Προς το περιεχόμενο

Yamaha xt 125. Συμφέρει για καθημερινή χρήση?


panossar95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τη συγκεκριμένη μηχανή για να πηγαίνω στη δουλειά σε λίγους μήνες, καθώς ακόμα δεν έχω δίπλωμα για 125.

Η μόνη επαφή που έχω με δίκυκλα είναι τα τελευταία 4-5 χρόνια με ένα 50αρι Χόντα που έχω στο χωριό και το δουλεύω όταν κατεβαίνω μόνο καλοκαίρι, για μικρές αποστάσεις, μάξιμουμ 15 χιλιόμετρα.

Η απόσταση που θέλω να κάνω είναι κέντρο προς Καλλιθέα.

Την μηχανή την έχει ήδη ο πατέρας μου και δε τη χρησιμοποιει τόσο. Κάνα σουκου άμα χρειαστεί να πάει να ψωνίσει και κάνα μήνα τώρα που έχει ζέστη. Σεπτέμβρη με Μάιο δεν την ακουμπάει. Πολύ σπάνια.

Επειδή ακόμα δεν είμαι σε θέση να αγοράσω δικό μου δίκυκλο, σκέφτομαι να τη χρησιμοποιήσω για την απόσταση που είπα παραπάνω.

 

Πόσα πιστεύετε ότι θα χρειάζομαι το μήνα σε καύσιμα για τη συγκεκριμένη απόσταση? Να δω αν με συμφέρει. Για αρχή θα το κάνω με ΜΜΜ, αλλά πιστεύω ότι θα με κουράσει κάποια στιγμή. Αν δω βέβαια ότι δε με συμφέρει θα την αφήσω.

Νομίζω αυτό το μοντέλο είναι. Πρέπει να την έχει 7-8 χρόνια (φωτό από google)

 

maxresdefault.jpg

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι θα πει συμφέρει; Εγώ έχω να μπω στο μετρό και στα λεωφορεία 30 χρονια και ας συμφέρουν περισσότερο( λεω δεν ξέρω ούτε πόσο εχει το εισιτήριο)

Αν μάθεις με τη μοτοσυκλέτα δεν την αφήνεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τι θα πει συμφέρει; Εγώ έχω να μπω στο μετρό και στα λεωφορεία 30 χρονια και ας συμφέρουν περισσότερο( λεω δεν ξέρω ούτε πόσο εχει το εισιτήριο)

Αν μάθεις με τη μοτοσυκλέτα δεν την αφήνεις

Καλά και εγώ έτσι το σκέφτομαι, ότι έτσι και αρχίσω δε την αφήνω, αλλά δεν θέλω να δίνω τα μισά μου λεφτά σε καύσιμα. Αυτό θα πει συμφέρει. (Εντελώς υποκειμενικο για τον καθένα βέβαια ο όρος συμφέρει)

Αν κάποιος μπορεί στο περίπου να δώσει μια τιμη για καύσιμα/μήνα, θα βοηθούσε.

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορεί να σου δώσει κάποιος τιμή καύσιμα/μήνα;

Αλλά χιλιόμετρα κάνω εγώ, αλλά εσύ, αλλά χλμ, άλλη μοτοσικλέτα, άλλοι δρόμοι, άλλες διαδρομές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αλλο δεξι χερι εχει ο καθενας :)

φουλαρισε το ... κανε 50 km μικτη διαδρομη μεσα στην αθηνα ... και πηγαινε και ξαναγεμισε το .... κανε απλα τους υπολογισμους ποσο καιει σε πραγματικες συνθηκες το συγκεκριμενο μηχανακι με σενα οδηγο ... και θα εχεις ταξη μεγεθους

απο εκει και περα οσο θα μαθαινεις να το οδηγας στο χερι σου ειναι να γινεις πιο οικονομικος ή το αντιθετο, οδηγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Πώς μπορεί να σου δώσει κάποιος τιμή καύσιμα/μήνα;

Αλλά χιλιόμετρα κάνω εγώ, αλλά εσύ, αλλά χλμ, άλλη μοτοσικλέτα, άλλοι δρόμοι, άλλες διαδρομές.

Δε ξέρω αν έχεις μπει με κάποια διάθεση για έντονη αντιπαράθεση. Ήδη από το πρώτο σου σχόλιο προσπαθείς να γίνει εριστικός αλλά δε θα σου κάνω τη χάρη.

Αν διάβαζες τι έχω γράψει και δεν έγραφες απλά για να αφήνεις εντυπώσεις (?), θα έβλεπες ότι έχω γράψει μια συγκεκριμένη απόσταση

Για αυτό απευθύνομαι σε όσους έχουν κάνει ανάλογη απόσταση, και έχουν μηχανή ανάλογου κυβισμού ποια θα μπορούσαν να ήταν τα χρήματα για καύσιμα στο περίπου (όπως έχω γράψει και στην αρχή) για αυτήν την απόσταση.

Αυτός είναι ο τρόπος για να σου δώσει κάποιος τιμή/καύσιμα το μήνα στο περίπου όπως έχω ξαναπεί πιο πάνω.

17 λεπτά πριν, xrhstosiak είπε

και αλλο δεξι χερι εχει ο καθενας :)

φουλαρισε το ... κανε 50 km μικτη διαδρομη μεσα στην αθηνα ... και πηγαινε και ξαναγεμισε το .... κανε απλα τους υπολογισμους ποσο καιει σε πραγματικες συνθηκες το συγκεκριμενο μηχανακι με σενα οδηγο ... και θα εχεις ταξη μεγεθους

απο εκει και περα οσο θα μαθαινεις να το οδηγας στο χερι σου ειναι να γινεις πιο οικονομικος ή το αντιθετο, οδηγος.

Επίσης, έχω γράψει ότι δεν έχω ακόμα δίπλωμα, οπότε δε μπορώ να κάνω την απόσταση αυτή με τη μηχανή αυτή, τη παρούσα φάση.

Επεξ/σία από panossar95
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μηχανη αυτη ειναι ιδανικη για την χρηση που την θες, δεν βαζει φωτια στην ασφαλτο αλλα παει αξιοπρεπως και ειναι ασφαλης στην πολη και ανετη, απλα θα πρεπει συνεχει ανα αλλαζεις ταχυτητες.

Στον κολητο μου ειχε δωρισει ο θειος του ενα XT του 1986 για να το οδηγαει στην Θεσσαλονικη, αν και ψιλοχρεπι το δουλευε καθε μερα για να πηγαινει στην σχολη. Ηταν πιο οικονομικο απο το δικο μου 125 scooter, υπολόγιζε με την σημερινη τιμη βενζίνης (1.60++) να σε βγαζει ανετα 120-150 χλμ μεσα στην πολη με ενα 10ευρω. Συντηρηση θελει ελαχιστη, μπορεις και να την κανεις μονο σου, ενα κρανος χρειαζεσαι, ισως ενα κουτι πισω για να κουβαλας το κρανος και μια καλη κλειδαρια γιατι τα κλεβουν τα ΧΤ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lary7 είπε

Η μηχανη αυτη ειναι ιδανικη για την χρηση που την θες, δεν βαζει φωτια στην ασφαλτο αλλα παει αξιοπρεπως και ειναι ασφαλης στην πολη και ανετη, απλα θα πρεπει συνεχει ανα αλλαζεις ταχυτητες.

Στον κολητο μου ειχε δωρισει ο θειος του ενα XT του 1986 για να το οδηγαει στην Θεσσαλονικη, αν και ψιλοχρεπι το δουλευε καθε μερα για να πηγαινει στην σχολη. Ηταν πιο οικονομικο απο το δικο μου 125 scooter, υπολόγιζε με την σημερινη τιμη βενζίνης (1.60++) να σε βγαζει ανετα 120-150 χλμ μεσα στην πολη με ενα 10ευρω. Συντηρηση θελει ελαχιστη, μπορεις και να την κανεις μονο σου, ενα κρανος χρειαζεσαι, ισως ενα κουτι πισω για να κουβαλας το κρανος και μια καλη κλειδαρια γιατι τα κλεβουν τα ΧΤ.

Σε ευχαριστώ πολύ, ο μόνος που ήξερε τι διάβασε και έγραψε κανονικά χωρίς μα και μου. Όποιος άλλος έχει γνώμη για το θέμα, ας γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το κόβω κάνα 4άρι λίτρα στα 100 χλμ θα παίζει αυτό, άρα ας πούμε χοντρικά ότι με ένα 30άρι τον μήνα κάνεις 400 χιλιόμετρα (λογικά καλύπτεσαι για την απόσταση που λες)

Αν τα υπόλοιπα τα πληρώνει ο μπαμπάς είσαι άρχοντας 

Βέβαια σκέψου ότι θες και κάποια κατοστάρικα για το δίπλωμα και τον εξοπλισμό σου (κράνος, μπουφάν, γάντια κλπ)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Όπως το κόβω κάνα 4άρι λίτρα στα 100 χλμ θα παίζει αυτό, άρα ας πούμε χοντρικά ότι με ένα 30άρι τον μήνα κάνεις 400 χιλιόμετρα (λογικά καλύπτεσαι για την απόσταση που λες)

Αν τα υπόλοιπα τα πληρώνει ο μπαμπάς είσαι άρχοντας 

Βέβαια σκέψου ότι θες και κάποια κατοστάρικα για το δίπλωμα και τον εξοπλισμό σου (κράνος, μπουφάν, γάντια κλπ)

Αν και δεν θέλω, φαντάζομαι θα μου δίνει κάνα 10αρικο και αυτός, σε φάση το χρησιμοποιώ και εγώ, ενώ δε θα το χρησιμοποιήσει.

Προς το παρόν προσπαθώ να δω πόσο θα θέλω αν το καλύπτω εγώ. 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά σκέψου ότι έχει και ένα κόστος συντήρησης & αναλωσίμων, όχι βέβαια μεγάλο, αλλά χοντρά - χοντρά θα θες και άλλα τόσα το μήνα για ασφάλειες, σέρβις κλπ 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Απλά σκέψου ότι έχει και ένα κόστος συντήρησης & αναλωσίμων, όχι βέβαια μεγάλο, αλλά χοντρά - χοντρά θα θες και άλλα τόσα το μήνα για ασφάλειες, σέρβις κλπ 

Καλά ναι εννοείται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα πρωτις,χωρις διπλωμα,μην το οδηγησεις.κατα δευτερις,το οχημα καταναλωνει 5λιτρα στα 100 χλμ,στα χερια σου θα πιασει ανετα και τα 6/100.υπολογιζεις ποσα χλμτρα  θα κανεις την ημερα,και με την μεθοδο των τριων,βρισκεις ποσα λιτρα αντιστοιχουν.πολλαπλασιαζεις τα λιτρα  με το 30 και βρισκεις ποσα λιτρα εκαψες στον  μηνα.πολλαπλασιαζεις με το 1.6 που ειναι η τιμη του λιτρου,και βρισκεις το κοστος των καυσιμων.προσθετεις και 20ευρω ανα μηνα για τα υποδελοιπα εξοδα και εχεις μια εικονα κοστολογιου ,στην καλυτερη περιπτωση.στην χειροτερη,αν σκοτωσεις καποιον,αστο.........λογικα,αν εβγαλες δημοτικο,τις παραπανω πραξεις επρεπε ηδη να τις ειχες  κανει και να ηξερες και το αποτελεσμα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dollyyy19 said:

κατα πρωτις,χωρις διπλωμα,μην το οδηγησεις.κατα δευτερις,το οχημα καταναλωνει 5λιτρα στα 100 χλμ,στα χερια σου θα πιασει ανετα και τα 6/100.

 

 

Πως βγήκαν αυτά τα 5 και 6 λίτρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...