 εως 50 ευρω το μηνα μαζι με το ΦΠΑ,αναλογα με το ειδος του ανελκυστηρα.Εννοειται οτι το κοστος της συντηρησης ειναι σταθερο.

άρα στην περίπτωση μου (μικρός ανελκυστήρας 1τμ) που μια έρχεται 35 μια έρχεται 115 μια 75 τι σημαίνει; 

 

2 λεπτά πριν, Ultimategr είπε

τοτε του επιβαλλεται διοικητικο προστιμο 2000 ευρω.

Αυτό πως το κυνηγάω πχ κάνω καταγγελία στον δήμο;  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

άρα στην περίπτωση μου (μικρός ανελκυστήρας 1τμ) που μια έρχεται 35 μια έρχεται 115 μια 75 τι σημαίνει; 

Αυτό πως το κυνηγάω πχ κάνω καταγγελία στον δήμο;  

Για καταγγελια στην ΣΔΟΕ  εγω θα ελεγα.. ο τυπος προφανως εκτος του οτι δεν δημοσιευει τις αποδειξεις για τα παραπανω, ειναι 100% σιγουρο οτι βγαζει τρελο μεροκαματο απο ολους εσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TopicStrarter είπε

άρα στην περίπτωση μου (μικρός ανελκυστήρας 1τμ) που μια έρχεται 35 μια έρχεται 115 μια 75 τι σημαίνει; 

Αυτό πως το κυνηγάω πχ κάνω καταγγελία στον δήμο;   

Καταγγελια στην εφορια μαζι με μια φωτογραφια του πινακα ανακοινωσεων με την αναρτηση των κοινοχρηστων.

Αν γνωριζεις  ποια εταιρεια κανει την συντηρηση του ανελκυστηρα μπορεις να την παρεις τηλεφωνο και να ρωτησεις.Ακομα και ανταλλακτικα να αλλαζει στον ανελκυστηρα αυτα αφορουν τους ιδιοκτητες και οχι τους ενοικιαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καραπαρανομο είναι να μοιραζεται το ρολόϊ . Κάθε διαμέρισμα πρέπει να έχει το δικό του μετρητή για οτιδήποτε, νερό ρεύμα, αέριο κτλπ. Άσε που πληρώνετε και παραπάνω καθώς εμφανίζονται μεγάλες καταναλώσεις και υπάρχει υψηλότερη μοναδιαία χρέωση σε νερό και ρεύμα, συν βέβαια το γεγονός οτι χρηματοδότησε τον γείτονα αν είναι κανένας σπάταλος.

Που πάτε και βρίσκεται τέτοια σπίτια.. όταν είναι να νοικιασετε σπίτι εκτός από τη διάρκεια και το νοίκι πρέπει να ρωτάτε τον ιδιοκτήτη και για τους άλλους λογαριασμούς τι παιζει και τι χρεώσεις είχε προηγούμενος ένοικος για να μη βρεθείτε προ εκπληξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, TopicStrarter είπε

άρα στην περίπτωση μου (μικρός ανελκυστήρας 1τμ) που μια έρχεται 35 μια έρχεται 115 μια 75 τι σημαίνει; 

Αυτό πως το κυνηγάω πχ κάνω καταγγελία στον δήμο;  

Για το ασανσέρ είναι ανάλογα τι συμφωνία έχει γίνει με τον συντηρητή σας, συνήθως έχει μια στάνταρ χρέωση το μήνα που καλύπτει την μηνιαία συντήρηση, τα ανταλλακτικά που γίνονται αντικατάσταση πιθανών είναι έξτρα έξοδα, υπάρχουν γραφεία συντηρητων που χρεώνουν έξτρα σε περίπτωση βλάβης (πχ άσχετα αν απλά πατήσει ένα κουμπί και δουλέψει στάνταρ χρέωση για την επίσκεψη πχ 30 ευρώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Ultimategr είπε

Αν γνωριζεις  ποια εταιρεια κανει την συντηρηση του ανελκυστηρα μπορεις να την παρεις τηλεφωνο και να ρωτησεις.Ακομα και ανταλλακτικα να αλλαζει στον ανελκυστηρα αυτα αφορουν τους ιδιοκτητες και οχι τους ενοικιαστες.

Ότι αφορά την συντήρηση του ανελκυστήρα από την χρήση, χρεώνεται στον ενοικιαστή - χρήστη.

Αν π.χ. γίνει αναβάθμιση του σύμφωνα με τους κανονισμούς, όπως αλλαγή καμπίνας, πόρτας κλπ τότε χρεώνεται στους ιδιοκτήτες.

 

Το ίδιο ισχύει π,χ, και στην συντήρηση του καυστήρα κλπ ότι αφορά την χρήση χρεώνεται στους ενοικιαστές - χρήστες, αν γίνει αλλαγή για φυσικό αέριο ή αλλαγή καυστήρα-λέβητα κλπ χρεώνεται στους ιδιοκτήτες.

 

 

Επεξ/σία από Magnum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ultimategr είπε

Καταγγελια στην εφορια μαζι με μια φωτογραφια του πινακα ανακοινωσεων με την αναρτηση των κοινοχρηστων.

Αν γνωριζεις  ποια εταιρεια κανει την συντηρηση του ανελκυστηρα μπορεις να την παρεις τηλεφωνο και να ρωτησεις.Ακομα και ανταλλακτικα να αλλαζει στον ανελκυστηρα αυτα αφορουν τους ιδιοκτητες και οχι τους ενοικιαστες.

Εμένα το μόνο που μου φαίνεται λογικό είναι το ασανσέρ και η καθαρίστρια όλα τα άλλα βρωμάνε ειδικά η αμοιβή του διαχειριστή. Μίλα με τον ιδιοκτήτη με ποιο τρόπο και λόγο αυξήθηκε η αμοιβή του. Για κάτι τέτοια θα έπρεπε να γίνει συνέλευση που θα έπρεπε να συμμετέχει ο ιδιοκτήτης και να σε ενημερώσει γιατί το νταβατζιλικι το πληρώνεις εσύ. Καιρός να ψάχνεις για άλλο σπίτι.

Για το ασανσέρ τώρα η χρέωση είναι λογική. Υπάρχει μια πάγια χρέωση για τη μηνιαία συντήρηση ή όσες φορές θα χρειαστεί να έρθει για βλάβες συν οτιδήποτε κόστος για τα ανταλλακτικά που θα απαιτηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το ασανσέρ αν αλλάζει κάθε φορά η χρέωση είναι αρκετά περίεργο (είμαι συντηρητής)

Όσο για το μισθό διαχειριστή μόνο αν έχει εταιρία και κόβει απόδειξη μπορεί να το χρεώνει αλλιώς είναι παράνομος ακόμα και γενική συνέλευση να έδωσε έγκριση είναι παράνομο αν θέλετε να πληρώνετε πάτε σε ένα γραφείο κοινοχρήστων πολύ πιθανών με πλήρη διαχείριση οικοδομής να πληρώνεται λιγότερα από τα 120

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή μένω σε οικογενειακή οικοδομή και ουσιαστικα την διαχειριζομαι εγώ τα νούμερα που λες μου φαίνονται φυσιολογικά.

Τρεις οροφοι με 3 οροφοδιαμερισματα ειναι το δικο μου. Κατασκευης του 93 και το ασανσερ φυσικα το ιδιο. Η συντηρηση του ειναι κανονικα καθε μηνα συμφωνα με τον νομο και οπου ρωτησα μου ελεγαν ολοι 30-35 ευρω. Βρήκα εναν που μου ειπε οτι μπορει να μου βαζει υπογραφές κάθε μηνα αλλα να τον κάνει συντήρηση κάθε 2 μηνες,γιατί 3 σπίτια είμαστε δεν χρειάζεται συντηρηση καθε μηνα οπως κανουν κανονικες πολυκατοικιες 10-20 διαμερισματων που υπάρχει υπερπολλαπλάσια χρήση και φυσικά φθορά,  και να πληρώνω 200 ευρώ τον χρόνο. Αρα μια χαρά σας βγαίνει.

Για καθαριστρια που εψαχνα μου ελεγαν ολες για μια φορα την εβδομαδα σκουπισμα-σφουγγαρισμα και τους 3 οροφους και την εισοδο 20 ευρώ την φορά. Δλδ 80 τον μηνα. Μου φανηκαν πολλα και ετσι την καθαριζω μονος μου μαζι με την αδερφη μου που μενει στον αλλο οροφο.

 

Νερό δεν ξερω ειναι κατι δικό σας που το εχετε στην κρητη. Το θυμαμαι απο οταν σπουδαζα εκει οτι υπηρχε θεμα λειψυδρίας.

 

Το κοινοχρηστο ρεύμα μου έρχεται στα 80 ευρώ περίπου το δίμηνο. Τα πάγια του λογαριασμου μονο ειναι γύρω στα 40-50 και τα υπολοιπα ειναι το ρευμα του ασανσερ και τα φωτα. 

 

Δεν βλέπω τίποτα περιεργο στα νουμερα που μου λες. Την αμοιβη του διαχειριστη αν την βρισκεται τοσο μεγαλη ας αναλαβει αλλος με λιγοτερα. 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Επειδή μένω σε οικογενειακή οικοδομή και ουσιαστικα την διαχειριζομαι εγώ τα νούμερα που λες μου φαίνονται φυσιολογικά.

Τρεις οροφοι με 3 οροφοδιαμερισματα ειναι το δικο μου. Κατασκευης του 93 και το ασανσερ φυσικα το ιδιο. Η συντηρηση του ειναι κανονικα καθε μηνα συμφωνα με τον νομο και οπου ρωτησα μου ελεγαν ολοι 30-35 ευρω. Βρήκα εναν που μου ειπε οτι μπορει να μου βαζει υπογραφές κάθε μηνα αλλα να τον κάνει συντήρηση κάθε 2 μηνες και να πληρώνω 200 ευρώ τον χρόνο. Αρα μια χαρά σας βγαίνει.

Για καθαριστρια που εψαχνα μου ελεγαν ολες για μια φορα την εβδομαδα σκουπισμα-σφουγγαρισμα και τους 3 οροφους και την εισοδο 20 ευρώ την φορά. Δλδ 80 τον μηνα. Μου φανηκαν πολλα και ετσι την καθαριζω μονος μου μαζι με την αδερφη μου που μενει στον αλλο οροφο.

Νερό δεν ξερω ειναι κατι δικό σας που το εχετε στην κρητη. Το θυμαμαι απο οταν σπουδαζα εκει οτι υπηρχε θεμα λειψυδρίας.

Το κοινοχρηστο ρεύμα μου έρχεται στα 80 ευρώ περίπου το δίμηνο. Τα πάγια του λογαριασμου μονο ειναι γύρω στα 40-50 και τα υπολοιπα ειναι το ρευμα του ασανσερ και τα φωτα. 

Δεν βλέπω τίποτα περιεργο στα νουμερα που μου λες. Την αμοιβη του διαχειριστη αν την βρισκεται τοσο μεγαλη ας αναλαβει αλλος με λιγοτερα. 

Δηλαδη και εσυ χρεωνεις αυθερετα ενα ποσο για την παρτι σου στα κοινοχρηστα?

η συντηρηση σε ιδιοκτητες οικοδομες ειναι λιγο περιεργο θεμα , παρολα αυτα συνηθως τιμες παιζουν απο 25-30 ευρω εως και 300+ αναλογα την περιπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, TopicStrarter said:

κάτσε φίλε να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου... αν τα έδωσαν σε εταιρία και δίνατε τα ίδια άρα α) δεν έκλεβαν και όλες οι χρεώσεις ειναι κανονικές β) βάλανε και την εταιρία στο κόλπο της κλεψιάς; υπερβολικό μου ακούγεται... 

Κάνε ότι δικηγόρο θέλεις... Δεν έδωσαν τη διαχείριση, τη μηχανογράφηση και την οργάνωση έδωσαν.

37 minutes ago, Ultimategr said:

Το ΦΕΚ Β' 874/11-04-2013 αναφερει οτι ο διαχειριστης ειναι υποχρεωμενος να αναρτα  φωτοτυπιες ολων των δαπανων στον πινακα ανακοινωσεων.Αν δεν το κανει τοτε του επιβαλλεται διοικητικο προστιμο 2000 ευρω.Επισης ολες οι αποδειξεις πρεπει να ειναι με ΦΠΑ.

Σωστά τα λες. Κι εγώ έπρεπε να πάω να δώσω 300€ για τη μήνυση και άλλα ~1000€ για το δικηγόρο για μια αμφίβολη περίπτωση, γιατί αν είχαν αποδείξεις, εγώ πως θα εξηγούσα ότι πληρώνουν πολλαπλάσια από ότι θα έπρεπε; Για κάθε τι, θα έπρεπε να πάρω προσφορές από αλλού. Το μόνο που θα μπορούσα να τους πιάσω είναι, από όσο γνωρίζω, ότι πρέπει να παίρνουν τουλάχιστον δύο προσφορές πριν αποφασίσουν. Όταν όμως έκαναν γενικές συνελεύσεις και ήμασταν 3, εγώ και τα δύο λαμόγια και οι άλλοι ιδιοκτήτες περνούσαν μία φορά το χρόνο και υπέγραφαν τα πρακτικά ως παρόντες, και κανείς δεν ενδιαφερόταν να έρθει να καταθέσει, ήταν χαμένη υπόθεση.

 

 

Επεξ/σία από Zaytsev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Δηλαδη και εσυ χρεωνεις αυθερετα ενα ποσο για την παρτι σου στα κοινοχρηστα?

η συντηρηση σε ιδιοκτητες οικοδομες ειναι λιγο περιεργο θεμα , παρολα αυτα συνηθως τιμες παιζουν απο 25-30 ευρω εως και 300+ αναλογα την περιπτωση

Όχι γιατί όπως είπα ειναι οικογενειακη οικοδομη εμένα. Ενας οροφος εγώ ένας η αδερφή μου και ένας η μάνα μου. Και εχουμε την καθαριοτητα μαζι με την αδερφη μου. Επισης δεν χρεωνω κοινοχρηστα στην αδερφη μου και την μανα μου τα πληρωνω ολα εγω μονος μου μια οικογενεια ειμαστε. Σιγα μην με χρεωνει και η μανα μου για όταν μου μαγειρεύει.  Απλα επειδη τα διαχειριζομαι εγω δεν βλεπω κατι το περίεργο στα ποσά που λέει και τους λογαριασμούς. 

Μόνο το νερό που ειναι κοινόχρηστο αλλά επειδή θυμάμαι όταν σπούδαζα ηράκλειο πόσο περίεργα ήταν τα πράγματα εκει δεν μου φαινεται περιεργο. Να φανταστειτε εμενα κεντρο Ηρακλειου μεσα απ'τα τοίχοι και αν δεν ανάβαμε το πιεστικό συγκεκριμένες ωρες το πρωι (που ηταν οι μονες που περνουσε νερο) ωστε να γεμισουν οι δεξαμενές των διαμερισματων δεν ειχαμε νερο την υπολοιπη μερα!!! 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Το ότι όπως είπε έχει 2 διαφορετικές χρεώσεις για ΔΕΗ, μια 'κοινόχρηστη' και μια για το ρεύμα του ασανσερ μόνο σε εμένα φαίνεται περίεργο; 

Όχι, το έχω πετύχει σε αρκετές οικοδομες (τουλάχιστον στο κέντρο της Θεσσαλονίκης)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...