Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωωω, ευχαριστω φιλε για τις απαντησεις και τις εξτρα πληροφοριες.
Με την ιδια σειρα,
1) Μαλιστα, οκ οποτε τις ξεχναω η κοιταω στο μελλον για καμια αντισταση απο καπου.
Για το Eleaf istick Pico εχουν εδω στο ενα μαγαζι μια μικροτερη αντισταση συμβατη, δεν ξερω τι σημαινει στην πραξη το "μικροτερη", τεσπα, αφου δεν εχω επιλογες, ας το δοκιμασω με αυτην, σωστα?

2) Με τον όρο "rechargables με refills", εννοουσα ετοιμα μικρα για τα οποια πουλανε οι εταιρειες τους τα δικα τους δοχειακια με το υγρο εως ανταλλακτικα (και ειναι επαναφορτιζομενα) και οποτε αδειαζει το υγρο, βαζεις ενα τετοιο ανταλλακτικο. Στο εξωτερικο υπαρχουν/προωθουνται αρκετες μαρκες ετσι, εδω δεν ξερω.
Σαν βασικες κατηγοριες ειχαν:


α) disposable, μιας χρησεως, δεν φορτιζουν, δεν αλλαζεις υγρο, τελειωνει το υγρο (μπορει και η μπαταρια πρωτα φανταζομαι αν δεν βγει καλη), το πετας.


β) rechargable, μιας χρησεως, φορτιζουν, πιο δυνατα απο τα disposable, πιο μεγαλη ποσοτητα υγρου μιας χρησεως, τελειωνει το υγρο, το πετας. Καποια πετυχημενα μοντελα που δοκιμασα ηταν της toha ( https://tohavape.com ), αλλα ειχαν παραα πολλααα παρομοια αλλες μαρκες. Αυτα δεν υπαρχουν εδω, λογω νομοθεσιας. Ειναι συνηθως με 15 ML υγρο και κρατανε 8,000-10,000 puffs. Επισης εχει με 5% νικοτινη κλπ, ενω στα ετοιμα μικρα Ελλαδα το οριο ειναι 2%...


γ) rechargable με refills, φορτιζουν, δυνατουτσικα και πουλανε ετοιμα διαφανη δοχειακια με υγρο της μαρκας τους, που κουμπωνεις νεο οποτε αδειαζει το τελειωμενο υγρο. Για αυτα ρωτησα αν υπαρχουν εδω. Δεν σημειωσα μαρκες εκει αφου δεν θα εβρισκα τα υγρα τους εδω.


δ) οτιδηποτε επομενο πιο δυνατο σαν τα mods, με πολλες προτασεις.

Εριξα μια ματια στο σκρ και οπως το ειπες στα δημοφιλη βγαζει λιγο απ'ολα και αγνωστο αν ειναι τα καλυτερα οντως, οκ βοηθανε τα reviews, εχει παντως καποια aspire στα οποια γεμιζει ο χρηστης το υγρο του.
Ισως δοκιμασω και καποιο τετοιο επισης.
(ναι μενω σε νησι οχι μεν ακριτικο αλλα οι κουριερ εδω εχουν το δικο τους τροπαριο, δεν υπαρχει "την αλλη μερα", πανε 3-5 μερες συνηθως, χωρις περιπτωσεις που δεν ερχονται τα καραβια, απεργιες, καιρος. Εξ'ου και η προτιμηση σε τοπικο μαγαζι τουλαχιστον για τα υγρα).

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 14/4/2023 στις 11:53 ΠΜ, nek4d είπε

Για το Eleaf istick Pico εχουν εδω στο ενα μαγαζι μια μικροτερη αντισταση συμβατη, δεν ξερω τι σημαινει στην πραξη το "μικροτερη",

Θα υποθέσω ότι αναφερόταν σε μικρότερη ωμικά αντίσταση. Λιγότερα Ωμ, περισσότερο ρεύμα, πιο ζεστός και περισσότερος ατμός, μικρότερη διάρκεια μπαταρίας. Χοντρικά.

Αυτό που εννοείς rechargable/refillable, εδώ οι περισσότεροι το ξέρουν ως pods. Οπότε ρώτα για τέτοιο σε μαγαζιά. Μπορείς να βρεις ποντάκια με 15 - 20 ευρώ ξέρω γω και να κάνεις τις δοκιμές σου.

Η δική μου συμβουλή πάντα είναι ότι αν τα μαγαζιά της περιοχής σου σε καλύπτουν (βλ. αυτοί που δουλεύουν/είναι ιδιοκτήτες δεν είναι ούνοι) ξεκινάς από εκεί και μετά κοιτάς για το τι μπορείς να βρεις online. Εκτός ελαχίστων περιπτώσεων, θα είναι πιο καταρτισμένοι από εσένα που ξεκινάς τώρα.

Για τη νικοτίνη ισχύει, στην Ευρωπαϊκή Ένωση απαγορεύεται η πώληση νικοτίνης για άντμισμα με συγκέντρωση πάνω από 20mg/ml (2%), αναγκαστικά λοιπόν θα κινηθείς εκεί. Προσωπικά, ακόμα και πριν την απαγόρευση αυτή, που έβρισκες μέχρι και 100άρα, δεν ένιωσα ότι δεν με καλύπτει, αλλά ο καθένας όπως νιώθει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μια βοηθεια,,εχω ενα wotofo profile x...δεν λεει να ανοιξει απο κατω ουτε με καβουρα ουτε με πενσα και δεν κανω πλακα εχω δοκιμασει..δεν θελω να σπασω παλι το τζαμακι για να ανοιξει..αλλα πειτε μου πως ανοιγει και γιατι συμβαινει αυτο PLEASE!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dalan2007 είπε

ρε παιδια μια βοηθεια,,εχω ενα wotofo profile x...δεν λεει να ανοιξει απο κατω ουτε με καβουρα ουτε με πενσα και δεν κανω πλακα εχω δοκιμασει..δεν θελω να σπασω παλι το τζαμακι για να ανοιξει..αλλα πειτε μου πως ανοιγει και γιατι συμβαινει αυτο PLEASE!!

Δοκίμασε να το βάλεις στην κατάψυξη για λίγη ώρα. Και όχι δε κάνω πλάκα!
Το έχω πάθει άπειρες φορές με ατμοποιητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, APALOS99 είπε

1h m mera sto forum den kserw an eimai se swsto post, alla 8a kanw thn erwthsh 8a h8ela na agorasw ena vape me rta protaseis se mod kai atmopoihtes kostos adiaforo!euxaristw!

Τι είδους RTA θες; MTL ή DL; Αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει ξανά RTA, πήγαινε σε κάποιον με πάνω τον αέρα.
Δες για DL Dead Rabbit V3 και Zeus RTA.
Για MTL Brundhilde ή FEV κλώνο.

Για mod πήγαινε σε Thelema Solo 21700 ή με διπλή μπαταρία στο Geekvape  L200 (το απλό ή το classic)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, εχει καταφερει κανεις να βαλει αγγελια στο facebook marketplace καποιο ηλεκτρονικο ; μου τις απογορευει αλλα βλεπω οτι υπαρχουν καποιες, ευχαριστω και συγνωμη για το λιγο εκτος θεματος αλλα ειναι το πιο σκετικο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, @topos είπε

Το καλοκαίρι αλλάζουμε αναλογίες pg/vg λόγο θερμοκρασίας?

Φυσικά. Βάζεις περισσότερο VG επειδή λόγω ζέστης επηρεάζεται η ρευστότητα του υγρού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2023 στις 9:08 ΜΜ, @topos είπε

Αυτό που περιγράφεις (μειωμενη απόδοση στο 30%) λογικά πρέπει να έχει με το ίδιο το voopoo περισσότερο παρά με την μπαταρία.

-Από ότι διαβαζω-

Πρακτικά τα παλιο δεν είχε "μετασχηματιστή (?)" τάσης οπότε όσο ξεφορτιζε η μπαταρία δούλευε με αυτά τα volt.Τα καινούργια drag X κ S pro έχουν την δυνατότητα να μπουσταρουν την τάση έως τα 8,4 volt.

Οπως και να έχει παραγγειλα και εγώ το drag X pro μαζί με μια θεωρητικά καλή μπαταρια 21700 efest 3700 και μια αρμαθιά από  αντιστάσεις(μαζί με mtl pod) για να δω τι θα με βολεύει τελικα και να μου λυθούν οι απορίες που έχω για watt,dl/mtl,tc,pnp/tpp αντιστάσεις..

Τωρα ειδα την απαντηση μετα απο τοσο καιρο.Απο ολα τα χρονια χρησης ηλεκτρονικου περασα αυτην την φαση που ειχα 5-6 μοντακια ταυτοχρονα ,καποια με μονες μπαταριες καποια με διπλες ειχα και ενα με τρεις μαρκες δεν θυμαμαι σε καποια φαση εκανα ξεκαθαρισμα και οτι δεν χρησιμοποιουσα το εδωσα ή το πεταξα παντως το ενα εκανε 160 ευρω,εχω δοκιμασει τις μπαταριες sony,lg,samsung .Εχω φορτισει κατα περιοδους με καλωδιο και με εξωτερικο φορτιστη εχω διαβασει σαιτ,φορουμς,youtube.

Ολοι εχουν μια αποψη ολοι ειναι απολυτοι ολοι σου λενε κανεις αυτο λαθος αν κανεις το αλλο θα σου λειθουν τα θεματα κτλ κτλ.

Η δικια μου εμπειρια οσον αφορα χρηση απο τσιγαρισιους μεχρι ελαφρα πνευμονικους με χρηση απο 15-45 watt (το αναφερω γιατι ισως αν πας σε 60-80 watt και πανω να αλλαζουν τα πραγματα).Καμια μπαταρια δεν μου αλλαξε την εμπειρια ατμισματος ουσιαστικα δεν ειχε διαφορες στην αποδοση ωστε να τις παρατηρησω και οι ατμοποιητες απο τον medium priced μεχρι τον overpriced δεν μου εκανε καποια μεγαλη διαφορα περα απο το να μου δινει πληροφοριες ή να εχει επιλογες αναλογα με το συρμα που χρησιμοποιεις (τα οποια συρματα παλι δεν μου αλλαξαν κατι ουσιαστικο mesh,twisted,fused,steel,απλο περα απο το να με παιδεψουν μεχρι να μαθω να στηνω με το συγκεκριμενο ).Οπως κανενας τροπος φορτισης δεν αλλαξε την ποιοτητα λειτουργιας του ηλεκτρονικου παλι ουσιαστικα.

Το ουσιαστικα το γραφω γιατι οι συμβουλες συνηθως ειναι.Ασε το υγρο να ωριμασει ... μετα βιας καταλαβαινεις διαφορα.Φορτιζε παντα σε εξωτερικο φορτιστη και θα βελτιωσεις την ζωη και την αποδοση της μπαταριας.....μπα απο την στιγμη που δεν κρατησε διπλασιο καιρο αλλα παραταθηκε 1-2 μηνες η ζωη της δεν βρισκω τον λογο.Για τις βασεις αλλη παρανοια το παιχνιδι εχει γυρισει στην παραγωγη και αποκλειστικη αντιπροσωπεια ολοι σπρωχνουν τις δικες τους πουλωντας παραμυθι.Αρα για εμενα το ουσιαστικα το θεωρω κατι που σου δινει διαφορετικη εμπειρια.

Και επειδη δεν δοκιμασα κατι mind blowing στο ολο καιρο χρησης αποφασισα πως αντι να ψωνιζω ατμοποιητες,επισκευασιμες,θηκες,μπαταριες,μοντακια και να ψαχνω τι δεν κανει τι πηγε στραβα γιατι αυτο γιατι ετσι να δοκιμασω κατι τυπου voopoo το οποιο μου εδωσε ενα ολοκληρωμενο πακετο το οποιο στις μεγαλες αντιστασεις δεν εχει και κανενα leak και η συνολικη εμπειρια μου συγκριτικα με ολες τις παλαιοτερες δοκιμες μου ηταν ολος παραδοξως καλυτερη

Ξαναλεω προσωπικη εμπειρια οτι γραφω,απλα το ιντερνετ οσον αφορα στο ecig ειναι περισσοτερο χωρος προμοσιον πλεον παρα πληροφοριας οπως και οι μαγαζατορες τους βλεπεις ανα τα χρονια μια να υπερασπιζονται τα γαλλικα υγρα μια τα αμερικανικα μετα τα ελληνικα και περιστασιακα να κανουν και τα κινεζικα οπως και απο εκει που ελεγαν πριν λιγο τα eleaf πως ειναι μονο μαρκα για αρχη τωρα να κανουν eleaf οποτε ποιον να πιστεψεις και γιατι, αν αλλαζουν αυτοι γνωμοι καθε χρονο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, w95chris είπε

Φυσικά. Βάζεις περισσότερο VG επειδή λόγω ζέστης επηρεάζεται η ρευστότητα του υγρού

 

Οπότε εκεί που το έκανα 50/50 τώρα να πάω 55/45 η περισσότερο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, @topos είπε

 

Οπότε εκεί που το έκανα 50/50 τώρα να πάω 55/45 η περισσότερο?

 

Γνώμη μου καλύτερα να πας 60/40. Αλλά δοκίμασε και με 55/45 να δεις τι σε βολεύει καλύτερα εσένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γρήγορη ερώτηση->

Έχουμε παραγγείλει (5ατομα) s&v και  αρώματα

Μάλλον σε εμένα τον τυχερο θα πέσει η μπίλια να τα φτιάξω(συνολικά θα βγουν κανένα 1lt υγρών με ~10 γευσεις)

Θα μπορούσα αντί να τα κοπαναω στο χέρι να χρησιμοποιήσω φραπιερα χειρός/αναδευτηρι?

Π.χ σαν αυτο->https://www.e-jumbo.gr/diakosmisi-spitiou/exoplismos-xenodocheiou/exoplismos-domatiou/ilektrikes-syskeves-kouzinas/michanes-frape-freddo/mixeraki-frape-avec_169735/

Υ.γ Το altersmoke δίνει έξτρα δώρο 1 υγρό philotimo+1 booster Νικοτινης (και κάτι άλλες σαχλαμάρες) εάν κάνεις παραγγελία πάνω από 49ευρω μέχρι την Τρίτη.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανει κανεις το transition από craven?

έχω κάνει μπόλικες δοκιμέ με φτηνά κιτ αλλα τίποτα δεν εφτανε τον καπνό αυτον.

υπάρχει περίπτωση φτηνου κιτ να μου δημιουργησε κακές εμπειρίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2023 στις 8:33 ΠΜ, GeG είπε

Καλημερα, εχει καταφερει κανεις να βαλει αγγελια στο facebook marketplace καποιο ηλεκτρονικο ; μου τις απογορευει αλλα βλεπω οτι υπαρχουν καποιες, ευχαριστω και συγνωμη για το λιγο εκτος θεματος αλλα ειναι το πιο σκετικο θεμα.

Δεν το επιτρέπει δυστυχώς.. Αν εχεις κατι να πουλήσεις βαλτο εδω στις αγγελιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...