Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, RedYonko είπε

Κάτσε, περίμενε λίγο. Στο blockchain δεν θα λέει ποια διεύθυνση έχει υπογράψει με ποια; Δηλαδή πχ θα έχω υπογράψει πως το σπίτι αυτό ανήκει σε εκείνη τη διεύθυνση (address) μόλις του πουλήσω. Όπως και με τον συμβολαιογράφο. Λέω κάτι λάθος;

Αν αγοράσεις μια φανέλα της ρεάλ, θα είναι μία. Αυτή η συγκεκριμένη φανέλα είναι υλική και είναι μία στο κόσμο. Δεν μπορώ να την αντιγράψω και να πουλήσω μετά δύο. Ναι, μόνο που στο blockchain μπορώ, γιατί μιλάμε για άυλα αντικείμενα. (τα NFTs)

Περίπου ναι σωστά το σκέφτεσε.

Αντί όμως να υπάρχει ο συμβολαιογράφος, θα υπάρχει ένας υπάλληλος γραφείου (με ότι αυτό συνεπάγετε από θέμα κόστους) που απλά θα επιβεβαιώνει με ταυτοποίηση ότι είσαι αυτός που είσαι. Όπως και στην εφορία.

Η εφορία νούμερα βλέπει όχι άτομα.

Το ίδιο και αυτός ο υπάλληλος, διευθύνσεις θα βλέπει ότι άτομα.

Εσένα δεν σε αφορά η διεύθυνση, αυτή είναι δουλειά αυτού του υπαλλήλου. Όπως και στην εφορία.

Για το παράδειγμα με τις φανέλες.

Μπορώ να έχω 100 διαφορετικές φανέλες με την στάμπα της Ρεάλ.

Μόνο μία είναι η αυθεντική.

Για αυτό το λόγο και οι μάρκες καταδιώκουν αυτούς που πουλάνε πλαστές φανέλες.

Το ίδιο και στα nft's.

Θα πω άλλο παράδειγμα.

Δημιουργεί nft η δισκογραφική εταιρία sony.

Δηλαδή όλα τα τραγούδια (τα δικαιώματα εννοώ) περνάνε σε blockchain του εθεριουμ.

Αν η ίδια εταιρία πάει και στο καρντάνο θα την εμπιστευτείς;

Αυτός είναι και ο λόγος που ένα συγκεκριμένο πράγμα θα συναλλάσσεται μόνο σε συγκεκριμένο δίκτυο.

Ο προβληματισμός σου στο το πιο δίκτυο έχει ποια nft's είναι περιττός, γιατί δεν είναι πρόβλημα.

Η βούληση του ιδιοκτήτη των nft ποια πλατφόρμα θα χρησιμοποιήσει για να πουλήσει το πνευματικό του δικαίωμα είναι ο λόγος που ένα nft θα υπάρχει σε συγκεκριμένο blockchain.

Τελικά αν το σκεφτείς δεν σε νοιάζει ποιο nft χρησιμοποιεί ποιο blockchain. Εσύ, στην τελική, μουσική θέλεις να αγοράσεις και να ακούσεις, έτσι δεν είναι;

15 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Για συναλλαγές ωρών και leverage, έχει πολλαπλό ρίσκο και χρειάζεται έμπειρους επενδυτές. Βέβαια το έχω σκεφτεί και εγώ ώστε να έχω ένα καθαρό κέρδος  έστω 5-10€ την ημέρα. Αλλά θέλει και αρκετό ελεύθερο χρόνο που οι εργαζόμενοι δεν τον έχουμε.

Κανένα ρίσκο με μόχλευση 3x, δηλαδή να δανειστείς 2 φορές τα χρήματά σου.

Κάνε τα μαθηματικά και θα με θυμηθείς.

Για τον ελεύθερο χρόνο ναι, συμφωνώ. Πρέπει έχεις πρόσβαση σε υπολογιστή ανά πάσα στιγμή.

Για να σε βοηθήσω, υπάρχουν βίντεο που λένε πως να κάνεις κερδοφόρες συναλλαγές και ικανοποιητικό επίπεδο ρίσκου και δεν χρειάζεσε να βρίσκεσε συνέχεια σε υπολογιστή.

Όταν αποκτήσεις αυτοπεποίθηση με τέτοιες συναλλαγές οι 7 στις 10 θα σου αποφέρουν τουλάχιστον τα χρήματά σου.

Ψάξτο.

12 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Το έχω ξαναγράψει και πιο πίσω. Γύρισα τα ada μου σε doge όταν ήταν στο 0.2$ περίπου. Σε μια στιγμή αδυναμίας. Τα γυρισα πίσω σε ada πουλώντας doge στα 0.6$. Οπότε τα ada μου είναι ήδη 3πλασια λόγω doge.

Απλά έχω και κάτι λίγα doge ακόμα στο binance τα οποία σκόπευαν να τα αφήσω μέχρι να φτάσει 0.95$. Τώρα... Το ξανασκέφτομαι.

Σοοοοορέως (από το είσαι ωραίος των Θεσσαλονικιών)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, volman είπε

Κανένα ρίσκο με μόχλευση 3x, δηλαδή να δανειστείς 2 φορές τα χρήματά σου.

Κάνε τα μαθηματικά και θα με θυμηθείς.

Για τον ελεύθερο χρόνο ναι, συμφωνώ. Πρέπει έχεις πρόσβαση σε υπολογιστή ανά πάσα στιγμή.

Για να σε βοηθήσω, υπάρχουν βίντεο που λένε πως να κάνεις κερδοφόρες συναλλαγές και ικανοποιητικό επίπεδο ρίσκου και δεν χρειάζεσε να βρίσκεσε συνέχεια σε υπολογιστή.

Όταν αποκτήσεις αυτοπεποίθηση με τέτοιες συναλλαγές οι 7 στις 10 θα σου αποφέρουν τουλάχιστον τα χρήματά σου.

Ψάξτο.

Θα το κοιτάξω πιο σοβαρά, όσο τα χρόνια περνάνε, θα πρέπει το εισόδημα να αυξάνεται από την καρέκλα του σπιτιού μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Για συναλλαγές ωρών και leverage, έχει πολλαπλό ρίσκο και χρειάζεται έμπειρους επενδυτές. Βέβαια το έχω σκεφτεί και εγώ ώστε να έχω ένα καθαρό κέρδος  έστω 5-10€ την ημέρα. Αλλά θέλει και αρκετό ελεύθερο χρόνο που οι εργαζόμενοι δεν τον έχουμε.

Αν είναι ασχοληθείς για 5 ευρώ την μέρα δεν αξίζει καν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Αν είναι ασχοληθείς για 5 ευρώ την μέρα δεν αξίζει καν!

Τα 5€ μπορούν να βγουν άνετα με 2-3 απλές συναλλαγές. Μερικά click του ποντικιού είναι.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, batigoal83 είπε

Συγνωμη δεν κατάλαβα την απορία σου.

Coinbase σε αφήνει να βγάλεις fiat σε paypal αλλά όχι να στείλεις από paypal

Πως μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησεις ?

Εγω στο lite οταν ζηταω withdraw χρηματων δεν μου δινει επιλογη να τα στειλω σε paypal .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, volman είπε

Το ίδιο και αυτός ο υπάλληλος, διευθύνσεις θα βλέπει ότι άτομα.

Άρα τι θα γίνει αν χάσω το κλειδί μου; Θα έχει κάποιο νόημα το private key στην τελική ή όχι;

42 λεπτά πριν, volman είπε

Αν η ίδια εταιρία πάει και στο καρντάνο θα την εμπιστευτείς;

Όχι, αλλά δεν με απασχολεί ότι πλέον δεν θα την εμπιστεύεται κανένας. Με νοιάζει το εξής: Θα έχει διπλοξοδέψει το NFT της; Θα έχει βγάλει δηλαδή και εθέριουμ και καρντάνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, RedYonko είπε

Άρα τι θα γίνει αν χάσω το κλειδί μου; Θα έχει κάποιο νόημα το private key στην τελική ή όχι;

Όχι, αλλά δεν με απασχολεί ότι πλέον δεν θα την εμπιστεύεται κανένας. Με νοιάζει το εξής: Θα έχει διπλοξοδέψει το NFT της; Θα έχει βγάλει δηλαδή και εθέριουμ και καρντάνο;

Δεν θα λάβεις ποτέ κλειδί ή και να το λάβεις, πάντα ο κρατικός υπάλληλος θα έχει και ένα αντίγραφο.

Πάντα ο υπάλληλος θα έχει όλα τα απαραίτητα για να κάνει την δουλειά του.

Έτσι δεν θα υπάρχει περίπτωση να χαθεί κάτι.

Αν για παράδειγμα δεν θυμάσαι το ΑΦΜ σου η εφορία δεν μπορεί να σου στείλει φόρο εισοδήματος;

Για τα nft's σου εξήγησα ότι μία εταιρία θα επιλέξει ένα εργαλείο για να κάνει την δουλειά της, όχι δύο.

Τα nft's θεώρησέ τα πνευματικά δικαιώματα. Ένας έχει τα πνευματικά δικαιώματα. Ένας ορίζει πως θα τα διαχειριστεί. Ένας ορίζει με ποιο τρόπο θα πουλήσει τα (πνευματικά) του προϊόντα.

Αν χρησιμοποιήσει 2 blockchain για να εκδόσει nft's θα σπαταλήσει χρήματα και θα χάσει σε αξιοπιστία.

Σαν να βάζεις 2 καταστήματα της Sony, για παράδειγμα, κολλητά το ένα δίπλα στο άλλο να πουλάνε ακριβώς τα ίδια πράγματα. Γιατί να το κάνει κάτι τέτοιο;

Ίσως εγώ δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου.

24 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

:ph34r:

image.png.c251b874b564ed085b43823cf6d05afd.png

image.png.cc7e1b037471ca9dd17a96140ad85fb3.png

image.png.f9b6fb982c5c07e1d0b7f5b4fb86be5b.png

Όλα τα παραπάνω διαγράμματα είναι έκθεση ιδεών φίλε μου.

Ποιος σου εγγυάται ότι τέλη του χρόνου, αν αποφασίσουν κάποια μεγάλα πορτοφόλια, να ρίξουν το μπιτκόιν 20% για να αγοράσουν φτηνά και από 86 που λέει το διάγραμμα το πάνω στα 60?

Ή το ανάποδο, τα μεγάλα πορτοφόλια θέλουν να ξεφορτώσουν, οπότε πλημμυρίζουν την αγορά με καλά νέα, πάνε το μπιτκόιν 120 χιλιάρικα και πουλήσουν μετά από 1 μήνα;

Και μια που το έφερε η κουβέντα, δεν θα μου φαινόταν καθόλου περίεργο αν κάποιο κακό νέο την ερχόμενη βδομάδα ρίξει το μπιτκόιν, γιατί βλέπω τρελές αντιστάσεις στα 46,5Κ που πήγε σήμερα.

Αναρωτιέμαι η IRS τι πόρισμα θα βγάλει για παράνομες συναλλαγές στον χώρο των κρύπτο και ποιους θα κατηγορίσει για διακίνηση μαύρου χρήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, volman είπε

Όλα τα παραπάνω διαγράμματα είναι έκθεση ιδεών φίλε μου.

Ποιος σου εγγυάται ότι τέλη του χρόνου, αν αποφασίσουν κάποια μεγάλα πορτοφόλια, να ρίξουν το μπιτκόιν 20% για να αγοράσουν φτηνά και από 86 που λέει το διάγραμμα το πάνω στα 60?

Ή το ανάποδο, τα μεγάλα πορτοφόλια θέλουν να ξεφορτώσουν, οπότε πλημμυρίζουν την αγορά με καλά νέα, πάνε το μπιτκόιν 120 χιλιάρικα και πουλήσουν μετά από 1 μήνα;

Και μια που το έφερε η κουβέντα, δεν θα μου φαινόταν καθόλου περίεργο αν κάποιο κακό νέο την ερχόμενη βδομάδα ρίξει το μπιτκόιν, γιατί βλέπω τρελές αντιστάσεις στα 46,5Κ που πήγε σήμερα.

Αναρωτιέμαι η IRS τι πόρισμα θα βγάλει για παράνομες συναλλαγές στον χώρο των κρύπτο και ποιους θα κατηγορίσει για διακίνηση μαύρου χρήματος.

Τα παραπάνω δεν είναι έκθεση ιδεών, live μοντέλα πρόβλεψης είναι, που ανανεώνονται συνέχεια με βάση τις τάσεις την συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Και φυσικά το έβαλα μεταξύ σοβαρού και αστείου, χωρίς να το απορρίπτω, αλλά είναι ένας μπούσουλας για το πως κινούνται οι αγορές.

image.png.b853f4f3c8181f1e4b3cceb8d79a0ac3.png

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, volman είπε

Δεν θα λάβεις ποτέ κλειδί ή και να το λάβεις, πάντα ο κρατικός υπάλληλος θα έχει και ένα αντίγραφο.

Αφού στη δικιά σου διεύθυνση ethereum δεν θα γίνεται η υπογραφή; Θέλω να πω, χρειάζεται τελικά το private key ναι ή όχι; Αν το χάσω κι εγώ και ο υπάλληλος τι συμβαίνει;

Επίσης, η μανία με την αποκέντρωση δεν είναι να ξεφορτωθούμε τον συμβολαιογράφο; Αυτόν τον άνθρωπο δηλαδή που θα είναι υπεύθυνος για το contract. Στον συμβολαιογράφο δεν έδινα κάποιο address για να μπορώ έπειτα να αποδείξω ότι μου ανήκει και αυτό.

13 λεπτά πριν, volman είπε

Αν χρησιμοποιήσει 2 blockchain για να εκδόσει nft's θα σπαταλήσει χρήματα και θα χάσει σε αξιοπιστία.

Άσε την εταιρία στην άκρη. Ας πάρουμε παράδειγμα εγώ που δεν με ξέρει κανένας να βγάλω ένα άσχετο NFT σε 2 blockchains. Αν το πουλήσω την ίδια στιγμή, που μπορώ, θα έχω πάρει και ether και cardano. Θα είμαι απατεώνας, αλλά θα έχω διπλοξοδέψει το NFT μου. Γίνεται αυτό ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, RedYonko είπε

Αφού στη δικιά σου διεύθυνση ethereum δεν θα γίνεται η υπογραφή; Θέλω να πω, χρειάζεται τελικά το private key ναι ή όχι; Αν το χάσω κι εγώ και ο υπάλληλος τι συμβαίνει;

Επίσης, η μανία με την αποκέντρωση δεν είναι να ξεφορτωθούμε τον συμβολαιογράφο; Αυτόν τον άνθρωπο δηλαδή που θα είναι υπεύθυνος για το contract. Στον συμβολαιογράφο δεν έδινα κάποιο address για να μπορώ έπειτα να αποδείξω ότι μου ανήκει και αυτό.

Άσε την εταιρία στην άκρη. Ας πάρουμε παράδειγμα εγώ που δεν με ξέρει κανένας να βγάλω ένα άσχετο NFT σε 2 blockchains. Αν το πουλήσω την ίδια στιγμή, που μπορώ, θα έχω πάρει και ether και cardano. Θα είμαι απατεώνας, αλλά θα έχω διπλοξοδέψει το NFT μου. Γίνεται αυτό ή όχι;

Φυσικά και γίνετε να εκδόσεις nft σε δύο ή περισσότερα blockchain. Αν είσαι ο κάτοχος του πνευματικού δικαιόματος κάνεις ότι θες.

Το private key δεν το γνωρίζω.

Για την δικιά σου διεύθυνση εθεριουμ θα σου απαντήσω ότι, λογικά, το κράτος θα φτιάξει καινούργια για εσένα.

Να χάσεις και εσύ και ο υπάλληλος δεδομένα δεν γίνεται.

Τόσους αιώνες γνωρίζεις κάποιο κράτος που να έχασε φορολογικά στοιχεία και να μην φορολόγησε τους πολίτες του;

Το ίδιο συμβαίνει και στον χώρο των σπιτιών.

Όσον αφορά την αποκέντρωση, η δουλειά του συμβολαιογράφου μέχρι τώρα είναι να κρατάει αρχείο τα συμβόλαια των σπιτιών (την αγοραπωλησία).

Έτσι, σε κάποια δικαστική διένεξη (ή φορολογική) εύκολα αποδικνύεται ότι είσαι κάτοχος ενός σπιτιού.

Ε, αυτό το αρχείο τώρα μεταφέρετε στο blockchain, εξού και η αποκέντρωση.

Δεν χρειάζεσαι 1000 συμβολαιογράφους αλλά 1 δίκτυο από 10000 (ή x) μηχανήματα που τρέχουν την εφαρμογή ιδιοκτησίας σπιτιών στο blockchain.

Ιδιαίτερα όταν γνωρίζεις την διεύθυνση ιδιοκτησίας του σπιτιού σου, ονλαιν μπορείς να επιβεβαιώσεις την συναλλαγή, όπως για παράδειγμα υπάρχουν σάιτ που ψάχνεις για μία συναλλαγή και σου βγάζουν τις σχετικές πληροφορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στα πόσα λέτε να ξαναμπούμε ETH ? Έχω βγει στα 3500€ και έλεγα κάπου στα 2950€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, omitziz είπε

Στα πόσα λέτε να ξαναμπούμε ETH ? Έχω βγει στα 3500€ και έλεγα κάπου στα 2950€.

Στο 4ωρο η MA99 εκεί είναι, αλλά κάτσε να δούμε τι θα γίνει τη νύχτα... που ξυπνάει οι ασιάτης. Ακόμα ένα κόκκινο κερί θέλει, και έτσι  και την ακουμπήσει μετά έχει ξεφύγει προς τα κάτω.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, omitziz είπε

Στα πόσα λέτε να ξαναμπούμε ETH ? Έχω βγει στα 3500€ και έλεγα κάπου στα 2950€.

Περίμενε πρώτα να δεις ποτε θα κάνει bounce back το BTC. Προς το παρόν έχει σπάσει και τα τρία ΜΑ και συνεχίζει...

Kι εγώ τα ξεφορτώθηκα και τα δύο και περιμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...