Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβλεπα πριν ενα διαγραμμα με κεφαλαιοποιησεις διαφορων αγορών.

Σε δολλαρια χοντρικα πηγαιναν καπως ετσι:

Χρυσος: 11Τ

World Stock Markets: 120T

Bitcoin: 0.9T

Αυτα τα νουμερα σε συνδυασμο με το γεγονος οτι θεσμικοι εχουν ηδη αρχισει και το καλοβλεπουν ολο και περισσοτερο (το btc) ως επενδυτικο asset/store of value, νομιζω πως απαντουν σε 2 βασικα θεματα:

1. Στο ποσο νωρις βρισκεται ακομα το btc αρα και στο τι περιθωρια χρηματηστηριακης εξελιξης εχει (και θεωρω οτι αυτος ειναι ο βασικος λογος που τρεχουν καποιοι θεσμικοι και μπαινουν longterm με ζεστα δις...).

2. Στο γιατι πρεπει να μπουν regulations το συντομοτερο δυνατο και γιατι αυτο ΔΕΝ ειναι FUD. Διοτι χοντρα κεφαλαια απο χρυσο και stock markets, θα μπουν οταν αυτοι που επενδυουν σε εκεινα τα assets, αποκτησουν προσβαση στο btc και παραλληλα νιωσουν πιο ασφαλεις για το χωρο των κρυπτο. Το βασικο λοιπον που λειπει για να συμβουν αυτα τα δυο πραγματα, ειναι τα regulations.

Πιθανως επισης να απαντα και στο αγχος αρκετων που ψωνισαν πχ στα 64κ και θεωρουν οτι χασανε τα λεφτα τους κλπ.

Ενταξει, δεν μπορουμε να ξερουμε αν τελικα θα ανεβει πολυ παραπανω η κεφαλαιοποιηση κλπ, αλλα blockchain metrics, πληθωρισμος, θεωρητικη ωριμανση της αγορας στα επομενα χρονια κλπ κλπ, δειχνουν αυτο ως πιθανοτερο σεναριο. Παντα υπαρχουν πιθανοτητες να συμβει κατι αρνητικο κλπ, αλλα αυτες προς το παρον ειναι απροσδιοριστες. Αντιθετως τα στοιχεια που παραπεμπουν σε ενδεχομενη ανοδο longterm ειναι συγκεκριμενα.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Εβλεπα πριν ενα διαγραμμα με κεφαλαιοποιησεις διαφορων αγορών.

Σε δολλαρια χοντρικα πηγαιναν καπως ετσι:

Χρυσος: 11Τ

World Stock Markets: 120T

Bitcoin: 0.9T

Αυτα τα νουμερα σε συνδυασμο με το γεγονος οτι θεσμικοι εχουν ηδη αρχισει και το καλοβλεπουν ολο και περισσοτερο (το btc) ως επενδυτικο asset/store of value, νομιζω πως απαντουν σε 2 βασικα θεματα:

1. Στο ποσο νωρις βρισκεται ακομα το btc αρα και στο τι περιθωρια χρηματηστηριακης εξελιξης εχει

2. Στο γιατι πρεπει να μπουν regulations το συντομοτερο δυνατο. Διοτι χοντρα κεφαλαια απο χρυσο και stock markets, θα μπουν οταν αυτοι που επενδυουν σε εκεινα τα assets, αποκτησουν προσβαση στο btc και παραλληλα νιωσουν πιο ασφαλεις για το χωρο των κρυπτο. Το βασικο λοιπον που λειπει για να συμβουν αυτα τα δυο πραγματα, ειναι τα regulations.

Πιθανως επισης να απαντα και στο αγχος αρκετων που ψωνισαν πχ στα 64κ και θεωρουν οτι χασανε τα λεφτα τους κλπ.

Ενταξει, δεν μπορουμε να ξερουμε αν τελικα θα ανεβει πολυ παραπανω η κεφαλαιοποιηση κλπ, αλλα blockchain metrics, πληθωρισμος, θεωρητικη ωριμανση της αγορας στα επομενα χρονια κλπ κλπ, δειχνουν αυτο ως πιθανοτερο σεναριο. Παντα υπαρχουν πιθανοτητες να συμβει κατι αρνητικο κλπ, αλλα αυτες προς το παρον ειναι απροσδιοριστες. Αντιθετως τα στοιχεια που παραπεμπουν σε ενδεχομενη ανοδο longterm ειναι συγκεκριμενα.

Το 5% να επενδύσουν, (που ειναι παρα παρα πολυ μικρο νουμερο του πορτοφολιου τους) , στα κρυπτο γενικα, οι τιμες θα πάνε στα ουράνια. 

Και αν θεωρησουμε οτι θα αντικαταστησει τον χρυσο, το btc θα γίνει 7ψηφιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mourgakos2007 είπε

Το 5% να επενδύσουν, (που ειναι παρα παρα πολυ μικρο νουμερο του πορτοφολιου τους) , στα κρυπτο γενικα, οι τιμες θα πάνε στα ουράνια. 

Και αν θεωρησουμε οτι θα αντικαταστησει τον χρυσο, το btc θα γίνει 7ψηφιο.

7ψηφιo δεν πιστευω οτι μπορει να γινει πχ στην επομενη 5ετια και παραπανω, γιατι για να συμβει αυτο θα πρεπει η κεφαλαιοποιηση του να φτασει τουλαχιστον τα 20T, δηλαδη διπλασια του χρυσου. Οκ πολυ greedy εως αλαζονικη αντιληψη για να την πει κανεις τωρα, ακομα κι αν μεσα του ειναι believer. Δε το λεω για εσενα, εννοω πιο πολυ οτι οκ παμε σκαλοπατι σκαλοπατι με βαση τα δεδομενα που διαμορφωνονται καθε μερα.

Αλλα οτι μπορει να σταθεροποιηθει σε μια σχετικα χαμηλη 6ψηφια τιμη σε longterm, ναι ειναι ενα ενδεχομενο που δε μου μοιαζει και τοσο απιθανο. Παντα φυσικα υπαρχουν πιθανοτητες να δουμε και την αναποδη πορεια απο αυτη που μας δειχνουν τα στοιχεια, γιατι πχ μπορει να γινουν τιποτα μαζικα ban η δε ξερω κι εγω τι αλλο μπορει να γινει. Και δεν πρεπει ποτε να τις παραβλεπουμε .

Γενικα η αγορα θελει regulations επειγοντως για να ανοιξει ο δρομος για τους θεσμικους να μπουν. Αυτο νομιζω πως θα ειναι το επομενο πραγματικο moon-sign και κυριως αυτο που θα σημανει την καθιερωση του btc ως σοβαρου store of value επενδυτικου asset.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω που είδατε το 0.9 αλλά τώρα βλέπω άλλη τιμή για το crypto market cap.

2.4 ήταν όταν βαρεσε 64Κ βάζω και screenshot από σήμερα.

Εμένα άποψη μου είναι ότι και οι θεσμικοί έρχονται για τον ίδιο λόγο που έρχονται και οι retailers στην αγορά των crypto. Το εύκολο και μεγάλο κέρδος σε σύντομο διάστημα.

Βέβαια αυτοί δεν έρχονται ξεβρακωτοι αλλά με τεχνογνωσία και hardware/software εκατομμυρίων απο πίσω. Και ξέρετε ποιοί θα πληρώσουν τον λογαριασμό για αυτά στο τέλος.

 

Screenshot_20210812-222951.jpg

Επεξ/σία από laserjesus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, thessalonik είπε

Λετε να περασουμε αυτες τιε μερες τα 49Κ ?

 

8 ώρες πριν, mourgakos2007 είπε

Δευτέρα παταμε τα 50😁

Προσωπικά είμαι λίγο επιφυλακτικός αυτές τις ημέρες. Με μια πρόχειρη ανάλυση, στο 4h φαίνεται να δημιουργείται ένα όμορφο M-top με βάση τα Bollinger bands, ενώ ο δείκτης  rsi κάνει lower highs πάρα την αύξηση της τιμής του btc. Αυτά αποτελούν ενδείξεις για bearish divergence. Αν βρει αντίσταση και δεν ξεπέρασει άνετα τα 45κ, όπου έγινε και το pullback, τότε ολοκληρωνεται το M-top και ίσως έχουμε περιπέτειες με μείωση της τιμής. 

Screenshot_20210812_223128.jpg

Επεξ/σία από zananiro
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν ειπώθηκε ξανά. 

Μέσι: Η Παρί θα εξοφλήσει μέρος του μισθού του με κρυπτονομίσματα Fan Token

https://www.sport24.gr/football/mesi-i-pari-tha-exoflisei-meros-toy-misthoy-toy-me-kryptonomismata-fan-token.9322332.html?utm_medium=referral&utm_campaign=eb&utm_source=Facebook#Echobox=1628770525

Επεξ/σία από ThanosR92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

7ψηφιo δεν πιστευω οτι μπορει να γινει πχ στην επομενη 5ετια και παραπανω, γιατι για να συμβει αυτο θα πρεπει η κεφαλαιοποιηση του να φτασει τουλαχιστον τα 20T, δηλαδη διπλασια του χρυσου. Οκ πολυ greedy εως αλαζονικη αντιληψη για να την πει κανεις τωρα, ακομα κι αν μεσα του ειναι believer. Δε το λεω για εσενα, εννοω πιο πολυ οτι οκ παμε σκαλοπατι σκαλοπατι με βαση τα δεδομενα που διαμορφωνονται καθε μερα.

Αλλα οτι μπορει να σταθεροποιηθει σε μια σχετικα χαμηλη 6ψηφια τιμη σε longterm, ναι ειναι ενα ενδεχομενο που δε μου μοιαζει και τοσο απιθανο. Παντα φυσικα υπαρχουν πιθανοτητες να δουμε και την αναποδη πορεια απο αυτη που μας δειχνουν τα στοιχεια, γιατι πχ μπορει να γινουν τιποτα μαζικα ban η δε ξερω κι εγω τι αλλο μπορει να γινει. Και δεν πρεπει ποτε να τις παραβλεπουμε .

Γενικα η αγορα θελει regulations επειγοντως για να ανοιξει ο δρομος για τους θεσμικους να μπουν. Αυτο νομιζω πως θα ειναι το επομενο πραγματικο moon-sign και κυριως αυτο που θα σημανει την καθιερωση του btc ως σοβαρου store of value επενδυτικου asset.

Δεν εθεσα χρονικο οριζοντα. 

120τρις , το 5% ειναι 6 τρις. 

Τα μισα του χρυσού ειναι 5 στρογγυλά. 

6+5+2(που ειναι τωρα)  πηγαμε 13 για πλακα. 

Οι θεσμικοι μπαίνουν με οριζοντα 10ετιας. Δεν κανουν trading αλλά επένδυση. Το δολλαριο όλο χανει αξία. Καπως πρέπει να προστατεύσουν τα χρήματα τους. Ο πιο ευκολος κ φτηνος τροπος, ειναι το btc. Δεν υπάρχει άλλος δρομος. 

Επεξ/σία από mourgakos2007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, laserjesus είπε

Δεν ξέρω που είδατε το 0.9 αλλά τώρα βλέπω άλλη τιμή για το crypto market cap.

2.4 ήταν όταν βαρεσε 64Κ βάζω και screenshot από σήμερα.

Εμένα άποψη μου είναι ότι και οι θεσμικοί έρχονται για τον ίδιο λόγο που έρχονται και οι retailers στην αγορά των crypto. Το εύκολο και μεγάλο κέρδος σε σύντομο διάστημα.

Βέβαια αυτοί δεν έρχονται ξεβρακωτοι αλλά με τεχνογνωσία και hardware/software εκατομμυρίων απο πίσω. Και ξέρετε ποιοί θα πληρώσουν τον λογαριασμό για αυτά στο τέλος.

 

Screenshot_20210812-222951.jpg

Για btc εγραψα εγω, οχι για cryptomarket :P Συγκεκριμενα σημερα ειναι ακομα χαμηλοτερο απο 0.9Τ το market cap του γιατι επεσε :)

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, laserjesus είπε

Βέβαια αυτοί δεν έρχονται ξεβρακωτοι αλλά με τεχνογνωσία και hardware/software εκατομμυρίων απο πίσω. Και ξέρετε ποιοί θα πληρώσουν τον λογαριασμό για αυτά στο τέλος.

 

Τα μποτ τους κοστίζουν πάνω απο 1m με αστραπιαία εκτέλεση εντολών και vps στα ίδια data centers με τα ανταλλακτήρια. Δείτε τι γίνεται στο forex για να πάρετε μια ιδέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Δεν ξέρω αν ειπώθηκε ξανά. 

Μέσι: Η Παρί θα εξοφλήσει μέρος του μισθού του με κρυπτονομίσματα Fan Token

https://www.sport24.gr/football/mesi-i-pari-tha-exoflisei-meros-toy-misthoy-toy-me-kryptonomismata-fan-token.9322332.html?utm_medium=referral&utm_campaign=eb&utm_source=Facebook#Echobox=1628770525

Δεν ξερουμε κ πόσο επηρεασε το chiliz αυτη η είδηση, όλα pumpαρανε απο εχτες. 

Σε psg token ή σε chiliz θα πληρωθει? 

 

Τωρα το ειδα.  Ξέρει κανείς τι έγινε? 

Screenshot_20210813_094912_com.binance.dev.jpg

Edit οκ τωρα. 

Επεξ/σία από mourgakos2007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mourgakos2007 είπε

 

Σε psg token ή σε chiliz θα πληρωθει? 

 

Σε psg λένε τα άρθρα που είναι το λογικό αλλά μετά από αυτό φούσκωσε ο,τι έχει να κάνει με chz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...