Προς το περιεχόμενο

Ανταλλακτήρια ψηφιακών νομισμάτων


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, P_M είπε

Καλημέρα 

Θέλω να ρωτήσω ποιος είναι ο ποιος ανέξοδος τρόπος να μεταφέρω λεφτά μεταξύ των ανταλακτηριων;

 

αν υποστηρίζουν dogecoin είναι τα λιγότερα fee που μπορείς να πληρώσεις αλλά θα πρέπει να υπολογίζεις και τις κρατήσεις που κάνουν στις μετατροπές σε αυτό το ψηφιακό νόμισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2021 στις 8:52 ΜΜ, musan είπε

Στην κοινοτητα του dogecoin, ειδα αρκετους να συστηνουν για Ευρωπη το anycoindirect μιας και μπορεις να τα μετατρεψεις σε ευρω και να τα στειλεις απευθειας σε λογαριασμο τραπεζας. Ομως, απο τοτε που ανοιξα λογαριασμο εκει και ζητησε τηλεφωνα κτλ καθε τοσο κοιταζω τον λογαριασμο της τραπεζας και αν εχει σημα το κινητο (τοσο κοτα) και κααααθονται τα dogecoins. 

όλα ζητάνε κάποιο verification (ταυτότητα, διεύθυνση κλπ). Το binance είναι απο τα πιο μεγάλα και διαδεδομένα ανταλλακτήρια και προσφέρει DOGE απ ότι βλέπω.

 

Στις 20/1/2021 στις 11:05 ΜΜ, Pavlidhs είπε

αν και οντως εχει αρκετα μικροτερα νομισματα δεν εχει αυτα που ηθελα οπως ειναι το polkadot & Cardano. Καμια αλλη επιλογη?

polkadot και cardano εχει το binace. Αν θες να ξεκινήσεις απλά για να πειραματιστείς και με τόσο μικρό ποσό γιατί να ανοίξεις και αλλού wallet; Ξεκίνα απ' ευθείας στο binance, έχει το πιο γρήγορο verification process (εμένα μου έκανε σχεδόν αμέσως accept με ελληνική χειρόγραφη ταυτότητα, όταν στο kraken, swissborg τους πηρε καμια εβδομάδα, για coinbase δεν το συζητώ εχω φάει 10 φορές reject). Και όταν με το καλό αποκτήσεις εκατομμύρια μοίρασε τα κέρδη σου σε διαφορετικά wallets (και offline) για μεγαλύτερη ασφάλεια. 💰

Το dot έχει πέσει κιόλας αυτές τις μέρες, είναι καλή στιγμή να αγορασεις. Απλά γενικά να θυμάσαι οτι τα altcoins όσο γρήγορα ανεβαίνουν, τόσο γρήγορα μπορεί να γκρεμιστούν για πάντα. Αν κ τo polkadot, cardano έχουν πλέον πολύ φανατικό κοινο και μπορεί να θεωρηθούν κάπως "ασφαλή" (στο πλαίσιο του cryptocurrency κόσμου παντα).

Εννοείται πως οι μεταφορές SEPA συμφέρουν περισότερο, όσο μικρό και να είναι το ποσό που μεταφέρεις γιατί να πληρώσεις fee;;

Επεξ/σία από maggi_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, P_M είπε

καλησπέρα να ρωτήσω στο coinbase δεν μου δεχεται τον λογαριασμό από vodafone 

έχει συμβεί σε κάποιον άλλον?

και σε μένα την δεύτερη φορά που μου ζήτησε για proof of residence δεν δεχόταν τους Ελληνικούς λογαριασμούς. Τελικά την έκανα με το bank statement από Ν26 και το δέχθηκαν κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Kαλησπερα, διαβαζοντας εδω τα τελευταια μηνυματα θα ηθελα να κανω και γω μια ερωτηση γιατι εχω φαει το κεφαλι μου αυτες τις μερες με το πως πρεπει να κινηθω και βλεπω οτι και αλλοι εχουν την ιδια απορια πανω κατω.

Εχω καταφερει να φτιαξω διαφορα wallets, να κανω mining και trade, οπως και μεταφορες μεταξυ ανταλλακτηριων (bittrex, binance και hotbit (το τελευταιο δεν το συνιστω καθολου απλα τυχαινει να ειναι το μονο που εχει το coin που δουλευω) το προβλημα μου βρισκεται στο τελευταιο τελευταιο σταδιο που ειναι πιο ανταλλακτηριο απο τα απειρα που υπαρχουν συμπ. αυτων που δουλευω ηδη υποστηριζεται στην ελλαδα, δηλαδη μπορω να στειλω fiat απο exchange σε ευρω η δολλαρια (οτι συμφερει) και να δεχτει την πειραιως για παραδειγμα η ενας τροπος χωρις να δωσεις ολα σου τα λεφτα σε fees ωστε να τα δεις σε λογαριασμο ελληνικης τραπεζας. ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Errorist86 είπε

Kαλησπερα, διαβαζοντας εδω τα τελευταια μηνυματα θα ηθελα να κανω και γω μια ερωτηση γιατι εχω φαει το κεφαλι μου αυτες τις μερες με το πως πρεπει να κινηθω και βλεπω οτι και αλλοι εχουν την ιδια απορια πανω κατω.

Εχω καταφερει να φτιαξω διαφορα wallets, να κανω mining και trade, οπως και μεταφορες μεταξυ ανταλλακτηριων (bittrex, binance και hotbit (το τελευταιο δεν το συνιστω καθολου απλα τυχαινει να ειναι το μονο που εχει το coin που δουλευω) το προβλημα μου βρισκεται στο τελευταιο τελευταιο σταδιο που ειναι πιο ανταλλακτηριο απο τα απειρα που υπαρχουν συμπ. αυτων που δουλευω ηδη υποστηριζεται στην ελλαδα, δηλαδη μπορω να στειλω fiat απο exchange σε ευρω η δολλαρια (οτι συμφερει) και να δεχτει την πειραιως για παραδειγμα η ενας τροπος χωρις να δωσεις ολα σου τα λεφτα σε fees ωστε να τα δεις σε λογαριασμο ελληνικης τραπεζας. ευχαριστω.

Αν κατάλαβα καλα θες να στειλεις τα λεφτα που εχεις στο ανταλλακτηριο στην πειραιως;; Αν ειναι ετσι τα ανταλλακτηρια υποστηριζουν SEPA μεταφορες με ελαχιστα fees. πχ Κρακεν 0,1ε... H Εθνικη πχ χρεώνει 2-3ε οταν τα παραλάβει Η πειραιως κατι ανάλογο. βεβαια ποσα χρηματα θες να επιστρεψεις.. Ρωτα και την τραπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα!

Εχω κανει λογαριασμο στο Kraken ομως παιρνει αρκετες μερες το verification για να γινει intermediate o λογαριασμος ετσι ωστε να κανω καταθεση και να προχωρησω σε αγοραπωλησιες. 

Προτιμω Kraken λογω χαμηλων fees.

Σκεφτομαι να κανω και Binance λογαριασμο οσο καθυστερει η Kraken.

Η Binance σε συγκριση με Kraken τι πλεονεκτηματα και τι μειονεκτηματα εχει , με βαση την εμπειρια παιδιων που εχουν χρησιμοποιησει και τις 2.

( βασικο, Binance μπορεις να κανεις αγορα αλλα και πωληση σωστα? απο προμηθειες να φανταστω πιο υψηλες απο Kraken..?)

ευχαριστω προκαταβολικα!

Επεξ/σία από panosdes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θύμαμαι να σου πω σίγουρα για προμήθειες αν και μπορείς να τις βρεις εύκολα.

Ναι στην binance μπορεις να αγοράσεις και να πουλήσεις. Είναι βεβαια πιο focused σε altcoins αλλά φυσικά υποστηρίζει και btc. Ένα καλό είναι ότι αφού περάσεις το verification μπορείς να αγοράσεις απευθείας με κάρτα αντι να περιμένεις το έμβασμα να φτάσει. Από την άλλη το κράκεν έχει πιο "στιβαρό" όνομα και όπως λένε και τα παιδιά υποστηρίζει εύκολα αναλήψεις σε τράπεζες.

Επεξ/σία από mech35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mech35 είπε

Δεν θύμαμαι να σου πω σίγουρα για προμήθειες αν και μπορείς να τις βρεις εύκολα.

Ναι στην binance μπορεις να αγοράσεις και να πουλήσεις. Είναι βεβαια πιο focused σε altcoins αλλά φυσικά υποστηρίζει και btc. Ένα καλό είναι ότι αφού περάσεις το verification μπορείς να αγοράσεις απευθείας με κάρτα αντι να περιμένεις το έμβασμα να φτάσει. Από την άλλη το κράκεν έχει πιο "στιβαρό" όνομα και όπως λένε και τα παιδιά υποστηρίζει εύκολα αναλήψεις σε τράπεζες.

Ευχαριστω! Αν γνωριζεις , στην binance γινεται μεταφορα bitcoins σε δικο μου online wallet πχ Samurai? η ακομα και σε τραπεζα (αφου μετατραπουν σε ευρω)?

Kraken γινονται κανονικα.

Επεξ/σία από panosdes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, panosdes είπε

Ευχαριστω! Αν γνωριζεις , στην binance γινεται μεταφορα bitcoins σε δικο μου online wallet πχ Samurai? η ακομα και σε τραπεζα (αφου μετατραπουν σε ευρω)?

Kraken γινονται κανονικα.

Ανάληψη ναι κάνεις σε όποιο crypto wallet θες για το καθε coin. Για τράπεζα δεν ξέρω σίγουρα να σου πω. Έχω την αίσθηση ότι υποστηρίζει αλλά οχι για ολες τις χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Θέλω να αγοράσω ένα altcoin που βρίσκεται μόνο στο Uniswap με ETH.

ETH έχω στο Binance. Πρέπει να στείλω ETH στο Metamask και από εκεί convert στο Uniswap;

Δεν έχω κάνει αλλά όλα τα βιντεο που ειδα αυτη εναι η διαδικασία. Προσοχή στα fees και το slipage δλδ για μικρά ποσα δεν ξέρω ποσο συμφέρει και οι επιβεβαιώσεις συναλλαγων δεν γίνονται αμέσως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...