Προς το περιεχόμενο

Φυσιολογικό ποσό για κοινόχρηστα.


TopicStrarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Το ότι όπως είπε έχει 2 διαφορετικές χρεώσεις για ΔΕΗ, μια 'κοινόχρηστη' και μια για το ρεύμα του ασανσερ μόνο σε εμένα φαίνεται περίεργο; 

 

Δεν ειπε ρευμα για το ασανσερ. Αλλα για συντηρηση του ασανσερ! Χώρια και το ξεχωριστα ρολογια συμβαινει σε καποιες παλιες πολυκατοικιες. Απλα εδω δεν ειδα να το αναφερει πουθενα ετσι. Ειδα να αναφερει χρεωση για την συντηρηση του ασανσερ. 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Δεν ειπε ρευμα για το ασανσερ. Αλλα για συντηρηση του ασανσερ! Χώρια και το ξεχωριστα ρολογια συμβαινει σε καποιες παλιες πολυκατοικιες. Απλα εδω δεν ειδα να το αναφερει πουθενα ετσι. Ειδα να αναφερει χρεωση για την συντηρηση του ασανσερ. 

To έχω αναφέρει το ρεύμα για το ασανσέρ ειναι ξεχωριστό του κοινοχρήστου. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Όχι, το έχω πετύχει σε αρκετές οικοδομες (τουλάχιστον στο κέντρο της Θεσσαλονίκης)

Υπάρχει κάποιος λόγος που το κάνουν αυτό;

1 λεπτό πριν, Backpacker είπε

Δεν ειπε ρευμα για το ασανσερ. Αλλα για συντηρηση του ασανσερ! Χώρια και το ξεχωριστα ρολογια συμβαινει σε καποιες παλιες πολυκατοικιες. Απλα εδω δεν ειδα να το αναφερει πουθενα ετσι. Ειδα να αναφερει χρεωση για την συντηρηση του ασανσερ. 

Και εγώ έτσι νόμιζα στην αρχή αλλά όπως φαίνεται όχι:

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Για το ρεύμα έχουμε ξεχωριστούς μετρητές εντάξει είπαμε :) το 100άρι κτλ ειναι για το κοινόχρηστο ρεύμα όπου γιαυτό (υποθέτω) υπάρχει ένας μετρητής μόνο επίσης ξεχωριστά του κοινόχρηστου ρεύματος πληρώνουμε και το ρεύμα του ανελκυστήρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι σε παλιες οικοδομες υπάρχει έτσι. Παλιά ηλεκτρολογικά ίσως να μην άντεχαν οι ασφαλειες τα φορτία. Δεν ειναι υποπτο αυτό. Εδώ δεν εχουν ξεχωριστα ρολόγια για το νερό και εχουν ενα συνολικό!! Αλλά στην Κρήτη ειναι σύνηθες αυτό. 

 

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Υπάρχει κάποιος λόγος που το κάνουν αυτό;

Και εγώ έτσι νόμιζα στην αρχή αλλά όπως φαίνεται όχι:

Δεν έχω ιδέα γιατί το έκαναν πλέον δεν γίνεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

To έχω αναφέρει το ρεύμα για το ασανσέρ ειναι ξεχωριστό του κοινοχρήστου. 


Να υποθέσω φίλε μου οτι μενεις μέσα στα τείχη του Ηρακλείου. Μια χαρά πληρώνεις εκει έμενα και γω παλια (χαμηλά στην Εβανς) οταν σπουδαζα και έτσι ήταν τα ποσά. 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Backpacker είπε


Να υποθέσω φίλε μου οτι μενεις μέσα στα τείχη του Ηρακλείου. Μια χαρά πληρώνεις εκει έμενα και γω παλια (χαμηλά στην Εβανς) οταν σπουδαζα και έτσι ήταν τα ποσά. 

ναι χάνδακος μένω αλλά καλά όλα τα άλλα... 120 ευρώ ο διαχειριστής;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 60 που έπαιρνε τόσο καιρό ηταν πολυ καλά. Τα 120 ειναι οντως πολλά. Ζητήστε συνέλευση να τα αναλάβει εταιρεία αν ειναι. Αλλά ουσιαστικά αν τα πληρώνεται ίσα οπως το νερο ζήτημα να γλιτώσεις κάνα πεντάευρω τον μήνα μη φανταστείς.  

ΥΓ Μια σοκολάτα στην Ουτοπία δλδ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Τα 60 που έπαιρνε τόσο καιρό ηταν πολυ καλά. Τα 120 ειναι οντως πολλά. Ζητήστε συνέλευση να τα αναλάβει εταιρεία αν ειναι. Αλλά ουσιαστικά αν τα πληρώνεται ίσα οπως το νερο ζήτημα να γλιτώσεις κάνα πεντάευρω τον μήνα μη φανταστείς.  

ΥΓ Μια σοκολάτα στην Ουτοπία δλδ! :P

μπας και είσαι εσύ ο διαχειριστής και θες να μου ρήξεις στάχτη στα μάτια;:::!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμας βγαινουν ανα διμηνο τα κοινοχρηστα

Εξοδα (ολα ανα διμηνο):

Καθαριστρια 120

Ανελκυστήρας 100

ΔΕΗ συνηθως 70-150 αναλογα αν ειναι εναντι ή εκκαθαριστικός

Νερό 11-12 ευρω

Ο διαχειριστης δεν παιρνει μισθο

Πληρωνουμε περιπου 30 ευρω το διμηνο αμα διαμερισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, vasioula1 είπε

Εμας βγαινουν ανα διμηνο τα κοινοχρηστα

Εξοδα (ολα ανα διμηνο):

Καθαριστρια 120

Ανελκυστήρας 100

ΔΕΗ συνηθως 70-150 αναλογα αν ειναι εναντι ή εκκαθαριστικός

Νερό 11-12 ευρω

Ο διαχειριστης δεν παιρνει μισθο

Πληρωνουμε περιπου 30 ευρω το διμηνο αμα διαμερισμα

Δηλαδη μόνο 15ε το μηνα? εγω δινω 32 χωρις το ρευμα[καλοριφέρ δεν αναβω ποτέ]. Συν τα διάφορα εκτακτα,  φυσικα.

 

Στις ‎2‎/‎6‎/‎2018 στις 5:59 ΜΜ, TopicStrarter είπε

Στα άλλα έξοδα και να κλέβει τι μπορώ να του κάνω; μήνυση; θα δώσω πόσα λεφτά και θα τελειώσει η υπόθεση όταν εγώ ήδη θα έχω φύγει.....

Άρα απλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα ; 

 

Όχι βεβαια... Δε πληρωνεις και σου κανει αυτος μηνυση.

 

Στις ‎2‎/‎6‎/‎2018 στις 6:18 ΜΜ, TopicStrarter είπε

κάτσε φίλε να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου... αν τα έδωσαν σε εταιρία και δίνατε τα ίδια άρα α) δεν έκλεβαν και όλες οι χρεώσεις ειναι κανονικές β) βάλανε και την εταιρία στο κόλπο της κλεψιάς; υπερβολικό μου ακούγεται... 

Η εταιρια δεν είναι καποια αορατη δυναμη, καποιος ανθρωπος κανει τη δουλεια, και μπορει ανετα κι αυτος να κλεβει.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2018 στις 3:30 ΜΜ, TopicStrarter είπε

Λοιπόν βλέπω κάτι περίεργες διακυμάνσεις στα κοινόχρηστα που με προβληματίζουν και κάποιες χρεώσεις που μου φαίνονται υπερβολικές. 

Δεν ειναι τόσο τα λεφτά μιας και το ποσό που μου αναλογεί (βάσει χιλιοστών)  δεν είναι τόσο μεγάλο αλλά αν πρόκειται για απάτη/μαγείρεμα με νούμερα εκ μέρους του διαχειριστή δεν θα ήθελα να επιβαρύνομαι έστω αυτό το μικρό ποσό. 

Λοιπόν καταρχήν έξοδα συντήρησης ανελκυστήρα (δεν μιλάω για το ρεύμα που καταναλώνει) 

Είναι ένας μικρός ανελκυστήρας παλιός σχετικά (του 80? ή αρχές 90) με επιφάνεια 1 τετραγωνικό μέτρο ή κάπου εκει (με το ζόρι να χωράει 3 άτομα που θα ακουμπάνε μεταξύ τους) 

και βλέπω κάθε μεθεπόμενα κοινόχρηστα (τα εκδίδει κάθε δίμηνο) χρέωση για συντήρηση πχ 80 ευρώ 70 ευρώ κτλ...

Δηλαδή τι ανταλλακτικά βάζει και χρειάζεται κάθε τρεις και μια τόσα λεφτά; το αυτοκίνητο μου δεν χρειάζεται τόσα..... μήπως α) να αλλάζαμε "μηχανή" ανελκυστήρα για μια καινούργια να μας ερχόταν φθηνότερα; ή β) γράφει ότι θέλει ο διαχειριστής;;;

Μετά μισθός διαχειριστή ήταν 60 ευρώ κάθε δίμηνο για μια 4όροφη πολυκατοικία με 2 διαμερίσματα σε κάθε όροφο... και εδώ και κάτι μήνες το έχει κάνει 120 ευρώ το δίμηνο ή 60 ευρώ τον μήνα.  

Το νερό πάλι κάτι 400άρια 300άρια άνετα τα πιάνει κάθε 2 μήνες (Κρήτη) 

Είναι φυσιολογικό αυτό;

Τέλος μισθός καθαρίστριας 170 ευρώ το δίμηνο... η πολυκατοικία δεν έχει αυλή κτλ... τα σκαλιά ειναι στενά και ο κοινόχρηστος χώρος λίγα τετραγωνικά μέτρα (άντε πες 4τμ ανα όροφο και παίζει να λέω πολλά)  μόνο η είσοδος ειναι λίγο μεγαλύτερη (πες 15 τετραγωνικά) 

και δεν κάνει τίποτα έρχεται μια στο τόσο και ρίχνει μια σκούπα στα γρήγορα αντε μια φορά τον μήνα ή κάτι τέτοιο να κάνει και ένα σφουγγάρισμα 

Επίσης τα υλικά της καθαρίστριας (γράφει κάθε τρείς και μια στοκάρισμα υλικών καθαρίστριας) τα επιβαρυνόμαστε ξεχωριστά; ή πρέπει να τα παρέχει η καθαρίστρια;  

Το ρεύμα (χωρίς αυτό του ανελκυστήρα) έρχεται κάθε δίμηνο στα 50 με 100 ευρώ που πάλι μου φαίνεται περίεργο αλλά όχι και αφύσικο (αλλά απο την άλλη κάθε όροφος έχει μια λάμπα πόσο πια καίνε 5 λάμπες;; και ας ειναι όλο το βράδυ ανοιχτές) 

Σας φαίνονται φυσιολογικές αυτές οι τιμές; 

EDIT: Είμαι σε νησί και δεν χρειαζόμαστε θέρμανση δεν βάζουμε ποτέ πετρέλαιο δηλαδή, θα έπρεπε να χρεώνομαι τις απο πάνω επιβαρύνσεις και τις όποιες άλλες (πχ βάψιμο πίσω τοίχου καθαρίστρια κτλ) με βάση τα χιλιοστά που έχουν υπολογιστή για την θέρμανση της πολυκατοικίας (υπάρχει εγκατάσταση καυστήρα με σώματα κτλ απλά δεν χρησιμοποιείται οπότε φαντάζομαι τα χιλιοστά προκύπτουν από εκεί) 

Συντήρηση ανελκυστήρα πάει με τη συμφωνία σε επίπεδο έτους. Η νομοθεσία προβλέπει 8 συντηρήσεις / έτος. Στην Αθήνα παίζει στους 5 ορόφους περίπου 50€ / μήνα. Αν είσαι σε απομονωμένο μέρος, φυσικά είναι περισσότερα. Η συντήρηση προβλέπει ουσιαστικά τον έλεγχο. Αν χρειάζονται υλικά, είναι επιπλέον.

Μισθός διαχειριστή κανονικά πρέπει να υπάρχει. Προσωπικά θεωρώ λογικό το 5-7€ / μήνα. Δυστυχώς η διαχείριση και ειδικά όταν υπάρχουν συντηρήσεις θέλει αρκετό χρόνο απο μεριάς διαχειριστή, που κανονικά πρέπει να πληρώνεται. Το ποσό καθορίζεται έπειτα απο γενική συνέλευση εκτός να προβλέπεται απο το καταστατικό της οικοδομής

Το νερό κανονικά είναι 10€ / μήνα αν δεν έχετε κήπο. Αν έχετε κήπο ανεβαίνει αρκετά γιατί ανάλογα με την περιοχή μετα απο κάποια κυβικά η χρέωση αυξάνεται φοβερά.

Καθαρισμός γίνεται πάλι με τη συμφωνία. Στην Αθήνα σε 5 ορόφους / 15 διαμερίσματα, παίζει στα 50€ το μήνα για 2 φορές τη βδομάδα για καθάρισμα δαπέδων. Τα υλικά είναι στη συμφωνία.

Το ρέυμα είναι όντως αρκετά. Στα 100€ το μήνα περίπου για 15 διαμερίσματα. Προσοχή να έχει δηλωθεί ως κοινόχρηστοι χώροι να μην υπάρχουν επιβαρύνσεις ΕΡΤ κλπ

Επίσης ο νόμος υποχρεώνει το διαχειρστή να βάζει φωτοτυπίες των αποδείξεων στην είσοδο της πολυκατοικίας , κάθε μήνα, ώστε να ενημερώνονται όλοι για τα έξοδα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σαν ενοικιαστής θα απαιτούσα τα έξοδα διαχείρισης να βαραίνουν τους ιδιοκτήτες 

Γιατί να πληρώνω εγώ κάτι που κατά 99% είναι υποχρέωσή τους ; (εννοώ η διαχείριση της πολυκατοικίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ Αθήνα σε μια πολυκατοικία βλέπω κάθε εβδομάδα μια γρια και ένας γέρος κάθε εβδομάδα πλένουν από ένα σαράβαλο με το λάστιχο της πολυκατοικίας.Τι νερό άραγε θα πληρώνουν αυτοί εκεί. Και κανείς δεν τους λέει τίποτα εδώ και χρόνια.Ο καθένας κάνει οτι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...