Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, mourgakos2007 είπε

Η αλήθεια ειναι οτι δεν το λεω εγω. 

 

To ξέρω ότι δεν το λες εσύ αλλά αυτά είναι πραγματικές μου απορίες, δεν κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου. Σε ρώτησα γιατί φάνηκες πολύ σίγουρος. 

Επίσης (γενικά) ελπίζω να το πίνετε το whisky σας και όχι να το βλέπετε σαν επενδυτικό asset. Σε αντίθεση με το btc έχει ψυχή. Εγώ πίνω full, χθες άνοιξα ένα Bunnahabhain 2008 Manzanilla. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, InsWat είπε

Θέλω να ρωτήσω mourgakos kai backfromhell , έχετε απόθεμα εύρω τράπεζα ; και αν ναι το ρίχνεται btc;

Καθολου. Καλυτερα να μεινω με τα btc στο χερι παρά με τα ευρω. (που λεει κ μια ψυχη) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Ειναι επειδη εχεις σορταρει και τις σωβρακοφανελες σου και συνεχιζουν ολα να φευγουν πανω...Καθαρες κουβεντες και τις λεω επειδη ειρωνευεσαι τους υπολοιπους εδω μεσα για τις θεσεις τους ή τα ποσα που εχουν επενδυσει.

Το μεγαλύτερο ποσοστό του potrofolio μου είναι σε spot long και stacked eth και locked usdt.  2 bots εχω short configs και αυτα είναι κλειστά όπως και τα περισσότερα long. Με συμφέρει να ειναι για πάντα bullish γιατι βγάζω πανω απο 5% την ημερα. Και ειμαι ο μονος εδώ που εχω παρει πισω το ROI μου πριν καν μαθετε οι περισσότεροι τι ειναι crypto και mining.

Οποτε οτι φαντάζεσαι ειναι εντελώς λαθος.

1. Η αγορά γίνεται manipulate απο τα exchanges. Αυτοι εχουν ολα τα data σου , τα SL και TP σου , τις στρατηγικές των bots σου etc. Και δεν θα μαζέψουν λεφτά μονο απο τα απότομα wicks αλλα και απο τα big data που θα πουλήσουν στους market makers.

Αυτος ειναι το λογος που με το ζορι μετα απο χρονια δέχθηκε μονο EFT και οχι κανονική έκθεση σε crypto η SEC. Γιατι η αγορά ειναι manipulate απο λίγους και δεν υπάρχει περίπτωση να αλλαξει γιατι ειναι πολλα τα λεφτά απο τους αιμοδότες.

2. Οι retailers γινονται συνέχεια manipulate απο τα FUD και FOMO. Με FUD τους πήγαν στα 28.5 με το ψεμα της αμαζον ξεκινησε αυτο το rally.

 

17 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

. Που οντως, οποιος σε εχει ακουσει στο διαστημα Αυγουστο-σημερα και εχει ανοιξει θεσεις με βαση οσα γραφεις, εχει χασει λεφτα -εκτος αν προλαβε να κλεισει θεσεις στα συντομα dips.

Μια θεση έχω παρει εδώ και αυτη ειναι με την αγορά αρκετών eth το καλοκαιρι και ειχα βαλει και screenshot. Manual trade δεν κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ppkstat είπε

To ξέρω ότι δεν το λες εσύ αλλά αυτά είναι πραγματικές μου απορίες, δεν κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου. Σε ρώτησα γιατί φάνηκες πολύ σίγουρος. 

Επίσης (γενικά) ελπίζω να το πίνετε το whisky σας και όχι να το βλέπετε σαν επενδυτικό asset. Σε αντίθεση με το btc έχει ψυχή. Εγώ πίνω full, χθες άνοιξα ένα Bunnahabhain 2008 Manzanilla. 

Σιγουρος δεν μπορεις να εισαι για το αύριο θα εισαι για τις επενδύσεις? 

Αυτά μονο για επένδυση τα ειχα παρει. (δεν πινω τωρα για διαφορους λογους) 

Εισαι ωραιος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, laserjesus είπε

Το μεγαλύτερο ποσοστό του potrofolio μου είναι σε spot long και stacked eth και locked usdt.  2 bots εχω short configs και αυτα είναι κλειστά όπως και τα περισσότερα long. Με συμφέρει να ειναι για πάντα bullish γιατι βγάζω πανω απο 5% την ημερα. Και ειμαι ο μονος εδώ που εχω παρει πισω το ROI μου πριν καν μαθετε οι περισσότεροι τι ειναι crypto και mining.

Οποτε οτι φαντάζεσαι ειναι εντελώς λαθος.

1. Η αγορά γίνεται manipulate απο τα exchanges. Αυτοι εχουν ολα τα data σου , τα SL και TP σου , τις στρατηγικές των bots σου etc. Και δεν θα μαζέψουν λεφτά μονο απο τα απότομα wicks αλλα και απο τα big data που θα πουλήσουν στους market makers.

Αυτος ειναι το λογος που με το ζορι μετα απο χρονια δέχθηκε μονο EFT και οχι κανονική έκθεση σε crypto η SEC. Γιατι η αγορά ειναι manipulate απο λίγους και δεν υπάρχει περίπτωση να αλλαξει γιατι ειναι πολλα τα λεφτά απο τους αιμοδότες.

2. Οι retailers γινονται συνέχεια manipulate απο τα FUD και FOMO. Με FUD τους πήγαν στα 28.5 με το ψεμα της αμαζον ξεκινησε αυτο το rally.

 

Μια θεση έχω παρει εδώ και αυτη ειναι με την αγορά αρκετών eth το καλοκαιρι και ειχα βαλει και screenshot. Manual trade δεν κάνω. 

Και γιατι βλεπεις πώς ξεκινησε το rally του Ιουλιου και δεν κοιτας απο τι σταματησε το Μαιο; Ειδες που σκεφτεσαι με short λογικη και μονο;

Σε πειραζει η μπαρουφα περι amazon που ξεκινησε το rally, αλλα δε σε πειραζει ο Ιλον που εγραφε 10 μπαρουφες την ημερα μεχρι να χυθει στα 45κ και να αφησει τους retailers να ξεπουλησουν στα κοκκινα απο πανικο, για να καταληξει στα 28k. Σε πειραζει δηλαδη το bullish ψεμα, το bear καραψεμα ομως, δε σε πειραξε ποτε.

Αν παιζεις μονο long, και εισαι ηδη με κλειδωμενα κερδη, τοτε αλλο σεναριο που να σκεφτεσαι με short λογικη μονιμα, ειναι να μπεις σε dip κλπ . Γενικα δεν με ενδιαφερει τοσο η στρατηγικη του καθενος, απλα, εσυ ξεκινησες να ειρωνευεσαι τις θεσεις αλλων οταν επι ενα 3μηνο που το btc γραφει +100% εσυ εισαι διαρκως με το πληκτρολογιο στο Pay Attention Please!!! Big Crash Incoming!!!! Massive sellof onway!!! Whales Dump tomorrow!!! κλπ.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ήμουν με το αυτοκίνητο στην Κων/νου Καραμανλή (Θεσσαλονίκη) σε ψιλομποτιλιάρισμα και ακούω μια δυνατή φωνή μέσα από ένα αυτοκίνητο...

Ωωρεε μπιπ 60.000 έχει φτάσει το μπιτκοιν... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, InsWat είπε

Θέλω να ρωτήσω mourgakos kai backfromhell , έχετε απόθεμα εύρω τράπεζα ; και αν ναι το ρίχνεται btc;

Δεν χρειαζεται να σου απαντησω ακριβως στην ερωτηση σου, ομως ειναι μια καλη ερωτηση.

Θα σου πω λοιπον οτι σε κρυπτο εχω πολυ μικρο ποσοστο απο το portfolio μου. Λενε, στα κρυπτο ριξε οσα αντεχεις να χασεις. Εχω ριξει ακομα λιγοτερα. Ολα long positions, ολα σε cold wallet και hold με ποσοστιαια take profit κατα περιοδους.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BackFromHell είπε

Και γιατι βλεπεις πώς ξεκινησε το rally του Ιουλιου και δεν κοιτας απο τι σταματησε το Μαιο; Ειδες που σκεφτεσαι με short λογικη και μονο;

 

Εαν ειχα short λογική θα ήμουν μόνο σε long και stacked ? Χωρίς καμία ανοιχτή short θέση ?

Η λογική ειναι απλη και θα στην πω ΞΑΝΑ μπας και την καταλάβεις. 

Η αγορά ήταν, είναι και θα είναι MANIPULATED.

Ο μονος τρόπος να επιζήσεις και να βγάζεις συνέχεια profit έστω μικρό.

Ποτέ μονόπλευρα τα παντα.  Ολα long ή όλα short ή stablecoins.

Και ποτέ η τιμη δεν θα πάει εκεί που θες εσύ την στιγμή που θες , άλλοι θα την πάνε.

 

Και επειδή παλι με εμένα θα ασχοληθείς , λεφτά σώβρακα δεν εχω χάσει και ούτε είναι δυνατόν να χάσω γιατι απλα δεν εχω βάλει ποτέ. Ούτε 1 ευρώ δεν εχω βάλει. Στο 0 να πάει κερδισμένος θα είμαι , ΕΣΥ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, laserjesus είπε

Και επειδή παλι με εμένα θα ασχοληθείς , λεφτά σώβρακα δεν εχω χάσει και ούτε είναι δυνατόν να χάσω γιατι απλα δεν εχω βάλει ποτέ. Ούτε 1 ευρώ δεν εχω βάλει. Στο 0 να πάει κερδισμένος θα είμαι , ΕΣΥ ?

Eπειδη ξερω οτι την μετρας πολυ συχνα, σε προλαβα ηδη σε προηγουμενο ποστ:

 

57 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

 

ΥΓ. Για να προλαβω τσαμπα screenshots. Δε λεω οτι εισαι μειον συνολικα σαν portfolio, λεω οτι οι θεσεις σου και οι στρατηγικες σου αυτη την περιοδο δε τα πανε και τοσο καλα, με αποτελεσμα ειτε να εχει πεσει κλεισιμο στα κοκκινα, ειτε να εχει γινει του liquidation το πανηγυρι, ειτε να εχει γινει του εγκλωβισμου το πανηγυρι, ειτε ολα μαζι. Δεν αμφιβαλλω οτι εισαι + συνολικα παντως, οποτε δε χρειαζονται screenshots.

Και φυσικα μπερδευεσαι. Εσυ ξεκινησες να ασχολεισαι με τις θεσεις των αλλων, επειδη σου εγραψα οτι τοσο καιρο που ποσταρεις κλοουνς του youtube για massive crash, ή twits για massive dump, ή ειρωνευεσαι οποιον εχει γραψει το προηγουμενο 3μηνο τον αριθμο 60k, απλα γεμιζεις κουβαδες. Σε επιπεδο προβλεψεων; Σε επιπεδο θεσεων; Δεν με ενδιαφερει καν.

Το οτι overall εχεις κερδη και εχεις βγαλει το ROI σου, δε συνεπαγεται οτι καταλαβαινεις την αγορα καλυτερα, ουτε οτι τα massive dumps που προβλεπεις επι 3 μηνες, ειναι πιο εγκυρα απο αυτον που εβλεπε 300k την ιδια περιοδο.  Το μονο που σημαινει στην αγορα των κρυπτο, ειναι οτι ειχες καλυτερο timing στην εισοδο σου στην αγορα, καποια στιγμη στο παρελθον. Τιποτε παραπανω. Οπως δε σημαινει οτι εχει καλυτερη κατανοηση της αγορας απο εσενα ενας ντελιβερας που πληρωθηκε σε btc το 2011 την πιτσα που πηγε σε πελατη. Μη μπερδευουμε το timing εισοδου σε μια νεοσυστατη αγορα με την αντιληψη της συνολικα και σε βαθος χρονου.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Δεν χρειαζεται να σου απαντησω ακριβως στην ερωτηση σου, ομως ειναι μια καλη ερωτηση.

Θα σου πω λοιπον οτι σε κρυπτο εχω πολυ μικρο ποσοστο απο το portfolio μου. Λενε, στα κρυπτο ριξε οσα αντεχεις να χασεις. Εχω ριξει ακομα λιγοτερα. Ολα long positions, ολα σε cold wallet και hold με ποσοστιαια take profit κατα περιοδους.

Είχα διαβάσει κάποτε "όταν δεν υπάρχουν άλλα χρήματα για αγορά φτάνουμε ath" καλό να λέμε ότι το μπιτ θα φτάσει 288Κ αλλά από ποιους; Επίσης πλέον μπήκε και η κουτσή Μαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BackFromHell είπε

Eπειδη ξερω οτι την μετρας πολυ συχνα, σε προλαβα ηδη σε προηγουμενο ποστ:

 

Και οπως παντα δεν απαντας.

 

2 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Και φυσικα μπερδευεσαι. Εσυ ξεκινησες να ασχολεισαι με τις θεσεις των αλλων, επειδη σου εγραψα οτι τοσο καιρο που ποσταρεις κλοουνς του youtube για massive crash, ή twits για massive dump, ή ειρωνευεσαι οποιον εχει γραψει το προηγουμενο 3μηνο τον αριθμο 60k, απλα γεμιζεις κουβαδες. Σε επιπεδο προβλεψεων; Σε επιπεδο θεσεων; Δεν με ενδιαφερει καν.

ο μονος κουβάς που γεμίζει είναι τα usdt μου ή busd ή dai. 

Και σταματα να φαντασιώνεσαι διαφορα και να λες ψεμματα , δεν εχω ανοιχτά futures γιατι απλα δεν κάνω έχω τετοιες θέσεις. Ούτε liquidate από short. Ουτε γενικότερα liq γιατι το initial μου ειναι παρα πολύ μικρό.

Βαρεθηκά να λεω οτι δεν ειμαι ελέφαντας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, InsWat είπε

Είχα διαβάσει κάποτε "όταν δεν υπάρχουν άλλα χρήματα για αγορά φτάνουμε ath" καλό να λέμε ότι το μπιτ θα φτάσει 288Κ αλλά από ποιους; Επίσης πλέον μπήκε και η κουτσή Μαρία.

Θα σου πω έναν τρόπο για να φτασει 288.

Δεν πουλαει κανενας με τιμη μεχρι 287000.

Απο ποιους? Ο παγκόσμιος πλουτος ειναι 100τρις. Σε χρυσο ειναι 10 τρις. 

Το 5% να παει στα κρυπτο, θα χεστουμε στο ταληρο. Οι φαλαινες επειδη εχει ρισκο το btc, βαζουν μονο το 5% του portfolio τους. Για σκεψου να βαλουν το 6 τι θα γινει. 

Μερικες σκέψεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, laserjesus είπε

Και οπως παντα δεν απαντας.

 

ο μονος κουβάς που γεμίζει είναι τα usdt μου ή busd ή dai. 

Και σταματα να φαντασιώνεσαι διαφορα και να λες ψεμματα , δεν εχω ανοιχτά futures γιατι απλα δεν κάνω έχω τετοιες θέσεις. Ούτε liquidate από short. Ουτε γενικότερα liq γιατι το initial μου ειναι παρα πολύ μικρό.

Βαρεθηκά να λεω οτι δεν ειμαι ελέφαντας. 

Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο πρεπει να δωσω λογαριασμο σε εσενα η τον οποιονδηποτε ανωνυμο για το τι κερδη εχω κλπ. Αν το κανεις justify με πειστικο τροπο μπορει να σου απαντησω. Αν τις μετραμε, γιατι αυτο κανεις, κρατα οτι τα πας καλυτερα απο εμενα , αρκει αυτο και πολυ ειναι για τυπους που η επιχειρηματολογια τους ολοκληρωνεται στο ποιος την εχει μεγαλυτερη.

Κατα τ'αλλα κανενα ψεμα δε λεω. Λεω οτι οι θεσεις σου μου ειναι αδιαφορες. Εσυ ξεκινησες να ειρωνευεσαι τις θεσεις αλλων, οταν εδω και 3 μηνες οι προβλεψεις σου για crash/dump/whales selloff κλπ πανε κουβα. Οι προβλεψεις σου λεω. Οχι οι θεσεις σου. Κι οταν λεω για προβλεψεις δεν εννοω futures, για το Θεο. Λεω για τα ποστ εδω μεσα που προβλεπεις πτωση κλπ. Ειναι παραπανω απο ξεκαθαρο σε τι αναφερομαι εδω και 10δες ποστ και συνεχιζεις να κανεις τον Κινεζο. Θες μηπως να σου ταγκαρω τα ποστ στα οποια αναφερομαι για να συνενοηθουμε μια κι εξω; Οχι τιποτα αλλο, θα εχει και πλακα να τα δουμε.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...