Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, icenex είπε

Αν τα λεφτά των πελατών σου δεν τα έχεις χάσει και βγάζεις κέρδος από fees liquidations και δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο τότε και όλοι να φύγουν πάλι κέρδος θα έχεις από τα fees.Ο μόνος λόγος να γίνει ζημιά είναι αν όντως εισαι εκτεθειμένος κ έχεις χάσει λεφτά.

Σωστά αυτά που λες δεν διαφωνώ απλά αυτό το σενάριο αν γίνει κ στις παραδοσιακές τράπεζες τι νομίζεις ότι θα συμβεί,απλά εκεί υπάρχει μαξιλαράκι και επεμβαίνει το κράτος για να τις σώσει και μετά πληρωνουμε την νύφη εμείς όπως και έγινε.Ειτε με κούρεμα στις καταθέσεις είτε έμμεσα με φόρους.Ξεχασε ο κόσμος τι έγινε τότε που βγήκε ότι σκέφτονται να κάνουν κουρέματα στις καταθέσεις και τρέξαμε όλοι να τα βγάλουμε.

Παραδόξως οι τράπεζες είναι και αυτές τόσο εκτεθειμένες που αν όντως πάει όλος ο κόσμος να ζητήσει τα λεφτά του δεν έχουν ούτε τα μισά.Δεν θυμάμαι τι είχα διαβάσει η δει που έλεγε πως λειτουργούν οι τραπεζες και αν μπορούσα να το πω όσο πιο απλά γίνεται είναι οτι δανείζουν τα λεφτά μας περισσότερο από μια φορά.

Εννοείται ότι αυτό γίνεται και στις τράπεζες, άλλωστε από εκεί πηγάζει  το παράδειγμα που έγραψα, γενικά σε ισχύει σε κάθε χρηματοπιστωτικό οργανισμό. Και αυτό ουσιαστικά έγινε και στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες όπου μπήκαν capital controls.

Και με FTX ουσιαστικά αυτό έγινε, έγραψε το tweet ο CZ της Binance ότι πούλησαν τα FTT, άρχισε ο κόσμος να αποσύρει τα κεφάλαια και μετά κατέρρευσε το σύμπαν. Μέσα σε μια ημέρα χρεοκόπησε. Βέβαια το ανταλλακτήριο FTX ήταν και  εκτεθειμένο σε μεγάλο βαθμό απ' ότι φάνηκε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, kkatzos είπε

Σιγά μη βαρέσει κανόνι το Binance.

Ή για καλύτερη διατύπωση ... για να βαρέσει κανόνι το Binance θα πρέπει πρώτα να έχουν βαρέσει κανόνι όλα τα υπόλοιπα ανταλλακτήρια άρα θα μιλάμε για το τέλος των cryptos. Ή κάπως έτσι τέλος πάντων.

εδώ έχουν βαρέσει κανόνια με ανταλλακτήρια με πολύ μεγαλύτερο βάρος στο χώρο γιατί να μην βαρέσει το Binance?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chek2fire είπε

εδώ έχουν βαρέσει κανόνια με ανταλλακτήρια με πολύ μεγαλύτερο βάρος στο χώρο γιατί να μην βαρέσει το Binance?

όπως;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

όπως;

Το ιδιο αναρωτιεμαι και εγω και μιλαω καθαρα για αντιστοιχο παραδειγμα με το μεγεθος της binance. H ftx εκανε αλλο πραγμα που θα βγουν στην πορεια δεν ηταν η πραγματικη της αξια τοσο αλλα στην ουσια εικονικη.Ουσιαστικα το μεγαλυτερο μερος της αξιας της την πηρε με το token της αφου κρατουσε πανω απο το 80-85% τον τοκεν και δεν πουλουσε ενω συγχρονως αγοραζε ωστε να Pumparei την τιμη και αφου δεν υπηρχαν πολλα τοκεν στην αγορα αναγκαστικα η τιμη εφτασε εκει που εφτασε.Μετα η ftx χρησιμοποιησε τα νομισματα της για να δανειστει και να κανει οτι αλλο εκανε βαζοντας ουσιαστικα σαν ενεχυρο το νομισμα της που ουσιαστικα εφτιαξε αξια απο χειραγωγιση.

Να μου το θυμηθειτε οτι οταν γινει ερευνα σε κατι τετοιο θα καταληξουμε να ακουσουμε οτι εγινε.Ηδη το διαβαζω δεξια και αριστερα οτι μαλλον κατι τετοιο εγινε.Εδω ακομη εχουν βρει οτι η ftx ηξερε που γινονται οι ρευστοποιησεις τον πελατων της και επαιζε εναντιον τους χειραγωγοντας την αγορα.Οποτε δεν νομιζω να ειναι απιθανο σεναριο και αυτο περι χειραγωγισης των μοχλευσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@icenex Ακόμη και αν κάποιος επιθυμεί να έχει τα κρύπτο του στα centralised exchanges και έχει μεγάλη εμπιστοσύνη στη Binance... είναι κουτό να τα έχει όλα στη Binance. Ας τα μοιράσει και σε ένα άλλο ανταλλακτήριο, εγώ προτείνω Kraken που έχει πολλά χρόνια στο χώρο, είναι συντηρητικό και έχει proof of reserves. Όχι όλα τα αυγά σε ένα καλάθι.

Με το FTX έχουν βγει πάρα πολλές θεωρίες, το ότι αυτοί επιτέθηκαν στο Luna, ότι γινόντουσαν όργια... θα αργήσει να ξεκαθαρίσει το τοπίο αλλά φαίνεται πως ήταν super απατεώνες/ανίκανοι καθώς δεν έχει μείνει σχεδόν τίποτα από τις τεράστιες καταθέσεις πελατών. Με άλλα λόγια, δεν φαίνεται να ήταν μια στιγμή ατυχίας/αδυναμίας αλλά κάτι συστηματικό που ήταν θέμα χρόνου πότε θα σκάσει.

Ένα εξαιρετικό μάθημα για όλους καθώς δεν υπήρχαν σχεδόν κάθολου σχετικές ενδείξεις/φήμες μέχρι και λίγες μέρες πριν. Οπότε με καλό PR μπορείς να ξεγελάσεις σχεδόν τους πάντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/11/2022 στις 9:45 ΜΜ, batig0al είπε


Δεν έχω κάνει ακόμη εξαγωγή χρημάτων αλλά ναι, θα έλεγα από binance σε revolut σταδιακά σε πακέτα κάτω των 1000€.

ήθελα να ενημερώσω κ ξεχάστηκα, έκανα withdraw Δευτερα τα ευρω μου μεσω sepa προς το Λιθουανικο ΙΒΑΝ της ρεβο, χρεωση 1 ευρω κ ολοκληρωση σε λιγοτερο απο 24 ωρες. Βεβαια να πω οτι ειχα στειλει απο αυτο το ΙΒΑΝ προς ΒΙΝ πριν κοψει τα sepa και μου το εδινε προεπιλεγμενο, δεν προσεξα να μπορω να προσθεσω νεο ΙΒΑΝ. Και μιλαμε και για 400 ευρω περιπου, οχι 1000ικα!

Επεξ/σία από pp6210
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chek2fire είπε

εδώ έχουν βαρέσει κανόνια με ανταλλακτήρια με πολύ μεγαλύτερο βάρος στο χώρο γιατί να μην βαρέσει το Binance?

Φυσικά και μπορεί να γίνει.. αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι το tether. Όταν το κυνηγήσουν σαν το Luna δεν θα μείνει τίποτα απολύτως όρθιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το nexo.io τι γνώμη έχετε??

Έχω κάποια κλειστά μέχρι 1 Ιανουαρίου καί κάνω προσευχές νά μήν κλείσει μέχρι τότε.

Όπως και στο wirex αν γνώριζετε κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, freelove είπε

Για το nexo.io τι γνώμη έχετε??

Έχω κάποια κλειστά μέχρι 1 Ιανουαρίου καί κάνω προσευχές νά μήν κλείσει μέχρι τότε.

Όπως και στο wirex αν γνώριζετε κάτι 

Αν ψάξεις εδώ μέσα θα δεις ότι είχα ανεβάσει κάτι για nexo αφού έσκασε το ftx. Κάποιες πολιτείες της Αμερικής προειδοποίησαν ότι μπορεί να έχει πρόβλημα ρευστότητας αν θυμάμαι καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, freelove είπε

Για το nexo.io τι γνώμη έχετε??

Έχω κάποια κλειστά μέχρι 1 Ιανουαρίου καί κάνω προσευχές νά μήν κλείσει μέχρι τότε.

Όπως και στο wirex αν γνώριζετε κάτι 

Καπου διαβαζα οτι τελευταια στιγμη προλαβαν να βγαλουν απο την ftx καποια asset που ειχαν οποτε ισως την γλυτωσαν.Γενικοτερα εχουν βγει βρωμες οτι εχουν και αυτοι προβλημα τωρα αν ισχυουν οι βρωμες η οχι δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.Αλλα γιατι να το ρισκαρεις με την πρωτη ευκαιρια στειλτα σε πορτοφολι ή καποιο μεγαλυτερο ανταλλακτηριο.

Εγω απο το καλοκαιρι την φοβηθηκα που αρχισαν να σκανε τα πρωτα lending platforms και ημουν στην ιδια φαση με σενα καθως τα ειχα κλειστα ευτυχως δεν εσκασε και μολις ξεκλειδωσαν εστειλα πισω το λιγο Btc που ειχα και αφησα μονο το chainlink αλλα δεν τα ξαναεκλεισα τα αφησα flexible.

Για το δευτερο δεν εχω ακουσει κατι αλλα ετσι οπως ειναι τα πραγματα χιλιες φορες φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα λεει η παροιμια.Για μενα hardware wallet εκτος αν εισαι σαν και εμενα που δεν το εχεις με αυτα οποτε καλυτερα στειλε τα λεφτα σου σε μεγαλο ανταλλακτηριο binance, kraken.Αυτα τα 2 θα εμπιστευομουν περισσοτερο αν ημουν στην θεση σου.

 

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, freelove είπε

Για το nexo.io τι γνώμη έχετε??


Έχω κάποια κλειστά μέχρι 1 Ιανουαρίου καί κάνω προσευχές νά μήν κλείσει μέχρι τότε.

Όπως και στο wirex αν γνώριζετε κάτι 

Σε περιπτωση που σε καποιον φανει ενας ακομα τυχαιος randomas του youtube, 1 χρονο πριν εν μεσω bull market και γενικης ευφοριας, μεσα σε 1 βιντεο, προειδοποιησε για celsius, gemini, blockfi . Ουτε insider να ηταν,

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Σε περιπτωση που σε καποιον φανει ενας ακομα τυχαιος randomas του youtube, 1 χρονο πριν εν μεσω bull market και γενικης ευφοριας, μεσα σε 1 βιντεο, προειδοποιησε για celsius, gemini, blockfi . Ουτε insider να ηταν,

Προειδοποιεί και για BTC στα 1-2m μέχρι αρχές 23 και από εκεί ποιος το πιάνει!

Deja vu

Στις 14/6/2022 στις 11:52 ΜΜ, Diinekis21 είπε

Καλά τα red flags, ταυτόχρονα λέει BTC στα 1-2mil  μέχρι αρχές του 23 και πιο πάνω παραπέρα! 🥳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Προειδοποιεί και για BTC στα 1-2m μέχρι αρχές 23 και από εκεί ποιος το πιάνει!

Deja vu

Για αρχη πρεπει να καταλαβεις ποια ειναι η διαφορα της αστοχης προβλεψης με τα facts.

Η με αλλα λογια, αν εσυ υποστηριζεις οτι οσα facts αναφερει στο βιντεο για το nexo/celsius/gemini/blockfi κλπ ειναι μπαρουφες επειδη ειχε πει για btc στο 1m, τοτε be my guest  :)

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...