Προς το περιεχόμενο

Yamaha xt 125. Συμφέρει για καθημερινή χρήση?


panossar95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, NickTG είπε

Το ΠΡΩΤΟ link είναι από το mototriti. 

Λίγο παρακάτω υπάρχει η επίσημη σελίδα της yamaha. Μπες εκεί και πες μας αν και πόση κατανάλωση λέει. 

Και για να μην ψάχνεις:

https://www.yamaha-motor.eu/designcafe/en/about-bikes/off-road/index.aspx?view=article&id=442583

 

16 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Ειπες 4.1 δινει ο κατασκευαστης.Σου λεει ο NickTG να δωσεις λινκ απο τον κατασκευαστη που να γραφει 4.1 καταναλωση και εσυ δινεις λινκ απο το mototriti.Η αληθεια ειναι οτι καταναλωση για μοτοσυκλετες σε σελιδες κατασκευαστων δεν εχει παρει το ματι μου.Η καταναλωση που δινει το mototriti πιστευω ειναι απλα ενδεικτικη και καμια σχεση δεν εχει με την πραγματικοτητα η οποια ειναι αρκετα πιο κατω.

 

14 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Επιτέλους λυθηκε το μυστήριο, ετσι γιατι ο κάθε ένας λέει οτι θέλει

καλα,ειστε απαιχτοι.δεν φτανει που δεν  βρισκετε καποια πληροφορια για να δωσετε "τα φωτα σας",δεν φτανει που δινετε νουμερα καταναλωσης ,κατα την φαντασια σας,σας ενοχλεισε που το νουμερο που εδωσα εγω,ειναι απο το μοτο τριτη.....το οποιο απο οτι φαινεται,το θεωρειτε αναξιοπιστο,ενω τα κατα τυχη νουμερα που δινετε εσεις,ειναι πιο αξιοπιστα.....που μπορει και μηχανακι να μην εχετε καβαλησει ποτέ.......τι  να πω?ξεπερνατε καθε οριο,αλλα αυτα εχει η δημοκρατια,να μπορει να πει ο καθυς την γνωμη του,και ας μην γνωριζει το θεμα.....

17 ώρες πριν, NickTG είπε

Το ΠΡΩΤΟ link είναι από το mototriti. 

Λίγο παρακάτω υπάρχει η επίσημη σελίδα της yamaha. Μπες εκεί και πες μας αν και πόση κατανάλωση λέει. 

Και για να μην ψάχνεις:

https://www.yamaha-motor.eu/designcafe/en/about-bikes/off-road/index.aspx?view=article&id=442583

 

16 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Ειπες 4.1 δινει ο κατασκευαστης.Σου λεει ο NickTG να δωσεις λινκ απο τον κατασκευαστη που να γραφει 4.1 καταναλωση και εσυ δινεις λινκ απο το mototriti.Η αληθεια ειναι οτι καταναλωση για μοτοσυκλετες σε σελιδες κατασκευαστων δεν εχει παρει το ματι μου.Η καταναλωση που δινει το mototriti πιστευω ειναι απλα ενδεικτικη και καμια σχεση δεν εχει με την πραγματικοτητα η οποια ειναι αρκετα πιο κατω.

 

14 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Επιτέλους λυθηκε το μυστήριο, ετσι γιατι ο κάθε ένας λέει οτι θέλει

καλα,ειστε απαιχτοι.δεν φτανει που δεν  βρισκετε καποια πληροφορια για να δωσετε "τα φωτα σας",δεν φτανει που δινετε νουμερα καταναλωσης ,κατα την φαντασια σας,σας ενοχλεισε που το νουμερο που εδωσα εγω,ειναι απο το μοτο τριτη.....το οποιο απο οτι φαινεται,το θεωρειτε αναξιοπιστο,ενω τα κατα τυχη νουμερα που δινετε εσεις,ειναι πιο αξιοπιστα.....που μπορει και μηχανακι να μην εχετε καβαλησει ποτέ.......τι  να πω?ξεπερνατε καθε οριο,αλλα αυτα εχει η δημοκρατια,να μπορει να πει ο καθυς την γνωμη του,και ας μην γνωριζει το θεμα.....

17 ώρες πριν, NickTG είπε

 

16 ώρες πριν, LouCi4er είπε

 

14 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

 

 

Επεξ/σία από dollyyy19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, dollyyy19 είπε

καλα,ειστε απαιχτοι.δεν φτανει που δεν  βρισκετε καποια πληροφορια για να δωσετε "τα φωτα σας",δεν φτανει που δινετε νουμερα καταναλωσης ,κατα την φαντασια σας,σας ενοχλεισε που το νουμερο που εδωσα εγω,ειναι απο το μοτο τριτη.....το οποιο απο οτι φαινεται,το θεωρειτε αναξιοπιστο,ενω τα κατα τυχη νουμερα που δινετε εσεις,ειναι πιο αξιοπιστα.....που μπορει και μηχανακι να μην εχετε καβαλησει ποτέ.......τι  να πω?ξεπερνατε καθε οριο,αλλα αυτα εχει η δημοκρατια,να μπορει να πει ο καθυς την γνωμη του,και ας μην γνωριζει το θεμα.....

καλα,ειστε απαιχτοι.δεν φτανει που δεν  βρισκετε καποια πληροφορια για να δωσετε "τα φωτα σας",δεν φτανει που δινετε νουμερα καταναλωσης ,κατα την φαντασια σας,σας ενοχλεισε που το νουμερο που εδωσα εγω,ειναι απο το μοτο τριτη.....το οποιο απο οτι φαινεται,το θεωρειτε αναξιοπιστο,ενω τα κατα τυχη νουμερα που δινετε εσεις,ειναι πιο αξιοπιστα.....που μπορει και μηχανακι να μην εχετε καβαλησει ποτέ.......τι  να πω?ξεπερνατε καθε οριο,αλλα αυτα εχει η δημοκρατια,να μπορει να πει ο καθυς την γνωμη του,και ας μην γνωριζει το θεμα.....

 

Μηχανακι οντως δεν εχω καβαλησει ποτε,μονο ενα LC4 Prestige εχω και ενα Superduke 990.Καλα τα λες,νουμερα απο την φαντασια μου δινω.Οπως εγραψα το LC4 σε ανοιχτο δρομο με νορμαλ οδηγηση μου καιει καπου στα 3.5λτ τα 100 χλμ,το 990 καπου στα 7 λτ τα 100 χλμ.Τωρα να καιει 4.1 λιτρα 125cc μηχανακι μου φαινεται απιθανο.Αν ομως το λεει ο κατασκευαστης δεν εχω λογο να διαφωνησω.Το προβλημα ειναι οτι δεν ειδα πουθενα μεχρι τωρα επισημα στοιχεια για την καταναλωση απο τον κατασκευαστη της μοτοσυκλετας,αν μου δειξεις τοτε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, dollyyy19 είπε

καλα,ειστε απαιχτοι.δεν φτανει που δεν  βρισκετε καποια πληροφορια για να δωσετε "τα φωτα σας",δεν φτανει που δινετε νουμερα καταναλωσης ,κατα την φαντασια σας,σας ενοχλεισε που το νουμερο που εδωσα εγω,ειναι απο το μοτο τριτη.....το οποιο απο οτι φαινεται,το θεωρειτε αναξιοπιστο,ενω τα κατα τυχη νουμερα που δινετε εσεις,ειναι πιο αξιοπιστα.....που μπορει και μηχανακι να μην εχετε καβαλησει ποτέ.......τι  να πω?ξεπερνατε καθε οριο,αλλα αυτα εχει η δημοκρατια,να μπορει να πει ο καθυς την γνωμη του,και ας μην γνωριζει το θεμα.....

17 ώρες πριν, NickTG είπε

Άπαιχτε, παραπάνω σου έδωσα 2 links με specifications που έδιναν διαφορά 20-25% σε κατανάλωση μηχανής 

Για πες μου εσύ, ποιο είναι το σωστό ; 

Μη το κουράζεις, κάποιοι κατασκευαστές δίνουν κατανάλωση, κάποιοι δε δίνουν 

Τώρα εσύ που είσαι κάργα έμπειρος, για πες μας, υπάρχει ποτέ πιθανότητα ένας αρχάριος να πηγαίνει ένα μηχανάκι 125  κυβικών πιο αντιοικονομικά από κάποιον που καβαλάει χρόνια ; 

Ούτε μία στις 1000, εκτός αν μιλάμε για κάνα κουλάδι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ το μοτο τριτη απο που λες να το εβγαλε το νουμερο?ειτε ειναι πληρωμενη διαφημηση απο την κατασκευαστρια οποτε θα βαλει ευνοικα νουμερα,ειτε εκανε τις μετρησεις του και εβγαλε αυτο το αποτελεσμα.και στις δυο περιπτωσεις,το νουμερο ειναι πλησιεστερα στην πραγματικοτητα απο αυτο που φανταζεσαι εσυ και οι υποδελοιποι,οι οποιοι το μονο  που κοιτατε ειναι τα κυβικα.εχετε ιδεα τι σημαινει εντουρο?για να τραβηξει σε καμια ανηφορα ή για να περασει μεσα απο βουρκο.....τι παω να εξηγησω ο δολιος?εδω συγκρινεις ενα μοταρτ 640 κυβικων  και ενα εκτρωμα 990 κυβικων,που και τα δυο ειναι για δρομο,τα συγκρινεις λεω ξανα,με ενα εντουρακι 125 κυβικων.......και θεωρεις οτι γνωριζεις κιολας......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

125 τετράχρονο, ακόμα και με καρμπυρατέρ πολύ δύσκολο πάνω απο 4lt/100km.  Πρέπει να είναι η μέγιστη κατανάλωση, και όχι η μέση.

Όπως και να έχει, μετά τα ΜΜΜ, είναι οτι καλύτερο. Και προσωπικά, αξίζει τα παραπάνω χρήματα για να κυκλοφορείς με άνεση και ταχύτητα.

ΥΓ: XT 125... enduro(!)...... σοβαρά τώρα....; Ένα απλό on-off είναι....

Επεξ/σία από Sorath
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, dollyyy19 είπε

δλδ το μοτο τριτη απο που λες να το εβγαλε το νουμερο?ειτε ειναι πληρωμενη διαφημηση απο την κατασκευαστρια οποτε θα βαλει ευνοικα νουμερα,ειτε εκανε τις μετρησεις του και εβγαλε αυτο το αποτελεσμα.και στις δυο περιπτωσεις,το νουμερο ειναι πλησιεστερα στην πραγματικοτητα απο αυτο που φανταζεσαι εσυ και οι υποδελοιποι,οι οποιοι το μονο  που κοιτατε ειναι τα κυβικα.εχετε ιδεα τι σημαινει εντουρο?για να τραβηξει σε καμια ανηφορα ή για να περασει μεσα απο βουρκο.....τι παω να εξηγησω ο δολιος?εδω συγκρινεις ενα μοταρτ 640 κυβικων  και ενα εκτρωμα 990 κυβικων,που και τα δυο ειναι για δρομο,τα συγκρινεις λεω ξανα,με ενα εντουρακι 125 κυβικων.......και θεωρεις οτι γνωριζεις κιολας......

Τι βουρκο και ανηφορες ονειρευεσαι,στην δουλεια του μεσα στην πολη θελει να παει ο ανθρωπος.Τι καθομαι και ασχολουμαι,τελος απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/06/2018 at 19:03, dollyyy19 said:

4.1 δινει ο κατασκευαστης,υπο ιδανικες συνθηκες,μικτη οδηγηση.

 

2 hours ago, dollyyy19 said:

το νουμερο που εδωσα εγω,ειναι απο το μοτο τριτη.....

 

Δώσε πόνο doly. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλα, πολύ το κουράσαμε....  πραγματικά νούμερα απο κατόχους...

https://www.spritmonitor.de/en/overview/53-Yamaha/1205-XT_125.html?powerunit=2

Απο ότι φαίνεται καίει παραπάνω απο το αναμενόμενο.... 3.5-4.3lt/100 :D

Επεξ/σία από Sorath
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dollyyy19 said:

βλεπω μαθατε να γουγλαρετε.επιτελους.......να μαθει και κατι ο νηματοθετης........

 

Αφού έμαθε από εσένα την επίσημη κατανάλωση τι άλλο θέλει! Είναι έτοιμος! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dollyyy19 είπε

καλα,ειστε απαιχτοι.δεν φτανει που δεν  βρισκετε καποια πληροφορια για να δωσετε "τα φωτα σας",δεν φτανει που δινετε νουμερα καταναλωσης ,κατα την φαντασια σας,σας ενοχλεισε που το νουμερο που εδωσα εγω,ειναι απο το μοτο τριτη.....το οποιο απο οτι φαινεται,το θεωρειτε αναξιοπιστο,ενω τα κατα τυχη νουμερα που δινετε εσεις,ειναι πιο αξιοπιστα.....που μπορει και μηχανακι να μην εχετε καβαλησει ποτέ.......τι  να πω?ξεπερνατε καθε οριο,αλλα αυτα εχει η δημοκρατια,να μπορει να πει ο καθυς την γνωμη του,και ας μην γνωριζει το θεμα.....

καλα,ειστε απαιχτοι.δεν φτανει που δεν  βρισκετε καποια πληροφορια για να δωσετε "τα φωτα σας",δεν φτανει που δινετε νουμερα καταναλωσης ,κατα την φαντασια σας,σας ενοχλεισε που το νουμερο που εδωσα εγω,ειναι απο το μοτο τριτη.....το οποιο απο οτι φαινεται,το θεωρειτε αναξιοπιστο,ενω τα κατα τυχη νουμερα που δινετε εσεις,ειναι πιο αξιοπιστα.....που μπορει και μηχανακι να μην εχετε καβαλησει ποτέ.......τι  να πω?ξεπερνατε καθε οριο,αλλα αυτα εχει η δημοκρατια,να μπορει να πει ο καθυς την γνωμη του,και ας μην γνωριζει το θεμα.....

Άπαιχτος είσαι εσύ που νομίζεις ότι το εργοστάσιο του XT  είναι το Moto Τρίτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, NickTG είπε

Αφού έμαθε από εσένα την επίσημη κατανάλωση τι άλλο θέλει! Είναι έτοιμος! 

 

Μόλις τώρα, NikosKallithea είπε

Άπαιχτος είσαι εσύ που νομίζεις ότι το εργοστάσιο του XT  είναι το Moto Τρίτη

ενω απο εσας που βαριοσασταν να  ψαξετε και να δωσετε κανα νουμερο καταναλωσης ,εμαθε περισοτερα.........μην ανησυχειτε,ακομη απαιχτοι ειστε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μη τσακώνεστε άλλο..

Φταίω και εγώ που δεν έψαξα αρκετά, αλλά ήθελα γνώμη,κυρίως κατόχων ίδιας μηχανής ή έστω έμπειρων ατόμων με τα δίκυκλα. Για αυτό άλλωστε άνοιξα και εδώ το τοπικ.

Ευχαριστώ το καθένα ξεχωριστά για τις απαντήσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, dollyyy19 said:

ενω απο εσας που βαριοσασταν να  ψαξετε και να δωσετε κανα νουμερο καταναλωσης ,εμαθε περισοτερα.........μην ανησυχειτε,ακομη απαιχτοι ειστε....

 

Οσο έχουμε εσένα να βάζεις την κατανάλωση κατασκευαστή υπό ιδανικές συνθήκες δεν ανησυχούμε. 

Δώσε πόνο doly. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5.5 λίτρα στα 100 καίει το XT 600E μου, και κάνω την διαδρομή πατησια αγια παρασκευή κάθε μέρα. 13 πήγαινε και 13 έλα επί 5 φορες την βδομαδα σύνολο 130km για την δουλεία και καμια βόλτα στα πέριξ, πές 170 με 180 χλμ. Βάζω ένα δεκαπενταρι βενζίνη την βδομάδα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...