Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Ερώτηση άσχετη με της τωρινή κατάσταση. Έχω κάμποσα ada που θα τα βάλω για stake. Έχω και 6-7 αλλά νομισματα που λέω να τα κρατήσω και ότι γίνει. Και κάθε μήνα θα βάζω ένα ποσό σε ενα νεο νομίσμα ή σε κάποιο παλιό αν έχει πτώση. Αυτή την στιγμή το 90-95% των νομισμάτων μου είναι σε ανταλακτηρια.

 

Σκέφτομαι να πάρω ένα ledger κυρίως για τα ada μιας και δεν εμπιστεύομαι τον υπολογιστή μου για να βάλω το daedalus wallet εκεί. Και κυρίως γιατί τα κάνω όλα απο το κινητό. Σκεφτόμουν για το nano x, αλλά μάλλον θα παω στο s για αρχή. Ποια η γνώμη σαν για το ledger? Αξίζει? 

H ledger έχει φάει 2 data breach  τελευταία. Εγώ τα πήγα σε Trezor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, snet είπε

αυτή τη στιγμή πάντως επηρεάζει πολύ και πολλά altcoins Παρατηρώ τώρα 2-3 η κίνηση τους ακολουθεί πιστά το BTC

Όντως.

Θέλει λίγα χρόνια ακόμα έτσι ώστε τα άλλα καλά κρύπτο να μην επηρεάζονται τόσο από το μπιτκόιν.

Το ευχάριστο πάντως είναι ότι παρόλο έχουμε ρεκόρ λίμιτ ντάουν για το τελευταίο τρίμηνο, οι ρευστοποιήσεις είναι κανονικές, για την δύσκολη αυτή περίοδο.

Ενδιαφέρον βίντεο (μιλάει και για αυτούς που προσπαθούν να χειραγωγήσουν την αγορά αλλά οι επενδυτές λιανικής [εμείς] έμαθε και δεν τσιμπάει): 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, volman είπε

11% κέρδος λίγο είναι; Με μόχλευση πας στα 33%, δηλαδή έβγαλες το ένα τρίτο του πορτφόλιού σου.

Με μόχλευση πώς γίνεται δλδ και ανεβαίνει τόσο το κέρδος Χ3?? Κάνεις κάτι άλλο ? ( Εγώ ξερω αγοράζω πουλάω όποτε θα θελα να το δω..)

Η binance mou βάλε αυτό ξέρει κανείς τι ειναι ?? Μου χαρίζει τπτ σαν κουπόνι ? 😁

Screenshot_20210515-174103_Binance.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, omitziz είπε

H ledger έχει φάει 2 data breach  τελευταία. Εγώ τα πήγα σε Trezor.

Με το trezor όμως δεν θα μπορώ να κάνω stake τα ada. Απο οτι έχω καταλάβει δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Martini είπε

Με μόχλευση πώς γίνεται δλδ και ανεβαίνει τόσο το κέρδος Χ3?? Κάνεις κάτι άλλο ? ( Εγώ ξερω αγοράζω πουλάω όποτε θα θελα να το δω..)

Η binance mou βάλε αυτό ξέρει κανείς τι ειναι ?? Μου χαρίζει τπτ σαν κουπόνι ? 😁

Screenshot_20210515-174103_Binance.jpg

Όταν δανείζεσε χρήματα το ανταλλακτήριο σε χρεώνει επιτόκιο.

Αυτό το κουπόνι σου δίνει μέχρι 200 tether για 1 βδομάδα χωρίς επιτόκιο.

Θα σου γράψω νουμεράκια από συναλλαγή που μόλις έκανα:

αγοράζω καρντάνο στα 2.0267 και 740.6400 κομμάτια. Σύνολο τεθερ 1,501.0551

πουλάω μετά από 3 λεπτά στα 2.0733, σύνολο 1,536.6059.

Συνολικό κέρδος 35 τεθερ περίπου.

Αν δανειζόμουν και 3000 χιλιάρικα έτσι ώστε να αγοράσω και να πουλήσω στις παραπάνω τιμές, τα τελικά σύνολα θα ήταν:

Αγορά: 4503,1653

Πώληση: 4609,8177

Κέρδος: 106,6524

Επίτηδες δεν βάζω προμήθειες και κόστος επιτοκίου δανεισμού μέσα για να μην το κάνω πολύπλοκο, αλλά έχουν μικρή διαφορά στις τελικές τιμές.

Με τα δικά μου κέρδισα 35 τεθερ, αν δανειζόμουν θα κέρδιζα 106, δηλαδή +71.

Είναι κατανοητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Με το trezor όμως δεν θα μπορώ να κάνω stake τα ada. Απο οτι έχω καταλάβει δλδ.

Δεν το ξέρω αυτό .. με νέο mail δεν θα έχεις θέμα ledger αλλα μετά από 2 hack ποιος σου λέει ότι δεν θα φάνε και 3ο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι είναι το tether. Μέχρι τώρα στο crypto.com είμαι και περιμένω να φανούν χρήματα στην revo για να πάω binance. Όσο είδα την εφαρμογή είναι αρκετά πιο πολύπλοκη από την crypto. Οπότε λίγη βοήθεια τι είναι το tether και πως δουλεύει ; 

Εκτός και αν δεν προτείνεται για αρχάριους. 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για stake το binance το φοβάστε και θελετε να πατε σε δικο σας wallet για να μπειτε σε pool ?

Επισής γιατι ο κοσμος πουλαει σε usdt και οχι σε € ? Η προμηθεια δεν ειναι ίδια ουτως ή αλλως; Για να παίζει με τα ορια του $ αντί του € ή για τα ζευγάρια των coins;

3 λεπτά πριν, stylish είπε

Ρε παιδιά τι είναι το tether. Μέχρι τώρα στο crypto.com είμαι και περιμένω να φανούν χρήματα στην revo για να πάω binance. Όσο είδα την εφαρμογή είναι αρκετά πιο πολύπλοκη από την crypto. Οπότε λίγη βοήθεια τι είναι το tether και πως δουλεύει ; 

Εκτός και αν δεν προτείνεται για αρχάριους. 

Ευχαριστώ

tether ειναι το usdt, κρυπτονομισμα που ακολουθει την ισοτιμια του $. Δηλ να ειναι οσο γινεται 1$=1 usdt. Συγκαταλεγεται στα fiat coins δηλ οπως το κανονικα $,€ και προσφερεται για περισσοτερες συναλλαγες (ζευγαρια από coins).

Επεξ/σία από runner69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, volman είπε

Στο youtube όλοι αναφέρονται τι πρόκειται να γίνει.

Γιατί ήρθε τόσο ξαφνικά η πτώση;

Ακόμα και εδώ συζητάμε ποια είναι η κατάσταση.

Για να πέσει 30Κ πρέπει όλη την ερχόμενη βδομάδα όλος ο πλανήτης να λέει ότι θα απαγορέψουν τα κρύπτο.

Πάντως σε κάθε πτώση στάζει πολύ αίμα. 100 μύρια για να πέσει το μπιτκόιν από 46120 σε 45700.

Όντως, ακριβώς το ίδιο σκηνικό όπως το Φλεβάρη αν δει κάποιος το διάγραμμα. Τότε τα 46k ήταν δυνατό support. Τώρα δεν ξέρω, το ελπίζω. Τι έγινε τότε ώστε να καταλάβουμε ποτέ θα σταματήσει η πτώση? 

1 ώρα πριν, NiKoSmile είπε

Μπορεί όμως μετά να κάνει και ένα παλαβό Bull Run μέχρι τα 100K σε λίγους μήνες. Ας έχουμε υπομονή.

Λίγους μήνες? Και πότε θα πάρω εγώ το multimedia για το αυτοκίνητο που έχω βάλει στο μάτι τόσο καιρό? 😂 Πάει όλο το κεφάλαιο που είχα στην άκρη να αγοράσω το dip 😰

19 λεπτά πριν, volman είπε

Όντως.

Θέλει λίγα χρόνια ακόμα έτσι ώστε τα άλλα καλά κρύπτο να μην επηρεάζονται τόσο από το μπιτκόιν.

Το ευχάριστο πάντως είναι ότι παρόλο έχουμε ρεκόρ λίμιτ ντάουν για το τελευταίο τρίμηνο, οι ρευστοποιήσεις είναι κανονικές, για την δύσκολη αυτή περίοδο.

Ενδιαφέρον βίντεο (μιλάει και για αυτούς που προσπαθούν να χειραγωγήσουν την αγορά αλλά οι επενδυτές λιανικής [εμείς] έμαθε και δεν τσιμπάει): 

 

Σωστά. Το καλό είναι ότι στο τελευταίο correction το Support level στα περισσότερα alts είναι υψηλότερο από το προηγούμενο correction. Ενώ σε κάθε correction του bitcoin το support level πέφτει χαμηλότερα. Αυτό βεβαι είναι υγιές για να μειωθεί η απόκλιση με το bitcoin. Βέβαια δεν ξέρουμε τι θα γίνε αν πλησιάσει τα 42k.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stylish είπε

Ρε παιδιά τι είναι το tether. Μέχρι τώρα στο crypto.com είμαι και περιμένω να φανούν χρήματα στην revo για να πάω binance. Όσο είδα την εφαρμογή είναι αρκετά πιο πολύπλοκη από την crypto. Οπότε λίγη βοήθεια τι είναι το tether και πως δουλεύει ; 

Εκτός και αν δεν προτείνεται για αρχάριους. 

Ευχαριστώ

Έχει την αξία του δολλαρίου σταθερά και δεν αλλάζει.

Λέγεται Tether και η συντομογραφία του είναι USDT.

Όταν δηλαδή αναφέρομαι σε τεθερ, αναφέρομαι σε δολλάρια.

1 λεπτό πριν, runner69 είπε

Για stake το binance το φοβάστε και θελετε να πατε σε δικο σας wallet για να μπειτε σε pool ?

Επισής γιατι ο κοσμος πουλαει σε usdt και οχι σε € ? Η προμηθεια δεν ειναι ίδια ουτως ή αλλως; Για να παίζει με τα ορια του $ αντί του €;

Γιατί ο όγκος συναλλαγών σε τέθερ είναι πολλαπλάσιος με αυτόν σε ευρώ.

Πετυχαίνω σημαντικά καλύτερες ευκαιρίες για αγορές και πωλήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πουλάω - αγοράζω σε USDT γιατί έχω περισσότερες επιλογές σε σύγκριση με €. Στην αρχή με ξένιζε λίγο αλλά μετά από λίγο συνηθίζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, volman είπε

Γιατί ο όγκος συναλλαγών σε τέθερ είναι πολλαπλάσιος με αυτόν σε ευρώ.

Πετυχαίνω σημαντικά καλύτερες ευκαιρίες για αγορές και πωλήσεις.

Καλυτερες ευκαιριες που εννοεις; στο market ή στο p2p ; Δεν ειναι το ιδιο αφου εξαρταται απο την ισοτιμια $/€ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...