Προς το περιεχόμενο

Yamaha xt 125. Συμφέρει για καθημερινή χρήση?


panossar95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4χρονο 125 κυβικά είναι δεν μπορεί να καίει 5-6 λίτρα στα 100.Αν ήταν σκούτερ αυτόματο πιθανώς να τα έκαιγε.

Το συγκεκριμένο είναι με ταχύτητες άρα αν δεν το ζορίζεις άντε να καίει λίγο παραπάνω από ένα παπάκι με τα ανάλογα κυβικά.Για τη δουλειά που το θέλει ο πιτσιρικάς μια χαρά είναι,άντε να του καίει 4 λίτρα στα 100 εντός πόλης το ανώτερο,αν είναι καλοσυντηρημένο όπως μας είπε στο πρώτο μήνυμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, papoys1 είπε

4χρονο 125 κυβικά είναι δεν μπορεί να καίει 5-6 λίτρα στα 100.Αν ήταν σκούτερ αυτόματο πιθανώς να τα έκαιγε.

Το συγκεκριμένο είναι με ταχύτητες άρα αν δεν το ζορίζεις άντε να καίει λίγο παραπάνω από ένα παπάκι με τα ανάλογα κυβικά.Για τη δουλειά που το θέλει ο πιτσιρικάς μια χαρά είναι,άντε να του καίει 4 λίτρα στα 100 εντός πόλης το ανώτερο,αν είναι καλοσυντηρημένο όπως μας είπε στο πρώτο μήνυμα.

 

23 λεπτά πριν, george kesoglu είπε

4,1 λιτρα δινει ο κατασκευαστης , υπολογιζε 5 λιτρα και εισαι μεσα

Ευχαριστώ πολύ και τους 2 το μηχανάκι είναι στη πένα. Συντηρημένο άψογα και μεγάλο ταξίδι έχει κάνει μια φορά 200χλμ. Γενικά κινείται στην Αθήνα.

Το θέμα μου επειδή ρωτάω για καύσιμα είναι το εξης.

Με 15 ευρώ βγάζω φοιτητική κάρτα για τα ΜΜΜ. Αν δίνω μέχρι 40-50 για καύσιμα θα είμαι μια χαρά. Δε θέλω να ξεπεράσω αυτό το όριο. Γιατί μετά δεν θα έχει νόημα. Σε σχέση πάντα με τα λεφτά που θα παίρνω κάθε μήνα. Αν έβγαζα κάνα 1000αρικο προφανώς δε θα ρωταγα καν. Ούτε θέλω να λέω του πατέρα μου δώσε μου ένα εικοσαρικο να βάλω βενζίνη. Αν το κάνει μόνος του οκ, να το ζητήσω δεν υπάρχει περίπτωση.

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Σαν πολλά δεν είναι 6lt/100 για 125αράκι ; 

6,5 έκαιγα με το 650αρι το BMW μέσα στην πόλη... 

 

2 ώρες πριν, NickTG είπε

Πως βγήκαν αυτά τα 5 και 6 λίτρα? 

 

55 λεπτά πριν, george kesoglu είπε

4,1 λιτρα δινει ο κατασκευαστης , υπολογιζε 5 λιτρα και εισαι μεσα

4.1 δινει ο κατασκευαστης,υπο ιδανικες συνθηκες,μικτη οδηγηση.για μεσα στην πολη μονο,θα πιασει ανετα τα 5/100,και στα χερια νεαρου γαλακτος,μεσα στην πολη,χαλαρα τα 6/100.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμια περιπτωση δεν θα ειναι πιο οικονομικο απο τα ΜΜΜ.

Γυρω στα 4lt/100 χλμ υπολογισε.Χοντρικα με 5€ θα σου βγαζει 100χλ (με το Sym symphony st 200i της δουλειας κανω στο περιπου τοσα,αρα εσυ παιζει και λιγοτερο).Φυσικα οσο το πατας τοσο πιο πολυ θα καιει.

Και μετα ολα τα αλλα.Λαστιχα,ασφαλεια,σερβις.Τον εξοπλισμο που θα φορας δεν τον υπολογιζω αφου μια φορα θα τα αγορασεις.

Χοντρικα υπολογισε πως θα θες 100€(ισως κατι παραπανω)για σερβις καθε 10.000χλμ χωρις κατι εκτος προγραμματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fronimitis είπε

Σε καμια περιπτωση δεν θα ειναι πιο οικονομικο απο τα ΜΜΜ.

Γυρω στα 4lt/100 χλμ υπολογισε.Χοντρικα με 5€ θα σου βγαζει 100χλ (με το Sym symphony st 200i της δουλειας κανω στο περιπου τοσα,αρα εσυ παιζει και λιγοτερο).Φυσικα οσο το πατας τοσο πιο πολυ θα καιει.

Και μετα ολα τα αλλα.Λαστιχα,ασφαλεια,σερβις.Τον εξοπλισμο που θα φορας δεν τον υπολογιζω αφου μια φορα θα τα αγορασεις.

Χοντρικα υπολογισε πως θα θες 100€(ισως κατι παραπανω)για σερβις καθε 10.000χλμ χωρις κατι εκτος προγραμματος.

Καλά πιο οικονομικό προφανώς δεν θα είναι αυτό το γνωρίζω ήδη. Απλά να μην είναι τεράστια η διαφορά μεταξύ τους. Άλλο να δίνω 15 και με το δικό μου μέσο 50, και άλλο 100+. Επίσης κράνος έχω ήδη, ίσως κάποια στιγμή θα πάω για κάτι καλύτερο, μετά για τζαγκετ γάντια θα πάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

6,5 στα 100 καίει η δικια μου που ειναι 1000αρα.

Το 125αρακι οτι και να του κάνεις πάνω απο 3 λίτρα αποκλείεται να καψει. 

το εργοστασιο δινει 4.1......δλδ λες να αυτοτρολαρεται το ιδιο το εργοστασιο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζουν πολλα ρολο σε μηχανακι με καρμπυρατερ.Μπορει αν ειναι λαθος ρυθμισμενο να δεις μεχρι και 50+ χλμ διαφορα.Τα XT καινε αρκετα σε σχεση με αλλα μηχανακια αντιστοιχα.Μου φαινεται παντως παρα πολυ 4.1/100 να καιει 125 κυβικα μηχανακι,οκ το λεει το εργοστασιο αλλα δεν ξερω τι παιζει.Με 640 lc4 εχω περιπου 3.5 λιτρα καταναλωση στα 100 χλμ(11 λιτρα κανω 280-290 χλμ).Ενας φιλος με ΧΤ600 καιει καπου στα 4.5-5 λιτρα γι΄αυτο μου φαινονται υπερβολικα τα 4.1 για 125.Αν οντως ειναι τοσα δεν αξιζει.Αν ειναι ολα τα χλμ που εχει σκοπο να κανει το παιδι μεσα σε πολη,δεν αξιζει,καλυτερα με ΜΜΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφερει φιλε ειναι μονοκυλινδρο και μικρου κυβισμου δεν καιει παρα πολυ. Δεν γνωριζω ακριβη καταναλωση αλλα πηγαινε ελα κεντρο καλλιθεα δεν καιει 3 ευρω για κανενα λογο (2.80 αν βαλουμε 2 εισιτηρια). Εχω πολυ μεγαλυτερη μηχανη και δικυλινδρη και παλι ειναι πιο οικονομικη. Επισης εννοειται οτι πας πολυ πιο γρηγορα. Στα αρνητικα τωρα οτι θα πρεπει να βγαλεις διπλωμα που ειναι αρκετα μεγαλο το κοστος αλλα σου μενει. Αν σκοπευεις καποια στιγμη ομως να παρεις ετσι και αλλιως καντο τωρα. Απλα οσο κλισε και αν ακουγεται παντα κρανος (οχι 50 ευρω) και παντα προσοχη. Η οδηγηση στην πολη ειναι πολυ διαφορετικη απο το χωριο και δυστυχως πολλοι αναβατες εχουν κακιστη συμπεριφορα (σφηνες, χωνονται απο νεκρες γωνιες κλπ). Τελος κατι που εμενα προσωπικα με κανει να μη την κυκλοφορω το χειμωνα ειναι οι καιρικες συνθηκες. Κρυο και βροχη ειναι κακοι φιλοι αν και εχουμε ηπιο σχετικα χειμωνα και η αποσταση που αναφερεις ειναι μικρη. Για μεγαλυτερες αποστασεις θα πρεπει να επενδυσεις σιγουρα σε καλα γαντια μπουφαν κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Argkon είπε

Συμφερει φιλε ειναι μονοκυλινδρο και μικρου κυβισμου δεν καιει παρα πολυ. Δεν γνωριζω ακριβη καταναλωση αλλα πηγαινε ελα κεντρο καλλιθεα δεν καιει 3 ευρω για κανενα λογο (2.80 αν βαλουμε 2 εισιτηρια). Εχω πολυ μεγαλυτερη μηχανη και δικυλινδρη και παλι ειναι πιο οικονομικη. Επισης εννοειται οτι πας πολυ πιο γρηγορα. Στα αρνητικα τωρα οτι θα πρεπει να βγαλεις διπλωμα που ειναι αρκετα μεγαλο το κοστος αλλα σου μενει. Αν σκοπευεις καποια στιγμη ομως να παρεις ετσι και αλλιως καντο τωρα. Απλα οσο κλισε και αν ακουγεται παντα κρανος (οχι 50 ευρω) και παντα προσοχη. Η οδηγηση στην πολη ειναι πολυ διαφορετικη απο το χωριο και δυστυχως πολλοι αναβατες εχουν κακιστη συμπεριφορα (σφηνες, χωνονται απο νεκρες γωνιες κλπ). Τελος κατι που εμενα προσωπικα με κανει να μη την κυκλοφορω το χειμωνα ειναι οι καιρικες συνθηκες. Κρυο και βροχη ειναι κακοι φιλοι αν και εχουμε ηπιο σχετικα χειμωνα και η αποσταση που αναφερεις ειναι μικρη. Για μεγαλυτερες αποστασεις θα πρεπει να επενδυσεις σιγουρα σε καλα γαντια μπουφαν κλπ

Όσο αφορά τα εισητηρια, βγάζω φοιτητική κάρτα που μου έρχεται στα 15€/μήνα.

Για το καιρό που λες, είναι ο ίδιος λόγος που η μηχανή μένει έτσι τόσους μήνες. Και ο πατέρας μου μόλις πιάσουν τα πρώτα κρύα, ούτε καν βροχή, δεν την ακουμπάει. Εγώ δεν νομίζω να έχω τέτοια θέματα. 

Τέλος, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dollyyy19 είπε

το εργοστασιο δινει 4.1......δλδ λες να αυτοτρολαρεται το ιδιο το εργοστασιο?

Δίνουν τα εργοστάσια κατανάλωση στις μοτοσυκλέτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα προτεινω να ζητας τις αποδειξεις απο τα βενζιναδικα και συγκεκριμενα να βαζεις απο 1 συγκεκριμενο καπου να σε βολευει και να προτιμησεις εταιρικο!!! Πριν βιαστουν καποιοι πονηροι και απαντησουν,  εχω παπι  kaze r το κανω αυτο 2 μηνες και εχω δει διαφορα στην καταναλωση και μου ειναι πιο ευκολο να βλεπω ποσα λιτρα ξοδευω την μερα- βδομαδα-μηνα,  Λαδακι και μπουζι τα κυριοτερα και εννοειται κρανος, χωρις διπλωμα μην οδηγησεις θα το μετανιωσεις  και θα το δεις αργοτερα...  Γενικα να ξερεις παιζει ρολο πως το οδηγας το καθε οχημα,  αν κανεις αποτομες αλλαγες και βαραει κοφτες συνεχεια πχ  να υπολογιζεις το κοστος συντηρησης και παραπανω καυσιμα, ενα μειον για τα καυσιμα ειναι η εξατμιση... καλος χρυσος ο σαματας αλλα δυστυχως επιβαρυνει την καυση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, nightwalker1990 είπε

εγω θα προτεινω να ζητας τις αποδειξεις απο τα βενζιναδικα και συγκεκριμενα να βαζεις απο 1 συγκεκριμενο καπου να σε βολευει και να προτιμησεις εταιρικο!!! Πριν βιαστουν καποιοι πονηροι και απαντησουν,  εχω παπι  kaze r το κανω αυτο 2 μηνες και εχω δει διαφορα στην καταναλωση και μου ειναι πιο ευκολο να βλεπω ποσα λιτρα ξοδευω την μερα- βδομαδα-μηνα,  Λαδακι και μπουζι τα κυριοτερα και εννοειται κρανος, χωρις διπλωμα μην οδηγησεις θα το μετανιωσεις  και θα το δεις αργοτερα...  Γενικα να ξερεις παιζει ρολο πως το οδηγας το καθε οχημα,  αν κανεις αποτομες αλλαγες και βαραει κοφτες συνεχεια πχ  να υπολογιζεις το κοστος συντηρησης και παραπανω καυσιμα, ενα μειον για τα καυσιμα ειναι η εξατμιση... καλος χρυσος ο σαματας αλλα δυστυχως επιβαρυνει την καυση.. 

Χωρίς κράνος/δίπλωμα και τα λοιπά επειδή το γράψανε και άλλοι δε το ακουμπάω

Αν θέλω να πεθάνω μπορώ και αλλιώς, τουλάχιστον να περάσω καλά πρώτα.

Όσο για την εξάτμιση, η μηχανή είναι όλη μαμά. Δεν έχει πειραχθει κάτι. Θόρυβο μηδέν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...