Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

από το επίσημο site τους τα παρήγγειλες? ξέρω ότι παλιά δίνανε κουπονάκι -20% σε αυτούς που αγόραζαν για επόμενη αγορά. μήπως σου δώσανε και σένα και δεν το χρειάζεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειμαι σε διλημμα ρε μαγκες εχω στειλει κατι τελευταια φραγκα που σκοπευα να βαλω αν πεσει πιο κατω πριν λιγο καιρο ειχα αγορασει στις 17500$ λετε να αγορασω λιγο ακομη και τωρα στις 16200$?Απλα σκεφτομαι μηπως αγορασω λιγο σε περιπτωση που τελικα δεν παμε πιο κατω ωστε να εχω αγορασει και σε αυτα τα επιπεδα αν τελικα αποδειχτουν ο πατος.

Δηλαδη σκεφτομαι να βαλω ουσιαστικα το 1/6 του κεφαλαιου που εχω στην ακρη.Και αν παμε στα επιπεδα 12-14 να τα βαλω ολα εκει και οτι θελει ας γινει απο εκει και επειτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, sotiris123 said:

από το επίσημο site τους τα παρήγγειλες? ξέρω ότι παλιά δίνανε κουπονάκι -20% σε αυτούς που αγόραζαν για επόμενη αγορά. μήπως σου δώσανε και σένα και δεν το χρειάζεσαι?

ναι από το επίσημο site για λόγους ασφάλειας. δε παίζουν με αυτά από μεταπωλητές.

όχι δεν ήρθε καμία έκπτωση. μόνο η κλασσική τιμή του family pack

Επεξ/σία από greekfragma
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sotiris123 είπε

από το επίσημο site τους τα παρήγγειλες? ξέρω ότι παλιά δίνανε κουπονάκι -20% σε αυτούς που αγόραζαν για επόμενη αγορά. μήπως σου δώσανε και σένα και δεν το χρειάζεσαι?

Σε μένα πάντως δεν δώσαν κανένα κουπόνι 

27 λεπτά πριν, icenex είπε

Ειμαι σε διλημμα ρε μαγκες εχω στειλει κατι τελευταια φραγκα που σκοπευα να βαλω αν πεσει πιο κατω πριν λιγο καιρο ειχα αγορασει στις 17500$ λετε να αγορασω λιγο ακομη και τωρα στις 16200$?Απλα σκεφτομαι μηπως αγορασω λιγο σε περιπτωση που τελικα δεν παμε πιο κατω ωστε να εχω αγορασει και σε αυτα τα επιπεδα αν τελικα αποδειχτουν ο πατος.

Δηλαδη σκεφτομαι να βαλω ουσιαστικα το 1/6 του κεφαλαιου που εχω στην ακρη.Και αν παμε στα επιπεδα 12-14 να τα βαλω ολα εκει και οτι θελει ας γινει απο εκει και επειτα.

Εγώ πάντως θα περιμένω ,τελευταία αγορά κοντά στα 19 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, icenex είπε

Ειμαι σε διλημμα ρε μαγκες εχω στειλει κατι τελευταια φραγκα που σκοπευα να βαλω αν πεσει πιο κατω πριν λιγο καιρο ειχα αγορασει στις 17500$ λετε να αγορασω λιγο ακομη και τωρα στις 16200$?Απλα σκεφτομαι μηπως αγορασω λιγο σε περιπτωση που τελικα δεν παμε πιο κατω ωστε να εχω αγορασει και σε αυτα τα επιπεδα αν τελικα αποδειχτουν ο πατος.

Δηλαδη σκεφτομαι να βαλω ουσιαστικα το 1/6 του κεφαλαιου που εχω στην ακρη.Και αν παμε στα επιπεδα 12-14 να τα βαλω ολα εκει και οτι θελει ας γινει απο εκει και επειτα.

Δεν είναι φοβερό να κάνεις έναν υποθετικό υπολογισμό του πόσα παραπάνω θα βγάλεις αν τελικά πάει στα 12-14. Μπορεί να μην είναι πολύ μεγάλη η διαφορά. Πάντως και τα 16200 μάλλον πολύ καλή τιμή είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tcktcktck είπε

Δεν είναι φοβερό να κάνεις έναν υποθετικό υπολογισμό του πόσα παραπάνω θα βγάλεις αν τελικά πάει στα 12-14. Μπορεί να μην είναι πολύ μεγάλη η διαφορά. Πάντως και τα 16200 μάλλον πολύ καλή τιμή είναι.

Ε θα γλυτωσω αρκετα λεφτα γιατι δεν μιλαω για μικρο ποσον τυπου 100 ευρω αλλα πολυ μεγαλυτερο γιατι με τα λεφτα που θα γλυτωσω θα μεγαλωσω την θεση μου ακομη περισσοτερο.

Ισως το κανω τελειως dca την φαση να αγοραζω σε καθε πτωση πχ ανα 1000$ το 1/6 του κεφαλαιου οπως ειπα.Τωρα αν καταφερει και παει πιο κατω απο 10κ$ δεν θα εχω να μπω με χοντρο κεφαλαιο και απλα μετα θα περιμενω το επομενο ραλλυ γιατι θα ειμαι θελοντας και μη μονο hodl

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, icenex είπε

Ε θα γλυτωσω αρκετα λεφτα γιατι δεν μιλαω για μικρο ποσον τυπου 100 ευρω αλλα πολυ μεγαλυτερο γιατι με τα λεφτα που θα γλυτωσω θα μεγαλωσω την θεση μου ακομη περισσοτερο.

Ισως το κανω τελειως dca την φαση να αγοραζω σε καθε πτωση πχ ανα 1000$ το 1/6 του κεφαλαιου οπως ειπα.Τωρα αν καταφερει και παει πιο κατω απο 10κ$ δεν θα εχω να μπω με χοντρο κεφαλαιο και απλα μετα θα περιμενω το επομενο ραλλυ γιατι θα ειμαι θελοντας και μη μονο hodl

Με δεδομένο ότι το btc θα κατέβει και ότι θέλεις να παίξεις γιατί δεν πουλάς αυτά που έχεις για να αγοράσεις όταν πέσουν ?σαν ευρώ θα έχεις λιγότερα  αλλά όταν θα αγοράσεις χαμηλά το asset’s σου στο btc θα είναι μεγαλύτερο που αυτός είναι ο στόχος σου όταν θα υπάρξει ραλλυ ανόδου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/11/2022 στις 9:07 ΠΜ, slk200gr είπε

Με δεδομένο ότι το btc θα κατέβει και ότι θέλεις να παίξεις γιατί δεν πουλάς αυτά που έχεις για να αγοράσεις όταν πέσουν ?σαν ευρώ θα έχεις λιγότερα  αλλά όταν θα αγοράσεις χαμηλά το asset’s σου στο btc θα είναι μεγαλύτερο που αυτός είναι ο στόχος σου όταν θα υπάρξει ραλλυ ανόδου 

Γιατι δεν ειναι σιγουρο οτι θα πεσουν οι τιμες γιατι αν τελικα ανεβουν, θα κατσω στο 3ο το μακρυτερο και τοτε θα ειναι σιγουρο οτι εχασα λεφτα μιας και εχω αγορασει υψηλοτερα.Καταλαβαινω αυτο που λες αλλα αυτο εχει το ρισκο να μειωσω τελικα την θεση μου αντι να την μεγαλωσω.

Αυτο δεν το ρισκαρω καθολου μια φορα το εκανα την πατησα και δεν το ξανακανω, ειναι βλακεια να προσπαθω να μαντεψω που θα παει η αγορα.Αν ειχα αγορασει σε τιμες κατω απο 10κ btc ισως να το εκανα οπως και πουλησα προχθες κοντα 1.9 eth και εβγαλα κερδος γυρω στα 300+ δολαρια γιατι πιστευω οτι θα παει πιο κατω.Αν δεν παει τουλαχιστον εχω πισω το κεφαλαιο μου και ενα μικρο κερδος.

Οποτε προτιμω να μπω με το χρημα που εχω στην ακρη, λογικα θα κινηθω οπως ειπα και η κουβεντα με βοηθησε να τα βαλω κατω και να δω τι ειναι καλυτερο για την δικη μου περιπτωση.Θα παρω αν ειναι ενα κομματι btc και σε αυτην την τιμη και μετα απλα θα περιμενω να παει πιο κατω για να μπω και με το υπολοιπο κεφαλαιο αλλιως καλη καρδια αυτην την φορα δεν θα κανω fomo και ας pumparei μετα.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, icenex είπε

Δηλαδη σκεφτομαι να βαλω ουσιαστικα το 1/6 του κεφαλαιου που εχω στην ακρη.Και αν παμε στα επιπεδα 12-14 να τα βαλω ολα εκει και οτι θελει ας γινει απο εκει και επειτα.

Προσωπικά είμαι 100% σε stablecoins από τον Μάιο που διαλύθηκαν το Luna/UST και δεν θα μπορούσα να προτείνω κάτι άλλο από αυτό που ο ίδιος ακολουθώ. Αναλύω και εγώ τα δεδομένα για το πότε θα μπω αλλά ακόμη δεν έχω πεισθεί καθώς μου φαίνεται πολύ πιο πιθανό να πέσουν και άλλο παρά να ανέβουν. Επίσης αν ανέβουν και πάμε για bull market, αν θα πάρω το ETH στα 1200 ή στα 2400 δεν έχει τεράστια διαφορά αν το ETH πάει 5000, 10000 κτλ.

Η στρατηγική εξαρτάται και από τα δεδομένα του καθενός. Δηλαδή εγώ κάνω ελάχιστο trading, θέλω να μπω και να τα αφήσω για καιρό, μερικά ίσως και για πάντα. Οπότε το pump για παράδειγμα του ETH με το POS upgrade, εμένα θα μου ήταν άχρηστο αφού σιγά σιγά έπεσε ξανά εκεί που ήταν πριν. Για κάποιον άλλον πιο trader, θα του έδινε ευκαιρίες. Επίσης παίζει ρόλο και το FIAT κεφάλαιο στην άκρη, αν αυξάνεται κάθε μήνα ή είναι σταθερό.

Έτσι όπως το έχω τώρα στο μυαλό μου, όταν μπω θα έχω τρία σκαλοπάτια, 16% 34% 50% ή 14% 28% 58%. Δηλαδή π.χ. πείθομαι να αγοράσω ETH στα 1100, βάζω το 16% του διαθέσιμου κεφαλαίου. Αν το ETH μετά πέσει στα 900, βάζω το 34%. Αν πέσει στα 700, βάζω το 50%. Αντίστοιχα και με πιθανά κέρδη στο μέλλον. Αν είμαι 90% μέσα, θα βγάλω π.χ. 30% σε stables ή FIAT για να μειώσω την έκθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@batig0alΕνδιαφερον και αυτη η στρατηγικη την εχω ξανακουσει και εγω ουσιαστικα στο dca κατι αντιστοιχο σκεφτομαι.Ασχετως αν λεω τωρα το 1/6 του κεφαλαιου.Λογικα αν παει πιο κατω και φτασει στα 14κ θα βαλω τα 2/6 και στις 12-13κ τα υπολοιπα και μετα απλα hold.Βεβαια ολα αυτα στην θεωρια μενει να γινουν και πραξη γιατι με βλεπω να παρασυρομαι και να κανω τιποτα all in στις 14κ.

Παντως διαφωνω σε αυτο που λες οτι δεν εχει σημασια αν θα αγορασεις eth στα 1200 η 2400...Εχει και παραεχει ειδικα αν εχεις μεγαλο κεφαλαιο στην ακρη.Γιατι αν υποθεσουμε οτι εχεις 12000 στην ακρη στην πρωτη περιπτωση θα παρεις 10 νομισματα ενω στη δευτερη περιπτωση 5 νομισματα.Θα εχεις τα διπλασια κερδη στο ραλλυ με λιγα λογια.

Για μενα εισαι λαθος που δεν μπαινεις εστω και λιγο σε αυτες τις τιμες ειμαστε πανω απο 75% κατω σε btc/eth και πολλα αλλα alt coins ειναι ακομη πιο κατω σε μεγαλυτερα ποσοστα.Εστω και με το 16% του κεφαλαιου σου πρεπει να μπεις σε αυτες τις τιμες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, batig0al είπε

Έτσι όπως το έχω τώρα στο μυαλό μου, όταν μπω θα έχω τρία σκαλοπάτια, 16% 34% 50% ή 14% 28% 58%. Δηλαδή π.χ. πείθομαι να αγοράσω ETH στα 1100, βάζω το 16% του διαθέσιμου κεφαλαίου. Αν το ETH μετά πέσει στα 900, βάζω το 34%. Αν πέσει στα 700, βάζω το 50%. Αντίστοιχα και με πιθανά κέρδη στο μέλλον. Αν είμαι 90% μέσα, θα βγάλω π.χ. 30% σε stables ή FIAT για να μειώσω την έκθεση.

Ωραίες οι τιμές σου στο ETH. Κοντά με τα δικά μου. 

Εσύ βέβαια που είσαι σε stable coins από Μάιο το πας πιο safe... Εγώ είμαι σχεδόν συνέχεια μέσα ώστε να μην χάνω την όποια ανοδο και μπαίνω και άλλο όποτε πέφτουν...

Μάτωσα με τα CRO του φίλου αλλά χαλάλι... καλύφθηκαν οι ζημίες από παλαιότερα κέρδη 

Επεξ/σία από Alkazar21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσιμπησα τελικα ενα καλο κομματι btc και εριξα κατι ψιλα στο ada γιατι τελευταια φορα εκει αγορασα στα 47 σεντς.Ριχνω οπου μπορω το μεσο ορο αγορας, αφησα το μεγαλυτερο κομματι του κεφαλαιου στην ακρη να ειναι stand by αν δουμε και τιμες 12-14 που λενε η και πιο κατω.

Περα απο αυτο ποτε πιστευετε οτι θα δουμε ανοδο τελη 23 αρχες 24 η παραπερα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, chek2fire said:

μιλάμε για μεγάλο κανόνι και αυτό 

 

άντε να καθαρίζει κι άλλο η κατάσταση μπας και δούμε επιτέλους μόνο τα υγιή projects και το cryptoverse αποκτήσει υψηλότερο credibility

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...